ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Suud puhtaks: Looduskaitse

Saada link

Sarja pealkiri: Suud puhtaks
Osa nr.: 112
Kestus: 00:56:49
Indeks: 2020-003583-0112
Režissöör: Rannamäe Krista, Selirand Elo
Esmaeeter : 04.02.2020
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:20 Urmase sissejuhatus stuudiost.
00:00:44 Sissejuhatus, teema ülevaade ja probleemi püstitus: VO + katteplaanid + muusika, kõll lõpus.
00:01:44 Urmase sissejuhatus stuudiost, kutsub üles vaatajaid sotsiaalmeedias kaasa rääkima. Twitteri toimetaja on Tartu loodusmaja huvikooli huviringi juhendaja KATARIINA KURIMA (tervitusklipp taustal).
00:02:41 Loodusturismi ettevõtja Aivar Ruukel räägib Soomaa looduspargi näitel kui palju loodus viimas(t)el kümnendi(te)l muutunud on. Elurikkuse kaitsja Lauri Klein räägib suurulukite arvukuse muutustest metskitse ja ilvese näitel, loomariigi mustreid mõjutab ka maastik ja inimeste liikumine.
00:06:50 Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ando Eelmaa rõhutab, et piiride seadmine on ülemöödunud sajandi poliitika - suure ala puutumata looduse hoidmine on väikeriigis võimatu. Keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel ütleb, et mõlemat on vaja - nii suuri rahvusparke suurloomadele kui ka piirialasid. Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Silvia Lotman ütleb, et piiridega ei saa loodust kaitsta.
00:10:04 Teaduste Akadeemia looduskaitse komisjoni esimees, EMÜ professor Urmas Tartes kommenteerib Fred Jüssi väidet, miks linnulaulu aina vähem kuulda on. Lauri Klein ütleb, et meie ruumiline ja strateegiline planeerimine ei ole riigi tasandil terviklik.
00:12:04 TÜ botaanika vanemteadur Aveliina Helm väidab, et meie looduskaitse praegu ei toimi ja looduskaitsealad on hädavajalikud. Vaja on ka vaadata kaitsealadest väljapoole.
00:14:39 Ando Eelmaa oponeerib ja väidab, et looduskaitsealade ulatust on arengukavas plaanitust niigi rohkem laiendatud Küsib, miks looduskaitsjad oma tööga hakkama ei saa. Aveliina Helm vastab, et looduskaitset ja loodusest saadavaid hüvesid ei tohiks vasatandada. Urmas Tartes ütleb, et loodus ei toimi Exceli järgi - majanduses on uued mudelid, aga looduses kehtivad vanad.
00:18:58 Olev Andres Tinn (Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige) ütleb, et ülemürgitatud põllumaade probleemile on lihtsaks lahenduseks mahepõllumajandus. Aveliina Helm ütleb, et ka mahetootjad ei mõtle alati põllu viljakusele ja elupaikade säilitamisele, aga häid näited on. Kahekordne hulk taimekaitsevahendeid ei taga kahekordset saaki.
00:20:42 Keskkonnateabe Ühenduse analüütik Indrek Vainu ütleb, et taimekaitsevahendeid tuleks nimetada mürkideks ja nende kasutus on tõusnud põllumajandustoetuste kasvades. Rõhutab, et metsi raiutakse rangest kaitsest hoolimata ka kaitsealadel. Ando Eelmaa ütleb, et süsteem on läbi kukkunud, sest keskkonna heaks tehtavad tegevused ei ole majanduslikult jätkusuutlikud.
00:23:18 TÜ maastikuökoloogia teadur Anneli Palo selgitab pindalade kokkuleppeid. Hanno Zingel ütleb, et süsteemi vaadatakse üle ja pigem liiguvad metsad rangemasse puutumatusse tsooni. Urmas Tartes ütleb, et suur osa paljudest kaitsealustest paikadest on endised intensiivselt majandatud kohad, mis on taastumisfaasis.
00:26:22 Lauri Klein ütleb, et mitte looduskaitse ei ole läbi kukkunud, vaid majandusmudelid on läbi kukkunud. Hanno Zingel ütleb, et alanud kümnend on kuulutatud ökoloogilise taastamise kümnendiks. Keskkonnainspektsiooni peadirektor Olav Avarsalu ütleb, et vastandame majandust ja keskkonda liiga palju - kui tuleb kollaps, kannatab just majandus ehk meie ise.
00:30:15 Eestimaa Roheliste juhatuse liige Joonas Laks ütleb, et Eesti taastas iseseisvuse suuresti tänu keskkonnaliikumistele (Fosforiidisõda) ja majandus suudab uute normidega kohaneda.
00:31:45 ETV "Osooni" saatejuht-toimetaja kirjeldab meedias toimuvat metsasõda ja rõhutab, et kõiki mures olevaid kodanikke ei tohiks hüsteerikuteks nimetada.
00:34:04 Urmas küsib Indrek Vainult, miks erinevate osapoolte kaevikud nii sügavad on (ja miks Indrek seda lõhet suurendab). Indrek vastab, et metsa minnes on näha, et metsa lihtsalt ei ole. Silvia Lotman kommenteerib inimeste, riigi ja ametkondade vahelist usalduskriisi.
00:38:00 Urmas Tartes ütleb, et looduskaitse on interdistsiplinaarne ja teineteise mõistmine võtabki kaua aega, räägitakse mõisteliselt ja sisuliselt erinevatest asjadest. Kirke Raidmets (TLÜ bioloogia eriala tudeng) kommenteerib metsa definitsiooni. Ando Eelmaa ütleb, et kui vili koristatakse ära, jääb põld ikka põlluks - stuudio läheb kihama, Joonas Laks oponeerib (ilma mikrofonita).
00:41:49 Anneli Palo ütleb, et mets ei ole puidu allikas, vaid elukeskkond. Ando Eelmaa ütleb, et Eestis on puupõldusid väga vähe. Rõhutab, et metsaomanikele läheb keskkonnahoid väga korda. Olav Avarsalu ütleb, et turumajandus paneb paika metsa majandamise viisi - lageraie on kõige efektiivsem. Riik toimib turu regulaatorina, jagades piiratud (vahel taastumatut) ressurssi.
00:45:14 Hanno Zingel ütleb, et raiejärgset taastumist mõjutavad ka muud tegevused, nt kuivendamine. Keskkonnahoiu puhul tuleb jutustada ka häid lugusid, et Euroopa naaritsa arvukuse taastamine tänu Tiit Marani tööle. Silvia Lotman rõhutab ka märgalade taastamist, aga suures pildis peab süsteemselt töötama. Olev-Andres Tinn rõhutab siinkohal poliitikat.
00:48:53 Peeter Liinsoo, ettevõtja ja endine looduskaitse inspektor, rõhutab teaduse arendutegevusi ja integreerimist. Eestis on tegevuste analüüs ja monitooring (et seejärel vastavaid korrektuure teha) puudulik.
00:50:47 Aveliina Helm toob välja, et unustame vaadata suurt pilti ja majanduslik jätkusuutlikkus saab tulla ainult jätkusuutliku loodushoiuga - praegu on vastupidi, aga oleme suurte kliimamuutuste lävel. Liigume lihtsustatud otsuste ja lahenduste suunas, aga see on vale. Lauri Klein toob edunäitena ka rohevõrgustiku.
00:54:26 Ando Eelmaa ütleb, et keskkonnakaitses on vaja rohkem kvaliteeti kui kvantiteeti, keskenduda tuleb eesmärkide saavutamisele. Kristo Elias loodab, et lisaks peavoolumeediale võiks keskkonnahoid jõuda ka peavoolupoliitikasse. Hanno Zingel.
00:56:14 Urmase tänu- ja lõpusõnad, kokkuvõte.
00:56:27 Üldplaan stuudiost + lõputiitrid + taustamuusika (melu, sagin jms).
Faili nimi: 2020-003583-0112_0001_XHD_SUUD-PUHTAKS_LOODUSKAITSE.MXF
Indeks: 2020-003583-0112
Kestus: 00:56:49
Registreerimise kuupäev: 04.02.2020
Registreerimise aeg*: 2020-02-04 23:02:38
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse