NOËP-i muusika on eriline, kuna erutab nii pop- kui ka elektronmuusikakuulajaid. Millisest algest muusika sünnib, milline on inimene saladusliku tähekombinatsiooni taga? Kohtume muusikalooja Andres Kõpperiga enne tema suurt kontserti sümfooniaorkestriga. See on viimane muusikasaade "MI". Autor Timo Steiner, režissöör Ülle Õun, toimetaja Joonas Hellerma, produtsent Silja Kala.
Tšello on eriline pill. Ta saadab sind faktina õlal ja lisakohana lennukis. Tšellist Theodor Sink on olnud kolme pilli peremees. Ta on õppinud taltsutama pillide tujusid, kontsertmeistrina ERSO tšellorühma, aga ka isiklikku viha. Inspiratsioon tuleb raamatutest, Mishimast. Autor Timo Steiner, režissöör Ülle Õun.
Peedu Kass hoiab bassiliini paljudes Eesti ja rahvusvahelistes muusikakollektiivides, vastukaaluks turnib mees mägedel. Kui tosin ja pool aastat profimuusiku karjääri algusest möödas, siis kuhu on jõutud muusikuna, inimesena? Mis viib edasi? Ja veel üks mitmemõõtmeline küsimus - mida annaks parandada? Autor Timo Steiner, režissöör Ülle Õun.
Kui kuulad helilooja muusikat, oled helide loojal justkui külas. Eestlaste ja venelaste külalislahkusest, isiku kohalolust loomingus, helide-kunsti mõjust maailma päästmisel räägime eesti helilooja Tatjana Kozlova-Johannesega. Lugu algab valikust Narva ja Ivangorodi vahel ning lõpeb EV100-le pühendatud ooperiga Rahvusooper Estonias.
Mõned päevad enne Eesti vabariigi 100. sünnipäeva andis Maarja Nuut Berliini kontserdimajas kontserdi kavaga “Une meeles”. Kuidas läheb tee läbi pärimuskultuuri ja kaasaegse elektroonilise muusika oma loominguni? Saatejuht Joonas Hellerma, režissöör Ülle Õun.
Dirigent Kristjan Järvi juhatab Berliinis Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul mitmel päeval järjest kontserti "Põhjamaa impulss". Lisaks teevad debüüdi tema juhendatud muusikaõpilased Balti akadeemiast, mis kogunes veebruari alguses Tartus ja Tallinnas. Kuidas ühendada ühes isikus dirigent, helilooja, juhendaja ja visionäär?
Jaanuari lõpus andis Pärnus ja Tartus soolokontserdi USA-s elav eesti fagotimängija Martin Kuuskmann. Maailma suurtel lavadel soleeriv Martin Kuuskmann jagab üht oma kontserdipäeva "MI"-ga, et rääkida loomingulise vabaduse ja eneseteostuse tähtsusest.
Detsembris toimus Amsterdamis helilooja Erkki-Sven Tüüri uue teose "Solastalgia" maailmaesiettekanne, mis juhib tähelepanu maakera halvenevale tervisele. Ettekande eelsetel tundidel jagas helilooja oma teose tagamaid. Saatejuht Joonas Hellerma, režissöör Ülle Õun
Aasta viimases saates kõlavad MI parimad muusikapalad. Režissöör Ülle Õun.
Segakoor HUIK! laulab eriti ilusas soome keeles Einojuhani Rautavaara kesköömissat „Vigilia“. "MI" külastas nende Helsingis Uspenski katedraalis toimunud kontserti.
Rahvusooperis Estonia tuleb lavale Tennessee Williamsi näidendi põhjal "Tramm nimega iha" valminud ballett. See on lugu hinge haprusest ja tungide tugevusest, mida on korduvalt lavastatud ka Eesti teatrites.
Festivalil "Kuldne Mask" esitles Moskva Helikon teater ooperit "Doktor Haass", mille libretist on auhinnatud vene kirjanik Ljudmila Ulitskaja. Tegijad avavad kaasaegse ooperitegemise telgitaguseid ja selgub, kuidas kelmide seast sünnib pühak.
EV100 sünnipäeva auks rändab segakoor "Collegium Musicale" Veljo Tormise teose "Unustatud rahvad" jälgedes. "MI" jälgis nende suvist Karjalasse käiku, et uurida, kas soomeugriliku runolaulu lätted on endiselt elujõulised.
Äsja külastas Eestit üks praeguse aja tuntumaid baritone Thomas Hampson, kes esitas koos ERSO ja dirigent Neeme Järviga Gustav Mahleri "Rändselli laule". Kohtumisel MI-ga avab Thomas Hampson, mida tänane tehnoloogial ja informatsioonil tuginev maailm võiks õppida romantilise ajastu elutundest ning selle ideaalidest.
Vaba Eesti idee on helilooja Rasmus Puuri esimese suure ooperi "Pilvede värvid" peateema. Jaan Kruusvalli näidendi "Pilvede värvid" põhjal sündiv ooper puudutab eestlaste ja vabaduse suhet 21. sajandi alguses. Kuidas eestlased vabadust tunnetavad ja mis on selle inimlik väärtus?
Alustame hooaega Pärnu Muusikafestivaliga, mille kunstiline juht Paavo Järvi seab endale iga aastaga üha kõrgemaid eesmärke. Mismoodi kõlas festivali orkester seekord ja kuhu soovib dirigent festivali rahvusvahelise orkestriga välja jõuda?
Eesti Filharmoonia Kammerkoor on lõppeva hooaja vältel andnud kontserte koos kõigi nelja peadirigendiga, kes kooril viimase 35 aasta jooksul on olnud. "MI" vestleb Tõnu Kaljuste, Paul Hillieri, Daniel Reussi ja tänase koori peadirigendi Kaspars Putniņšiga.
Hiljuti külastas Eestit ainulaadne organist Cameron Carpenter, kes reisib mööda maailma haruldase digitaalse oreliga, mis on disainitud spetsiaalselt tema vajadustele. Näeme, kuidas inimene oma instrumendiga kokku kasvab.
Vanemuise teatris etendus aprilli lõpus helilooja Märt-Matis Lille uus ooper "Tulleminek". Lisaks kuulame, millised uued teosed jäid meelde Eesti Muusika Päevadelt.
"MI" korraldab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektorikandidaatide vahel teledebati, et selgitada välja, kuhu peaks liikuma muusika- ja teatriõpe homses maailmas. Rektor valitakse mai alguses.
Kuidas võita praeguses kirevas maailmas publiku südameid ja mis on selle hind? "MI"-s astuvad üles dirigent Kristjan Järvi ja viiuldajad Gidon Kremer ning Janine Jansen.
Veebruari lõpus sündis dirigent Olari Eltsi juhatusel terve kontsert alternatiivsest energiast, mida otsiti muusikast ja inimese suhtest loodusega. Kuidas leida paremaid võimalusi keskkonna hoidmiseks ja teistmoodi kunstiks? Kohal on heliloojad, interpreedid ja dj-d.
Eestis on käimas eriline trompetimuusika hooaeg - lühikese vahega viibivad siin mitmed nimekad trompetistid. Jaanuari lõpus astus MustonenFestil üles Sergei Nakariakov ja märtsi alguses tuntud Rootis trompetikunstnik Håkan Hardenberger. Millal saab mängijast virtuoos?
Äsja esietendus Rahvusooperis Estonia Mozarti ooper "Figaro pulm" ja ühtlasi peab ooperiorkester oma 110. sünnipäeva. "Figaro pulma" üheks aluseks on klassikaline commedia dell'arte, mis võimaldab naerda rumaluse üle ja meenutada seda, mis on elus tõeliselt tähtis. Millal teha nalja ja millal võtta üles traagiline noot? Teiste seas vestlevad dirigendid Arvo Volmer ja Vello Pähn.