ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kirjanduse aeg: HeadRead. Peter Pomerantsev ja Toomas Hendrik Ilves

Saada link

Sarja pealkiri: Kirjanduse aeg
Osa nr.: 7
Kestus: 00:39:07
Indeks: 2016-003367-0007
Faili nimi: 2016-003367-0007_0003_XHD_KIRJANDUSE-AEG_HEADREAD-PETER-POM.mxf
Esmaeeter : 26.07.2016
Kategooria: Kultuur → kultuurielu analüüs
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:38 (INGLISE keel, tlgsubt-) President Toomas Hendrik Ilves tutvustab, kes on Peter Pomerantsev ja räägib põgusalt tema hiljuti eesti keelde tõlgitud raamatust ,,Miski pole tõsi ja kõik on võimalik”.
00:01:41 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev selgitab, miks on eemaldutud mõttest, et tõde saab tõestada ja kuidas on tekkinud halb relativism - idee sellest, et kõik on üksnes “narratiiv”. Tuginedes postmodernistlikule filosoofiale näitab Peter Pomerantsev, kuidas inimesed tunnetavad maailma üksnes võimu loodud konstruktsioonide kaudu ja on seega alati “ajupestud”.
00:03:09 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves küsib vahele, kas me pole mitte ajupestud prantslaste, nt Foucault’, Baudrillard’i ja Derrida poolt.
00:03:21 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev leiab, et nimetatud isikute ideedes oli ka palju positiivset ja halb relativism on pigem modernistide järeltulijate, n-ö teise põlvkonna enesehävituslike postmodernistide sünnitis. Peter Pomerantsev ilmestab ideed tõe suhtelisusest ning manipuleeritavusest jutuga vene telekanalist Russia Today.
00:05:31 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev räägib, kuidas postmodernistlikud ideed, mis pidid meid vabastama autoritaarsetest süsteemidest, on muutunud populistide ja autoritaarsete valitsejate tööriistaks. Peter Pomerantsev selgitab Michael P. Lynchi raamatus “The Internet of Us” välja toodud väidet, et internet hävitab demokraatiat.
00:06:58 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves räägib filosoofilise ja teadusliku tõe erinevustest ja tema sõnul pole probleem mitte selles, et tõde pole olemas, vaid selles, et tõde ei lähe enam inimestele korda.
00:08:51 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev selgitab, et selline suhtumine tõesse tuleneb inforohkusest ja -kättesaadavusest: ajakirjandus ei pea inimesi enam veenma, vaid inimene ise valib, millist tõde ta tahab lugeda. Peter Pomerantsev võrdleb, kuidas esitati Venemaal inimestele valesid tõe pähe külma sõja ajal ja kuidas seda tehakse praegu.
00:11:37 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev räägib, kuidas võivad meedia- ja inforohkus demokraatiale kahjuks tulla, selgitab pikemalt vandenõuteooriate populaarsuse põhjuseid ja räägib, kuidas autoritaarsed valitsejad levitavad vandenõuteooriaid selleks, et hoida inimesi paranoiliste ja passiivsetena.
00:13:51 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves räägib “klikisööda faktorist”, mille tõttu üritavad ajakirjandusväljaanded uudiseid tegelikkusest suuremaks puhuda.
00:14:57 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev meenutab Ukrainas allalastud Malaisia lennuki kohta levitatud vandenõuteooriaid.
00:16:12 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves mainib, et vene meedia on meelelahutuslikult parem kui muu välismaine toodang.
00:16:37 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev räägib, kuidas lääneriigid toetavad reklaami ostes Venemaa telekanalites edastavat vihakõnet ja vägivallale õhutamist.
00:18:29 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves räägib Peter Pomerantsevi ja Michael Weissi koostatud ülevaatest, kuidas on võimalik kasutada infot relvana ja küsib, kas sellele plaanitakse ka järg kirjutada. Peter Pomerantsev vastab, et põnevam on kirjutada Venemaal toimuvast, kui et pakkuda olukorrale reaalseid lahendusi ja mõelda välja poliitilisi suuniseid.
00:19:55 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev selgitab, kasutades näiteid Homerose eepostest, kuidas erineb Venemaa praegune olukord külma sõja aegsest.
00:21:21 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves mainib, et Peter Pomerantsev lubas ühes oma tekstis, et hakkab kirjutama situatsioonidraamasid. Peter Pomerantsev põhjendab, miks on tarvilik uuesti määratleda avalik-õigusliku ringhäälingu mõistet ja räägib, missugused probleemid kaasnevad uue telekanali, mida inimesed võiksid usaldada, loomisega.
00:23:14 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves ütleb, et tema jaoks on Eesti Rahvusringhääling ainus tõsiseltvõetav kodumaine meediakanal. Peter Pomerantsev räägib oma vastuses rahvusringhäälingu rollist ühiskonnas ja toob näitena Ukraina revolutsiooni, mille käigus inimesed kasutasid meediat poliitilise süsteemi muutmiseks.
00:24:38 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves mainib, et ka Ukrainas toimuvat mõisteti vandenõuna ja Peter Pomerantsev vastab, et parim viis vandenõuteooriate kummutamiseks on inimeste aktiivne kaasamine poliitilistesse protsessidesse.
00:25:21 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves küsib, kui efektiivne on StopFake. Peter Pomerantsev toob välja, et faktide kontrollimist propageerivaid ja valesid paljastavaid veebisaite ei loe paraku need inimesed, kes vandenõuteooriaid usuvad.
00:27:03 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves poetab vahele, et tõde ei tee enam inimesi vabaks. Pete Pomerantsev räägib inforevolutsioonist ja infotulvaga kaasnevatest ohtudest.
00:28:27 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves küsib, kas interneti jaoks ei tuleks luua eetikakoodeksit. Peter Pomerantsev selgitab, kuidas on Venemaa telesaatejuhtide varasem euroopalikkust, tarkust ja vaimukust propageeriv ideaal asendunud vihakõne ja kibestumuse avaliku väljendamisega.
00:31:58 (inglise keel, tlgsubt-) Publiku seast kõlab palve rääkida, missugust tagasisidet sai Peter Pomerantsev oma raamatule Venemaal ja küsimus, kui tihti kirjanik Venemaal käib. Peter Pomerantsev räägib oma läbikäimisest Vene intellektuaalidega ja kirjeldab Moskva enesekeskset intellektuualset kultuuri.
00:33:21 (inglise keel, tlgsubt-) Üks kuulajatest toob välja, et kõige suuremaks probleemiks on tõsiasi, et ideoloogilisi manipulatsioone, sh vihakõnet, toetavad majanduslikud huvid. Peter Pomerantsev räägib, kuidas venelased ja hiinlased näevad külma sõja aegses naiivses oletuses, et rahvusvaheline kaubandus on ülemaailmse rahu aluseks, pigem võimalust teiste riikidega manipuleerida. Peter Pomerantsev leiab, et demokraatia aluseks peaks olema faktikontrollipõhine ajakirjandus.
00:35:05 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves küsib, mida arvab Peter Pomerantsev Kremli juhtivast ideoloogist Vladislav Surkovist. Peter Pomerantsev arutleb, kas meedia manipulatsioonide abil on võimalik muuta ühiskonda ning inimest ja selgitab propagandisti rolli Venemaal.
00:37:17 (inglise keel, tlgsubt-) Peter Pomerantsev selgitab, et Venemaal ei ole postmodernistlik diktatuur, sest postmodernistliku süsteemi taga ei saa olla autorit.
00:37:35 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves küsib, kas on võimalik, et süsteemil ei ole autorit ning ta ei ole ka postmodernistlik. Peter Pomerantsev vastab, et süsteem on ilma autorita, aga kindlasti postmodernistlik.
00:37:52 (inglise keel, tlgsubt-) Toomas Hendrik Ilves räägib vandenõuteooria vastandist ehk nähtamatust käest ja Peter Pomerantsev selgitab, miks ta võrdleb Venemaal toimuvat improvisatsiooniteatriga.
00:38:31 INT läbi, rahvas plaksutab. Lõputiitrid. ETV2 ident.
Faili nimi: 2016-003367-0007_0003_XHD_KIRJANDUSE-AEG_HEADREAD-PETER-POM.mxf
Indeks: 2016-003367-0007
Kestus: 00:39:07
Registreerimise kuupäev: 18.07.2016
Registreerimise aeg*: 2016-07-18 16:09:00
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse