ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Meie inimesed: Irina

Saada link

Sarja pealkiri: Meie inimesed
Osa nr.: 97
Kestus: 00:23:00
Indeks: 2014-002971-0097
Režissöör: Mölder Tarvo, Vaher Märten
Faili nimi: 2014-002971-0097_0001_D10_MEIE-INIMESED_IRINA.mxf
Esmaeeter : 19.05.2014
Kategooria: Elu → elulise probleemi, nähtuse süvakäsitlus
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:45 Narva, kaubarongid raudteel seismas, inimesed, silt: piiripunkt, autod tänaval, Irina kõnnib tänaval ja räägib telefoniga. 00:00:58 KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Ma kõnnin kogu aeg, sest mul pole autot, kui oleks, siis ma sõidaks. Narvas rattaga sõita ei saa, kuna seda pole võimalik kuskile jätta, sest see viiakse ära.
00:01:15 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) (subt) - See on žanriklassika Narvas, seetõttu käin jala, mis on parim variant.
00:01:25 KATE: Irina kõnnib Narva tänaval. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Kunagi unistasin täiskasvanute jalgrattast, kuid sellega pole võimalik sõita, teed on nii halvad. Ma isegi ostsin selle ja paar korda sõitsin, aga kinkisin siis lapsele. 00:01:47 (Voldemar Arder) - Irina on Narvaga seotud palju intiimsemalt kui enamus selle linna elanikke. Läbi kaamerasilma elab ja hingab ta Narvaga ühes rütmis juba pea 40 aastat.
00:02:04 Irina kõnnib seljakotiga Narva tänaval. FOTO: Irina koolilapsena KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Pela kooli lõpetamist ei tahtnud nagu kellekski saada, mul oli ükskõik. Mul polnud sihti, ideed ega tahtmist. Esimesed 3 kuud peale kooli lõpetamist ei teinud ma midagi. Ema ütles, et mind pannakse tööpõlgurluse pärast vangi
00:02:26 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Ema leidis mulle töökoha Baltijetsi tehases. Mu sõbrannad läksid õppima.
00:02:30 KATE: Irina fotoaparaadiga, pildistab. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Nad tantsisid teenekas ansamblis Narva, mida juhtis Surun Arutunjan. Mina tantsisin muidugi ka. Nad tahtsid Peterburi sisse saada, Leningradi oblasti kultuur-hariduskooli koreograafiaoskaonda. Samasugune kool nagu Viljandis.
00:02:55 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Nad kutsusid mind kaasa ja ma olin nõus, ma ei viitsinud hommikul vara tõusta ja tööle mina. Nad kõik said sisse ja neist said koreograafid. Mind tervislikel põhjustel ei võetud. Direktor soovitas minna õppima filmi-fotokunsti. Ma isegi ei teadnud, mis see on. Polnud fotoaparaati elu sees käes hoidnud.
00:03:17 FOTOD: noor Irina fotokunsti õppimas. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Direktor ütles, et ärgu ma muretsegu, küll õpetatakse. Läksingi õppima ja minust sai fotograaf
00:03:34 Irina läheb trepist üles, läheb ajalehetoimetusse, istub arvuti taga. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Praegu töötan ajalehes fotokorrespondendina. Ma olin linna ainus fotokorrespondent ja nüüd olen jälle ainus. Tollal, kui mind ajalehte tööle võeti, ei olnud meil linnas rohkem ajalehti kui "Narvski Rabotši". Olin Narvas ametinimetuse poolest ainus kohalik fotokorrespondent. Pärast tuli perestroika, 1991. a. jne
00:04:10 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Ajalehed läksid erakätesse. Narvas hakkas ilmuma palju ajalehti ja sinna palgati omi fotokorrespondente.
00:04:20 KATE: Ajalehetoimetus Narvas, Irina arvuti taga. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Siis pildistati veel filmile, tehnika oli keeruline, tuli ilmutada, trükkida, jändamist oli palju.
00:04:31 FOTO: (m-v) noor Irina. VIDEO: Irina ajalehetoimetuses, paneb riidesse ja lahkub. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Kui tuli digitaaltehnika, hakkasid ajakirjanikud ise pildistama. Fotokorrespondente hakati koondama, sest neid enam ei vajatud. Nii jäingi ma jälle varsti ainsaks. Kui lähen pensionile, siis ei jää meie linna enam ühtegi fotokorrespondenti
00:04:56 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Sellist, kelle ametimetus on olekski "fotokorrespondent". See on kurb, aga maaimas valitseb arvamus, et mei pole vaja, sest kõik oskavad pildistada.
00:05:09 Irina läheb Narva Käsitöömajja, pildistab seal inimesi
00:05:50 Irina Kivime FOTOD Narva elust KT INT Serei Stepanov (vn. k. tlgsubt-) - Ajaleht ei ole ilma hea fotota midagi väärt. Võib leida mõne illustratsiooni, midagi kokku mätsida.
00:05:57 INT Sergei Stepanov, ajalehe "Narvskaja Gazeta" peatoimetaja (subt) (vn. k. tlgsubt-) - Kuid foto töötab mõnikord paremini kui kirjutis
00:05:59 Irina Kivimäe FOTOD Narva elust. Irina arvuti taga lehetoimetuses. KT INT Sergei Stepanov (vn. k. tlgsubt-) - Foto näitab hetke olemust. 00:06:06 KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Ajakirjanikud ja toimetaja annavad ülesandeid, leian ise ka midagi. Lähen linna peale, pildistan ja pärast laen arvutisse. Vahel istub terve päev siin, sest linnas ei toimu midagi, aga materjalid tulevad ja mind aitab välja munu suur arhiiv.
00:06:30 Irina ajalehetoimetuses arvuti taga. KT INT Sergei Stepanov (vn. k. tlgsubt-) - See on paradoksaalne, aga inimene ühendab töö hobiga. Fotograafia on tema elu, ta loob kogu aeg.
00:06:41 INT Sergi Stepanov (subt) (vn. k. tlgsubt-) - Vähe sellest, et ta päevad läbi jookseb aparaadiga mööda linna ja pildistab
00:06:46 KATE: Irina pildistab fotokaameraga tänaval. (efekt: m-v + punana) KT INT Sergei Stepanov - Ta töötab veel ka lastega, korraldab fotofestivale, näitusi. Ta elab pidevalt fotokunstis 00:07:04 KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Fotokorrespondendi moto on: ära tuku! See on see, mida on minu iseloomule vaja.
00:07:26 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Sa oled selles asjas nii sees, et ei tea, mida muud võiks peale pildistamise teha
00:07:37 Narva vanad hooned, Irina punase baretiga ruumis fotoaparaadiga. (efekt: m-v + punane). KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Maailmas käib vaidlus, kas fotokorrespondendi tabatud hetked on kunst. Arvan, et selles on teatud annus kunsti. Ilma kunstita head fotot ei tee. Sätid paika säriaja, diafragma, sul on ekspositsioon, kõik on selgelt fikseeritud, töödeldud, pole millegi kallal norida. Kuid see on igav. Kunst sünnib seal, kus pilt haagib, seal on midagi, mis püüab pilku ja pilk peatub seal mitte ühe, vaid 5 sekundit
00:08:36 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Tähendab, on juba kunst.
00:08:38 Irina Kivimäe FOTOD Narvast. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Meil oli organisatsioon Narva Näitused
00:08:47 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt-) - Läksin selle juhi juurde ja pakkusin, et teen näituse Kreenholmist.
00:08:53 KATE: Narva Kreenholm, Irina pildistab. Irina Kivimäe FOTOD Narva Kreenholmist. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt) - See oli vahetult enne Kreenholmi sulgemist. Mul oli palju negatiive 1980-1990-ndatest aastatest. Ilmus raamat "Peatus Kreenholm". Sinna läks rohkem töid kui oli avaldatud. Raamat sai päris populaarseks. Kui Kreenholm suleti, oli see linna jaoks suur tragöödia. Need tundeid ei kao veel niipea. See, kes pole Kreenholmi puuvillalõhna tundnud.
00:09:40 Irina pildistab Narvas. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt) - Kes pole Kreenholmi puuvillalõhna tundnud
00:09:44 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt)
00:09:46 Irina Narva Kreenholmi juures. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt) - See oli selline omaette linn.
00:10:01 KATE: Irina vaatab enda Kreenholmi fotosid. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt) - Ma ei rõhunud inimestele, vaid just vabrikutele, mida enam ei ole.
00:10:03 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt) - Nende jaoks, kes olid Kreenholmist läbi käinud, oli see suur õnnetus. Nad lehitsesid mu albumit ja nutsid.
00:10:32 (sünkr) Irina Kivimäe näitab oma Kreenholmist tehtud fotosid ja räägib (vn. k. tlgsubt) - Kreenhomis olid eriliste nimetustega ametid. Kahjuks taipasin seda liiga hilja ja ei jõudnud kokku koguda. Nii suures ruumis välku ei kasuta. Pildistad jooksu pealt ajakirjaniku kõrval ja samal ajal püüad pildistada seda, mis enadle meeldib.
00:11:29 Irina Kivimäe FOTOD Narva Kreenholmist
00:11:42 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgsubt) - Alatihti tuli käia pildistamas öösiti, sest fotot oli vaja järgmiseks päevaks, aga pildi kangelane töötas ainult öösiti
00:11:58 Irina Kivimäe FOTOD Narva Kreenholmist
00:12:07 Irina Kivimäe näitab viimasedi pilte Narva Kreenholmist ja räägib (vn. k. tlgsubt-)
00:12:10 Narva, Irina Kivimäe läheb trepist üles. KT INT (vn. k. tlgsubt) - Pelgalt tema nimi mõjub Narva inimestele maagiliselt.
00:12:23 INT Valeri Boltušin, fotoklubi "Narva" juht (subt) (vn. k. tlgsubt-) - Irina Kivimäe....oo!
00:12:26 Irina Kivimäe läheb foroklubi uksest sisse
00:12:36 FOTO: (m-v) Irina Kivimäe noorena. KT INT Valeri Boltušin (vn. k. tlgsubt-) - Ta on tegija ja isiksus
00:12:43 Irina Kivimäe fotoklubis "Narva" näitab Valeri Boltušininile oma töid. INT Valeri Boltušin (vn. k. tlgsubt-) - Lõpuks jäävad ainult pildid - aja tunnistajad.
00:12:58 (sünkr) Irina näitab fotoklubis oma töid, paneb oma töid seinale. 00:13:10 KT (Voldemar Arder) - Ajast, mil foto tegemiseks tuli kulutada tunde pimikus kuni digirevolutsioonini välja on Irina alati ajaga kaasas käinud. 35 aastat tagasi oli just Irina üks fotoklubi "Narva" asutajatest. Kuigi ajad on muutunud, on klubi jäänud.
00:13:30 Irina Kivimäe paneb oma fotosid näitusele.KT INT Valeri Boltušin (vn. k. tlgsubt-) - Koos käivad fotokunsti huvilised. Häda on selles, et paljude jaoks on piltnikuks saamine imelihtne, sest tehnika teeb kõik võimalikuks
00:13:46 INT Valeri Boltušin, fotoklubi "Narva" juht (subt) (vn. k. tlgsubt-) - Paljud ei saa aru, et tehnika on ainult tööriist. ennekõike peab peas midagi olema, tuleb osata edasi anda oma loomingulist nägemust ja ellu suhtumist.
00:14:08 Irina Kivimäe Narvas, koputab uksele, siseneb. KT INT Anneki Teelahk - Kuna inimesed peavad arvestama sellega, et tegelikult tuleb kogu elu õppida. See mõtteviis tuleb unustada, et kunagi lõpetasin kutsekooli või ülikooli, nagu nüüd ei peakski enam midagi õppima.
00:14:31 INT Anneli Teelahk, Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juhataja (subt) - Kui nüüd räägime keskealisest ja vanemaealisest inimesest, siis on kahte gruppi inimesed, ühed, eks on kogu aeg õppinud ja teised, kes on mõelnud, et ma ju kunagi õppisin ja nad onn uued asjad enda jaoks eemale lükanud (kattepl-d Irina läheb trepist üles). Oluline on kogu aeg olla uudishimulik. See ei tähenda, et pead tasemeõppesse uuesti minema, ka töökohal on võimalik õppida.
00:15:06 Irina siseneb ruumi, kus on linna makett, räägib laste ekskursioonist ja lastefestivalist Fjodor Šantseviga (vn. k. tlgusbt-). Mees teeb linna maketti. 00:16:24 KT INT Fjodor Šantsev - Töötan selles majas 6-ndat aastat . Makett sai alguse minu vanas töökohas.
00:16:29 INT Fjodor Šantsev, meister (vn. k. tlgsubt-) Seal ma Irinaga tuttavaks saingi. Ta tegi minust reportaaži. (kattpl-d Narva linna maketist, Irina pildistab). Ühes Narva lasteaias oli muinasjututuba. Irina on professionaal ja oma ala asjatundja. Ei mingit retušeerimist, kõike, mida nägi, ta ka pildistas. Irina pani fotodesse linna ajaloo.
00:17:18 Narva Laste Loomemaja, lapsed mänguplatsil. Irina Laste Loomemejas. KT (Voldemar Arder) - Juba kolmandat aastat korraldab Irina fotofestivali "Pilt". See annab noortele fotohuvilistele võimaluse ennast näidata.
00:17:37 (sünkr) Irina Laste loomemajas räägib noortele fotohuvilistele Leedu kollektsioni kokku panemisest (vn. k. tlgsubt-). KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Loomemaja dirketor rääkis mulle juba ammu, et ma võiksin fotorongi teha.
00:18:00 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Mina ei tahtnud lisakoormust ja lapsed tähendavad suurt vastutust. (kattepl-d Irina fotoringi noortega). Lõpuks olin nõus. Tegin 3 aastat tagasi programmi ja tõin näha ja siis öeldi mulle, et avaksin fotoringi, programm oli hea ja see sobis.
00:18:42 Irina Kivimäe fotoringi noortega. KT INT Tatjana Belskih (vn. k. tlgsubt- ) - Irina on väga hea õpetaja. Esimesel aastal juba osalesime võistlustel Narvas, Ida-Virumaal ja rahvusvahelistel võistustel, Leedus, Moskvas, Peterburis. Oleme selle est talle tänulikud.
00:18:53 INT Tatjana Belskih, Narva Laste Loomemaja fotostuudios "Positiiv" õpilane (subt) (vn. k. tlgusbt-)
00:19:01 (sünkr) Irina noortega fotoringis fotosid reastamas ja nende üle arutlemas (vn. k. tlgusbt-)
00:19:56 Irina Kivimäe FOTOD
00:20:08 Irina noortega fotoringis. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Miks ma õpetan oma õpilasi?
00:20:14 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Õpetan fotograafiat, õpetan nägema, mida tasub pildistada, kuidas, kuid ennekõike, mida.
00:20:24 Irina noortega fotoringis. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Vaatlemisoskus, tähelepanelikkus elu suhtes, selle suhtes, mis toimub fotograafi ümber.
00:20:39 INT Tatjana Belskih (sbt) (vn. k. tlgsubt) - Olen näinud tema kui fotokorrespondendi töid. Mul on sinna veel pikk maa.
00:20:44 KATE: Irina toimetab fotodega, Irina Kivimäe FOTOD. KT INT Tatjana Belskih (vn. k. tlgsubt-) - Ta pildistab eemalt, agajääb mulje nagu talle oleks poseeritud. 00:21:05 KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Paljud teavad ainult ühte teed - kodu ja töö vahelist
00:21:14 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Võibolla väikese kõrvalpõikega poodi.
00:21:16 Irina kodus, joob kohvi, riietub, kõnnib väljas. KT INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Otsin selliseid momente, mis jäävad mööda kõndivatel inimestel märkamata. Umbes pooled inimestest ei näe üldse maailma ja fotograafid avavad seda nende jaoks. See ongi see, miks fotod meeldivad, see saladus. Paljudele meeldib fotograafia.
00:21:49 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Ja ei meeldi ainult need pildid, kus sa ise peal oled. Meeldib ka see maailm, mida fotograafid näevad.
00:22:00 Narva, Irina Kivimäe kõnnib.
00:22:10 INT Irina Kivimäe (vn. k. tlgusbt-) - Kui inimene magab kl 10-ni, siis ei näe ta seda, mis toimub looduses kl 3 või 4 öösel. Fotograaf ei maga ja näitab seda.
00:22:21 Narva linn, tänav, Irina kõnnib tänaval.
00:22:39 Lõputiitrid
00:22:52 (c) Eesti Töötukassa, tiiter: saade on valminud koostöös Töötukassaga
00:22:55 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling 2014
00:23:00 Saate lõpp
Faili nimi: 2014-002971-0097_0001_D10_MEIE-INIMESED_IRINA.mxf
Indeks: 2014-002971-0097
Kestus: 00:23:00
Registreerimise kuupäev: 17.05.2014
Registreerimise aeg*: 2014-05-17 13:37:48
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse