ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Plekktrumm: Peeter Torop

Saada link

Sarja pealkiri: Plekktrumm
Osa nr.: 209
Kestus: 00:42:54
Indeks: 2021-003281-0209
Režissöör: Radsin Maire
Esmaeeter : 08.11.2021
Kategooria: Kultuur → kultuurielu analüüs
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 STUUDIO. Joonas Hellerma sissejuhatus, teema ja saatekülalise lühitutvustus.
00:01:06 Kirjandusteadlane ja semiootik Peeter Torop. Kuidas Venemaal Dostojevski 200. sünniaastapäeva tähistatakse? Kõik tähistavad, Moskvas on 182 kultuuriüritust. Rahvuste teater lavastab "Talvised märkmed suvistest muljetest", Dostojevski reisikiri, kriitiline pilk läänemaailmale, sobib hästi praeguse Venemaa situatsiooniga.
00:02:17 Venemaa on meile tänini üks suur mõistatus. Kas Dostojevski abil on võimalik tänapäevast Putini Venemaad kuidagi paremini mõista? Dostojevski peamine mure oli see, et Venemaa on maha jäänud Euroopast, 1820.–1830. aastatel oli põhjuseks pärisorjus ja edaspidi oli ka muid põhjusi. Aeglasem kapitalismi tulek, ühiskondlike suhete aeglasem muutumine ja reformide aeglus. Venemaa elab kogu aeg alaväärsuskompleksis ja kirjanikud tahavad ületada seda kompleksi, turgutada oma rahvust ja äratada rahvustundeid. Peeter I reformid. Vene idee alus: Peeter I lõhkus rahvusriigi arengu loogika, ta europiseerus vägivaldselt Venemaad ja pärast seda toimus lõhenemine. Vana ja uus Venemaa.
00:04:07 19. sajandi vene kirjandust on sageli peetud maailmakirjanduse kõrgeimaks tipuks. Mis tegi sellest perioodist vene kirjanduses ja kultuuris „kuldse ajastu“? Belinski naturaalne koolkond, objektiivne pilt Venemaast, et läänele järele jõuda, kriitilisus. Tohutu huvi välismaal õppimise vastu, eriti Saksamaal, filosoofiaringid. Kirjandus oli ühiskonda edasiviiv, avav ja analüüsiv.
00:06:54 Torop on väga pikaaegne Dostojevski uurija ja koostas juba 40 aastat tagasi Dostojevski kirjade põhjal kogumiku "Inimene on saladus". "Akadeemiline karjäär algas Dostojevski õpetamisest. Ma sain väga head tudengid endale, Eesti filoloogid, kes olid väga õhinal kaasa mõtlema ja mind ergutasid ja arendasid. See huvi tiivustas. See kogumik sündis tellimustööna Loomingu Raamatukogule ja oli väga õpetlik kogemus. Kalligraafia Dostojevski käsikirjades.
00:09:05 Romaan "Idioot" Mõskin, kes tegeleb kalligraafiaga on autobiograafiline motiiv, psühholoogiline kontseptsioon, kalligraafia imiteerimine. Empaatia harjutus, Mõskini võlu, et ta suudab teisi mõista.
00:09:46 Dostojevki käsikirjad, fluidum, tema enda käega kirjutatud tekst. Dostojevski kortermuuseum.
00:10:55 Peeter Torpi isilik impulss elu teistmoodi mõtestada. Dostojevski inimese loomuse mõistmine, sügavuti inimese psüühikasse minemine. Dostojevski otsib universaalset inimese loomust. Tahab tegeleda inimese saladusega. Soovi Venemaad paremini mõista ja Venemaa loomust leida, et näha Venemaal arengupotentsiaali.
00:12:34 Dostojevski universumis kesksed raamatud, mille kaudu tema juurde kõige otsesemalt pääseb. Dostojevski romaanid on seotud inimese lootusega paremaks saamisel. Varases loomingus otsis Dostojevski inimese loomusele seletust, seletus ka iseendale või enese mõistmisele. Hilisemas loomingus 60-ndatel aastatel pärast sunnitööd kirjutas ta Kristuse vajadusest inimese hinges. Dostojevski loodusseadus, et iga inimene vajab sellist kristuslikku alget, mis ei pea olema kindlasti religioosne. Inimene vajab enese tajumist sellises kontekstis, et oleks ka lootust paremale tulevikule, et oleks võimalus üles tõusta, muutuda, kuidagi paremaks saada.
00:14:18 Dostojevski teoste kohta kommentaar: need on sünged ja pimedad. Ameerika psühhiaater kes ravib Dostojevskiga oma patsiente ja tema väitel on Dostojevski väga kergesti motiveeritav, Dostjevski lugemine jätab helge mulje. Nõukogude ajal oli Dostojevski keelatud autor psühhiaatriakliinikutes. Väga paljud lugejad on tunnistanud, et raskel hetkel on Dostojevski lugemine mõjunud helgelt, lootus ülestõumisele.
00:15:21 Spekulatsioon Dostojevski patud hingel, mida proovib oma loomingus välja lunastada või välja elada. Dostojevski Oidipuse kompleks, süütunne, vägistamismotiivid. Kõige suurem kuritegu on lapse vägistamine, see on usu võtmine armastusse, kõige koledam asi mis saab inimesega juhtuda.
00:16:54 Dostojevski on öelnud, et ta on omistanud selle kuriteo oma kõige negatiivsematele tegelastele. Miks on Dostojevski jaoks inimene nii suur müsteerium või saladus? Isiklikud kogemused, vägistamine, isa surm, trauma. Dostojevski tohutu lugemus, elas kirjanduslikus maailmas. Lugemine oli peamine meelelahutus, Puškin oli tema suur iidol. Kuidas ta iseennast mõtestab, oma probleemidega. Inimese kõige universaalsem vajadus on eneseväljendamise vajadus. Sunnitöö aineline raamat "Märkmeid surnud majast". Inimene ei ole loomult hea ega halb olevus, ta on mõlemat.
00:21:07 Kuidas kurjus oma hinges ära võita? Dostojevski käsitluses ei ole inimene ka ratsionaalne. "Mina ise", kramplik eneseväljendus.
00:23:04 Mis on inimese kese? Inimese kese on selles, et ta tahab olla "mina ise" ja see on see ürgne soov. Küsimus on selles, kuidas sa selle ära tunned. Selleks vajab inimene kultuuri abi.
00:23:26 Dostojevskit on nimetatud ka kannatuste apostliks. Miks on kannatus tema jaoks nii oluline? Õnn on saavutatav ainult kannatuste hinnaga, see soov paremaks saada, mis sunnib ennast ületama ja oma puudustest üle olema – see on kannatus. Sa pead kannatama seda vaimset piina, mis on seotud enese täiustamisega ja ideaaliotsingutega ja rahulolematusega praeguse oleku osas
00:24:16 Kas inimene on tugev või nõrk? Inimese ideaali kujutelm või suund mille poole ta pöördub kui seda pole siis inimene on õnnetus olukorras. Dostojevski 2 maailmavaadet: inimese keskne maailmavaade ja jumalakeskne lähenemine
00:26:01 Lev Mõškini nimi romaanis „Idioot”, lõvi või hiir? Lõvi ideoloogina, inimesena nõrk.
00:26:40 Dostojevski üheks ideaaliks oli surra egoistina, et (t)ärgata altruistina. Mida see ülestõusmine tähendab? Vaimne muutumine, Johannese Evangeeliumi tsitaat.
00:27:52 Dostojevski „Vennad Karamazovid“, Suur inkvisiitor, Kristuse ideaalide kehastamine. Dostojevski loogika kaks teed. Suur inkvisiitori lähtepunkt: Kivide muutmine leibadeks. Dostojevski ei nõustu, on vaja vaimset ideaali ja läbi selle saab maailm muutuda. Ühiskonna vaimne muutumine on väga pikaajaline. Kristuse kiusamine kõrbes.
00:29:17 Dostojevski kultuuriusk, kultuuri kaudu saamine paremaks inimeseks. 1860. aastatel, tulles tagasi Siberist. Reformid, mis algavad pärisorjuse kaotamisega, kestavad neli aastat ja Dostojevski loodab, et reformid aitavad Venemaa tagasi rahvusriigi teele. Peeter I lõhe, Dostojevski 2 mõistet: kõrgem ja madalam lahk. Kõige tähtsam on luua tulevikku loov põlvkond ja seda saab teha ainult läbi kultuuri ja hariduse. Tähtis, et oleks kultuur, mis oleks sidus, rahvuslikult ühtne ja mis annaks inimesele kindla jalgealuse ja ideaalid.
00:30:53 Dostojevski kultuuri ideaalid Eestis? Vaja on tõsise kultuuri kultiveerimist, kultiveeritav kultuur, arusaam kõrgkultuurist ja arusaam, et mitte kõik ei küüni kõrgkultuurini ja neid järele aidata massikultuuri kaudu. Kultuuri terviklik muutmine.
00:32:35 "Krokodill ja teisi jutte", lapsepõlve armastav keskkond, kõik inimesed seda keskkonda ei koge. Kultuur peab seda armastust kompenseerima. Kultuur on teatud kogus ideid. Ideed lendavad õhus oma seaduste järgi ja nakatavad väga erinevaid inimesi.
00:34:21 Kas Eesti elab sellises kultuuris? Iga kultuur elab sellises kultuuris, küsimus on kuidas kultuur sellega hakkama saab. Kultuur pakub hariduslikku tuge, hingetoidu mõttes.
00:34:55 Dostojevski kuulus mõte: „ilu päästab maailma“. Mida see tegelikult tähendab? Ilu on ühiskonna tervise tunnus. Ilu on ka eetiline, headus summutab kõik. Vene filosoof Vladimir Solovjov, Dostojevski jünger. Tõe, headuse ja ilu süntees. Ilu, headus ja tõde koonduvad Kristuse kujusse, loodusseaduste järgi inimkonna ideaal.
00:36:28 Vene keele sümboolika, prekrasnaja- morfoloogia tõlge, ülipunane. Punane ja ilus on omavahel tihedalt seotud mõisted. Punanurk oli ikooninurk.
00:37:19 Dostojevski jõulise ideaali staatus. Dostojevski jaoks oli Kristus tähtsam kui jumal, jumala poeg on inimese poeg. Kannatav inimese ideaal. Ülimoraalse inimese toeeria.
00:38:44 Dostojevski „Kuritöö ja karistuse“ tõlkis Tammsaare. Kui sageli tuleks Dostojevskit uuesti tõlkida? Tõlge ei ole originaali aseaine, tõlge on vahendaja. Dostojevski vaimu saab edasi anda ja Tammsaare sai sellega väga hästi hakkama.
00:39:51 Dostojevski romaan „Nooruk“. Võime lugeda Dostojevskit ka eesti keeles. Tõlkekeel on vahendamise keel.
00:40:37 Peeter Toropi kultuurisoovitus: Ma soovitan romaan "Noorukit", mis on nüüd uues kuues. Ilmamaa annab kuu lõpuks välja jutukogumiku pealkirjaga "Krokodill", need on varased Dostojevski jutustused. Postimees annab uuesti välja "Kurjad vaimud" ja Varrak annab välja "Vennad Karamazovid" e-raamatuna.
00:41:27 11. november Dostojevski 200. sünniaastapäeva tähistamine. Töiselt.
00:41:50 Joonas Hellerma lõputekst.
00:42:12 LÕPUTIITRID (rull), Elamussaadete toimetus 2021
00:42:47 ETV2 ident
Faili nimi: 2021-003281-0209_0001_XHD_PLEKKTRUMM_PEETER-TOROP.mxf
Indeks: 2021-003281-0209
Kestus: 00:42:54
Registreerimise kuupäev: 08.11.2021
Registreerimise aeg*: 2021-11-08 18:08:55
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse