ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Totu Kuul: Tanel Mazur ja Jana Pavlenkova

Saada link

Kirjeldus

Neljandas saates on Totu Troitski külalisteks idufirmadele hoogu andva programmi juht Jana Pavlenkova ning endine ajakirjanik Tanel Mazur, praegune ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja ning Narva kindluse apteeker. Väsimatu aktivist ja range apteeker tutvustavad rändurile saladuslikku Ida-Virumaad. Miks sellest nii palju räägitakse ja kirjutatakse? Milline on selle piirkonna maine? Mis inimesed seal elavad? Mis on tõde ja mis väljamõeldis? Kaks pilku ja kaks erinevat lähenemist.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Totu Kuul
Osa nr.: 4
Kestus: 00:58:04
Indeks: 2016-003467-0004
Režissöör: Radsin Maire
Faili nimi: 2016-003467-0004_0001_XHD_TOTU-KUUL.mxf
Esmaeeter : 30.09.2016
Kategooria: Kultuur → kultuur, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 SAATEPEA
00:00:26 STUUDIO: saatejuht Artemi Troitski - sissejuhatus, teemaks salapärane piirkond nagu Ida-Virumaa
00:02:10 Artemi Troitski tutvustab saatekülalisi - Jana Pavlenkova, ERR-i ühiskondliku nõukoja liige ja Kohtla-Järve aktivist; Tanel Mazur, ajakirjanik, elab Narvas..
00:03:43 A. T.: küsimus Tanelile: Oled töötanud ka ETV-s, siinsamas Faehlmanni ja Gonsiori tänaval. Siis aga võtsid kätte ja kolisid Narva, Kuu pimedale poolele. Ütle palun, mis selle tingis? - TANEL MAZUR (subt: pedagoog, Narva kindluse apteeker) : Kui Katri Raik alustas TÜ Narva kolledži direktorina, kolisid paljud sõpruskonna liikmed Narva. Nüüd ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Narva Eesti Gümnaasiumis, õpilaste hulgas segaperedest ja vene peredest, 60-70% suhtlusest vene keeles. Kool annab hea eesti keele oskuse..
00:10:25 A. T.: Kas eestlaste osakaal Narvas suureneb või väheneb? Kas te seal Punase Raamatu väljasurevaks liigiks ei muutu? - Tanel Mazur: elanikkonnast
00:11:38 A. T.: Milline on Kohtla-Järve demograafiline olukord? - JANA PAVLENKOVA (subt: Prototron, idufirmadele hoogu andva programmi juht ): Kohtla-Järve on kunstlikult loodud linn, elanike jaoks teahakse rohkem head ja silmaga nähtavat kui Narvas. Maa-alusest muuseumist Kohtla-Nõmmel, seal asub naiskunstniku loodud valgus-klaasist põlevkiviteemaline installatsioon
00:16:52 Jana Pavlenkova: teistest projektidest, mis seotud antud piirkonnaga, nt tehnoparkide arendamise sihtasutus. Jätkub ka Virumaa kolledži ja Põlevkivi Kompetentsikeskuse areng. Hackathon on suur programm, mille oleme paljude inimeste jõupingutuse tulemusena toonud Ida-Virumaale. Selle formaadi töötas välja MTÜ Loov Eesti. On välja töötatud uus loomeinkubaatori kontseptsioon.
00:19:47 A. T.: Olin esimesel arvamusfestival Narvas koos suurepärase artisti Vasja Oblomoviga, kuulajaid ainult nii 50, oli ilmne, et arvamusfestival ei puudutanud Ida-Virumaa elanike süvakihte vähimalgi määral. See ei pakkunud neile huvi. - Jana Pavlenkova: oli üks korraldajaid, mult küsiti, miks rääkida, kus poliitikud on, konsert?
00:22:23 Tanel Mazur: tean, et rahvast oli vähe, ilm oli kehv... + Jana Pavlenkova: kui me seda ei tee, siis Ida-Virumaa, idavirulased ja kogu piirkond
00:24:28 A.T.: Hea uudis, et sotsioloogilised küsitlused on juba paar aastat näidanud, et Ida-Virumaa venekeelne elanikkond tervikuna on Eesti suhtes lojaalsem ja Venemaa suhtes skeptilisem kui näiteks Tallinna venekeelne elanikkond. Telekanal ETV+ aitab palju kaasa...
00:25:27 Tanel Mazur: ETV+ puhul aitab palju see, et on loodud kohalik stuudio, saateid tehakse just Narvas, on kohalikud reporterid. Selliseid saateid nagu sinu oma vene keeles ei olnud, ainult venekeelne AK. Kriitilisemalt suhtutakse Venemaasse sellepärast, et üle jõe on näha, mis seal toimub. Tallinna venelastel isiklik kontakt puudub, info ainult Vene telekanalitest.
00:28:31 A.T.: Venemaal olles tekivad mul aeg-ajalt jutuajamised ja vaidlused ka poliitilistel teemadel. Võin oma Moskva ja Peterburi kaasmaalastega vaielda näiteks Putini isiku üle. Minule on ta ebasümpaatne, neile aga millegipärast meeldib. Või Krimmi teemal. Nemad arvavad, et Krimm kuulub Venemaale. Mina arvan, et see pehmelt öeldes pole päris nii. Seejuures jõuan nendega enamikus küsimustes üksmeelel - näiteks rääkides Venemaa korruptsioonist,tervishoist jms Millised on üldse suhted Narva ja Jaanilinna elanike vahel?
00:30:53 Tanel Mazur: perekondlikud sidemed, kuna üks töötab ühes ja teine teises linnas, veel nn ärisidemed, väikest viisi salakaubandus. Venemaalt sigaretid, Eestist kohvi, juust, second hand riided, televiisoreid jms. Inimesed saavad omavahel, lõhe suur palgas ja kaupade hinnas - Artemi Troitski: Eesti elatustase on märgatavalt kõrgem kui Venemaa äärealal? Hinnad aga on võrreldavad. Jaanilinn elab siiski selle arvel, et on piirilinn..
00:39:42 A.T.: Kui Narva elab piirikaubandusest, siis mis jääb Kohtla-Järvele? Kas Kohtla-Järvel on mingeid geograafilisi eeliseid? - Jana Pavlenkova: Kohtla-Järve on jäänud monofunktsionaalseks linnaks oma tohutute põlevkiviõlitehastega. Kõik, mis toimub VKG-s, mõjutab väga tugevasti kogu linna. VKG on suur põlevkiviõli jt põlevkivitoodete tehas. Koondamised, elatustase halveneb. Ostudel käiakse Kingissepas.
00:43:16 A. T.: kultuurielu, Narvas on Ro-Ro klubi, mida mõned Tallinna sõbrad on mulle soovitanud kui kogu Eesti parimat muusikaklubi. Kohtla-Järvel? - Jana Pavlenkova: üritusi kuhu lapsega minna on Kohtla-Järvel ja Jõhvis palju, Jõhvis on ka luksuslik Jõhvi kontserdimaja. Turg töötab.
00:46:59 A. T.: Millised on suhted Kohtla-Järve ja Narva vahel? - Jana Pavlenkova: viimastel aastatel on Kohtla-Järve, Jõhvi, Narva ja Sillamäe koostöö paranenud. Negatiivsed olukorrad tekivad Narva vs Vaivara. Nüüd, miks Vabalava, s.t kaasaegne teater tuleb Narva, aga mitte Jõhvi. Konkurents esineb. - Tanel Mazur: Narvast sõitis buss tühjalt Jõhvi konserdile, polnud huvilisi. . Jana Pavlenkova: kevadel Jõhvis toimunud balletifestivalil nägin iga etenduse ajal Narvast ja Sillamäelt tulnud busse. Samuti sõidavad bussid Estoniasse balletetendustele.
00:52:00 A. T.: Teil (Narvas) on lihtsalt Ro-Ro klubi. Mis see on? - Tanel Mazur: arvatavasti Eesti kõige alternatiivsema muusika klubi. Kolm-neli aastat tagasi lugesin suvehooajal kokku 38 gruppi 18 riigist. Väga palju on Vene põrandaaluseid gruppe. Igal nädalavahetusel, reedel ja laupäeval on kontsert.
00:54:25 A. T.: miks valadavalt venekeelsetes linnades Kohtla-Järvel ja Narvas on sildid eesti keeles? - Tanel Mazur räägib naljaka loo. Narvas elavad venelased on harjunud lugema eestikeelseid silte.
00:56:19 Artemi Troitski - lõputekst
00:57:27 LÕPUTIITRID (rull)
00:57:58 ident ETV+
Faili nimi: 2016-003467-0004_0001_XHD_TOTU-KUUL.mxf
Indeks: 2016-003467-0004
Kestus: 00:58:04
Registreerimise kuupäev: 31.08.2016
Registreerimise aeg*: 2016-08-31 06:58:30
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse