ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Totu Kuul: Eesti HIV-positiivsete võrgustiku direktor Latšin Alijev

Saada link

Sarja pealkiri: Totu Kuul
Osa nr.: 13
Kestus: 00:57:43
Indeks: 2016-003467-0013
Režissöör: Radsin Maire
Esmaeeter : 02.12.2016
Kategooria: Kultuur → kultuur, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 SAATEPEA
00:00:27 STUUDIO: saatejuht Artemi Troitski sissejuhatus
00:01:10 Artemi Troitski tutvustab saatekülalist - Latšin Alijev, Eesti HIV-positiivsete võrgustiku direktor.
00:01:39 Artemi Troitski: Tahaksin, et kirjeldaksite üldpilti, mis praegu Eestis seoses immuunpuudulikkuse viirusega toimub, kui palju on nakatunuid ja kuidas selle olukorraga võidelda püütakse. - LATŠIN ALIJEV: Eestis HIV-iga elavate inimeste esindajatena kasutame loosungit, et hoolitseme Eesti inimeste eest...
00:04:44 A.T: et tal on mitu sõpra selle viirusega, nad on optimistlikud ja rõõmsameelsed... - L.A: ...pole vaja kasutada väljendit "surmav haigus". Esimene HIV-ga nakatunu avastati Eestis 1988. aastal. See inimene siiani elus, ta on meie ühiskonna liige, ta töötab, tal on perekond. Seda on ta saavutanud ainult tänu sellele, et on olemas antiretroviirusravi. Näited maailmast, kus haigestunud inimesed teatavad enda haigestumisest avalikult ja toetavad sellega teisi.... Eestis on peaaegu 9500 HI-viirusega inimest. Spetsialistide hinnangul on veel umbes 6000 inimest, kes ei tea, et neil on nakkus.- A.T: kust on need andmed...
00:09:41 L. A: HIV-i ja AIDS-i teema, häbimärgistamine ja diskrimineerimine viib varjamiseni. Testimisnädal Euroopas, tasuta analüüsid, anonüümsed kabinetid,
00:12:56 A.T: anonüümne testimise kampaania tulemused, palju käidi 19.-25.novembrini end testimas... - L.A: tulemused avaldati meedias, testiti kaubanduskeskustes... Eestis on 6000 inimest, kes teavad haigusest, kuid ei ravi ennast. Selgitab. Efektiivne kolmikravi alles 1996. aastast. Kontaktieelne profülaktika, vaktsineerimine. Eestis on kontaktijärgne profülaktika.
00:19:00 A.T: HI-viiruse edasikandumisest (seks, nõelad, vereülekanne) - L. A: ...sperma, tupevedelik, verest verre õlekanne ja HI-viirusega naine võib sünnitada HI-viirusega lapse. Mitte ainult Hi-viirusega naisel, vaid ka kahel Hi-viirusega inimesel võib sündida terve laps. Uus ajajärk. Antiretroviirusravi hakkab naine saama raseduse ajal, sündinud lapsele antakse spetsiaalset siirupit ja jälgitakse teda. Meil on olukord kontrolli all.
00:23:02 L. A: Epideemia kõrgpunkt oli 2001. aastal, kui ühe aastaga nakatus 1474 inimest. Epideemia jõudis siia Venemaalt Kirde-Eesti kaudu. Narkomaania, siis hepatiit ja pärast HIV-epideemia. 1990ndatel riigi tegevusetus. Nüüd aastas nakatanuid 200, on kiirtestid, saab koheselt tulemuse.
00:27:37 A.T: Venemaal on piirkondi, kus HIV levib epideemiana. Sverdlovski oblastis on nakatanuid 5%, seega iga 20s, seotud narkomaanidega. Milline on olukord Eestis? - L. A: Haavatavaks rühmaks on kahtlemata naised. Statistika näitab, et üha enam nakatuvad heteroseksuaalsed naised. Kogu riigis tegutsevad kahjude vähendamise programmid: süstlavahetus, narkosõltlaste nõustamine, nende suunamine meditsiinikeskustesse, tasuta kondoomid, metadoonravi. Metadoonravi on üks osa nii süstlavahetusprogrammist.
00:31:30 L. A: Teine teema on noored, ka nemad on HIV-i suhtes haavatavad. Selgitatakse kondoomi kasutamise vajalikkust, käiakse õppeasutustes. Oma näidetega motiveeritakse inimesi õppima HIV-iga elama. Sihtrühma kuuluvad ka HIV-iga inimesed - nad ei tohi nakkust edasi anda. Homoseksuaalsed mehed, testimine raskendatud. Ei piisa, et inimene teab oma seisundit ja läheb raviasutusse. Ta peab ravi ka jätkama, mitte endasse sulguma. .
00:37:28 A.T: Testimine ja nakkuse väljaselgitamine on loomulikult esimene samm. Mis saab edasi? Mis on järgmine etapp? Millega tegeleb teie organisatsioon, teie võrgustik? - L. A: Inimest ei tohi muredega üksi jätta. Tugirühmad. Võrdne-võrdsele-toetus. 2008. aastal andis ÜRO meile rahvusvahelise auhinna Red Ribbon Award algatuse eest, kus arstide kõrval toetame seda inimest ka meie. - A. T: Surmajuhtumid Eestis? - L.A: Statistika on. Üledoosisurmad. Murelikuks teevad inimesed, kes ei ravi, nendega tuleb rääkida, motiveerida. Surrakse tuberkuloosi. - A. T: Sundravi võimalikkus? -
00:43:56 L. A: Kirde-Eesti elab Venemaa infoväljas, sealt negatiivne suhtumine metadooni jms. Ravi on kallis. Eestis ei ravita mitte geneeriliste, vaid originaalravimitega. Hinnapoliitika ja ravimid on eraldi teema ja eraldi saade. On arvamusi, et vajalikud oleksid teatud seaduslikud normid ja juhendid, mis hoiaks inimest hirmu all, et ta käituks vastutustundlikult.
00:46:34 L. A: Miks jäetakse ravi pooleli? Selgitab erinevaid seisukohti.
00:48:37 A. T: Saan aru, et peale meditsiinilise ja psühholoogilise töö ning HI-viirusse nakatunute solidaarsusvõrgustiku loomise tegelete veel otseselt heategevusega. See on seotud ravimite ja teadusuuringute rahastamisega. Sellega seoses käivitate te mitmesuguseid heategevuslikke programme.... - L.A: ...Mõnel korral oli meie juures UNAIDS-i programmi hea tahte saadik, tuntud laulja Vera Brežneva. Ta käis mitu korda Tallinnas. Mõni aasta tagasi toimus meil väga edukas programm Positive Art. Loetleb osavõtnuid riike. Projekti tulemuseks oli plaat (näitab), mille salvestasid HI-viiruse kandjad ja estraaditähed, kes väljendasid oma eeskujuga solidaarsust ja sallivust. Näiteks Anne Veski laulis koos HIV-positiivse tüdrukuga. Loetleb veel 1. detsembri heategevuslikke üritusi...
00:53:12 Artemi Troitski tänab, soovib saatekülalisele parimat + lõputekst
00:54:50 LÕPUTIITRID (rull)
00:55:24 Latšin Alijev - et vahel meenutatakse HIV-i ja AIDSI-i ja teisi sotsiaalseid haigusi mingil tähtpäeval, kuid Artemi kohta tahan öelda, et tunnetasin olulist sidet mitte ainult inimese ja inimese vahel, vaid ka minu esindatava teema ja meedia, tuntud ajakirjaniku vahel.
00:56:31 Artemi Troitski: Mina ja teisedki said teada saatest ja probleemist midagi uut... Testige ja ravige endid!
00:57:37 ident: ETV+
Faili nimi: 2016-003467-0013_0001_XHD_TOTU-KUUL.mxf
Indeks: 2016-003467-0013
Kestus: 00:57:43
Registreerimise kuupäev: 21.11.2016
Registreerimise aeg*: 2016-11-21 17:20:06
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse