ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Meie inimesed: Oksana

Saada link

Kirjeldus

Oma lapsepõlvekodus Sillamäel uusi kerkivaid korterelamuid vaadates unistas Oksana sageli kraanajuhi ametist. Suuremaks saades tahtis ta saada hoopis politseinikuks, kuid siin sai takistuseks eesti kodakondsuse puudumine. Täna töötab Oksana kitse- ja lehmapiima tootva farmi müügijuhina ja on oma ametiga väga rahul. Režissöör Märten Vaher, autor Mirjam Matiisen, produtsent Hannela Lippus.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Meie inimesed
Osa nr.: 79
Kestus: 00:23:30
Indeks: 2014-002971-0079
Režissöör: Mölder Tarvo, Vaher Märten
Esmaeeter: 06.01.2014
Faili nimi: 2014-002971-0079_0002_D10_MEIE-INIMESED_OKSANA.mxf
Kategooria: Elu → elulise probleemi, nähtuse süvakäsitlus
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:08 Oksana Gusseva piimanõude juures. Piim voolab plastmassist suurde piimanõusse. Oksana valab voolikust piima nõusse. 00:00:14 KT INT Oksana Gusseva (vn k, tlgsubt-) - Ma pole kunagi eriline loomaarmastaja olnud, olen suhutunud neisse kui loomadesse ikka. Meil maal oli ikka loomi, ei kartnud neid kunagi, aga mul polnud mõtteski elu põllumajandusega siduda. Vanaema soovis, et saakisn õpetajaks, mitte agronoomiks. Lapsepõlves elasin Sillamäel, kus kogu aeg ehitati ja olid suured kollased kraanad, unistasin töötada kollasel kraanal, see amet tundus romantilisena.
00:01:03 INT Oksana (vn k, tlgusbt-) - Teismelisena tahtsin saada poiltseinikuks
00:01:11 KATE: Oksana toimetab piimanõudega. KT INT Oksana (vn k, tlgusbt-) - ...kuid siis lagunes NSVL ja Eesti sai iseseisvaks, kuid politseiakadeemiasse võeti ainult Eesti kodakondsusega.
00:01:25 Oksana tuleb voolikuga, peseb voolikuveega kaubiku põrandat. Konju mõisa kaubik seisab õues. KT (Voldemar Arder) - Ida-Virumaal, Illuka vallas asuvas Konju mõisa mahetalus toodetakse kitse- ja lehmapiima. Oksana on siinse farmi müügijuht. 5-6 päeval nädalas käib Oksana erinevates linnades.
00:01:43 Oksana peseb voolikuveega kaubiku põrandat, peseb mopiga, Piimanõude kaubikusse viimine kahevahel. KT INT Oksana (vn k, tlgusbt-) - Saabun farmi, panen auto valmis, kallan piima nõudesse ja sõidab müüma. Müük algab keskpäeval ja kestab keskpäevani.
00:02:03 Oksana paigutab piimanõud kaubikusse. KT - Oksana on õppinud Kohtla-Järve Polütehnikumis keemiat, kuid sel erialal ta tööle ei hakanud. 6 aastat töötas Kohtla-Järvel müüjana, farmitööle sattus juhuslikult, toonase elukaaslase kutsel.
00:02:18 Oksana sätib kaubikus piimanõusid. Mehed kannavad piimanõusid kaubikusse. Oksana paneb tühjad platspudelid kotiga kaubikusse. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - 2005 tutvusin Martin Repinskiga, kellega tekksi suhe, me kolisime kokku ja lõime pere. Ta töötas keevitajana, kuid tegi ettepaneku proovida arendada Eesti põllumajandust. Ma nõustusin temaga. Firma polnud suur - 30 kitse ja 30 lehma. Nüüd oleme lahus ja kummalgi on oma pere. Nüüd oleme vaid äripartnerid.
00:02:59 Konju mõisa kaubik seisab maja juures, Oksana läheb autosse. Ilusad valged kitsed karjamaal. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Mulle meeldib väga autoga sõita, sain load 6 aastat tagasi, mulle kohe meeldib sõita.
00:03:08 INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) (autoroolis) - Räägib, et ta võib kogu aeg autoga sõita ja nüüd soovib taotleda C-kategooria juhilube.
00:03:34 Lumine maantee, kaubik tuleb eemalt. Autod lumisel maanteel, lumesadu. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Alustasime lähikonnast, Ida-Virumaa linnadest - Kohtla-Järve, Jõhvi. Otsisime kohti, kus käib enam rahvast. Alustasime majahoovidest, panime trepikodadesse kuulutusi, hiljem levis kutt suust suhu.
00:04:03 Oksana avab kaubiku küljeukse, läheb kaubikusse, piimaostjad kaubiku juures. Oksana müüb autost piima. Inimesed lumesajus. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Kui saime ametliku müügiloa, hakkasime piima müüma suuremate kaupluste juures. Panime infi postkastidesse. Kui mahud suurenesid, otsustasime ka Narva minna, sest narvakad hakkasid meil farmis ostmas käima. Edasi juba Tallinnasse, sest sealt ka juba käidi meie farmis, eriti suvel.
00:04:34 Lumine maantee, autod sõidavad, lund sajab, kaubik sõidab teel, piimnõud kaubikus, valged kitsed lumega õues. KT INT Martin Repisnki - Oksana on inimene, keda ma kindlasti usaldan. Otsemüügiga tegelev inimene peab olema inimene, keda sa usaldad. Seal ei saa 100%-liselt kontrollida, kui palju raha tuleb, kuna makstakse sulas...
00:04:51 INT Martin Repinski, Konju Mõisa Talu omanik (subt) - ...kuna Oksana oli varem töötanud müüjana, siis tal oli hea kogemus, ta saab inimestega hästi hakkama.
00:04:56 KATE: 9-korruseline kortermaja, lumesadu, inimesed selle juures piimaautot ootamas. Konju mõisa kaubik saabub. KT INT Martin Repinski - ..Oksana meeldib kleintidele, oskab suhelda, kliendid usaldavad teda. 00:05:07 KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Igas linnas on meil oma Tanjuša, nii Narvas, Kohtla-Järvel, Sillamäel ja nüüd ka Tallinnas. Imestatakse, kuidas me nende nimesid mäletame. Mitte ainult nimed, kui juba inimest näed, tead juba küsimata , mida ja kui palju keegi soovib.
00:05:31 Oksana mõõb kaubikust piima. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Igas linnas on ka oma memmeke
00:05:40 (sünkr) Oksana müüb kaubikust piima, vestleb klientidega (vn. k, tlgsubt-) igaüks räägib oma elust, Oksana kuulab ja elab kaasa. Inimesed kaubiku juures järjekorras, lund sajab.
00:05:54 Piima valamine plastpudelisse spl
00:05:59 (sünkr) Oksana (vn. k. tlgsubt-) lubab jalaluu murdnud kliendile piima koju kätte viia, sest äkki too muidu sureb pilma piimata. Oksana annab oma telefoninumbri.
00:06:17 Inimesed piimanõudega lumesajus piimajärjekorras. Oksana müüb piima. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Ega töö inimestega lihtne pole, eriti memmekestega, kellest igaüht tuleb kuulata, talle seletada, kus ja kuidas. Mul on memmede seas sõbrannasid. Meie linnas oli kerge, sest töötasin suures poes ja kõik kõiki teadsid. Kui nad nägid et müün piima, siis rääkisid tuttavatelegi. Suhtlemisest müügitöös on palju abi.
00:07:13 Piima valamine pudelisse. Inimesed lumesajus piimajärjekorras. Oksana müüb piima. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Kohtla-Järvel ja Narvas käib palju eakaid just suhtlemise pärast. Oleme münud piima juba pea 7 aastat, ostajd on selle ajaga sõbrunenud, nad suhtlevad juba varem piimajärjekorras. Ja kui ma saabun, räägivad nad kõigist uudistest mullegi. Tänavamüük liidab inimesi.
00:07:45 (sünkr) Oksana müüb piima, kliendid tänavad (vn k. tgsubt-)
00:07:52 Oksana müüb piima. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) -Mulle meeldib inimestega töötada
00:07:57 Konju mõisa kaubik Maxima kaupluse juures lumesajus seismas. ksana müüb piima. KT INT Oksana (vn. k. tlgsubt-) - Kui näen tulles järjekorda, siis see ongi tänu, mis oma vaeva eest saame. Nad ise ütlevad, et oleme nad sõltlasteks teinud ja nad ei saa enam poepiima juua.
00:08:10 (sünkr) Oksana küsib kliendilt raha - 3.20 (vn k. tlgsubt-)
00:08:17 Oksana räägib kaubiku uksel (vn k. tlgsubt) - Inimesed tahavad näha elavat piima, voolavat, seda usaldatakse rohkem kui pudelis
00:08:25 Inimesed annavad piima eest raha ja saavad piimapudeli. Inimesed lumesajus piimajärjekorras. KT INT Oksana (vn k. tlgsubt-) - Siin inimesed näevad, kuidas neile piim pudelisse valatakse, see variant sobib neile rohkem.
00:08:40 Mees paneb piima kotti, piima valamineklaasnõusse. KT - Oksana müüb töötlemata toorpiima, sest just sellisena on piima koostis säilinud muutumatul kujul.
00:08:50 Piima valamine nõusse. Oksana valab piima kannust pudelisse. Inimesed lumesajus piimajärjekorras. KT INT Oksana (vn k. tlgsubt-) - Töötlemata piimas säilivad kõik vitamiinid, kaltsium, fosfor jne. Kitsepiim tõstab immuunsust 100%, joos 2-3 kuud ja ei mingeid külmetushaigusi enam, oleme enda peal ära proovinud.
00:09:18 Lumine linnatänav.
00:09:21 Oksana viib kliendile piima kontorisse, suhtleb tema väikese lapsega (vn k. tlgsubt-), küsib tervise järele ja pärib päkapikkude kohta.
00:09:43 INT Tatjana Saveljeva, klient (subt) (vn k. tlgsubt-) - Saime teada, et meie lapsel on lehmapiimaallergia ning otsustasime, et midagi tuleb muuta. Saime teada, et parim vahend on kitsepiim.
00:09:49 KATE: Tatjana avab kitsepiimapudeli, valab piima kruusi, pojaga käest kinni, poiss joob kruusist piima. KT INT Tatjana Saveljeva (vn. k, tlgsubt-) - Proovisime, kui poeg oli 2-aastane, alustasime pudru sisse lisamisega ja nägime, et allergilist reaktsiooni ei tekkinud. Laps harjus aegamööda ja nii said piimatooted asendatud
00:10:12 Poiss joob piima, ema kiidab, et on tubli poiss (vn k, tlgsubt-)
00:10:15 Tatjana pojaga. Oksana Tatjana juures. Väike poiss paneb jõuehteid kuusele. KT INT Tatjana Saveljeva (vn k, tlgsubt-) - Poole aasta pärast märkasime, et laps saab süüa ka selliseid asju, mida varem ei saanud. Allergoloogi juures tehtud test näitas, et pojal ei ole enam lehmapiimaallergiat. Jätkasime siiski kitsepiima andmist, et tugevdada tema immuunsust.
00:10:37 Autosõdul maantee, vastutulevad autod tuledega, hämar. KT - Koju jõuab Oksana tavaliselt kell pool kümme õhtul, pikad müügipäevad teeb ta ka laupäeviti, vähese vaba aja pärast ta ei nurise.
00:10:47 Inimesed lumisel tänaval õhtuhämaruses. ksana kõnnib lumisel tänaval. Auto õhtusel tänaval. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Olen töösõltlane. 2 puhkepäeva järjest on minu jaoks liig. Praegu on ka neljapäev vaba, kuna piima napib.
00:11:08 Elumaja pimedas, valgustatud aken
00:11:11 Oksana koduköögis, tõstab toitu taldrikusse, toimetab köögis, istub lau taga ja sööb KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Mulle ei meeldi kodus lihtsalt lesida, kui liiga kaua magan, kirun pärast, et magasin pool päeva maha. Praegu elan Kohtla-Järve magalarajoonis, see on nagu väike Lasnamäe
00:11:38 lehmakujudega kruusid Oksana köögis, lehmakujukesed riiulis, pildi seinal. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Ida-Virumaa kauneim linn on Sillamäe, mehele minnes kolisin sealt ära ja nüüd juba 16 aastat elan Kohtla-Järvel.
00:11:54 INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Mulle meeldivad väikelinnad. Suurlinans kõik tormavad kuhugi, mulle see ei meeldi
00:12:00 KATE: Oksana kodus diivanil tahvelarvutiga. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Mu ema sündis Kohtla-Järvel, kuid kasvas Sillamäel, hiljem õppides Peterburgis tutvus minu isaga. Isa oli päris Novgorodist. Mina sündisin Sillamäel. Meie oleme juba põliselanikud
00:12:24 INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Vanavanemad olid Venemaal, ise sünnist saati siin elanud
00:12:31 KATE: Oksana 15-aastane tütar kodus, Oksana püstitab tütrega kodus kunstkuuske, kuuse ehtimine, elektriküünöad vilguvad kuusel. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - 15-aastasest tütrest, kes tegeleb tantsimisega ja lõpetab põhikooli. 6,5-aastane poeg käib kunstikoolis ja tegeleb tae kwon do'ga. Praegu käib lasteaias ja tuleval aastal läheb eesti kooli. Olen kaasaegne ema, kes kogu aeg ei valva oma laste järgi. Tütrega oleme nagu sõbrannad ja tema sõpradega sõbrad
00:13:34 KATE: Oksana poeg Vanja maakodu õues lumega mängimas, taustal kitsed õues. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Vanjaga kohtume harva, sest tööd on palju. Kohtume nädalavahetustel, ta on rohkem vanaemaga. Tema jaoks olen pühapäevaema.
00:13:50 Kitsed õues, lumi (kiirendusega). 00:13:57 KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - See talu on 300 aastat vana, vanasti oli siin jahimaja, siin peeti hobuseid
00:14:04 (sünkr) Oksana (vn k, tlgsubt-) räägib noortele inimestele talu pikast ajaloost ja seda, et nüüd on see Eesti suurim kitsekasvatustalu.
00:14:18 Noored kitsekasvatustalus ekskursioonil. KT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Kitsepiima tootmisest.
00:14:36 Noored kitsekasvatustalus ekskursioonil, Oksana seletab. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Talvel on ekskursioone vähem, aga suvel käis vahel 3 bussitäit päevas
00:14:44 INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Kord oli si 160 last korraga, aga hakkama saime. Lastele siin väga meeldib, eriti alla 10 ja üle 16-aastastele.
00:14:56 KATE: noored kitsepiimatalus ekskursioonil
00:15:00 (sünkr) Oksana teeb lastele eksursiooni, küsib laste käest piima kohta (vn k, tlgsubt-)
00:15:11 Kitsed lumega õues, kitsed söövad heina, lund sajab. Oksana lasteekskursiooniga õues.. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Väiksemad lapsed lähevad õhinasse ja tuiskavad mööda poriseid karjamaid.
00:15:25 Valged kitsed söövad õues heina, lund sajab.
00:15:27 (sünkr) Oksana räägib (vn k, tlgsubt-) õues lastele kitsetõugudest ja nende päritolust, kui palju piima annavad ja seda, et deemoneid kujutatakse sarvilistena ja kandiliste silmateradega, millised on ainult kitsedel. Selliseid silmi pole teistel loomadel.
00:15:52 Kitsed lumega õues. Noorte ekskursioon õues. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Käivad ka täiskasvanute grupid, kuid laste ja suurte grupid on erinevad. Suuri huvitab piima teekond, lapsed tahavad suhelda loomadega.
00:16:09 Kitsed lumega õues (kiirendusega), kitsed õues, lund sajab. Lehmad lumesajus. Põllumasinad lauda juures. Traktor sõidab külateel. KT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Kitsed ei karda inimesi. Lapsi tuleb busside kaupa ja nad panevad siin koos kitsedega ringi. Lehmad on kartlikumad, kardavad kõike võõrast - ruumi, karjamaad, heina. Lehmad kardavad müra. Kitsed on uudishimulikud.
00:16:59 KATE: lehmad lumega õues, kitsed lähevad lauta lüpsile. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Kui kitsedel poleks elektrikarjutst ümber, läheksid nad kõike inspekteerima.
00:17:16 Kitsed lüpsil, lüpsimasinate udarate külge panemine, kitsed lüpsil (kiirendusega), kitsed lähevd lüpsile. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Lüpsiprotsess on automaatne, lüpsi etappidest.
00:17:39 Kitsed lüpsisaalis. Lehmad lüpsisaalis. KT - Konju mõisa mahetalus on tööl 8 inimest.
00:17:54 INT Anneki Teelaht, Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juhataja (subt) - tööpraktikast, selle põhimõtetest
00:18:09 KATE: Oksana kontorilaua taga paberitega toimetamas
00:18:23 KATE: noor naine tuleb väike laps süles Oksana käest piima ostma
00:18:38 INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Tahtmise korral leiab alati tööd, kes ei taha töötada, võivad ju tööd otsida, aga ei asu tööle
00:18:52 KATE: Konju mõisa mahetalus kitsepiima toorjuustupallide valmistamine. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Nad hädaldavad, et neil pole tööd ja kuidas nad mitte kuidagi seda ei leia. Ja kui pakud neile tööd, siis keelduvad, kuna on liiga raske töö. Ma leian, et kerget tööd pole olemas.
00:19:12 Kitsepiima toorjuustupallide veeretamine ja purkidesse panemine. KT - Oksana abiga töötab Konju mõisa mahetalu praegu ka oma kohupiima ja keefirit. Lisaks katsetatakse siin erinevaid juustusorte.
00:19:23 Kitsepiima toorjuustupallide veeretamine käte vahel, purkidesse panemine. KT INT Oksana (vn. k, tlgsubt-) - Kitsepiima toorjuust meenutab maitselt fetajuustu, nägime seda Austrias väikses kitsefarmis..
00:19:33 (sünkr) Oksana räägib (vn. k, tlgsubt-) kitsepiimapallide arendmisest, erinevate maitsete väljatöötamisest, litsentsi ja müügiloa taotlemisest
00:19:41 KATE: kitsepiima toorjuustupallid purkides, maitseainete lisamine, õli valamine, Oksana kleebib purkidele silte
00:20:13 Konju mõisa talu kitsepiimajuust purkides.
00:20:15 Oksana ja Martin läheb naaberküla tallu. Toovad külmakastiga piimatooteid. KT - Üks Oksana ja Martini koostööpartner tegutseb naaberkülas
00:20:37 Martin annab koostööpartneril erinevad purgid kitsejuustuga, naine paneb piimad külmkappi.
00:20:44 INT Erelin Zirk, koostööpartner - Eesti kõige suurem ökokitsefarm tehti kõrvalkülla, kindlasti ei tahtnud juhust kasutamata jätta
00:20:49 KATE: kitsepiimaseebid riiulil. KT INT Erelin Zirk - Kuna teen 100% ökoseepi, siis see läks nii hästi kokku
00:20:55 Erelin Zirk annab Martinile kitsepiimaseepi.Martin saab kasti 100 seebiga. KT INT Erelin Zirk - Kitsepiimaseep on allergiavaba, tänapäeval on lõhnavaid seepe nii palju, aga see kõikidele ei sobi. Kui kingitusteks ostetakse, siis see lõhnatu läheb alati. Mina ostan nendel piima ja pärast müün neile seebi.
00:21:24 Kitsepiimaseep pakendis
00:21:29 INT Martin Repinski, Konju mõisa omanik (subt) - Minu õel oli allergia ja teda raviti kitsepiimaga. Aga seda oli väga raske saada.
00:21:38 KATE: inimesed Konju mõisa kaubiku juures piima ostams, Oksana müüb kaubikust (õues pime). KT INT Martin Repinski - Kui hakkasin mõtlema, millega tegeleda, siis otsus oli väga lihtne, sest teadsin, et see on kaup, mida Eestis ei ole. Kõige suurem probleem on inimeste eelarvamus, et kitsepiimal on mingi kõrvalmaitse, aga tegelikult see nii ei ole.
00:22:00 (sünkr) Inimesed ostavad (vn, k, tlgusbt-) Oksana käest piima, nõud leti peal.
00:22:03 Oksana valab nõusse piima. KT INT Oksana (vn k, tlgsubt-) - Lehmapiim on ikka populaarsem, sest inimesed miskipärast kardavad kitsepiima. Kui inimesed proovivad, siis ka harjuvad ja harjumused muutuvad. Praegu olen oma töö ja eluga rahul, sest mulle meeldib just selline töö ja olla inimeste keskel. Tütre käekäigust.
00:22:51 INT Oksana (vn k. tlgsubt-) - tütar toob oma õpingutega seotud kutsesobivusteste koju ja laseb mul neid teha
00:22:55 KATE: piima valamine nõusse spl. KT INT Oksana (vn k. tlgsubt-) - Testide tulemusel on selgunud, et mina pean tingimata tegelema inimestega
00:23:01 (sünkr) Oksana (vn k. tlgsubt-), kaubikus - Kui sa naeratad neile, naeratavad nemad sulle vastu. Nii toimub energiavahetus ja väsimust ei tekigi
00:23:10 Lõputiitrid
00:23:23 Logo: Eesti Töötukassa, tiiter: saade on valminud koostöös Töötukassaga
00:23:26 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling 2013
00:23:30 Must väli. Saate lõpp.
Faili nimi: 2014-002971-0079_0002_D10_MEIE-INIMESED_OKSANA.mxf
Indeks: 2014-002971-0079
Kestus: 00:23:30
Registreerimise kuupäev: 09.01.2014
Registreerimise aeg*: 2014-01-09 18:07:23
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse