Osoon

1215 tulemust

Osoon : 1124
Osoon : 112420. november 2023

Viimase saja aastaga on Eesti niidukooslustest järele jäänud vaid viis protsenti. Nüüd kasvatavad ökoloogid kõige tavalisemaid Eesti taimi seemnepõldudel, et tuua need tagasi meid ümbritsevasse keskkonda ja turgutada liigirikkust. Soomes toob lendorava elutsemine linnades ja erametsades kaasa nii rõõmu kui probleeme. Uurime, kuidas püüavad põhjanaabrid toime tulla igikestva konfliktiga looduskaitse ja inimhuvide vahel. Karl Adami tutvustab lääne-pöialpoissi, kes pisikese kliimasaadikuna on ennast viimase kümne aastaga Eestis kenasti sisse seadnud. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1123
Osoon : 112313. november 2023

Pea kõikjal Eestis leidub rauamaaki, millest meie esivanemad oskasid juba keskajal väga kvaliteetset rauda toota. Koos arheometallurg Ragnar Saagega otsime rauamaagi loodusest üles ja sulatame rauda muistsete eestlaste kombel. Retkel üle lahe tutvume Soome lendorava käekäiguga ja uurime, millist koostööd teevad Eesti eksperdid ning teadlased põhjanaabritega, et liik meie maadel säiliks. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1122
Osoon : 11226. november 2023

Rapsipõldude üks suurimaid nuhtlusi on tibatilluke naeri-hiilamardikas. Tänapäevased taimekaitsevahendid on aga massihävitusrelvad, mis tapavad lisaks kahjurile ka kasulikud tolmeldajad. Eesti Maaülikooli teadlased on molekulaargeneetika abil asunud välja töötama liigispetsiifilist vahendit pahalase vastu. Fotojahil Hiiumaal püüame tabada uhket ja majesteetlikku hirve, kelle pildistamiseks läheb vaja palju kannatust ning head õnne. Läbi Karl Adami kaamerasilma saame lähemalt tuttavaks metsvindiga. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1121
Osoon : 112130. oktoober 2023

Kihnu lähistele, Liivi lahte soovitakse rajada avamere tuuleparke, kuid saare ümber paiknevad veelindude jaoks olulised laiud. Läheme linnu-uurijatega kaasa Imutlaiule, et paigaldada kormoranidele GPS-saatjad, mis annavad väärtuslikku infot lindude liikumise kohta võimalike tuuleparkide alal. Kodumesilaste ja kimalaste kõrval toimetab meie aedades ning looduses hulgaliselt erakmesilasi. Harrastusentomoloog Urmas Jürivete selgitab, kes on need väikesed kiletiivalised, kelle panus tolmeldajatena on ökosüsteemide toimimisel asendamatu. Tarmo Mikussaar portreteerib 2023. aasta looma, lendoravat. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1120
Osoon : 112016. oktoober 2023

Pääsküla raba on ainuke Tallinna linna kunagistest rabadest, kus on veel võimalik taastada alale iseloomulikku ökosüsteemi. Kunagiste kuivenduskraavide paisudega sulgemine on ette võetud talgukorras ja käed panevad külge ka gümnaasiumiõpilased. Jälgime Nedrema puisniidul rohurinde osavamaid kiskjaid ämblikke. Arahnoloog Mart Meriste tutvustab nende jahipidamisoskust ja püünisvõrke ning maandab ka ämblike kartjate hirme, sest Eestis elavad liigid ei ole inimesele ohtlikud. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1119
Osoon : 11199. oktoober 2023

Tallinna linna niigi kiirelt kahanenud rohevõrgustikku ähvardavad peale tungivad uusarendused. Linn plaanib lähitulevikus kohaliku kaitse alla võtta kolm erilist looduslikku ala, kus on veel säilinud metsikut loodust ja liigirikkust. Naissaare militaarajalugu on tõsiselt mõjutanud sealse looduse kujunemist. Suhteliselt väikesel saarel leidub nii haruldasi looduslikke paiku kui ka kohti, kus inimtegevus on jätnud püsiva jälje. Karl Adami tutvustab seekord pisikese ja nobeda kadakatäksi tegemisi. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1118
Osoon : 11182. oktoober 2023

Lasnamäel asub Tallinna kõige esinduslikum tähnikvesilike elupaik. Igikestev konflikt inimese ja looduse vahel sunnib aga vesilikud oma kodust lahkuma, et teha ruumi parkimisplatsile. Uurime, millised tagajärjed on kunagistel otsustel meie linnaloodusele ja mida võiks antud olukorrast õppida. Nahkhiired elavad kõrvuti inimestega nii pargipuude õõnsustes kui ka elumajade voodrilaudade all. Püüame teadlastega Tartus nahkhiiri, et saada rohkem teada nende elu ja käekäigu kohta keset linna. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1117
Osoon : 111725. september 2023

Läheme fotoretkele Naissaarele, kus loodusfotograaf Erik Mandre jagab oma kogemusi, kuidas tabada pildile selline ettevaatlik ja aukartustäratav loom nagu metssiga. Bioloog Veljo Runnel tutvustab Eesti sihktiivaliste ehk ritsikate ja tirtsude harukordset muusikamaailma. Karl Adami portreteerib punarinda, kes erksale välimusele vaatamata jääb looduses sageli märkamatuks, sest armastab toimetada ligipääsmatutes tihnikutes. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1116
Osoon : 111618. september 2023

Kaasaegses teaduses kasutatakse loomade uurimiseks sageli GPS-seadmeid. Kui keeruline on aga seadmete paigaldamine metsikule loomale? Teeme teadlastega kaasa pingelise hülgepüügiretke Saaremaa külje all, kus soovitakse teada, kas plaanitavad tuulepargid jäävad hüljeste igapäevasele teele. Kotka-uurijatega läheme aga rabasaarele, et paigaldada kaljukotkapojale GPS-saatja ja saada rohkem teada Eesti ühe suurima röövlinnu käekäigu kohta. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1115
Osoon : 111511. september 2023

Eesti põhjapoolseim punkt Vaindloo saar on tõeline lindude kuningriik, kus võib kohata Eestis väga haruldasi liike. Avamere tuuli trotsides elavad saarel lisaks lindudele vaid saarevahid, kelle jaoks on see üksildane paik aastakümnete jooksul koduks saanud. Eesti jõevähke ohustavad võõrvähid, kes levitavad veekogudesse surmavat vähikatku. Tartu külje all Ropka järves püüavad teadlased ohtliku signaalvähi levikut angerjate abil kontrolli alla saada. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1114
Osoon : 11144. september 2023

Saatejuhid võtavad vastu seiklustest pakatava väljakutse ja usaldavad end matkajuhi ning alpinisti Kunnar Karu kätesse, kes saadab nad kahepäevasele soolomatkale Lahemaal. Üllatuseks on nii matkateekonna kaart, mille abil tuleb iseseisvalt rada leida, kui ka teekonnaks kaasa pandud varustus. Kuidas õnnestub metsas orienteerumine ja kes jõuab õigeks ajaks määratud sihtpunkti? Saate autorid Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Marit Valk, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1113
Osoon : 111322. mai 2023

Tallinn on küll Euroopa rohepealinn, kuid keskkonnasõbraliku liikuvusega on siin lood jätkuvalt kesised. Külastame meist vaid 80 kilomeetri kaugusel asuvat Helsingit ja uurime, kuidas põhjanaabrid on enda pealinna jalgrattaga liiklejatele avanud. Nii nagu inimesed, vajavad ka loomad vahel hambaarsti abi. Käime töövarjuks loomaarstidel, kellel on ees äärmiselt keeruline ülesanne - teha Tallinna Loomaaia lumeleopardi hammastele juureravi. Hannes Rohtma tutvustab putukate kurameerimise kunsti. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1112
Osoon : 111215. mai 2023

Tallinna Loomaaias on juba pikemat aega valminud üks viimaste aastate suuremaid projekte ehk vihmametsa maja. Saame tuttavaks uue väljapaneku loomadega, uurime, kuidas nende elupaika troopilised taimed saadi ja kuidas vihmametsa kliimat luuakse. Metsis on üks meie ürglooduse uhkemaid esindajaid ja kes on kord tema pulmapeole tunnistajaks sattunud, ei unusta seda kunagi. Külastame üht metsisemängu ja tutvume nende müstiliste lindude eluoluga. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1111
Osoon : 11111. mai 2023

Kaitseväe harjutusväljad on ühiskonnas palju kirgi kütnud, aga kuidas mõjuvad need loodusele? Osaleme keskpolügooni hirvlaste loendusel ja küsime, kuidas ja kui palju üldse kaitseväe keskkonnamõjusid uuritakse. Poldrite majandamises kohtuvad elustiku hoidmise ja kaitsmise potentsiaal ning aktiivne inimtegevus karjakasvatuse ja heinateo näol. Kuidas leida tasakaal põllumajanduse ja looduskaitse vahel? Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1110
Osoon : 111024. aprill 2023

Allikad kui veelätted on aegade algusest olnud pühad paigad, mida tuleb kaitsta. Läheme ühes teadlastega allikavaatlusele, et saada teada, kas allikavesi on tänapäeval enam üldse puhas ja joodav. Loodus tühja kohta ei salli ja seisma jäänud kõrvalhoonesse võivad end kiiresti sisse seada vapsikud. Tarmo Mikussaar vaatlebki ühe sellise pesa tegemisi. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1109
Osoon : 110917. aprill 2023

Tänapäevase tee-ehitusega käib igal juhul kaasas ka ökoduktide rajamine. Käime teadlastega seirel uurimas, kui hästi loomad teeületuskohad omaks on võtnud. Külastame Kopenhaagenis asuvat ligi saja meetri kõrgust tehisküngast nimega Amager Bakke, mille nõlvadel laskuvad mägisuusatajad ja mille südames tuksub maailma puhtaim prügipõletusjaam. Romet Vaino mõtiskleb oma lühiloos talve vaikusest ja varakevade märkidest. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1108
Osoon : 110810. aprill 2023

Kevad tuleb igal aastal omamoodi, kuid tulemata ta ei jää. Läheme loodusfotograaf Ingmar Muusikusega loodusesse, et otsida äratundmisrõõmu pakkuvaid kevade ilminguid. Tutvume Rootsis asuva uudse tehasega, kus Eestistki pärit pakendijäätmed vajalikuks ehitusmaterjaliks töödeldakse. Karl Adami tutvustab talvikest, keda võib nimest hoolimata pidada üheks esimestest kevadekuulutajatest. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1107
Osoon : 11073. aprill 2023

Kui vahepeal jõudis ebaseaduslike prügilate probleem Eestis juba väheneda, siis viimastel aastatel on neid jälle tekkima hakanud. Uurime, kui suur see probleem on ja mida sellega ette võtta. Pilliroog ja luhahein on läbi aegade olnud väärt materjal, mille kasutus on sünteetiliste materjalide tulekuga aga soiku jäänud. Külastame ettevõtteid, kes on leidnud nendest nüüd väärtusliku tooraine. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1106
Osoon : 110627. märts 2023

Loodus ei piirdu vaid Maa peal toimuvaga ja Eestiski on hulgaliselt entusiaste, kes on pööranud oma pilgu ning teleskoobitorud kõrgustesse ja kaugustesse. Uurime, mis neid selles paelub. Elistvere loomapargis elavad Eesti loodusest tuttavad loomad. Saame mõnega lähemalt tuttavaks ja kiikame nende argipäeva. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1105
Osoon : 110520. märts 2023

Miks veavad parimais aastais mehed ennast ikka ja jälle järvejääle kalale? Käime harrastuspüüdjatega Lämmijärve jääl ja tutvume talvise kalapüügi iseärasustega. Läheme matkajuhtide kursusega loodusretkele ja uurime, kuidas käib selle ameti õppimine ning mida üldse üks matkajuht oskama ja teadma peab. Karl-Ander Adami portreteerib Eestis talvitumas käivaid siidisabasid. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1104
Osoon : 110413. märts 2023

Iga aasta kogub Riigimetsa Majandamise Keskus kokku hulga käbisid, millest saab alus uutele majandusmetsa põlvkondadele. Külastame Eestis ainulaadset seemnehoidlat ja uurime, kuidas käib tulevikupuu seemnete valimine. Linnaloodus pakub inimestele palju rõõmu, aga end linnas sisse seadvad loomad võivad tekitada ka probleeme. Ühineme välitöödel linnajäägriga, kelle töö ongi inimese ja looma vahelisi konflikte lahendada. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1103
Osoon : 11036. märts 2023

Kohtume Eesti teadlastega, kes uurivad võimalusi, kuidas puidutööstuse ja põllumajanduse jääke ning kõrvalsaadusi inimesele söödavaks toiduks väärindada. Läheme loodusfotograafi ja matkajuhi Jarek Jõeperaga suusamatkale, et avastada talvemaastike ilu. Tarmo Mikussaar jälgib koduaia kuusehekis tegutseva kõrvukrätsu pere tegemisi. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1102
Osoon : 110227. veebruar 2023

Merejää tekkimine või puudumine on iga talv oluline nii kalameestele kui ka laevaliiklusele. Käime Pärnu lahe jäämurdja pardal ning uurime, kuidas käib jääandmete kogumine ja miks merejää on looduses üldse oluline. Looduskaitsjad võivad rõõmustada – hallhüljeste arvukus meie meredes on kõigi aegade kõrgeimal tasemel. Kaluritele on hüljeste paljusus aga otsene oht sissetulekule. Mida vastuoluga peale hakata? Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Osoon : 1101
Osoon : 110120. veebruar 2023

Kuidas toota Eesti inimestele aastaringselt värsket köögivilja ja vältida samas põllumajanduse keskkonnakahjusi? Külastame ettevõtet, kus kasvatatakse söögitaimi tehistingimustes - juured õhus. Ühineme hirvejahile järelvalvet tegevate inspektoritega, et saada aru, kui palju tuleb jahimeeste seas ette reeglite rikkumist. Loodusfotograaf Eleri Lopp-Valdma portreteerib meie ainsat metsikut kassi - ilvest. Saate autorid on Kristo Elias ja Sander Loite, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.