ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kirjanduse aeg: HeadRead. Claire North ja Kaisa Kaer

Saada link

Sarja pealkiri: Kirjanduse aeg
Osa nr.: 8
Kestus: 00:39:10
Indeks: 2016-003367-0008
Faili nimi: 2016-003367-0008_0002_XHD_KIRJANDUSE-AEG_HEADREAD-CLAIRE-NO.mxf
Esmaeeter : 02.08.2016
Kategooria: Kultuur → kultuurielu analüüs
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:14 (INT INGLISE keeles, tlgsubt-) Claire North kirjeldab, milline on tema veel ilmumata raamat ,,Surma abiline” (“Death’s PA”).
00:00:32 Kaisa Kaer selgitab, millest tuleb juttu kirjanik Claire Northiga.
00:02:07 (inglise keelt, tlgsubt-) Claire North loeb lõigu raamatust ,,Surma abiline”.
00:05:37 (inglise keelt, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, kuidas Claire North kirjutama hakkas. Claire North räägib, et ta hakkas kirjutama 10-aastaselt ning noorena ei teinud ta midagi muud peale lugemise ja male mängimise. Kirjanik jutustab, kuidas ilmus tema esimene raamat.
00:07:48 (inglise keelt, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, millest tulenevad kirjaniku mitmed pseudonüümid. Claire North räägib, et raamatute temaatika vahetudes on muutunud ka tema pseudonüüm. Kirjanik selgitab terminite “kirjandus” ja “ulme” tähendusi ja räägib, kuidas lugemismaitse defineerib inimeste identiteeti.
00:10:17 (inglise keelt, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, kust kogub Claire North oma raamatute jaoks ideid. Claire North jagab õpetussõnu, kuidas raamatuid kirjutada ja meenutab, kuidas tal tuli Stratford-upon-Avonis töötades idee kirjutada raamat inimesest, kelle elu kordub ning millest sai hiljem teos pealkirjaga ,,Harry Augusti esimesed viisteist elu”.
00:13:55 (inglise keelt, tlgsubt-) Kaisa Kaer pärib, miks köitis kirjanikku idee ajas rändamisest. Clair North leiab, et ajas rändamise teeb põnevaks küsimus “mis oleks, kui…?” ja räägib, et ulmekirjanduses küsitaksegi tihti, mida võiks või saaks inimene minevikku tagasi minnes muuta. Kirjanik selgitab, kuidas on ajaloo vältel muutunud arusaam sellest, mis on moraalselt õige.
00:17:04 (inglise keelt, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, kas tagantjärele tarkus on hea ainult tagantjärele tarkusena. Claire North selgitab, kuidas tagantjärele tarkus on hea vaid siis, kui inimesed ei unusta selle kõrvalt, missugune minevik tegelikult oli.
00:17:41 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer räägib, et raamatu ,,Harry Augusti esimesed viisteist elu” peategelase puhul on märkimisväärne, et ta mäletab kõike oma eelmistest eludest ja küsib, kas tavalisel inimesel oleks samuti hea mitte midagi unustada. Claire North selgitab, miks mõistab tema mälu pigem emotsionaalse kogemusena ja räägib, et inimestel on palju lihtsam meenutada negatiivseid mälestusi.
00:20:38 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer räägib tehnoloogia ja info ülekülluse negatiivsest mõjust meie mälule. Claire North selgitab, kuidas inimesed kasutavad tehnoloogiat selleks, et jätta endast teistele ja ka iseendale parem mulje. Claire Northi sõnul võib tehnoloogia muuta ka meie suhtumist ajaloosse.
00:22:40 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, kas Arvo Pärdi ütlus, et “kunstis on kõik võimalik, aga kõik ei ole vajalik” kehtib ka teaduse puhul. Claire North räägib, kuivõrd oluline on küsida küsimusi ja selgitab, kuidas on tehnoloogiat, aga ka filosoofiat ning teoloogiat võimalik ära kasutada mitte üksnes heade, vaid ka halbade eesmärkide elluviimiseks.
00:25:10 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer mainib, et raamatu üheks teemaks oligi küsimus, missugune peaks olema progressi tempo. Claire North kordab, et küsimus ei ole mitte teaduses endas, vaid selles, kuidas me teadust rakendame.
00:26:16 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, kuidas kujunes raamatu ,,Harry Augusti esimesed viisteist elu” karakter Vincent selliseks nagu ta on. Claire North selgitab, et talle ei meeldi ulmekirjandusele iseloomulik hea ja halva dihhotoomia, sest “vähe on kurjust, mis end kurjusena määratleb” ja mõlemad mõisted on suhtelised. Kirjanik räägib, et ta üritab oma raamatutes hoida tasakaalu hea ja halva vahel, andes kumbagi poolt esindavatele tegelastele võrdselt võimu, tarkust ja uskumusi.
00:30:24 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, mitu elu oleks pidanud elama raamatu ,,Harry Augusti esimesed viisteist elu” nimitegelane 20. sajandil, kui ta oleks olnud naine ja sooviks saavutada sama teadmiste taset ning sotsiaalset staatust. Claire North räägib, et teda on alati häirinud, kuidas naisi kirjanduses kujutatakse. Kirjanik selgitab, et tema raamatu peategelaseks on mees, sest 20. sajandil toimus naiste ühiskondlikus elus niivõrd palju muutusi, et ta olekski pidanud kirjutama teose naiste emantsipatsioonist.
00:32:50 (INT inglise keel, tlgsubt-) Claire North räägib, et ulmekirjandusse oleks vaja tuua rohkem etnilist mitmekesisust.
00:33:16 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, miks valis autor raamatu tegevuse toimumiseks 20. sajandi. Claire North põhjendab, miks ta nii otsustas ja selgitab, et 20. sajand on tema jaoks üks põnevamaid.
00:34:34 (INT inglise keel, tlgsubt-) Publikust kõlab küsimus, kuidas kirjanik oma tegelaskujusid üles ehitab. Claire North selgitab, millist meetodit kasutab tema karakterite loomiseks.
00:35:27 (INT inglise keel, tlgsubt-) Üks kuulajatest küsib küsimuse, kuidas võiks tõlkida Claire Northi järgmise raamatu, “Sudden Appeareance of Hope”, pealkirja võõrkeeltesse. Kaisa Kaer küsib juurde, kui rahul on kirjanik tõlkeprotsessiga. Claire North räägib, et ta suhtub tõlkimisse vabalt ja et talle meeldib, kui inimesed mõistavad samu asju erinevalt.
00:37:24 (INT inglise keel, tlgsubt-) Kaisa Kaer küsib, et kui Claire North oleks Kalachakra, siis mis ajastus ta oleks tahtnud sündida. Claire North mõtiskleb, et ta tahaks olla, kas Hiina keisrinna või veeta aega koos valgustusaja filosoofide ja intellektuaalidega ning möönab, et minevikku kolides peaks ta kindlasti suure varandusekasti kaasa võtma.
00:38:28 INT lõpp. Rahvas plaksutab. Lõputiitrid. ETV2 ident.
Faili nimi: 2016-003367-0008_0002_XHD_KIRJANDUSE-AEG_HEADREAD-CLAIRE-NO.mxf
Indeks: 2016-003367-0008
Kestus: 00:39:10
Registreerimise kuupäev: 06.07.2016
Registreerimise aeg*: 2016-07-06 17:09:24
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse