Heidame veelkord üleõlapilgu tervele Siiditeele. Nii mahuvadki ühte saatesse Hiina, Tiibet, Süüria, Türgi, Pakistan, Kašmiir, Iraan ja Afganistan ning vaatame üle ka kõik rahvad ja kultuurid, mis sellele omaaegsele kuulsale kaubateele jäävad. Teejuhtideks olid Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Temperatuur langeb järsult. Umbes iga veerand tunni järel kerkib merest taevasse tohutu veesammas ja taevas kattub mustade pilvedega. Kümned ja kümned vesipüksid liiguvad hirmuäratava kiirusega meie suunas. Türgi loodus- ja kultuuriradadel on teejuhtideks Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Süüria äärealadel saab naisest 35. eluaastal oma pere põllutööline ja mees võtab uue naise. Jätkame teekonda ülipõnevas Süürias. Teejuhtideks Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Teel Damaskusest Alepposse teeme kõrvalepõike Rooma-aegsesse Apameasse. Seal osaliselt säilinud ligi kahe aastatuhande vanune kivitee ja sammastik jätab majesteetliku mulje. Korraks põikame sisse ka talvituma jäänud beduiinide juurde. Teejuhtideks on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Vanad templi varemed, hauakambrid, sambad ja bareljeefid annavad tunnistust kunagise Persepolise linna hiilgusest. Nagu paljud teisedki paigad Siiditeel, nõnda hävitas Makedoonia Aleksander ka need omaaegsed templid ja hauakambrid. Jätkame teekonda pika ajalooga Iraanis. Teejuhtideks sellel raskel retkel on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Nagu Saudi Araabia vahhabiidid, nii kuuluvad ka Iraani šiiidid muslimite konservatiivsema ja radikaalsema poole hulka. Reeglite vastu eksimistele järgnevad rängad karistused: avalik ihunuhtlus, vangistus, surmanuhtlus. Kuid vaatamata sellele elavad Iraanis kõige sõbralikumad ja külalislahkemad inimesed. Siiditeel käivad Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Afganistani pealinn Kabul - tänavad, kus liiguvad ameerika sõjamasinad, palvetab kohalik ja leidub venekeelseid kirju, tahvleid. Kohalik noormees räägib enesetaputerroristidest, sõjapealike sissetuleku allikatest, mõjuvõimust. Saadakse osa kohaliku pulma kolmandast päevast. Bamiyani org, budistlik kompleks - koobastemplid ja freskode fragmendid. Panjshiri org - lisaks kaunitele vaadetele vedeleb kontrastiks sadakond tankivrakki. Peatutakse Kabuli äärelinna golfiklubis, kuningalossi varemete juures, kohalikus muuseumis ja loomaaias. Siis võetakse suund Iraani piiri suunas. Teejuhtideks sel raskel retkel on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Srinagar. Jeesus Kristuse hauakamber, Jamia mošee. Basaaril tutvutakse hinnatud maitseaine safraniga. Külastatakse pulmamaja, vaibatöökoda. Ületatakse taas India-Pakistani piir, et võtta suund Afganistani poole. Seltskonda eskorditakse relvastatud turvameeste saatel. Peatutakse dekoreeritud veoautode töökojas, Taxila muuseumis.Tee Pakistanist Afganistani on äraütlemata põnev, läbides nn hõimupiirkondi, kus keskvõim justkui ei kehti ja elatakse hoopis teiste reeglite järgi. Kõrvuti lihatükkidega ripuvad kaupluste vaateakendel automaadid ja igat sorti narkootikumid on vabamüügis. Siiditeel käivad Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Karakorum Highway mägitee, avarii, reisiseltskond läheb kannatanut aitama. Islamabad, kust võetakse suund Lahore'i, kus külastatakse Badshahi mošeed. Ületatakse Pakistani- India piir ja käiakse šikkide Kuldses templis ehk Dharbar Sahibis. Kašmiiri pealinnas Srinagaris ootab neid ees ujuv palee, mille antiiksed vaibad paitavad teeliste väsinud jalgu. Ootamatult aga ristuvad teed ka salakaubavedajatega. Hommikul viiakse reisiseltskond pühakotta, kus asub Jeesus Kristuse haud. Siiditeel käivad Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Jõutud on Põhja-Pakistani, piirkond on kui mägi-fauna paradiis. Karakuli järv. Kohalikud kirgiisid pakuvad oma jurtas meilegi peavarju. Tapetakse lammas. Lambasilm, lamba aju ja pärasool on delikatessid, millest külalisel pole viisakas loobuda. Karakorum Highway imelised vaated. Tashkurgani linnatänavad ja eluolu.Tadžikid. Jõutakse Pakistani. Reisiseltskond jätkab teekonda mööda Vana Siiditeed, mille on ületanud muuhulgs ka kuulus rännumees Marco Polo. Teejuhtideks on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Reis viib Ali linna. Külastatakse turgu ja valmistatakse eesti moodi õhtusöök- kartul suitsupekiga. Renditud autoga tee jätkub Püha mäe Kailash´i suunas.Ürgse looduse rüppe on peitunud iidsed kloostrid. Püha mägi Kailash on ühtaegu kutsuv ja samas ka hirmutav. Kas suudame läbida jalgsi 52 kilomeetrit ja seda tuisus ning tormis? Tiibeti kivikangrud. Mõnel pool on lisaks kividele kombeks ohvriande tuua: kivide vahele asetatakse loomapäid, raha ja maiustusi. Enamasti kaunistavad kivikangruid valgest või värvilisest siidist kangasiilud.Teejuhtideks sellel raskel teel on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Lääne-Tiibet. Kunluni ahelik ja mägipiirkonna rasked ilmaolud mõjuvad reisiseltskonna ja autode tervisele. Reisiseltskond kiikab kohaliku tiibetlase telki ja peatutakse Hiina sõjaväe garnisonis, kus saavad abi mäehaiguse põdejad. Silk 2 satub avariisse, mistõttu pöördutakse tagasi külla. Ürgse looduse rüppe on peitunud iidsed kloostrid. Püha mägi Kailash on ühtaegu kutsuv ja samas ka hirmutav. Kas suudame läbida jalgsi 52 kilomeetrit ja seda tuisus ning tormis? Teejuhtideks sellel raskel teel on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Sõit läbi Uiguuria maapiirkondade, Bosteni järve äärde, loomaturule ja Jadeiidi jõe äärde, poolvääriskivide leiupaika. Ei saa vastu panna võimalusele põigata korraks ajalooliselt Siiditeelt kõrvale ja külastada ka Tiibetit. Oleme sunnitud liikuma mägedes kiiresti ja ohtlikult kõrgele, mille tõttu halveneb mõne meeskonnaliikme enesetunne ning tekib mäehaiguse oht. Ees ootab maailma kõrgeima mäekuru läbimine. Teejuhtideks sellel raskel teel on Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Uiguuria. Taklimakani kõrbes, mis juba iidsetel aegadel oli Siiditeeliste kardetuim koht, jääme liivatormi kätte. Siin võis kergesti suuna kaotada ja liivatormis hukkuda ning just inimluud olid tihti teejuhiks järgmistele tulijatele. Uiguuriat aitavad avastada Tiina Jokinen ja Peeter Vähi.
Siiditee alguspunkt Hiina. Alustame teekonda. Pilvelõhkujad vahelduvad vana ja väärikaga. Üllatav on näha, et maapiirkondades, eriti Gansu provintsis, elab üsna palju inimesi koobastes. Tundub, et mäenõlvade liivakivisse või savisesse pinnasesse koobaste kaevamine on majade ehitamisest lihtsam. Müstilist teekonda juhivad Tiina Jokinen ja Peeter Vähi. Režissöör Aivo Spitsonok.
Grupp eestlasi, kulgedes radadel, mida mööda on kunagi astunud säärased legendaarsed valitsejad ja maailmarändurid nagu Aleksander Suur, Tšingis-khaan, Hubilai-khaan, Marco Polo, Nikolai Przhevalsky ja Nikolai Roerich, püüab taasavastada Siiditeed ning sellega piirnevaid iidseid kultuure, eksootilisi rahvaid ja ohtlikke paiku. Koos kõrvalepõigetega läbiti ligi 25 000 kilomeetrit. Teejuhiks sellel retkel olid Peeter Vähi ja Tiina Jokinen.