ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Sipsik ja vana aja asjad

Saada link

Kirjeldus

Eno Raua jutustuse lõpus tabab Sipsik end mõttelt, et Anu ei pruugi suureks kasvades enam tahta temaga mängida… suured ju millegipärast ei mängi nukkudega. Ta palub Anu, et too teda ei unustaks ega minema viskaks. Kõige parem oleks, kui Anu Sipsiku tühja kingakarpi paneks, et siis päris suure tüdrukuna teda taas välja võtta ja nende ühiseid seiklusi meelde tuletada. Jõuludeks tulevad suureks sirgunud Anu ja Mart oma lapsepõlvekoju ning leiavad pööningult vanade asjade hulgast oma kalli Sipsiku. Sellest taaskohtumisest algabki muusikaline lavastus Eno Raua "Sipsiku" ainetel! Mängivad Külli Teetamm ja Andero Ermel. Dramatiseering Leino Rei ja Kati Kivitar, lavastaja ning kunstnik Kati Kivitar, helilooja Katri Rebane. Telesalvestuse režissöör Kadi Priske, juhtoperaator Andrus Rebane.

Sarnased saated

Vaata kõiki

Sisukirjeldus: Eno Raua jutustuse lõpus tabab Sipsik end mõttelt, et Anu ei pruugi suureks kasvades enam tahta temaga mängida… suured ju millegipärast ei mängi nukkudega. Ta palub Anu, et too teda ei unustaks ega minema viskaks. Kõige parem oleks, kui Anu Sipsiku tühja kingakarpi paneks, et päris suure tüdrukuna teda taas välja võtta ja nende ühiseid seiklusi meelde tuletada. Jõuludeks tulevad suureks sirgunud Anu ja Mart oma lapsepõlvekoju. Pööningult leiavad nad vanade asjade hulgast oma kalli Sipsiku. Sellest taaskohtumisest algab meie lavastus ja mäng! Lavastaja Kati Kivitar: „Vana aja asjadel on oluline tähendus. Asju üldse, ka mänguasju, oli vanasti vähe. Lelud mäletavad lapsi, kellele nad kuulusid, nende lapsepõlve ja ühiseid mänge. Nad räägiksid nii mõndagi, kui vaid oskaksid – kõrvalistele inimestele näivad nad aga tummad. See-eest peegelduvad taasleitud nukkude nööpsilmadest vastu ühiselt veedetud päevade ja mängitud mängude rõõm. Pühade-eelsel ajal oodatakse ikka, et aset leiaks mõni väike ime. Et imesid juhtuks, tuleb aeg korraks maha võtta. Kutsume Estonia teatrimaja pööningule kõiki lapsi, kes tahaksid leida vanadest kallitest mänguasjadest sadu uusi seiklusi – uueks mängitud vana on alati etem kui tuhat uut „oma loota“ asja. Ootame ka lapsevanemaid, kes tahaksid kohtuda lapsepõlvemälestustega ja taasavastada mänguoskuse olulisus. Tähtis on ise asju teha, neid alles hoida, väärtustada ja olla valmis imeks, mida nad pakkuda võivad. Dramatiseering: Leino Rei ja Kati Kivitar Lavastaja ja kunstnik: Kati Kivitar Helilooja: Katri Rebane Helikujundus: Raido Linkmann Valguskunstnik: Malle Valli Video: Peeter Ritso Osades Külli Teetamm (Tallinna Linnateater) ja Andero Ermel (Tallinna Linnateater) Teose illustratsioonide autor: Edgar Valter
Kestus: 01:03:04
Indeks: 2019-003234-0001
Režissöör: Priske Kadi
Faili nimi: 2019-003234-0001_0001_XHD_SIPSIK-JA-VANA-AJA-ASJAD.mxf
Esmaeeter : 22.12.2019
Kategooria: Lavastuslik → näidend
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea. Tiitrid: Rahvusooper Estonia. Sipsik ja vana aja asjad. Kati Kivitari muusikaline lastelavastus Eno Raua "Sipsiku" ainetel
00:00:18 Anu (Külli Teetamm) pööningul vanades asjades sobramas.. vaatab joonistatud Sipsiku pilti.. meenutab juttu tema ja Sipsiku vahel.. seda, et ta ei tahtnud suureks saada, sest suured ei mängi enam oma nukkudega.. Sipsik teeb ettepaneku, et Külli paneb ta karpi ja võtab suurena ta vahel sealt välja ja meenutab nende koosveedetud aegu..
00:04:01 Anu vend Mart (Andero Ermel) tuleb ka pööningule. Hakkab koos Anuga (Külli Teetamm) kuuseehteid otsima, mida õde tegelikult otsima tuligi. Mart ja Anu leiavad omi vanu mänguasju. Anu leiab Sipsiku karbi. Mardil tuleb meelde, kuidas ta vanaemale (Külli Teetamm) ütles, et tahab Anule kingituseks päris nuku teha.. Mart hakkab nukku tegema.
00:08:01 Mart (Andero Ermel) nukku valmistamas. Jutustaja (Külli Teetamm) räägib, kuidas poiss seda teeb. Mart saab nuku valmis, aga on väga pettunud, et see ei ole sugugi päris nuku moodi, vaid on mingi sipsik.. viskab selle eemale. Järsku hakkab nukk (Külli Teetamm) Mardiga rääkima.. ta ütleb, et ta nimi on Sipsik..
00:10:28 Mart (Andero Ermel) kingib Sipsiku õde Anule (Külli Teetamm). Anu ja Mart meenutavad, et nende onul oli kunagu värviteleviisor.. Mart leiab pööningult vana isetehtud mänguteleviisori. Sipsik (nii A.Ermel kui K.Teetamm) saab sinna televiisorisse esinema, ta laulab (K.Teetamm) laulu endast.
00:15:55 Mart (Andero Ermel) ja Anu (Külli Teetamm) mängivad Sipsikuga (A.Ermel, K.Teetamm), kuni elektrikorgid löövad välja. Mart läheb asja parandama, korke sisse lülitama..
00:17:01 Mart (Andero Ermel) istub ja räägib kevade tulekust ja meenutab, kuidas Anu (Külli Teetamm) pärast igavat toasistumist sulanud lumega õue mängima läksid.. ema (A.Ermel) luges Anule sõnad peale, et ta oleks tubli ja väljas märjaks ei saaks.Mart meenutab, kuidas Anu võttis oma mängulabida ja hakkas kevadvetele teed tegema.
00:23:37 Mart (Andero Ermel) laulab kevadvetest laulu.. Anu (Külli Teetamm) mängib, tantsib vesises õues.
00:25:24 Mart (Andero Ermel) meenutab, kuidas Anu (Külli Teetamm) muudkui mängis kevadises õues ja ei märganud, et Sipsik oli täiesti märjaks saanud. Pärast väänas Anu Sipsiku kuivaks ja pani ta kuivama, et nukk haigeks ei jääks.. Aga Mart ja Anu meenutavad, et see, kes haigeks jäi, oli hoopis Anu..
00:26:30 Anu (Külli Teetamm) on haige. Sipsik (Andero Ermel) on tema juures.. mõõdab temperatuuri, annab rohtu.. Mart (A.Ermel) loeb ajalehte, kus on juttu kosmosest, Veenusest, kosmonaudist. Sipsik tahab ka Veenusele.. Anu ei taha, et nukk Veenusele läheb, sest see on nii kaugel. Mart ütleb, et siis võib ta Kuule sõita, sinna saab paari päevaga. Anu ja Mart lennutavad Sipsiku Kuule..
00:32:48 Sipsik (Andero Ermel) kuule sõitmas.. kuu peal istumas, kuud ampsamas, tagasi Maale sõitmas. Mart (A.Ermel) ja Anu (Külli Teetamm) meenutavad, et järgmisel päeval pärast Sipsiku Kuule lennutamist, jooksid nad hommikul aeda vaatama, kas nukk on Kuu pealt tagasi ja ta oli tagasi.. magas kahe peenra vahel..
00:35:34 Anu (Külli Teetamm) meenutab, kuidas ta tänu Sipsikule ujuma õppis. Mardil (Andero Ermel) on see ka väga hästi meeles.. Anu ja Mart räägivad sellest..
00:39:06 Mart (Andero Ermel) ja Anu (Külli Teetamm) laulavad ujuma õppimisest. Anu supleb Sipsikuga merelainetes.. Sipsik tahab laevadele järele sõita ja hakkab Anust vees kaugenema. Anu läheb talle järele ja kui vesi on juba üle pea, tunneb ta järsku, et ta ujub.. Anu ütleb, et ta oli vees kuni õhtuni.
00:43:31 Mart (Andero Ermel) ja Anu (Külli Teetamm) meenutavad, kuidas nad käisid tädi sünnipäeval, sõid seal ja sõitsid koju taksoga, kuidas taksojuht (A.Ermel) kihutas.. Kõlab taksosõidu lauluke (laulavad, tantsivad A.Ermel ja K.Teetamm). Kui kohale jõuti, maksti raha ära ja takso sõitis minema.... aga.. Sipsik oli jäänud taksosse. Anu nuttis, Sipsik (K.Teetamm, A.Ermel) tundis ennast taksos väga mahajäetuna. Taksosse istusid üks proua, veidi pontsaka, jonnaka tütrega (A.Ermel, K.Teetamm).. kui tüdruk nägi Sipsikut, siis ta tahtis teda endale. Õnneks taksojuht sõitis Anu ja Mardi maja juurde tagasi, küsis kojamehe käest, kus nad elavad ja tõi Sipsiku ära. Anu lubas, et ta ei unusta Sipsikut enam mitte kunagi mitte kusagile.
00:54:40 Anu (Külli Teetamm) meenutab nääriaega.. nad pidasid jõule.. Sipsik ei saanud kunagi kinke aga ühel nääriajal tegid Anu ja Mart talle ise kingituse - Sipsiku enda jõulupuu. Mart (Andero Ermel) leiab nüüd meenutamise ajal selle ja nad ehivad jõulupuu omatehtud jõuluehetega. Mart laulab vanadest hoitud leludest, asjadest.. neil on hing, elu, ime sees...
00:57:58 Anu (Külli Teetamm) pakib Sipsiku uuesti karpi.. Ta meenutab tema ja Sipsiku juttu.. Mart (Andero Ermel) teeb ettepaneku, et Sipsik võiks Anu tütre kingikotti pugeda ja olla talle jõulukingiks. Anu arvab, et see on väga hea mõte...
01:01:28 Sipsik ja näitlejad Andero Ermel ning Külli Teetamm kummarduvad publikule, lastele.. Lõputiitrid (01:01:54), ETV2 ident.
Faili nimi: 2019-003234-0001_0001_XHD_SIPSIK-JA-VANA-AJA-ASJAD.mxf
Indeks: 2019-003234-0001
Kestus: 01:03:04
Registreerimise kuupäev: 13.12.2019
Registreerimise aeg*: 2019-12-13 21:29:49
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse