ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Totu Kuul: Juri Novikov

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Totu Kuul
Osa nr.: 27
Kestus: 00:58:28
Indeks: 2017-003467-0027
Režissöör: Radsin Maire
Esmaeeter : 31.03.2017
Kategooria: Kultuur → kultuur, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 SAATEPEA
00:00:26 STUUDIO: saatejuht Artemi Troitski sissejuhatus saatele - täna täägime pop- ja rokkmuusikast, hiphopist ja teistes suundadest.
00:01:29 Artemi Troitski tutvustab saatekülalist - Juri Novikov hüüdnimega Jurban, tegevmuusik, ansambli Lemon Trees trummar ja juht, juhib ka kontserdiagentuuri JAM.
00:02:10 ARTEMI TROITSKI: Nii nagu Eesti massimeedia on jagunenud eesti- ja venekeelseks, sama käibib ka muusikaelu kohta. On kontserte, kus käivad enamjaolt venelased ja on kontserte, kus käivad eestlased... (Vaiko Epliku kontserdi külastamisest Von Krahlis). Ütle palun, mil määral see nii on? Kuidas sina seda olukorda hindad? - JURI NOVIKOV (muusik, kontserdikorraldaja) : Lava on kahtlemata ära jaotatud. Mängisin ansamblis PX Band, mis on siin üsna populaarne. Tegevuse alguses, 1998–1999, mängisime sageli eesti pidudel. Vene keeles. On vene kohti ja eesti kohti. On küll Junk Riot, aga seda on raske vene bändiks nimetada, laulavad inglise keeles. - A.T: On veel üks ansambel, kellega ma natuke tuttav olen, Estrada Orchestra. Koosneb vene muusikutest, väga sümpaatne funk-soul-instrumentaalansambel. Artemi Troitski ei mõista, miks vene ansamblid ei ole huvitatud eestlastele esinemisest - J.N: Meie venekeelsete ansamblite seltskond on üsnagi arglik. Pole neid, kes püüaksid läbi lüüa, prooviksid midagi teha või korraldad
00:08:05 A.T: Küsin siis Eesti popmuusikalava üldise struktuuri kohta. Räägib olukorrast Venemaal, kuidas jaguneb kontserdi- ja klubimuusikaelu. Televisioon ja Internet. Kas Eestis on asjad enam-vähem samamoodi või on teisiti? - J.N: Põhimõtteliselt on enam-vähem sama, aga mastaap on mõistagi teine. Eesti muusikutel on see mastaap vähemalt olemas. Venekeelsete puhul on arvatavasti ainult Facebook. Õnneks on neil nüüd tekkinud võimalus esineda telekanalis ETV+.
00:14:58 A.T: Kellel siin üldse menu on? Millised on tuntud nimed meid huvitavas rokkmuusikas, aga ka Eurovisiooni ja popmuusika alal? - J.N: Eesti rokkmuusikas Tanel Padar, Terminaator, Vaiko Eplik, Metsatöll. Singer Vinger. ... - A.T: Aga venekeelsed artistid? Kes veel on? Reaalselt nõutud muusikud? Narvas oli AveNue, - J.N ansamblist, Vladimir Tšerdakov - A.T: Millised on honorarid? Kas saab üldse rääkida sellest, et Eestis on olemas meelelahutusäri? Kui palju keskmiselt saavad klubiansamblid kontserdi eest? - J.N: Pakkusin Estrada Orchestrale anda kontsert koos Vene ansambliga, Pep-See käis siin. Nad tahtsid kindlat honorari, millega ma ei saanud nõustuda. Pep-See tuli ilma honorarita, kohalik ansambel küsis aga meie mõõdupuu järgi üsna suurt honorari.
00:20:35 A.T: Sul oli hiljuti Nordea kontserdisaalis üks väga suurejooneline kontsert „Sümfooniline Kino“. Peterburi sümfooniaorkester esitas koos Juri Kasparjaniga elektrikitarril Kino tuntumaid laule. Milline oli külastajate arv ja tagasiside? Mulle on see eriti huvitav, sest mulle tundub, et just sellised kontserdid peaksid eesti ja vene publikut ühendama. - J.N: Täis oli ainult parter, rõdud olid suletud. Rahaliselt polnud see kahjuks just kõige edukam üritus. See on minu jaoks äärmiselt üllatav, sest ansamblit Kino armastavad kõik. Venelased, eestlased, lätlased, leedulased. - A.T: Venemaal laulab sellistel kontserditel saal, orkester mängib ja saal laulab kaasa. - J.N: räägib publikust ja reageeringutest, publik Moskvas ja mujal... - A.T: Kuidas toimuvad Eestis välismaa artistide esinemised? Kas mõni Lääne-Euroopa või mõni Venemaa bänd. Kui aktiivne, edukas või riskantne on see muusikaelu segment? - J.N: Edukas on see, mida mängitakse raadios. Mina ei taha selliseid kontserte korraldada, see ei meeldi mulle. I
00:27:05 A.T: Sa tood päris palju bände Venemaalt, sealhulgas Peterburist. Räägi palun esiteks, mis bändid need on, ja teiseks, kuid menukad on nende kontserdid? - J.N: Olen toonud ansambli Kirpitši. Nad on Peterburist, punk-räpp. Omadega nulli jääda on juba hästi. Teised grupid... A.T: Kes sulle veel meelde on jäänud? Kellega oli meeldiv aega veeta? - J.N: Pep-See on väga meeldiv bänd. Kontsert toimus samal päeval Eurovisiooni finaaliga. - A. T: Kas sa Euroopa bände pole proovinud maale tuua? Miks Soome bände ei kutsuta esinema? - J.N. nõudmised kõrgemad, tagatised. - A.T: On Ilja Bortnjuk, ta on Peterburi agentuuri Light Music tuntud kontserdikorraldaja. Tal on juba ammu mõte hakata Narvas regulaarselt suuri rokkfestivale korraldama. Publikut tuleks Eestist, Narvast, Peterburist... - J.N: Narvas on olemas selline mees nagu Grigori Malõškin, kes kontrollib kogu Narva muusikaelu. Oleme kokku leppinud kohtuda, sest ilma Grigorita pole Narvas midagi teha. Iljal on suur projekt Stereoleto, ilma Vene korraldajata,
00:35:15 A.T: See on üldiselt üsna kurb olukord. Eesti oli endises NSV Liidus tegelikult rokkfestivalide sünnimaa. Algul toimusid Tartus levimuusikapäevad, mis oli esimene regulaarne iga-aastane rokifestival. Hiljem olid Jüri Makarovi festivalid Rock Summer, kuhu tuldi Moskvast ja Peterburist, esinesid Big Country, Public Image, Jethro Tull jne.Mulle tundub, et praegu Eestis sellise suurusjärgu festivale pole. On Haapsalu Augustibluus, on Viljandi Folk. Positivus on Lätis. Mis sa arvad, miks see nii on? Kas pole korraldajaid või publikut või on Helsingi liiga lähedal? Flow, Provinssirock, Pori Jazz. - J.N: Jüri Makarov proovis mõni aasta tagasi Rock Summerit taaselustada, toimus Rock Summer 25. See oli täielik läbikukkumine. Publikut ei tulnud. Arutlevad, miks küll huvi ei tuntud, valed esinejad, nostalgiast ei piisanud..
00:39:40 A.T: Tallinn Music Week käib just praegu ja kõige järgi otsustades on seal külastatavusega kõik korras. Mida sa arvad sellisest formaadist, kas Tallinn Music Week on sinu jaoks huvitav, kui huvitatud sa oled selles osalemisest? - J.N: Olen seal paar-kolm korda osalenud ansamblitega Lemon Trees ja PX Band, laval, mida manageerib Ruslan PX, talle antakse venekeelne teema.- Manka Boutique Showcase Tallinn Music Week’i raames. Suurepärane äriidee. Valitsuse toetusega, väga suured sponsorid, vist näiteks Nordea pank. Mind hämmastab kõige rohkem see, et muusikutele ei maksta isegi sõitu ega elamist kinni. Neile ei maksta mitte midagi. Seejuures on kontserdipiletid üsna kallid, abonomentide müük. Edasi igasugune hipsterivärk ... - A.T: ....Kõigi nende miinuste juures arvan siiski, et on väga tore, et Tallinn Music Week toimub. Vilniuses ja Riias see formaat ei toiminud.
00:45:44 A.T: Ütle palun, millised Eesti artistid väärivad sinu arvates kuulsust väljaspool Eestit, Euroopas või isegi maailmas? On kaks neidu, üks esineb pseudonüümi Maria Minerva all, päris nimega Maria Juur, tuntud raadioajakirjaniku tütar, ja teine on Inga Copeland, neiupõlvenimega Inga Astrova, samuti minu vana sõbra tütar, kes oli ansamblis Hype Williams ja annab nüüd aeg-ajalt välja sooloalbumeid. Veel on üks minu jaoks vähem huvitav ansambel, Evert and The Two Dragons. Neil on minu meelest leping USA Warner Brothers’iga. Kas sinu arvates on veel mõni artist, kes vääriks lääne või Venemaa promootorite kõrgendatud tähelepanu? - J.N: Kui rääkida venekeelsetest bändidest, siis vanasti näiteks PX Band (ei tea nimetada...) - A.T: meenutab 70.-80ndaid popmuusikas ja estraadis (Tõnis Mägi, Jaak Joala, Apelsin, Vitamiin). Kas praegu on Eesti muusikutel huvi Venemaa turu vastu? - J.N: Eesti metalbändid käivad Venemaal festivalidel (Rattler), teistel huvi pole märganud. Sponsorlusest.
00:53:48 Artemi Troitski: Keda sa tahaksid siia kutsuda ja millisena sa üldse näed… Kui kõik läheb hästi, siis kuidas peaks olema ja milliseid Venemaa ja teiste riikide artiste oleks sul hea meel siia tuua ja mööda Eestit sõidutada? - J.N: Korraldasin Viktor Tsoist tehtud filmi vaatamise. Teie sõber Aleksandr Lipnitski käis filmiga „Minutite lapsed“ esimest korda siin. Ideaalne oli see, et lõin lihtsalt Facebookis ürituse ja selle vastu tekkis kolossaalne huvi. 440 inimest kavatsesid tulla, kohale tuli umbes 300 – saali, mis mahutab 220 inimest. Suurim unistus on tuua siia Guns N’Roses. - A.T: Guns N’Roses! Nüüd ütle veel ka Radiohead.
00:55:47 Artemi Troitski tänab vestluskaaslast + lõputekst
00:56:43 LÕPUTIITRID (rull)
00:57:06 Juri Novikov: Vestlus oli väga huvitav. Tundsin end suurepäraselt.... Saatejuht Artemi Troitski on minu jaoks eelkõige legend. Tean väiksest peale, kes ta on, jälgin tema kirjutisi, just muusika vallas. Ma olen apoliitiline inimene ja seetõttu isegi ei tea, millised vaated tal on, see ei huvita mind absoluutselt.
00:57:46 Artemi Troitski: Vestlus kujunes üsna nukraks. Ausalt öeldes arvasin, et Juri Novikovil on rohkem optimismi. Ta rääkis mitu kurba lugu selle kohta, kuidas hea muusika kiratseb, aga halb, vastupidi, õilmitseb.
00:58:22 ident: ETV+
Faili nimi: 2017-003467-0027_0001_XHD_TOTU-KUUL_JURI-NOVIKOV.mxf
Indeks: 2017-003467-0027
Kestus: 00:58:28
Registreerimise kuupäev: 09.03.2017
Registreerimise aeg*: 2017-03-09 19:27:38
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse