ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Meie inimesed: Sabina

Saada link

Kirjeldus

Sabina peres kasvavad 2- ja 4-aastane tütar ning 6-aastane poeg. Peale pikka lastega kodusolekut ei olnud tal enam töökohta, kuhu tagasi minna, sest tööandja oli majanduslanguse ajal pankrotti läinud. Ja kes kolme väikese lapsega naist tööle tahabki, arvab Sabina ise. Õnneks on Sabinal hobi, millest kasvas välja tema praegune töö ja uus elustiil. Režissöör Märten Vaher, autor-toimetaja Piret Jürman, produtsent Hannela Lippus.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Meie inimesed
Osa nr.: 83
Kestus: 00:22:58
Indeks: 2014-002971-0083
Režissöör: Mölder Tarvo, Vaher Märten
Esmaeeter: 03.02.2014
Faili nimi: 2014-002971-0083_0001_D10_MEIE-INIMESED_SABINA.MXF
Kategooria: Elu → elulise probleemi, nähtuse süvakäsitlus
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:33 Sabina Kaukis ja tema pere sätib kodust välja minema, Sabina võtab lapse sülle, pere tuleb trepist alla, pere istub autosse. 00:00:51 KT (Voldemar Arder) - Sabina peres kasvab 3 last - 2 tütart, 2a. ja 4a. ning 6a. poeg. Juba 10 aastat pakib Sabina aina tihedamini oma kohvrid ja võtab ette teekonna Muhumaale.
00:01:07 Auto sõidab maanteel. Virtsu sadam. Praam merel. Praam jõuab sadamasse. KT INT Sabina - Mandri ja saare vahet käimisega harjub ära ja siis kulgeb see kiiresti. 2,5-tunnine teekond on just selline mõnus aeg, kui lähed ühest keskkonnast teise ja saad mõelda oma mõtetele. Perega saab siis arutada asju, mille jaoks linnas isegi aega ei jää.
00:01:41 Autod sõidavad Saaremaa praamile. Sabina toimetab auto juures, võtab lapse autost sülle. Sabina lastega Saaremaa praamil. Lapsed joonistavad aua taga. KT INT Sabina - Mul käis eelmisel suve külas tuntud tikkija Leida Kirstu tütar, kes ütles, et naise elus on 2 loomingulist perioodi - kui neil on endal lapsed väiksed ja kui neil on lapselapsed väiksed. Vaadates enda tutvusringkonda, kes on samavanused kui mina, siis ma leian, et see on puhas tõde. Väga paljud, kellel on väikesed lapsed, püüavad ennast teostada mõnes loomingulises valdkonnas. Kes hakkab väga hästi süüa tegema, kes õmblema, kes käsitööd tegema ja nii oli see ka minu puhul.
00:02:30 Praam jõuab Kuivastu sadamasse, visiir läheb lahti, autod sõidavad praamilt maha. Auto sõidab maanteel (udu) KT INT - Kui oma esimese lapsega koju jäin, ei olnud mul selget nägemust, mida ma 5-6 aasta teen. Kui sündisid järjest lapsed, siis mõtlesin, kas nüüd või mitte kunagi.
00:02:58 Muhumaa, sammaldunud kiviaed, auto sõidab õuele. KT (Voldemar Arder) - Muhumaa kodutalu on Sabinale just kui ideede pangaks ja rahusadamaks.
00:03:05 Sabina perega Muhumaa taluõues. Pere läheb aiaväravast sisse. Sabina pere maakodu. KT (Voldemar Arder) - Just siit sai alguse ka ettevõtmine, milleks ta aastaid julgust kogus. 00:03:12 KT INT Sabina - Töökoht, kus ma töötasin, läks enne esimese lapse sündi pankrotti kui meil oli suur majanduskriis. Vahepeal töötasin kodus projektikorras. Sel hetkel, kui pidin põhikohaga tööle tagasi minema, mul enam töökohta ei olnudki. Siis oleks pidanud ennast üle töötama ja leidma endal sobiva töökoha.
00:03:42 Sabina lastega maakodu õuel Muhumaal. KT INT Sabina - Tõenäoliselt 3 väikse lapse kõrvalt tööd leida, mis võimaldaks paindlikku töögraafikut, on päris raske.
00:03:57 Süda majauksel. Sabina oma maakodu köögis, paneb pliidi alla puid. KT (Voldemar Arder) - Kuigi Sabinal on haridus majanduses ja hea töökogemus turunduses, valis naine lastega koosolemise nimel hoopis oma ettevõtte rajamise kadalipu.
00:04:08 Sabina saab lapselt tulehakatuseks ajalehte ja tänab last. Sabina teeb pliidi alla tuld. Laps majaukse vahel õues. Sabina võtab karbist portselannõud välja. KT (Voldemar Arder) - Eriala valik erines koolis õpitust seejuures täielikult. Sabina hakkas tegelema portselannõude maalimisega. 00:04:18 KT INT Sabina - Peale 2. ja 3. last hakkasin mõtlema sellele, et ükskord tuleb aeg, kui pean laste kõrvalt tööle minema, aga see tundus mulle nii loomuvastane. Kuna olin portselanimaaliga juba tutvust teinud, siis sealt see idee hakkaski idanema.
00:04:43 Sabina maalitud portselan. Sabina paneb maalitud portselankruusid naela otsa rippuma. KT INT Sabina - Ja sai mõeldud, et miks mitte proovida selles suunas.
00:04:50 Sabina riputab kruuse naela otsa, laps juhendab, kuhu panna
00:04:57 Sabina maalitud portselan. Sabina maalib portselanile. KT INT Sabina - Portselanimaal huvitas mind tegelikult juba pikka aega. Otsisin neid kohti Tallinnas, kus saaks sellega hobikorras tegeleda. Lõpuks jõudsin ühte töötuppa, kus maaliti jõulukruuse ja seal oli juhendajaks Merike Christensen.
00:05:26 Sabina räägib ja samal ajal maalib portselantaldrikule, pintsel maalib taldrikule - Sellest ühest üritusest sai kõik see alguse. Merike oli väga sümpaatne juhendaja.
00:05:44 Sabina (subt) (Sabina Kaukis) - Uurisin välja, kus ta oma õpilastele juhtnööre jagab ja nii ma jõudsin Keilani
00:05:52 (sünkr) portselaniring Keilas Kultuurikeskuses, Merike Christensen juhendab, Sabina tuleb uksest sisse ja tervitab, kallistavad Merikesega, Merike kutsub teiste töid vaatama. 00:06:30 KT INT Merike Christensen
00:06:35 INT Merike Christensen, Keila Kultuurikeskuse portselaniringi juhendaja (subt) - Ta sattus, 3-4 aastat tagasi, kui olin ühel koolitusel, kus oli palju prouasid ja üks nendest oli ka Sabina. Ta küsis, kus saab veel minuga kontakteeruda ja õppida. Ja siis ta tuligi siia Keila Kultuurikeskusesse.
00:06:49 KATE: portselaniring, Sabina vaatab teise tööd kõrvalt. Merike Christensen võtab taldriku kätte ja vaatab. KT INT Merike Christensen - Sabina valis muhu tikandi mustrid, millega ta alustas. Ta on pisut graafiline, isegi pedantlik, aga see on ainult pluss. Rahvuslikku asja ei saa üle põlve visata, peab ikka seda joont jälgima, mida on tehtud kunagi.
00:07:12 (sünkr) Sabina portselaniringis räägib Merike Christensenile, et kui ta suvel ahju maale viib, siis peab linna teise ahju hankima.
00:07:19 portselani maalimine
00:07:29 Sabina portselaniringis Merikesega vestlemas. KT INT Sabina - Kui rääkisin Merikesele, et nüüd ostan ahju ja tahaks rohkem sellega tegelema hakata, siis tema oli kindlasti üks suur innustaja.
00:07:40 (sünkr) Sabina räägib Merikesele, et vanaema ja vanaisa aitavad
00:07:53 KATE: portselani maalmine. KT INT Merike Christensen - See on suur tegu kui väike naine 3 lapse kõrvalt suudab alustada täiesti nullist
00:08:04 (sünkr) Sabina räägib, et pesamuna võtab praegu põhitähelepanu. Merike arvab, et pärast ei lähe enam nii raskelt, et Sabinal on saare hing sees.
00:08:19 Sabina tuleb nõudekastiga, läheb majja, trepist üles, paneb kasti tuppa lauale. Sabina seob kruusi kõrva külge oma kaubamärgi sildi. KT INT Sabina - Portselanimaal on nagu enamus kunste teraapilise toimega. Kui ma seal ringis käisin, siis tundsin, kuidas 3 tundi kulges rahus ja keskendumise tähe all. See on kunsti üks peamisi voorusi - annab võimaluse aeg maha võtta ja olla iseenda mõtetega.
00:08:58 Sabina seob portselankruuside külge oma kaubamärgi silte. Sabina paneb nõud riiulisse. KT (Voldemar Arder) - Portselanimaal, mida Sabina alguses vaid ajaviiteks ja hobikorras tegi, sai ootamatult tema uue eluviisi alustalaks.
00:09:10 Sabina paneb nõud riiulisse. Sabina arvutiga laua taga. KT INT Sabina - 3 lapsega kulud kasvavad iga aastaga, sa ei saa päris kodus olla. Paindlik aeg, mida sa saad perele pühendada oma ettevõtmise kõrvalt, oligi üks põhilisi argumente, miks ma läksin seda teed. Kindlasti on see aeg olnud üks tegusamaid aegu minu elus. Töötan rohkem kui kunagi varem. See nõuab väga suurt pingutust.
00:09:40 Sabina sülearvuti taga. 00:09:43 KT INT Sabina Trankmann - Sabina sai toetuse, kuna tema äriplaan oli hästi läbi mõeldud.
00:09:48 INT Sabina Trankmann, Töötukassa juhtivkonsultant (subt) - On tegevus, mida ta oskab teha hästi ehk tooted, mida ta suudab toota kvaliteetselt ja selle taga oli ka tugev turundusplaan.
00:10:03 KATE: Sabina arvuti taga. Sabina pakib kruusi. KT INT Sabina Trankmann - Me nägime, et see äriplaan on jätkusuutlik ka edaspidi. 00:10:12 KT INT Sabina - Asjaajamine on põnev töö - kust saada kinkepakendid, kaardid jne.
00:10:28 Sabina maalitud portselannõud, kaubamärk Muhu Portselan tahvlil. KT INT Sabina - Mul ei ole meeskonda, kellega koos asju teha
00:10:41 INT Sabina - Vahel oleks tore, kui oleks keegi, kellega üle laua mingit teemat lahata.
00:10:47 Tallinn, eemal Vabaduse Rist (hämar), Sabina tuleb vihmavarjuga tänaval. Sabina läheb uksest sisse. KT INT Sabina - Sa peadki üksi kõige sellega hakkama saama
00:10:58 (sünkr) Sabina astub kunstitarvete poodi ja küsib oranži portselanivärvi. Teenindaja täpsustab tema soovib. Sabina palub veel pintsleid näha.
00:11:36 pintslid kruusis + Sabina maalib portselani ja räägib, et portselanimaali kõik töövahendid tulevad mujalt, pulbervärvid peamiselt Skandinaaviast. Soomes on portselanimaal väga populaarne harrastus. Parem on suurem kogus tellida. Mina segan oma pulbervärvid vees lahustuvate õlidega, minu kasutuses on kokku umbes 10 värvi. Vastupidiselt paljudele teistele portselanimaalijatele segan mina palju värve kokku. Mulle meeldivad murtud ja looduslikud toonid.
00:12:33 pulbervärvid purkides laual, portselani maalimine, pintslid kruusis. KT INT Sabina - Muhu tikandi peamiseks iseloomustuseks on looduslähedus. Oma töödes proovin saavutada tulemust, et asi oleks võimalikult naturaalne ja ehe.
00:12:57 INT Sabina - Üldjuhul mustrid tulevad kandiku äärde, minu põhimõte on, et muster jääks ka välja paistma
00:13:20 KATE: portselani maalimine, Sabina maalib laua taga. 00:13:26 KT INT Sabina - Mulle meeldb teha erinevaid asju
00:13:39 Sabina maalib ja räägib - Meie kogused on suhteliselt väiksed, palju on eritellimusi, mis ei lase sellel tööl rutiinseks kujuneda.
00:13:55 Sabina tuleb hämaras koridoris, läheb portselaniahju juurde, avab selle, vaatab kruuse ahjus. Sabina läheb kastiga teise ruumi. KT INT Sabina - Ma ei pea ennast kunstnikuks, olen käsitööline. Aga joonistamine on täiesti õpitav. Mida rohkem harjutad, seda rohkem saad kogemusi.
00:14:33 Muhumaa. Lumemari raagus oksal, raagus mets, udu, sammaldunud kiviaed. Sabina maakodu Muhus, Sabina tuleb majauksest välja. KT INT Sabina - Hetkel on mul väike kontor. Unistuseks on väike stuudio koos esinduspoega. Väiksel ettevõttel läheb natuke aega, et rasva koguda. Mingis perspektiivis tahaks seda kindlasti rohkem siduda Muhumaaga...
00:15:05 Sabina astub väravast välja, sõidab autoga ära. Autoaknast udune maantee ees. Auto sõidab maanteel, sombune ilm. 00:15:19 KT INT Sabina - Mina oma juurtelt muhulane ei ole, aga ametlikult olen Muhu rahvastiku registris.
00:15:32 INT Sabina (autoroolis) - See, et ma Muhu mustritega tegelen - mustritel on nii lai mõiste, et minu mõitses Muhu Portselan seostub eelkõige Muhu maaeluga. Muhu muster ei ole ainult kollane triibuseelik ja mustal taustal lilltikand, vaid on palju enamat...
00:16:03 KATE: auto sõidab maanteel, sombune ilm, Sabina autoroolis (selja tagant), jalgrattaga mees maantel KT INT Sabina - Need vanad stiilid, millest on viimastel aastatel väga head materjali raamatutena välja antud, see on kõik väga tore ja inspireeriv.
00:16:17 Auto (WW mahtuniversaal) sõidab ära
00:16:22 tuulik Muhumaal, vana taluhoone Muhus, auto peatub, Sabina võtab autost kasti portselannõudega, läheb maja poole. KT INT Sabina - Eks ma katsetasin enne portselani igasuguseid muid asju. Mul pole nii palju kannatust, et olla hea õmbleja või tikkija. Eelmisel suvel käisid mul pärsi paljud muhulased külas. Ka praegu, Tallinnas olles, ikka võetakse ühendust ja otsitakse midagi.
00:16:51 Sabina läheb portselani kastiga Nautse Mihkli tallu. KT (Voldemar Arder) - Oma klientidele uute näidiste viimine on maalimise kõrval mõnus vaheldus.
00:16:58 (sünkr) Nautse Mihkli talu uks avatakse, naine tervitab Sabinat, kallistavad ja ütlevad, et pole sel aastal veel näinudki.
00:17:12 INT Ingrem Raidjõe, Nautse Mihkli talu perenaine (subt) - Mõnede inimestega kohe on niimoodi, et sa saad kohe väga vabalt suhelda ja me saime väga lähedasteks....
00:17:22 KATE: Sabina toob nõudekasti lauale
00:17:33 (sünkr) Sabina näitab Ingremile portselani uusi näidiseid, muhu motiividega kruuse, õuemärkidega kruusid, Ingrem tahab teada, kas tema õuemärk ka seal peal on.
00:18:22 Sabina pakib nõudenäidiseid lahti, Ingrem vaatab kõrval. Maalitud portselannõud laual. KT INT Sabina - Minu valikus on väga praktilised nõud - võitoosidest, koorekannudest, leivavaagnatest, kruusidest ehk kõige peamised nõud, mis on igapäevases kasutuses. Suund on ka sinnapoole, et inimesed valivad praktilisi nõusi.
00:18:52 (sünkr) Sabina näitab kruuse Ingramile, apkib kastist lahti.
00:19:12 INT Ingram Raidjõe - Muhu käsitöö ja muhu motiivid on minu jaoks kõige armsamad, muhu tikitud pluusid on meil ka juba olnud 5 aastat kohvikus, üks õpetaja tikib neid. Ja muhu puidust kandikud ja nüüd muhu nõud ka.
00:19:31 KATE: Ingram ja Sabina hakkavad teed jooma. Maalitud portselannõud. Tee tegemine. KT INT Ingram Raidjõe - See on hästi oluline, et kohapeal kunst püsiks elus ja et seda järjest rohkem noored inimesed ka teeksid, et ei unustataks ära. Aga tulevad uued asjad juurde. Ei saa jääda ainult ajalukku.
00:19:54 (sünkr) Ingram soovib Sabinalt uudiseid kuulda, Sabina räägib, et on läinud kiirelt ja töiselt, et on ikka rohkem tööd kui ta arvas, selle käsitööga.
00:20:06 Sabina ja Ingram söövad kooki ja joovad teed, vestlevad. Läbi akna plaan - naised joovad teed. Talu välispl. Sammaldunud kiviaed. Auto maanteel. Sabina auto jõuab maakodu juurde tagasi (hämar) 00:20:16 KT INT Sabina - Kuna minul ettevõtjana töökogemust ei olnud, siis tagantjärele võin võrdlusena tuua, et ku inimene pannakse autorooli ja sa pole seda varem teinud, siis sa saad aru väga erinevate asjadega korraga. Ettevõtlusega alustamine on sama tunne.
00:20:52 INT Sabina Kaukis - Mina küll enamus aega tegelen selle ühe asjaga - pakin asju, tegelen tarnega,
00:21:00 KATE: Sabina maalitud portselan riiulis. Sabina sätib portselani riiulisse. KT INT Sabina - ..otsin toorikud välja, mõtlen ideesid välja, siis on vaja maalida, müüa, turundada...kõik need asjad on igapäevased tegevused.
00:21:13 Sabina sätib portselani riiulisse. Maalitud portselan riiulis. KT INT See kõlab naljakalt, aga ettevõtja võiks olla ettevõtlik. Ehk ta peaks olema inimene, kes isiksusena on millegi algataja, millegi elluviija,
00:21:26 INT Sabina Trankmann, Töötukassa juhtivkonsultant (subt) - ...organiseerija tüüpi. Võib olla inimesi, kes on väga head spetsialistid mingis valdkonnas ja kui nad töötavad palgatööl, saavad nad suurepäraselt hakkama, nad on väga hinnatud töötajad, aga nad ei sobi ettevõtjateks, sest neil puuduvad need iseloomuomadused - just see tahtmine midagi ise vedada, midagi ise ellu viia, ise algusest lõpuni vastutada, ise kõike korraldada - see on oluline.
00:21:48 KATE: valgustatud aken pimedas
00:21:52 KATE: maalitud portselan, Sabina võtab jope seljast. Kaneelisaiad maalitud portselanvaagnal, lapsed laua taga teed joomas. Valgustatud aken. KT INT Sabina - Muhu Portselani puhul on raske öelda, millal on see tõehetk, et sa oled teinud õige otsuse ja oled saanud asjale jalad alla. Mina olen tegutsenud natuke üle poole aasta. On olnud positiivset tagasisidet, mis mind innustab edasi tegutsema. Ma siiralt loodan, et ma lähen õiges suunas. Hetkel on kõll kindlad plaanid edasi toimetada.
00:22:35 Lõputiitrid
00:22:50 (c) Eesti Töötukassa, tiiter: Saade on valminud koostöös Töötukassaga
00:22:52 ETV ident, Eesti Rahvusringhääling 2014
00:22:58 Saate lõpp.
Faili nimi: 2014-002971-0083_0001_D10_MEIE-INIMESED_SABINA.MXF
Indeks: 2014-002971-0083
Kestus: 00:22:58
Registreerimise kuupäev: 28.01.2014
Registreerimise aeg*: 2014-01-28 17:26:11
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse