Reisile minuga

230 tulemust

Reisile minuga: 230 | Andres Dvinjaninoviga Setomaal
Reisile minuga: 230 | Andres Dvinjaninoviga Setomaal12. detsember 2020

Ühel pimedal ja sombusel sügisõhtul saavad Kriisa talus Setomaal kokku seto leelotajad. Setomaal jätkub ka raskel koroonaajal palju tegemist - savikoda, seebikoda, Piusa koopa nahkhiired, Jumalamägi, Taarka Tarõ, värska muda ja muuseumid. Ja muidugi seto leelo, mis on UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistus. Helen Külvik on Andres Dvinjaninovile teejuhiks sellel põneval rännakul. Filmisid Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 229 | Viljandi maasikad ja inimesed
Reisile minuga: 229 | Viljandi maasikad ja inimesed5. detsember 2020

Kui te ei tea, mis on videomapping, siis vaadake kindlasti meie saadet. Ando Kiviberg teab ja seletab lahti. Lisaks Kondase keskusele oleme ka Viljandi ühes uhkemas tehnoloogiaettevõttes Cleveron. Firma juht Arno Kütt kinnitab, et ei loo lihtsalt tooteid, vaid nad loovad tulevikku. Kirjanik Justin Petrone räägib, et ta tunneb ennast Viljandis nagu Napolen St Helena saarel. 1910. aastal ehitatud Grand hotell elab oma uut elu Park hotelli nime all. Siin leidub ka koopiaid kunagise hotelli asutaja poja Villem Ormissomni maalidest. Muusikat teevad Viljandi Muusikakooli noorte ansamblid. Viljandis filmisid Ando Kiviberg, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 228 | Ando Kivibergiga Viljandis
Reisile minuga: 228 | Ando Kivibergiga Viljandis28. november 2020

Ando Kiviberg kinnitab, et Viljandis on ka palju muud põnevat peale pärimusmuusikafestivali. Siin on romantilisi puumajakesi ja ühes nendest elab juba 11 aastat USA antropoloog Rolan Paul Firnhaber, kes on avanud oma kodumajas erakordsetest kunstitöödest kunstigalerii. Krista Kull sõidab Viljandist Tallinnasse alati rongiga. Raudteejaam avati linnas juba 123 aastat tagasi ja töötab siiani laitmatult. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias asub Eestis ainulaadne villakoda. Astri Kaljus tutvustab villakoja tööd. Karl Eik Rebane näitab, kuidas sepikojas teha viikingiaegset kirvest. Ando seikleb Ugala teatri lava taga koos Carmen Taboriga. Viljandis filmisid Ando Kiviberg, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 227 | Normanni vallutused Alutagusemaal
Reisile minuga: 227 | Normanni vallutused Alutagusemaal21. november 2020

Kui tahate jõuda Eestis mõnda paika, mis on kaugemal kui kauge, siis minge Vasknarvasse. Meil õnnestus sisse vaadata Vasknarvas asuvasse nunnakloostrisse ja muidugi uitada 14. sajandist pärit Vasknarva linnuse romantilistel varemetel, teejuhiks Ingrid Kuligina. Iisakus elas laulu “ Ema süda“ autor Robert Theodor Hansen, kellest räägime Iisaku muuseumis. Muuseumi direktor Mari Oolberg õpetab meid käima tunnetusrajal ja Liivi Mölder näitab, kuidas punutakse poluverniku paela. Kauksis on mitmeid kohti, mida vaadata. Kauksi puhkemaja perenaine Piret Talistu teab, kuidas teha parimaid seenekotlette. Filmisid Henrik Normann, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 226 | Normanniga pruuni kulla maal
Reisile minuga: 226 | Normanniga pruuni kulla maal14. november 2020

Ka maa all võib kontserti anda, vanades karjäärides saab safarit teha ja räämas tuhamäest võib kerkida seikluskeskus. Henrik Normann käib kõik need paigad läbi. Mondo trio kolm energiast pakatavat noormeest ei pidanud paljuks maa alla, endisesse kaevandusesse, laulma minna. Selgub ka seegi, et kuulsa lõhnaõli Chanel nr 5 üks koostisosi on põlevkivi õli. Aidu karjääris, kus vanasti kaevati üle kahe miljoni tonni põlevkivi aastas, on nüüd safaripark. Pärast sulgemist hakkasid kanali alad veega täituma, ja nii sündiski siia helesinine laguun. Kiviõli seikluskeskuse asutajaliige Madis Olt räägib, kuidas ta lapsena sellest mäest Salvo kelguga alla laskis ja mõtles juba siis, et see võiks olla Eesti parim suusamägi. Ja ta tegi oma unistused teoks. Ida-Virumaal filmisid Henrik Normann, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 225 | Priit Loogiga Sillamäel
Reisile minuga: 225 | Priit Loogiga Sillamäel31. oktoober 2020

Sillamäe ei ole tavaline paik Eestis - 97% elanikest on siin vene rahvusest. Sellepärast on ka saates vene tšastuškad, mida esitavad säravalt linna uhkelt restaureeritud kultuurimajas folklooriansambel “Russitši” lauljad. Sillamäe muuseumi asutaja Aleksandr Popolitov räägib, miks tema ema pärast sõda Venemaalt just Sillmäele elama tuli. Orava talu peremees Priit Orav näitab nn Nostalgia keldrit. Mõnele on see armas nostalgitsemise koht, teisel on väga ebameeldiv meenutada neid nõukaaegu. Kadri Jalonen Ida-Virumaa Seikluskeskusest räägib kui lahe on siin Sillamäel aikidoo trennis käia ja mis suunas liigub uus Sillamäe. Inimesed tänavalt avaldavad aga arvamust selle kohta, kuidas neile see linn meeldib. Sillamäel filmisid Priit Loog, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 224 | Jaan Toomikuga Haapsalus
Reisile minuga: 224 | Jaan Toomikuga Haapsalus24. oktoober 2020

Haapsalu on kunstnik Jaan Toomiku kodulinn ja tema oskab näha seda paika teistmoodi kui kõik teised. Haapsalus filmisid Jaan Toomik, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 223 | Vilsandi tuletorn, tondid ja laulud
Reisile minuga: 223 | Vilsandi tuletorn, tondid ja laulud17. oktoober 2020

Jaan Tätte juurde on suvel tulnud kaks uut laulu. Oma Vilsandi talu õuel on neid kõige parem laulda. Vilsandi erakordsest kala- ja linnurikkusest räägib Tartu Ülikooli Mereinstituudi direktor Markus Vetemaa. Režissöör Eva Mägi elab väga vanas paadikuuris, mille suuri uksi on Tiit Pääsuke oma taiestega kaunistanud. Vilsandil on alati liikunud ringi tont Jaak, kellest kirjutas laulu Meisterjaan. Tuletorni ajalugu teab saarevaht Avo Piisk. Vilsandil filmisid Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 222 | Jaan Tättega Vilsandil
Reisile minuga: 222 | Jaan Tättega Vilsandil10. oktoober 2020

Vilsandil ei ole ainult Jaan Tätte, vaid seal on ka palju teisi huvitavaid inimesi. Tõnu Õnnepalu käib Jaani juures mune saamas ja viib alati kaasa ka mõne luuletuse. Jaan saab aga Tõnu triiphoonest imehäid tomateid. Saates loeb ta värsse oma uuest kogust “Pimeduse tunnil”. Karl Teär on Vilsandi ilmajaama juhataja. Siinne ilmajaam on vanimaid Eestis. Margit Tätte teeb saarel giiditööd ja räägib meile Mändre talust. Vilsandil filmisid Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 221 | Iffi Muhumaa
Reisile minuga: 221 | Iffi Muhumaa12. september 2020

Igaühel on oma Muhumaa, Iffi Muhu on aga teistsugune kui tavainimeste oma. Ta võib koputada siin saarel ükskõik kelle uksele ja talle avatakse see naeratades. Iff jõuab ära käia professor Igor Gräzini kodus, kes peab nüüd Muhu kirikus jumalateenistusi ja ajab juttu peapiiskop Urmas Viilmaga, kes teeb siinkandis kirikute tutvumistuure. Martin Kivisoo õpetab Iffile, kuidas liukivist alla lasta ja millist hõberaha pühal allikal kraapida. Jaan Tamm meenutab vana Muhu linnuse asupaigas, kuidas siin ordurüütlite vallutamise aegu 1500 eestlast surma said. Muhus filmisid Ivo Linna, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 220 | Valdur Mikita Suislepas
Reisile minuga: 220 | Valdur Mikita Suislepas19. september 2020

Kujutage ette noort Mart Noormaad, kes istub Suislepas piimapuki otsas ja uurib taevatähti. Midagi mõistatuslikku ja salapärast on selles Suislepas alati olnud. Isegi tähed on siin säravamad kui mujal. Ja kui palju kuulsaid nimesid võib siitkandist leida: Betti Alver, Nikolai Baturin, August von Kotzebue ja paljud teised. Vooru mõisast, kus ennemuiste elas August von Kotzebue, on järel ainult suure kirjaniku kartulikelder. Muuseas Kotzebue näidenditele kirjutasid muusikat Beethoven, Schubert ja Salieri. Õhne jõge mööda saab paadiga sujuvalt sõita Võrtsjärvele, kus asub Arumetsa puhkeala, mis on väga privaatne ja omapärane koht. Artur Grossthal restaureeris Suislepas uhke veski. Filmisid Valdur Mikita, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 219 | Marek Reinaas Koplis ja Aegna saarel
Reisile minuga: 219 | Marek Reinaas Koplis ja Aegna saarel26. september 2020

Kes pole käinud vaatamas Kopli plekist garaaže, see pole päris Koplit näinudki. Üle mere paistab Aegna saar ja ka seal on mida vaadata. Kopli garaažide juures kohtasime meest, kes oli tegevuses viirusevastase masina valmistamisega. Osaliselt on Kopli liinid saanud uue ilme. Juku-Kalle Raidil õnnestus elada nendes vanades Kopli liini majades ja tal on mida meenutada. Uut ilmet hakkab saama ka endine Põhjala kummikute vabrik. Sitsi mägi on ainult osaliselt uus ja ilus. Saate tegid Marek Reinaas, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 218 | Priit Loog Vormsil
Reisile minuga: 218 | Priit Loog Vormsil5. september 2020

Selle sügise esimeses saates istub Priit Loog oma mootorratta selga ja sõidab risti-põiki läbi imelise Vormsi saare. Siin saarel on mida vaadata - Püha Olevi kirik, Hullo küla, Rumpo poolsaar. Ja milliseid inimesi siin kohtab! Hinnatud neurokirurg Kahro Tall jõuab lisaks põhitööle tantsida rahvatantsurühmas ja hiljuti oli tal kodus oma maalide näitus. Vormsi saar pole mitte üksi Saxby tuletorn ja kalmistu rõngasristid. Vormsi on ikka need inimesed, kes siin täna elavad - Jonne Berggren, Liis Tamme, Meeme Veisson, Ene Sarapuu. Igaühel on saates midagi rääkida. Saatejuht Priit Loog, režissöör Tiina Park, operaator Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 217 | Mikitaga metsas
Reisile minuga: 217 | Mikitaga metsas25. aprill 2020

"Metsamaastikus peidus olev elurikkus on ka vaimselt rikastav," kirjutab Valdur Mikita oma "Lingvistilises metsas". Valdur Mikita ongi meile teejuhiks sellel rännakul. "Üleilmse katastroofi tingimustes on elu jätkamine võimalik vaid neis paikades, mis on globaalse eluringiga lõdvalt seotud," arvab Valdur. Ja Eesti just ongi see paik. Korjame metsas põdrasammalt, raiume kasepuult käsna ja võtame mahla. Valdur vastab ka küsimustele, kas praegusel ajal peaks marjulisi, seenelisi, õngemehi käsitlema kui inimkonna peamist strateegilist ressurssi ning kas elu mõtet võib leida kõnnumaalt. Kevadises metsas filmisid Valdur Mikita, Andres Dvinjaninov, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 216 | Tenerife püramiidid ja pargid
Reisile minuga: 216 | Tenerife püramiidid ja pargid18. aprill 2020

Kui Thor Heyerdahl oma balsapuust parvega Tenerifest mööda purjetas, mõtles ta, et kuna need saared jäävad muistsetele tsivilisatsioonidele nii lähedale, siis peavad siin olema ka püamiidid. Ja ongi. Püramiidid asuvad Güimaris asuvas etnograafilises pargis ja seda imekaunist kaktuste parki poleks kindlasti olemas ilma Heyerdahlita. Muuseumi direktor Alicia Barroso Martin meenutab Norra arheloogi ja seikleja suurt tööd nende püramiidide talletamisel. Eestimaal sündinud, Tallinna Toomkiriku ülempastori lapselaps, Woffang Köhler, tegeles Tenerifel gorillade uurimisega juba 100 aastat tagasi. Siiani on saarel elavad ahvid erilise hoole all. Tenerifel filmisid Andres Dvinjaninov, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 215 | Uued seiklused Tenerifel
Reisile minuga: 215 | Uued seiklused Tenerifel11. aprill 2020

Loodusteadlane Alexander von Humbolt ütles, et midagi nii ilusat kui La Orotava org ja taamal kõrguv El Teide mägi, pole ta kusagil mujal näinud. Viimastel aastatel on lisandunud veel üks tõeline vaatamisväärsus: arhitekt Salvatore Calatrave projekteeritud ooperimaja Santa Cruzi linnas. Pealavastaja Jose Luis Rivero tutvustab uusi oopereid. Donizetti “Armurõõmu“ ettevalmistus on üks omaette ooper. Siami veepargis saab paadiga alla kihutada 76-meetrisest tornist, kahelpool haikalad. La Laguna linnas ehitati ülisirged tänavad selleks, et tuul viiks haigused ja pisikud linnast minema. Nii polegi koroonaviirus sinna Tenerife põhjaossa jõudnud. Tenerifel filmisid Andres Dvinjaninov, Tiina Park ja Peeter Ülevain. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 214 | Küprose legendid
Reisile minuga: 214 | Küprose legendid4. aprill 2020

Louvarase külas ootas perenaine meid juba väravas, et näidata, kuidas valmistatakse kooke, mida pühapäeval kirikusse kaasa võetakse. On olnud juhuseid, et Küprosel on turiste ületoitumise tõttu restoranidest kiirabiga ära viidud. Eks seegi ole üks legend. Oma legendid on Limassoli linnal, kus abiellus Richerd Lõvisüda, Paphosel ja Kourionil. Viimane oli antiikajal üks võimsamatest linnriikidest. Ja muidugi Petra tou Romiou rand, kus merevahust sündis Aphrodite. Küprosel fimisid Linnar Priimägi, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 213 | Müstiline linn Ubud
Reisile minuga: 213 | Müstiline linn Ubud28. märts 2020

Elisabeth Gilberti raamat “Söö, palveta, armasta” on inspireerinud tuhandeid inimesi kohvreid pakkima ja Bali saarele lendama. Ubudil on mida pakkuda ja pikk lend tasus end küllaga ära. Ahvide pargis, linna südames, elab üle 700 ahvi. Meile anti nõu, et kui ahv sulle pähe istub, siis ära liiguta ja oota, kuni ta ise otsustab ära minna - see toimis suurepäraselt. Otsisime linnas üles ka selle maja, kus käis Julia Roberts oma kuulsas filmis abi saamas. Tantsud templites ja lillekompositsioonide valmistamine on saarel nagu rahvussport - kõik oskavad seda. Jõuame ka saare lõunaossa ja saame osa pulmatseremooniast Uluwatus. Ubudis filmisid Tambet Tuisk, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 212 | Puude istutamine Bali saarel
Reisile minuga: 212 | Puude istutamine Bali saarel21. märts 2020

Lääne-Bali rahvuspark on tuntud oma haruldaste taime- ja linnuliikide poolest. Me mitte ainult ei vaatle neid, vaid istutame ka ise haruldasi puid. Bali saar on oma pindalalt nagu kaks Saaremaad kokku, aga siin elab umbes 4 miljonit inimest. Vulkaanid, riisiterrassid, rahvuspargid, draakonid, võitlevad kuked, palvetamised ja lõputud tseremooniad - see ongi Bali. Siin peab igas külas olema vähemalt kolm templit ja iga tempel peab korraldama korra aastas mingi festivali. Ja muidugi kassisarnased loomad, kes söövad kohviube ning nende abiga sünnib maailma kalleim kohvi. Balil filmisid Tambet Tuisk, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 211 | Kohvikute linn Lviv
Reisile minuga: 211 | Kohvikute linn Lviv15. märts 2020

Lvivi linn Lääne-Ukrainas elab oma uut elu. Linnas on sadu kohvikuid, millest igaüks omaette vaatamisväärsus. Kohvik Kryjivka on näiteks kujundatud Teise maailmasõja ajal tegutsenud metsavendade punkriks. Kohalikud nimetavad neid teemakohvikuteks ja avastamisrõõmu jätkub kõigile. Lvivis asub Litshakivi surnuaed, mis on üks uhkemaid Euroopas ja kuhu algselt oli lubatud matta ainult preestreid, poliitikuid ning sõjamehi. Kalmistul on üle 2000 ktüpti ja 500 skulptuuri. Lvivis filmisid Marek Reinaas, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 210 | Evrytania maakonna kärestikud ja terviseveed
Reisile minuga: 210 | Evrytania maakonna kärestikud ja terviseveed7. märts 2020

Jõuame ära käia ka Püha Proussi-otissa kloostris ja Termopüülide lahingupaigas. Termopüülide lahingus, kus Leonidas Esimese juhtimisel langes ebavõrses lahingus umbes 7000 sõjameest. Praegu on lahingupaigas Leonidase monument ja muuseum. Rooma väejuht Sulla käis Aidiposose linna tervisvetel juba enne Kristuse sündi. Meie tiim, Andres Dvinjaninov, Tiina Park ja Manfred Vainokivi, sulistab samades vetes 21 sajandil. Saate tootis Free Studio.

Reisile minuga: 209 | Kesk-Kreeka linnad
Reisile minuga: 209 | Kesk-Kreeka linnad22. veebruar 2020

Karpensi on valitud Kreeka 10 kaunima linna hulka. Parnassose mäe viiel alumisel künkal oma Arachova kuurortlinn, kust saab väga lihtsalt minna mägedesse suusatama. Kameno Vourla sai pärast teist maailmasõda kuulsaks oma tervisvete poolest ja on seda tänaseni. Maa seest tuleb 85 kraadine vesi, mis basseinides jahutatakse 35 kraadiseks. Siin saab kõikidest haigustest lahti. Delfi oraakli kuldaeg kestis kuni roomlaste saabumiseni. Täna pole seal kelletki enam nõu küsida, kuid uudistajaid jätkub. Kesk-Kreekas filmisid Andres Dvinjaninov, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio

Reisile minuga: 208 | Tansaania maasaid
Reisile minuga: 208 | Tansaania maasaid8. veebruar 2020

Maasaid on isemoodi rahvas. Nad ei söö metslooma liha. Nad ei hari põldu. Nad joovad veiste verd ja usuvad , et kõik maailma veised kuuluvad neile. Tansaanias elab üle 126 etnilise grupi. Me kohtume mitme erineva suguharu esindajaga. Tansaanias filmisid Henrik Normann, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio

Reisile minuga: 207 | Serengeti rahvuspark
Reisile minuga: 207 | Serengeti rahvuspark25. jaanuar 2020

Ei maksa arvata, et safaril saab sõita konditsioneeritud õhuga autos ja kihutada mööda asfaltteid. Tegelikult on see päris piinav loksumine mööda auklikke kruusateid kuskil 30-kraadises palavuses. Telklaagritel pole ümber mingeid aedu ja sellepärast saavad loomad tulla sind tervitama ka öösel. Saates kõik suure viisiku loomad: lõvid, elevandid, pühvlid, ninasarvikud ja leopardid. Tansaanias filmisid Henrik Normann, Tiina Park ja Manfred Vainokivi. Saate tootis Free Studio.