Mida küll hakata peale punkarite ja taimetoitlaste, väga lühikeste või pikkade inimestega nendega, kes minust erinevad? Vahel on isegi jõulude ajal nii, et inimesel on raskusi iseendagi sallimisega. Mida teha, et teistega paremini läbi saada ja teisi inimesi kergemini taluda? Juttu tuleb veel rotipirukatest, kummiga sussidest, pelikanide skandaalikartusest ja võimsate asjade sünnilugudest.
Perekond Tavalikel ja nende sõpradel on taas vaja otsida vastust väga olulistele küsimustele. Kas mobiiltelefon ikka lähendab inimesi? Miks inimene võib tunda ennast isegi siis üksildasena, kui ta on perest või sõpradest ümbritsetud? Kuidas oma valust üle saada ja leida usaldamist? Kas loomaaialoom on oma puuris üksildane? Kuidas on omavahel seotud üksildus ja õlireostus? Kõssa ja Kõnna tekitavad lõpuks tõelise tormi veeklaasis.
Milleks ja kuidas saab inimene iseennast eriliseks, heaks ja tubliks mõelda? Mis on inimlik õiglus? Vastuseid aitavad leida nõuka-ajal nii defitsiitne ketšup, vanema venna väikseks jäänud riided, nokka näljaselt õieli ajav linnupojuke kui ka klaveritooli keerutamine. Otsimismöllus saavad sõna sekka öelda perekond Tavalikud, psühholoog Aleksander Pulver, loomasõber Aleksei Turovski ja impulsi jäävuse seadus.
Kõssa ja Kõnna venitavad mõtteid nõuka-aegsest nätsust ning jõuavad otsaga psühholoog Pulveri juurde, et koos tõdeda: lähedased inimesed ongi sellepärast lähedased, et nad oskavad teineteist tähelepanelikult ära kuulata. Loomade maailmas on ärakuulamisoskuse eeskujuks koerad ja äravaatamistalentideks elevandid. Veel selgub, kuidas saab ilmastikku ära kuulata.
Kõssa ja Kõnna avastavad, et mitmedki juhtumised võivad alguse saada kingapoest ning et perekond Tavalikud pole siin mingi erand. Psühholoog Aleksander Pulver aitab tõdeda, kui palju me ennast ise aidata saame, olgu koolis, kodus või tööl. Eks ole lihtsam elada, kui teised sinust aru saavad, eriti veel, kui nad juhtumisi õigesti aru saavad. Seda imet ei maksa aga oodata käed rüpes, vaid mõnusa mõistmise meeldivaks alguseks on enda julgem väljendamine. Oma tegelikke tundeid veenvalt väljendav sebra näitab isegi verejanustele lõvidele, et neil oleks targem oma teed minna. Lõpuks selgub, et isegi keemilistel elementidel võib oma olemuse väljendamine vahel kergemini välja tulla kui inimestel inimestemaailmas.
Kas oled kunagi ärritusest häält tõstnud või vihaga öelnud asju, mida hiljem kahetsed? (Kõik, kes sellele küsimusele täiesti eitavalt vastavad, on tegelikult valevorstid). Seda juhtub ka paremates peredes, isegi perekond Tavalike juures. Esimese emotsiooni ajel rumaluste tegemise vastu leidub head rohtu ja selle ravimi kaevavad Kõssa ja Kõnna psühholoog Aleksander Pulveri abiga inimese enda seest välja. Muide, eelnevalt on nad leidnud poest müügil välismaa ketšupit! Uurimise käigus avastatakse ka enese kontrollimise kasulikkus nii loomariigis kui ka tehnikamaailmas.
1981. aastal teaduse huvides külmutatud kaks poissi - Kõssa ja Kõnna on üles sulatatud ning nad satuvad uurima perekond Tavalike pürgimist telesaatesse võistlema. Kuid oh häda, vanem poeg eelistab teha oma valikuid ja seega astuda vastu mugandumisele ehk konformsusele. Millal on hea teha just nii nagu teisedki teevad ja millal on palju parem minna kindlalt oma teed ja jääda oma valikutele kindlaks? Näeme, kuidas meie mugandumine on pärit loomariigist ja kuidas isegi keemilised ained üksteisega muganduvad. Aga millist särtsu tekib mittemugandumisest?! Hea olla on hea, aga kas alati on selline teistele hea olemine ka inimesele endale kasulik?
Ajas ja ilmas seigeldes saab selgeks, mida halba ja mida head on egoismis laste omavahelistes suhetes, koolis ja peredes. Lisaks nõuannetele olukorra parandamiseks, pakuvad mõtlemisainet ka põnevad egoisminäited loomade maailmast. Lõpuks järeldub, et teisi mittenägev "egoistlik robot" riskib lausa oma eksistentsiga, samas kui tundliku loomuga ja vastavate sensoritega varustatud robot leiab kergesti uusi sõpru. Saate idee autor Liisa Pakosta, perekond Tavalike lood - Leelo Tungal. Küsimustele otsivad vastuseid Kõnna ja Kõssa - Gaute Kivistik ning Margo Mitt; lahendusi pakuvad psühholoog Aleksander Pulver, zooloog Aleksei Turovski ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste katsed. Režissöör Kaidor Kahar, operaator Ivar Murel, kunstnik Ain Nurmela, toimetaja Mariina Mälk.