ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Meie inimesed: Jaanus ja Ariana

Saada link

Kirjeldus

Kui Jaanuse perre sündis Downi sündroomiga poiss, avanes talle uks puuetega inimeste maailma. Karmid läbielamised ja elu keerdkäigud on tihti need, mis meie elule suuna annavad. Praeguseks on Jaanus ja tema abikaasa Ariana valinud oma elutööks teiste aitamise ja märkamise. Režissöör Märten Vaher, autor-toimetaja Piret Jürman, produtsent Hannela Lippus.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Meie inimesed
Osa nr.: 188
Kestus: 00:23:06
Indeks: 2016-002971-0188
Režissöör: Mölder Tarvo, Vaher Märten
Faili nimi: 2016-002971-0188_0001_XHD_MEIE-INIMESED_JAANUS-JA-ARIANA.mxf
Esmaeeter : 12.12.2016
Kategooria: Elu → elulise probleemi, nähtuse süvakäsitlus
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:07 KATE:Lumine kaasik. Talv. Eemal tee ääres talu. Sepa-Tõnu Talu postkast. Jaanus roogib lund. Lumine taluõu jms. Puuhalgude virn. Jaanus ja Ariana Rooba lastega köögis. KT (kaadritagune tekst): Ariana (:00:31: kpl (keskplaan), subt (subtiiter)) räägib, et nad elasid Tartus Ülikooli tänaval, kolmandal korrusel.. oli lapsega kodune. Räägib, mis probleemid olid lapse ja vankri tassimisega koju.. kuidas hakkas idanema hull mõte maale kolimisest. Räägib algsetest probleemidest, kui nad maale metsa sisse kolisid.
00:02:09 KATE: Jaanus ja Ariana Rooba pere köögis. Talv. Lumesadu. J.V.Veski nim. Maarja Põhikooli silt. Lapsed maakoolis, koolisööklas söömas. Ariana oma kabinetis. KT: Jaanus (:02:18: kpl, subt) räägib esimestest aastatest maal elamisest.. raskustest. Siis sai Ariana tööle. Ariana koolis. KT: Ariana räägib, kuidas ta kooli tööle läks.
00:03:33 KATE: Kooli direktor Ariana Rooba koolis oma kabinetis ja mujal koolis.. KT: Ariana räägib koolist, kus ta töötab.. õpilaskodust. Räägib oma rollist koolis töötades. KATE: Õpetaja Koorits ja lapsed tunnis.. KT: Marje Koorits, Maarja Magdaleena põhikooli logopeed ja eesti keele õpetaja(:05:01: kpl, subt) räägib Arianast kui kolleegist. Sai tuttavaks Arianaga kaheksa aastat tagasi, kui loodi õpilaskodu ja Ariana läks sinna kasvatajaks..
00:05:09 KATE: Seinal diplom - Kõige toredamale ja parimale direktorile - Ariana Rooba. Ariana koolis. Perekond Rooba lumesajus, lähevad ERM-i. Pere Eesti Rahva Muuseumis. KT: Ariana (:05:26: kpl) räägib oma lapsepõlvest.. oma isa vabasurma minekust, ema murdumisest. Laste toimetulekust. Räägib oma eluloo põhjal oma teadmistest elust.. igat inimest tuleb võtta kui isiksust.
00:08:01 KATE: Jaanus ja Ariana Rooba ja nende kaks poega ERM-is.. tutvumas muuseumi väljapanekutega. KT: Jaanus (:08:22: kpl) räägib, kus ja kuidas nad Arianaga kohtusid. KT: Ariana (:08:37: kpl) räägib, et Jaanus oli temast vanem ja targem.. Ariana otsis tol hetkel elu mõtet ja teda lummas see, et Arianale tundus, et Jaanus teab kõike.
00:08:45 KATE: Tartu Maarja Kool silt. Koolimaja talvel. Jaanus Rooba astub koolimajja. KT: Jaanus Rooba räägib, et koolijuht olla on tema jaoks iseenesetmõistetav, see on tema elu. Räägib, miks talle see amet meeldib. Räägib sotsiaaltööst..
00:09:53 KATE: Jaanus Rooba Tartu Maarja Koolis.. oma kabinetis, arvuti taga.. Ajab kolleegiga tööasju..KT: Jaanus räägib sellest koolist - seal õpivad, mõõduka, raske ja sügava intellektipuudega ja liitpuudega lapsed. Räägib, et nõukogude ajal neid lapsi üldse ei õpetatud. Eestis on nüüdseks õpetatud 22 aastat, nii vana kui Maarja Kool on.
00:10:29 KATE: Helle Känd Tartu Maarja tugikeskuses. KT: Helle Känd, Tartu Maarja Tugikeskuse juhataja (:10:35: kpl, subt) räägib, kuidas Maarja Kool sai alguse - kui tal sündis raske intellektipuudega tütar Maarja. Räägib kooli tegemisest pikemalt - alustasid lasteaiaga, kooliga, hiljem sündis küla. Kool algas tööd 1994.a. Räägib, kuidas ta kohtus Jaanus Roobaga.
00:11:38 KATE: Tartu Maarja Kooli tugikeskuses õpilased, õpetajad tegevuses. Õpilaste valmistatud savinõud jm. Savinõude tegemine ateljees. KT: Jaanus Rooba räägib, et igal inimesed on mingid võimed, omadused, mida maailm vajab. Nende kooli õpilased annavad maailmale seda, mida teised inimesed anda ei suuda - siirus, ausus, otsekohesus, eelarvamustevabadus..
00:12:19 KATE: Tartu Maarja Kooli ateljees savist asjade tegemine.. õpilased laua taga tööd tegemas. Jaanus Rooba tänaval. KT: Helle Känd (:12:42: kpl) räägib, et neil oli hea seda elukaarti teha, sest ümberringi oli inimesi, kellel oli tarkus ja rahu, nagu Jaanusel ja teistel, nagu temal, oli ka isiklik huvi. KT: Jaanus räägib, kuidas ta pärast sotsiaaltöö õppimist sattus Maarja Kooli direktoriks. Hiljem on teda valitud direktoriks.
00:13:11 KATE: Tartu Maarja Kool.. Jaanus Rooba, söökla, õpilased. KT: Helle Känd räägib, et Jaanus tuli sinna tööle noore mehena ja jäi sinna ka sellepärast, et tema poeg on samuti intellektipuudega.. poiss on küll tublim kui tema tütar oli. KT: Jaanus räägib, kuidas tema intellektipuudega poja sünd mõjutas tema elu. Pojaga on õnneks kõik hästi läinud.
00:14:02 KATE: Tartu hotell Dorbat. Downi sündroomiga Mihkael Rooba vahetab hotellitoas voodipesu.. juhendaja juhendab. Mihkael tolmuimejaga vaipa puhastamas. KT: Mihkael Rooba, poeg (:14:37: kpl, subt) räägib, et ta töötab Dorbatis puhastusteenindajana. Räägib oma tööst seal. Räägib, kus ta on õppinud - Astangul kutsehariduse baasil. KT: Jaanus Rooba (:15:45: kpl) räägib, mida talle Mihkaeli sünd endaga kaasa tõi. Räägib Mihkaelist, milline ta on. Räägib, kuidas poeg hotelli tööle sai.
00:16:47 KATE: Mihkael Rooba puhastamas põrandavaipa tolmuimejaga. Mihkael lahkub, räägib veel oma tugiisikuga. Saab fuajees isaga kokku. KT: Krislin Padjus, Töötukassa peaspetsialist (:17:09: kpl, subt) räägib, et Mihkael tuli Töötukassa arvele 2014. Räägib, kuidas Mihkael tuli sinna koos oma isaga tööd otsima. Mihkaeli puhul oli see edulugu, sest tööle ta sai juba 2015 veebruaris. Sai tööle tugiisiku teenusega.. räägib sellest täpsemalt. KT: Mihkael (:17:51: kpl) räägib, et läheb pühapäeval varem töölt ära, räägib miks..
00:18:09 KATE: Jaanus Rooba oma poja Mihkaeliga. Jaanus Tartu Maarja Koolis. KT: Ariana (:18:41: kpl) räägib, et Jaanus rääkis talle nende tutvuse alguses, et tal on puudega poeg, sel ajal oli Mihkael 7 aastane. Räägib, et tal polnud tol hetkel hirmu ja eelarvamusi. Nende kohtumine Mihkaeliga läks hästi..
00:18:55 KATE: Jaanus Rooba Tartu Maarja Koolis.. kolleegiga asju ajamas. Kooli ees kolm lastevankrit. Koolimaja eestvaates. KT: Jaanus räägib, et kõiki inimesi saab õpetada, vastavalt võimetele. Räägib nende kooli suunitlusest - käsitöö ja teised oskused, nagu puhastustööd, köögis toimetamine..
00:19:38 KATE: Savist nõud riiulitel. Mikhael Rooba teeb savist nõu. Lapsed tegelevad käsitöödega. KT: Mikhael räägib, mis töid ta koolis teeb. KT: Jaanus Rooba (:20:05: kpl) räägib, et kui neid tingimusi poleks, mis neile on nüüd antud ja mida nõukogude ajal polnud, siis ta oleks olnud ilmselt üks kibestunud inimene.
00:20:18 KATE: Puude vahelt näha Tartu Peetri Kiriku torn. Tartu Ülikooli Spordihoone eestvaates. Poisid, ka Roobade poeg, korvpalli võistlustel. Isa Jaanus on pealtvaatajate hulgas. KT: Ariana Rooba (:21:32: kpl) räägib, kuidas nad poegi igale poole endaga kaasa on ikka võtnud ja võtavad.. kuidas poisid saavad käia treeningutel, üks tantsutrennis, teine korvpallis. Nädala sees on keeruline vaba aega leida. Ariana ise käib ka veel ülkoolis õppimas. Nad annavad Jaanusega endast alati maksimumi. Ta ei oska endale aega võtta.
00:21:47 Jaanus Rooba räägib ka, et nende peres on tööelu liiga palju.. KATE: Roobade poeg peotantsu treeningul. Jaanus ja Ariana Rooba vaatavad pealt. Paso doble.. KT: Jaanus räägib rõõmust oma poegade elu edenemise üle ja see annab palju tagasi. Andmine ja saamine on neil tasakaalus.
00:22:53 Lõputiitrid. Saade valmis koostöös Töötukassaga. Eesti Töötukassa logo. ETV ident
Faili nimi: 2016-002971-0188_0001_XHD_MEIE-INIMESED_JAANUS-JA-ARIANA.mxf
Indeks: 2016-002971-0188
Kestus: 00:23:06
Registreerimise kuupäev: 04.12.2016
Registreerimise aeg*: 2016-12-04 23:32:54
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse