Põhjala pärlid

7 tulemust

Põhjala pärlid: 7 | Pärnu
Põhjala pärlid: 7 | Pärnu18. detsember 2006

Kuurort ja luksuslik linnaarhitektuur on tähelepanuväärsemaid pärle, mida Pärnu meile pakub. Olev Siinmaa teeneks võib pidada Pärnu arendamist kaasaegseks kuurordiks ja valge funktsionalismi kantsiks. Eeskätt keskendub saade eelmise sajandivahetuse majandustõusu ajajärgust pärinevale Ammende Villale, mis on üks ilusaimaid pärle Eesti juugendarhitektuuris. Oma maalidele on villas kodu leidnud kunstnik Epp-Maria Kokamägi. Kuurort ja linna rohelus on see, mis kutsub Pärnut ikka ja jälle avastama, saates teeme seda seda Raimond Valgre muusika taustal. Saatejuht Indrek Tarand, režissöör Aivo Spitsonok, toimetaja Mari Kallas, produtsent Lii Kuldmäe.

Põhjala pärlid: 6 | Tammisaari
Põhjala pärlid: 6 | Tammisaari11. detsember 2006

Muusikute jaoks on Tammisaari märk omaette. Maailmakuulsa dirigendi Jukka-Pekka Saraste käe all sirgunud Tammisaari suvefestivali teatakse ka väljaspool Soomet. Eestlastele on see rannalinn aga üks kodusemaid kohti teisel pool Soome lahte. Tammisaari lähedal asub ainulaadne kunstnike küla Fiskars, mille elanikud tegelevad disaini ja tarbekunstiga. Linna lähedal asub ka ökofarm, kus endine moefotograaf Sebastian Nurmi koos eestlannast abikaasa Üllega ehtsaid maatõugu lambaid kasvatab. Saatejuht Indrek Tarand, toimetaja Katrin Vaga, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Lii Kuldmäe.

Põhjala pärlid: 5 | Hanko
Põhjala pärlid: 5 | Hanko27. november 2006

Soome tuntuma ja kaunima kuurortlinna Hanko on kunagi oma puhkusepaigaks valinud teiste Soome kuulsuste hulgas nii Sibelius kui ka marssal Mannerheim. 2005. aasta suvel tähistati Hankos, kus igal elanikul on paat või mitu, kohaliku purjetamiskultuuri 100. juubelit. Hanko lähedal asub ka uhke Svarta loss. Puhastverd aadlik Magnus Linder ostis oma esiisade maa riigilt tagasi ja täna on see koos kauni pargiga avatud kõigile külastajatele. Saatejuht Indrek Tarand, toimetaja Katrin Vaga, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Lii Kuldmäe.

Põhjala pärlid: 4 | Palmse mõis
Põhjala pärlid: 4 | Palmse mõis4. detsember 2006

Seekordsed pärlid peidavad end vaieldamatu Eesti Nokia - Lahemaa Rahvuspargi radadel, Palmse mõisa põnevas ajaloos, ja ühes Eesti kauneimas kirikumõisas, kus elas ning lõi eestlastele Õ-tähe kuulus keelemees Otto Wilhelm Masing. Lihtsal moel ajamasinaga aastasadade tagusesse keskkonda lennutamine on üks siinseid härrastemaju ja varemeid haldava sihtasutuse kübaratrikkidest, mis kultuurisäilitajate skepsisest hoolimata toob Lääne-Virumaale aastas juba üle 100 000 uudistaja. Saatejuht Indrek Tarand, toimetaja Katrin Vaga, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Lii Kuldmäe.

Põhjala pärlid: 3 | Kalvi mõis
Põhjala pärlid: 3 | Kalvi mõis20. november 2006

Eesti tuntumaid ja paremini taastatud mõisahooneid asub Aseri paeklindi äärel. Taani kuningas Knud VI käis mõisahoone külje all asunud sadamas juba 12. sajandil ristiusku levitamas. Kummatigi on Kalvi mõisa taga nüüdki Taani investeeringud. Taani mööblitöösturi Henning Lykke Jenseni jaoks oli uhke hotellina tegutsev mõis puhkamise paik, sest ta pidas osakest eesti kultuuri säilitamist oma südameasjaks. Saatejuht Indrek Tarand, toimetaja Katrin Vaga, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Lii Kuldmäe.

Põhjala pärlid: 2 | Porvoo
Põhjala pärlid: 2 | Porvoo17. detsember 2005

Külastame Porvood, Soome vanuselt teist linna, mis mäletab kuningaid ja tsaare, sest oli kunagi Rootsi suurriigi lääne- ning idapoolseid alasid ühendanud Kuningatee osa. Selle pärandiks on paljud ajaloolised mõisad. Külastame Haikko ja Kiiala mõisaid, mis ei paku ainult silmailu, vaid on tänagi säilitanud oma kultuurilise ning majandusliku tegevuse. Haikko mõisaproua Satu Tiivola ja Kiiala mõisavalitseja Gunnar Backman avavad kaasaegse mõisapidamise võlu ning valu. Galeriipidaja ja kunstispetsialist Hanna Kaarina Syrjäläinen räägib Soome ühe kuulsaima kunstniku ning Porvoo silmapaistva poja, maalikunstnik Albert Edelfelti elust ja töödest. Jalutame ajaloolises Porvoo vanalinnas, mis täna on saanud turistide ja kunstnike meelispaigaks. Kunstnike suhtarv elanike kohta on Porvoos Soome suurim. Soome sõjaballaadid maalivad kujutluspildi rahva ajaloolisest mälust. Saatejuht Indrek Tarand, toimetaja Ivo Laev, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Lii Kuldmäe.

Põhjala pärlid: 1 | Toila
Põhjala pärlid: 1 | Toila11. detsember 2005

Saatesarjas tutvustatakse põneva ajalooga suvituslinnu ja härrastemaju Soome lahe mõlemal kaldal. Esimese sihtkoha Toila hiilgeajad kuurortlinnana jäävad esimese Eesti Vabariigi aastatesse, mil kohalik kultuurieliit siin puhkamas käis. Enam kui 100 aasta eest rajas jõukas vene kaupmees Grigori Jelissejev Toila kõrgele kaldale ka uhke Oru lossi. Hilisemast president Pätsi suveresidentsist on tänaseks säilinud vaid imekaunis Oru park. Lapsepõlvemälestusi Toilast elustab näitleja Kaljo Kiisk, kadunud Oru lossi taastavad kujutluspildis Mart Kalm ja Matti Päts, Eesti kauneimat parki tutvustab selle taastaja Maire Uustal. Musitseerivad Tiit Kalluste ja Villu Veski. Saatejuht on Indrek Tarand. Toimetaja Katrin Vaga, režissöör Aivo Spitsonok, produtsent Lii Kuldmäe.