ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Ööülikooli rännakud: Mari Tarand

Saada link

Kirjeldus

Ööülikooli üliõpilased on külas Mari ja Andres Tarandi hoole ja armastusega loodud Korkare talus. Siin on aastate jooksul toimunud palju kohtumisi looduse ja kultuuri ristteel. Vaatame, kuidas pererahvas teeb oma traditsioonilist rukkikülvi, teeme lõket ja tõmbame kopsud täis värsket metsa-mereõhku. Õhtul kuuleme vanas rannarootsi talu köögis sellest, kuidas Eesti luule on mõjutanud Mari hingepilti. Saate autor Jaan Tootsen, režissöör Erle Veber.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Ööülikooli rännakud
Osa nr.: 5
Kestus: 00:58:32
Indeks: 2013-003120-0005
Režissöör: Veber Erle
Faili nimi: 2013-003120-0005_0002_XHD_OOULIKOOLI-RANNA_OOULIKOOLI-RANNA.mxf
Esmaeeter : 04.02.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Esiplaanil on roigasaed, taamal talumaja. Roigasaed suurelt. Algustiiter: Ööülikooli rännakud. Mari Tarand. Vihterpalu. Rookatus kahe korstnaga. Ridva otsas on Eesti lipp.
00:00:27 Lipp lehvib tuules. Mari ja Andres Tarand (istuvad aida uksemademel) meenutavad oma lippe. Mari räägib, kuidas ta 88. aastal õmbles esimese suure lipu.
00:01:29 Plaanid talust. Andres Tarand tervitab tulijaid (Erko, Marko, Jaak Johanson, Andre Help, Riina Roose...). mari Tarand ütleb: "See on meie Korkare". Samal ajal, kui tulijatel on väike pruukost talu hoovis, räägib Mari Tarand sellest, kuidas nad selle talu endale said. Andres Tarand räägib 67. aasta tormi rüüstest ja puude istutamisest.
00:03:45 Küsitakse toidu kohta. Seeni metsas ei ole -kuiv on. Mari leob selle kohta oma isa luuletuse. Mari juhib külalised Kaarli välikööki. Eesotsas Mariga tuuakse tulehakatust. Tohuga süüdatakse tuli. Jaan Tootsen ärgitab juttu - kui tihti Tarandid maal on ja kuidas see maaelu neil algas. Jutu taustal teevad Erko ja Marko süüa (sibulate hakkimine, küüslaukude purustamine) Mari räägib, kuidas küla teda alguses hulluks arvas - elab üksi kahe lapsega pimedas metsas. Toiduks lubab Marko kalakarrit. Erko rebib salatit. Mari tisteerib Betti Alveri luuletust (Külli Tüli kuulab). Lisaks valmib ka tšillisupp. Külli Tüli loodab, et see pole liiga terav. Mari maitseb suppi ja kiidab selle väga maitsvaks. Erko otsib küüslauku - Mari kutsub teda peenrasse. Inimesed tõstavad toitu taldrikutele. Söövad. Andres Tarand jutustab oma ilmavaatlustest ja Hellenurme talumeeste ilmamärkmikest.
00:11:03 Kaetud kaev, pang rippumas, roigasaed, majavaated. Saabub Kristjan Piirimäe, tervitused. Kristajn koos perega juhatatakse sööma. Teised hakkavad puid vedama. Talgutööde algus - puude vedu. Jaan loetleb töö tegijaid - neid on märksa vähem kui sööjaid. Erko ronib puu otsa. Mari räägib loo naabritest ja talgutegemisest. Naised arutavad, mis laulu sobiks töö juurde laulda. 13:50 - Mari hakkab laulma mingit nõukogude aegset laulu. Andres Tarand küsib, kes on parimad ladujad - nüüd hakkab päris töö. Puude riita ladumine ja jutud selle töö tähtsusest.
00:14:50 Kristjan Piirimäe teeb lõket. Räägitakse lõkkelauludest. Mari laulab oma lemmiklõkkelaulu (15.20), aga meenutab ja laulab veel mitmeid laule. Viitab ka Jaak Johanson vanaisale Paul Rummole ja tema luuletusele, mida omaaegne toimetaja "punasemaks" muutis.
00:17:22 Jaan küsib, kas Mari häbeneb oma noorusaegsete laulude pärast. Mari eitab. Kinnitab, et oluline on kontekst, hea tahe ja puhtad käed. 19.14 - Jaak Johanson meenutab Pirgu mõisa esinemisi ja vanade laulude laulmisega kaasnenud reaktsioone. Jaak väidab, et laulud jäävad alati inimesi puudutama. Mari räägib, et suhtumine peab olema kõigi suhtes õiglane - kui kellelegi tema ande ja suuruse pärast andestatakse, siis ei tohi ka teistele etteheiteid teha. Jaak vaidelb vastu. Mari: kellele rohkem antud, sellelt ka rohkem nõutakse. Karm teema.
00:20:15 Andres meenutab sauna ehitust. Mari ütleb, kui väga õnnelikud nad olid toona, kui seda talu üles ehitasid. Vara ja rikkus ei too õnne. Õnn on mälestustes. Aga paremad ajad Vargamäel on ikka veel ees.
00:22:33 taluvaated, puuveo kärud, ilus laotud puuriit. Külalised lähevad pere peenramaale. Andres külvab rukki seemneid. Mari räägib rukki külvamisest ja selle traditsiooni tekkest. Väike Kaarel tõi koju rukkipead. Andres seletas mis see on: küvasid maha, lõikasid, peksid, tuulasid, said uue seemne ja panid selle uuel aastal taas maha. Andrese jaoks on rukis ka temperatuuri mõõdikuks. Rukkipõllu lainetus. Mari tsiteerib Juhan Liivi luuletust "Rukkiväli". Jutt Sangaste mõsinikust Bergist. Üks laps pannakse ka rukist külvama. 26:51 - fotod Tarandite pereliikmeist ja rukkiteost.
00:27:23 Loengu algus, Mari esiplaanil, taamal kuulajad. Raadio signatuur. Mari loengu teema keskendub sellele, kuivõrd on Eesti luule teda kujundanud ja mõjutanud, tema pärisosaks saanud. 32:44 - must kaustik - laulude klade. Viivi Luik, August Sang (isa), Debora Vaarandi, Ellen Niit, Betti Alver, Marie Under, August Sang, Ernst Enno, Karl Ristikivi, Arno Vihalemm (43:30 - seletab, et tsiteerib luuletusi peast ja sellepärast võib olla ebatäpsusi), Debora Vaarandi, 45:57 - keele kõlast ja rikkusest luulest... Jaan Kross, Betti Alver, Hando Runnel, Viivi Luik, Juhan Viiding. 50:17 Jaak Johanson arvab, et 100 aastat tagasi elati luules, mitte ei mõeldud selle peale. Luulena mõjuvad kihnukeelsed uudised. Mari kinnitab, et see on tema lemmiksaade, see on täielik luulesaade. Jaak - luule on vaimu seis ja hinge olek, tänapäeva luules on puudu hinge lendu. 52:30 Kristjan Piirimäe tunnistab, et tahab nüüd kohe luulet lugema hakata, aga luuletamisel on ka sünonüüme nagu valetama, petma jne Luuletamine on kommunikatsioon, see
00:55:56 Mari on eestlaulja (ilus suur ja soe plaan) - Me elu merel on üks laevuke. Lõputiitrid
00:58:21 Raadio Ööülikool ETV2
Faili nimi: 2013-003120-0005_0002_XHD_OOULIKOOLI-RANNA_OOULIKOOLI-RANNA.mxf
Indeks: 2013-003120-0005
Kestus: 00:58:32
Registreerimise kuupäev: 19.01.2014
Registreerimise aeg*: 2014-01-19 23:21:31
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse