ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

OP: 557

Saada link

Media

Kirjeldus

"OP" käis Tartus merd otsimas ehk Laura Põllu näitusel. Sel kuul selguvate Oscarite eel on "Mees, kes jäi ellu" põhikandidaat tähtsaimatele auhindadele: kuidas paistab film profipilguga vaadates, räägivad Tanel Toom ja Rein Kotov. Vaatame Eesti teatrilukku: Linnateatri fotonäitusel selgub, mida armastas fotodele jäädvustada Mati Unt. Kultuuri tuleb veel Viljandist ja Paidest. Saatejuht Margit Kilumets, režissöör Antti Häkli, toimetajad Mariina Mälk ja Valner Valme.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: OP
Osa nr.: 557
Kestus: 00:27:45
Indeks: 2016-000966-0557
Režissöör: Häkli Antti
Esmaeeter : 09.02.2016
Kategooria: Kultuur → kultuurisündmuste ülevaade
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 OP! tunnusgraafika ja -muusika
00:00:23 MARGIT KILUMETS: Kultuurisõbralik tervitus tuleb täna Keila-Joa lossist! Juba mõned aastad on see, vahepeal unustusse vajunud arhitektuuripärl olnud taas kultuuri käsutuses: siin toimuvad kontserdid, näitused – näiteks praegu saab imetleda Toomas Vindi loomingut. Näitus (subt: Toomas Vint. Kontseptuaalne maastik Keila-Joa lossis) Kunstiteoste etiketid:
00:01:03 Margiti sissejuhatus: Aga tänast OP-i paeluvad kõigepealt siinsed hunnitud vaated, sest vaatemänguline on ka meie saate esimene teema: film , mille 12 Oscari nominatsiooni ei lase filmisõprade huvil raugeda enne, kui Kuldmehikesed 28. veebruari hilisõhtul üle antakse.
00:01:12 Katkend filmist (subt: Mees, kes jäi ellu (2015) rež Alejandro González Iñárritu). Osatäitjad: Tom Hardy, Leonardo DiCaprio, Domhnall Gleeson, Will Poulter, Lukas Haas, Kristoffer Joner jt
00:01:27 INT TANEL TOOM (subt: režissöör) räägib filmist "Mees, kes jäi ellu" - katkend filmist.
00:02:37 INT RAIN SIMMUL (subt: näitleja) räägib filmist. Katkend filmist (subt: Mees, kes jäi ellu (2015) režissöör Alejandro González Iñárritu), katkend fimist (subt: Karu süda (2011) rež Arvo Iho)
00:04:32 INT TANEL TOOM (režissöör) MARGIT: sa ise hakkad tegema suurt eepilist filmi, režissöörina „Tõde ja õigus”. Kas sinul filmi režissöörina on mingit snitti võtta sellest Inarritu filmist? Tanel Toom: ühtegi nagu uut mõtet nüüd „Tõe ja õigusega” seoses sellest filmist ei tulnud. Küll on sealt filmist, mis mulle selle filmi puhul väga meeldis ja mis saab ka kindlasti olema „Tõe ja õiguse” puhul, on see, et loodus on üks karakteritest... Katkend filmist "Mees, kes jäi ellu"
00:06:19 INT RAIN SIMMUL (näitleja) Katkend filmist „Mees, kes jäi ellu“ (Leonardo DiCaprio võitlus karuga) Margit: Karu on tegelikult ka sümbol või tegelane, kes sind ja seda filmi ja sinu eelmist filmi mingil määral seob. Kuidas see ja kui palju see karustseen sulle korda läks? Rain: ...ma ei tea, palju seal oli arvutigraafikat kasutatud ja kuidas seal üldse selle, sellega tehtud oli noh, see oli uskumatu, mis see karu noh ja see mees, kes jäi ellu siis, noh ma paneks sinna küsimärgi, no mees, kes jäi ikka ellu või?
00:07:04 INT TANEL TOOM (režissöör): talt on elust kõik ära võetud ja mis tal on jäänud, tal ongi ainult jäänud kättemaks... Katkend filmist "Mees, kes jäi ellu"
00:07:32 INT RAIN SIMMUL (näitleja): Mis see mees nüüd oma eluga peale hakkab või? Ta jäi ellu, aga mille nimel...
00:08:11 INT TANEL TOOM (režissöör): Leonardo di Caprio jaoks ma arvan, et see tähendab tema esimest Oscarit... Katkend filmist (subt: Mees, kes jäi ellu (2015) režissöör Alejandro González Iñárritu)
00:08:55 MARGIT KILUMETS: Vürst Sergei Mihhailovitš Volkonski lapsepõlvesuved Keila-Joal saatsid teda läbi elu. Kohad ja nende seos koduga on tugevalt mõjutanud ka kunstnik Laura Põllu loomingut, kelle kutsel jätame nüüd jõe ja läheme Tartust merd otsima.
00:09:10 NÄITUS (subt: Laura Põld. Sada ulma keset merd Tartu kunstimuuseumis) - muusikaline kujundus Juhan Vihterpal INT PEETER TALVISTU (subt: kuraator): Ma tunnen Laura Põldu juba pikemat aega, ma arvan, et peaaegu sellest ajast, kui ta lõpetas Tartu ülikooli maaliosakonna... Laura Põld võtab näituse kokku sõnadega: "See on kollektsioon paikadest, ruumikogemustest, värvidest, materjalidest ja valgusest stuudio seinal, mida küll olen püüdnud kaardistada, aga mille tegelik olemasolu muutub iga päeva järel ebatõenäolisemaks. Kuna tegemist on minu esimese mitut ruumi hõlmava näitusega, on oluline osa väljapaneku kavandamisel saalidevahelise liikumise lavastamine. Juhan Vihterpali heliteosest jõuavad külastajani vihjed paikadele, vestlustele, sammudele kivisillutisel ning näituses eksponeeritud teostele. Ideed ringlevad ja moonduvad läbi erinevate ruumide, ateljeede ja aja.”
00:10:09 INT KADRI ASMER (kunstikriitik): Laura Põllu käekiri tegelikult tõesti ei ole selles suhtes midagi uut või üllatavat... KATE: näitusel eksponeeritud teosed
00:11:24 INT PEETER TALVISTU: Mingil määral ma tõesti usun seda, et et tegemist on, siit võib näha, et on kuskilt otsast sihuke kergelt retrospektiivsust, et ta võtab kokku kergelt mingisuguseid varasemaid näitusi ja jätkab neid teemasid... KATE: näituse kataloog
00:11:46 INT LAURA PÕLD (subt: kunstnik): ma mõtlesin ka kohe alguses, et kui on muuseuminäitus, siis ma ei tahaks ka teha siin seda kannapööret või mingisugust täiesti uut hüpet kuhugi, kus ma varem ei ole olnud...
00:11:58 Videoinstallatsioon (subt: Laura Põld. Sada ulma keset merd Tartu kunstimuuseum) INT KADRI ASMER: Tundub niimoodi, et Laura Põllu loomingus, et tema ongi leidnud enda jaoks ühe teema, mis talle on oluline ja see ongi loodus...
00:12:46 INT LAURA PÕLD (subt: kunstnik): ja üpris alguses juba hakkas selle näitusega kaasnema kataloogi mõte, arenema ja ja sest kataloogist sai juba raamat... KATE: näituse kataloog (raamat)
00:13:01 INT PEETER TALVISTU (subt: kuraator): see kataloog on mahukas, aga ma arvan, et Laura väärib seda ja ma arvan, et sellised peaksidki kataloogid olema...
00:13:25 INT KADRI ASMER (subt: kunstiteadlane): praegu on kindlasti väga tähelepanuväärne see, et nii noor kunstnik on esiteks saanud näituse muuseumis...
00:13:48 Margiti sissejuhatus. Tartu teater Must Kast. Katkend lavastusest (subt: Võõrana põhjala kõrbes" Must Kast lavastaja Lennart Peep)
00:14:16 MARGIT KILUMETS: Kahe päeva pärast avatakse siin Linnateatri Panso saalis haruldane näitus, mis tähistab Linnateatri 50. juubelit, aga seda mitte teatrikeeles. Lavastajat ja kirjanikku Mati Unti teame ja mäletame kõik, aga mida me teame tema pildistamiskirest?
00:14:31 Fotograaf Mati Unt Tallinna linnateatris INT KALJU ORRO (subt: näitleja, Linnateatri kroonik) ja KERSTI KREISMANN (subt: näitleja) KATE: Mati Undi pildistatud fotod: Juhan Viiding lapsevankriga Võsul, külas Marju Laristinil Muhumaal - Jaak Allik, Kersti ja Mati korter Mustamäel, Kalju ja Luule Komissaarov perega. Kersti Kreismann loeb katkendi Juhan Viidingu luuletusest "Väikesele Andresele"
00:17:35 Foto: Mati Unt pildistab Margit: Kui Mati sinu kätt palus, siis tegi ta sellise kirjalikus vormis avalduse, kus oli üles loetud tema vallasvara... Kersti Kreismann (subt: näitleja): eks see vallasvara oligi huumoriga üles loetud...
00:18:11 INT KALJU ORRO (subt: näitleja, Linnateatri kroonik): No sellega on niisugune lugu et et sai nüüd need fotod valitud ja see näitus tehtud sellepärast, et ega kui aeg edasi läheb, siis varsti need pildid ei tähenda enam mitte midagi... FOTOD: Juhan Viiding, tema tütar Elo Viiding ja Kersti poeg Andres Raag, Vaino Vahing jt (Kalju Orro loeb katkendi Vaino Vahingu päevaraamatust, kus on fotode kohta seletus), Mati tehtud pildid
00:20:40 MARGIT KILUMETS: Kogumiskirest on alguse saanud paljud uhked näitused, aga mõnikord ka palju enam. Viljandis elab Ameerika mees nimega Paul Firnhaber, kes kõigist maailma paikadest valis välja just selle väikese linna, rajas sinna kodu ja tegi oma kodu uksed ka külalistele lahti.
00:20:56 INT GREGOR TAUL (subt: kunstiteadlane): Paul Firnhaber on võib-olla paljude inimeste, paljude Viljandi inimeste jaoks selline vanaisafiguur, 56.17. aga aga kes ta nagu otseselt on, ta on siis Ameerika antropoloog, kes kümmekond aastat tagasi, pärast seda, kui ta oli terve elu töötanud kõikvõimalikes maailma kohtades koopamaalingute ja šamaani šamaanide uurijate uurijana, otsustas kolida Viljandisse elama.
00:21:35 INT (inglise keeles): PAUL FIRNHABER (subt: kunstikoguja) KATE: Paul Firnhaberi kodu, kunstikollektsioon
00:23:07 INT GEORG TAUL Plakat "The Art of the Print" Galerii (subt: The Art of the Print Imagi galeriis, Tartu mnt 80B, Viljandi) Kunstiteosed: Kalev Mark Kostabi "Heart Share", Andy Warhol "Campbell's Tomato soup"
00:25:30 INT PAUL FIRNHABER (subt: kunstikoguja) KATE: kunstiteosed tema kogus
00:27:04 MARGIT KILUMETS: Pildid ja raamatud teevad kodust kodu – olgu see siis väike puumaja Viljandi järve kaldal või uhke loss Fallis, vaatega Keila-Joale. OP soovitab mõlemat külaskäiku OP - peab olema!
00:27:16 OP! tunnusgraafika ja -muusika
00:27:40 ETV ident 2016
Faili nimi: 2016-000966-0557_0001_XHD_OP.mxf
Indeks: 2016-000966-0557
Kestus: 00:27:45
Registreerimise kuupäev: 09.02.2016
Registreerimise aeg*: 2016-02-09 15:26:03
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;