ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Volli Kalm ja Hendrik Sal-Saller

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 132
Kestus: 00:52:52
Indeks: 2012-002695-0132
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 22.11.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Indrek Treufeldt (kpl, subt) alustab saadet - ..Tartu Ülikool on 380 aastane, üsna pea tähistatakse ka rahvusülikooli 93ndat aastapäeva.., tutvustab külalist - Volli Kalm (geoloog, alates 1. juulist 2012 Tartu Ülikooli rektor)
00:00:39 stj I.Treufeldt - värsked uudised- teie kolleeg, hr Karis, saab võib olla riigikontrolöriks.. Volli Kalm (subt, kpl) - Jõudu ja edu talle!
00:00:48 stj I.Treufeldt - kas ülikoolist on võtta sellist kogemust, et minna riiki kontrollima? V.Kalm - ju siis arvatakse, et on.. Ülikool erinevate inimeste ja huvidega on nagu väike mudel riigi mitmekesisusest..
00:01:19 Tarti Ülikooli mastaapidest.. V.Kalm - .. TÜ on mitmes kohas Eestis, ..on 51maad, kus on meil institutsionaalsed lepingud erinevate organisatsioonidega.. Ülikooli rolli jaoks on Tartu muidugi väike.. Kalm igikestvast vaidlusest Tartus, et kumb on olulisem, kas Tartu linn või Tartu Ülikool
00:02:13 Tartu Ülikooli rahalisest seisust. stj I.Treufeldt - kui vaadata raha või kinnisvara, siis teete linnale ära.. V.Kalm - paraku veel ei tee, paar miljonit on vahet..
00:02:27 stj I.Treufeldt - oleks see miski ambitsioon.. V.Kalm - no see kindlasti pole eesmärk omaette.. aga 2013 aasta eelarve kasvab praeguse aastaga võrreldes üsna jõudsalt..
00:02:45 stj I.Treufeldt - endine rektor, Rein Raud, on päris karmilt öelnud valitsejate kohta (väljendi "moraalsed värdjad" kasutamine "Eesti Päevalehe" artiklis).. kas te saaksite rektori ametis nii karmilt öelda? V.Kalm - tema ütles seda mitte rektori ametis olles.. Paraku rektori sõnu identifitseeritakse enamasti selle institutsiooniga, mida ta esindab.. Kalm sellest, et ühe või teise erakonna poliitilistest selgelt kaldu väljaütlemistest ta hoiduks.
00:03:31 stj I.Treufeldt - Eesti Vabariigis ei saa rektor välja öelda kõike mida tahab? V.Kalm - saab küll, aga ta saab seda öelda kodanikuna, paraku on vähe neid juhtumeid, kus me sõnu kodanikuna eristatakse sellest, mida peetakse ülikooli seisukohaks.
00:03:48 stj I.Treufeldt - et mingil hetkel võivad valitsejad arvata, et rektor ei ole piisavalt kuulekas.. ja võib olla pole tal raha vaja nii palju kui ta seni saab? V.Kalm - ..see ei tähenda, et rektorid ei tohi valitsuse suhtes olla kriitilised.. Ma rääkisin erakondlikust poliitikast.. Kalm Tartu Ülikooli püsivusest läbi erinevate riigikordade ja ükskõik missugustes tingimustes.. Ülikooli oma põhieesmärkide ja -väärtuste eest seismisest..
00:04:41 stj I.Treufeldt - kas Bäckmani taoline professor saaks TÜ-s töötada? V.Kalm - ..arvan, et Bäckmani taoliste avaldused peaksid olema põhjendatud, seni, kuni nad on põhjendatud, on neil õigus teha avaldusi.. Fiktiivsetel dokumentidel või hoiakutel põhinevad avaldused on ülikoolile mittesobivad.
00:05:38 stj I.Treufeldt - kui on tegemist mitteteadusega, esoteerikaga.. luuludega? V.Kalm - no see ei sobi ülikooli.. Kalm sellest, et meil on hoiakutest ja uskumustest kujundatud seisukohti ja otsuseid piisavalt.. Kalm rahva arvamuste vältimatusest..
00:06:14 V.Kalm Harta 12-st - ..ma ülikooli rektorina ei kirjutaks sellele alla.. Arvan, et lootus ja ootus oli see kirjutada erakonna ülesena.. mulle tundub kummaline näit kui allakirjutanu on mõne erakonna liige.. Viimastel päevadel on Harta ümber arutelud võtnud õige suuna.. Kalm probleemide tunnistamise ja nende lahendamise vajalikkusest.
00:07:57 stj I.Treufeldt - kas Hartale allakirjutanutel, kes töötavad ülikoolis, on nüüd märk küljes? V.Kalm - loomulikult mitte.. kõigil on ju põhiseaduslik õigus kuuluda erakonda, avaldada oma arvamusi ja nad ei ole avaldanud ülikooli seisukohta.. ja aktiivsetel inimestel on kohustus oma arvamuse väljaütlemine, aga ega see ei pea kohe kõigi poolt armastatud olema.
00:08:42 V.Kalm Eesti ülikoolide tööpõllu jagamise hetkeseisust, st mida keegi hakkab õpetama, kuidas jagunevad vastutusvaldkonnad - ..rektorid, töörühmad ülikoolide vahel räägivad läbi.. Kõik rektorid on aru saanud, et igaüks fokusseerugu sinna, mis tal kõige paremini välja tuleb jne.. Kalm TÜ rasketest otsusest, mis valdkondadest loobuda.. (11:42 subt - Täna saates: Volli Kalm). Kokkulepped saavad tehtud veel enne selle aasta lõppu.
00:12:13 stj I.Treufeldt - teil pole eriti aega, sest gümnaasiumilõpetajad peavad teadma, milliseid erialasid saab Tartu Ülikoolis õppida. V.Kalm - seda nad saavad teada, sest sel reedel võtame vastu vastuvõtueeskirja.. Ka teised ülikoolid tahavad selle valmis teha Haridusmessiks, mis dets alguses.. Kalm sellest, et 2013 aastaks suuri muutusi erialades veel pole, suured muutused ülikoolides hakkavad toimuma kolme aasta jooksul
00:13:21 stj I.Treufeldt - millistest erialadest te loobute? V.Kalm - me ei loobu praktiliselt ühestki erialast, mõned õppekavad paneme kokku, näit paarist doktoriõppekavast pedagoogika valdkonnas teeme ühe.. Kalm toob veel näiteid..
00:14:15 stj I.Treufeldt - kui asi nii ebamäärane on, siis võib olla ei saavutatagi eesmärki, mis ministeeriumil ja ministril on? V.Kalm - ministeeriumi eesmärk ongi see, et me sõlmime kõik ülikoolid kolmeaastase halduslepingu, mille alla kuuluvad igal aastal sõlmitavad tulemuslepingud - st et me kolme aasta jooksul kohastuksime selle finatseerimisskeemiga, mis 2016 rakenduma hakkab.
00:14:40 stj I.Treufeldt üliõpilaste arvust- kui palju on praegu ja 2016 aastal Tartu Ülikoolis üliõpilasi? V.Kalm - praegu u 17 500 .. usun, et 2016 aastal ei ole palju vähem.. (põhjendab oma arvamust)
00:15:57 Kalm Tartu Ülikooli lõpetajate arvust, väljalangemise protsendist.. - see on erinev.. majanduses, õiguses, psühholoogias on ta suhteliselt väike, näit arstide õpe on kursusepõhine, nad ei saa järgmisele kursusele edasi kui eelmist tehtud pole.. Kalm toob näiteid teaduskondade lõpetajate arvust protsendiliselt.. Ülikoolipoolsest abist näit täppisteaduste üliõpilaste lõpetamisel.
00:18:13 stj I.Treufeldt - ..ülikooli lõpetab tuhandeid, tuhandeid juriste, aga nende töökohtade arv on palju väiksem.. V.Kalm juristiõppesse vastuvõtust Eesti ülikoolidesse, TÜ-sse.. - printsiibis on õige, et lõpeks ära kolmes avalik-õiguslikus ülikoolis juristide koolitamine, vähemalt bakalaureuse tasemel... samas ülikoolid peavad mingil määral arvestama sellega, mida soovitakse õppida..
00:19:55 stj I.Treufeldt - ..ja siis me leiame end olukorrast, kus ei ole olulistele erialadele inimesi Eestis.. V.Kalm - .. on vaja tõsta huvi nende erialade vastu, mida vaja on.. Oleks liiga lihtne arvata, et kui me paneme näit õiguse vastuvõtu kinni, et siis need, kes oleksid sinna läinud, lähevad õppima näit ehitust ..
00:21:14 stj I.Treufeldt - äkki peaksime sellest mõtteviisist lahti saama, et see ongi norm kui sa lähed juurat õppima..? V.Kalm - olen nõus, et see võiks muutuda, samas.. juurat peab olema võimalik õppida.. lihtsalt siiani on üliõpilasi võetud vastu mõõdutundetult, sest see on ülikoolile raha toonud..
00:21:41 stj I.Treufeldt - kes selle mõõdutunde pärast vastutab? V.Kalm - eks ülikoolid vastutavad.. aga me näeme, kuidas finantseerimise skeem tõukab teatud tegudele..
00:21:53 stj I.Treufeldt - küsimus pole ainult rahas, siin on küsimus paljude noorte kihva keeratud elus.. V.Kalm erinevate valdkondade sissetuleku suuruse statistikast - ..majanduses, õiguses, rahanduses, ärinduses on keskmine palk suurem kui inseneridel, ehitusspetsialistidel.. tehnilist haridust on raske omandada, neist loobutakse juba keskkoolis.. varsti võidakse nende alade spetsialiste otsida tikutulega..
00:23:25 stj I.Treufeldt - õppemaks jääb ära.. kui palju teie käsitluses läheb tudengil ühes kuus raha vaja, et hakkama saada..? V.Kalm - ..see sõltub, kas ta elab vanemate juures, elab linnas, kus ülikool.. kas suudab õppekava läbida ainepunktide hulgaga, õige ajaga.. Rahast, mida majanduslikes raskustes olevad üliõpilased saavad, sellest ära ei ela, aga nii on see alati olnud.. Toetustesüsteem läheb õiges suunas.. Kalm uuest toetussüsteemist.
00:25:31 stj I.Treufeldt - nii et tulebki vähendada üliõpilaste arvu Eestis? V.Kalm - ta mingil määral väheneb iseenesest, see ei ole raha kokkuhoiu eesmärk.. Kalm üliõpilaste vähenemise põhjustest.. statistiliselt.. (26:28 subt - Täna saates: Volli Kalm)
00:26:29 V.Kalm välistudengite võimalikust arvust Tartu Ülikoolis.. välistudengite nö kasust TÜ-le..
00:27:51 stj I.Treufeldt - ..häda on ka selles, et me ajame asju ju kääbikute keeles, mida väga vähesed maailmas mõistavad.. V.Kalm - miks häda? See on meie kohustus - hoida keelt..
00:28:12 stj - ..äkki peaks takistama väga imelikus inglise keeles teadustöid..? V.Kalm - seda jama tuleks küll takistada.. Kalm eesti keele hoidmisest ülikoolis.. Eestikeelsetest teadustöödest - .. ei levi maailmas.. Erinevate keelte kasutamisest teadustöödes..
00:30:28 stj I.Trefeldt - ... Kas on võimalust geoloogiaga tegeleda, kui rektori ametis olete? V.Kalm - üsna minimaalselt.. Optimismi hoiab väga tore meie töörühm.. Kalm aktiivsest elust selles osas..
00:31:12 stj I.Treufeldt - ..Eesti on geoloogide poolt läbiuuritud..? V.Kalm Eesti geoloogiast, teoretilises ja praktilises.. Kullast ja plaatinast Eestis.. Eesti loodusressurssidest, -varadest.. - me pole vaene paepealne maa..
00:32:45 stj I.Treufeldt lõpetab int
00:32:55 saatepea katke
00:33:01 Stuudio, stj I.Treufeldt tutvustab teist saatekülalist - Hendrik Sal-Saller (laulja, helilooja, muusik)
00:33:17 stj I.Treufeldt Smilersi uuest plaadist - ..Mart Juur alles kirjutas, et ilmunud on tõeline rokiplaat.. pereplaat.. Hendrik Sal-Saller (subt, kpl) - ..jah, miks mitte pereplaat.. Sal-Saller 15 aastat tagasi esimesest Smilersi eestikeelsest plaadist..
00:33:47 stj I.Treufeldt sellest, et kriitikud on öelnud, et enne Smilersi plaadi ilmumist (1997) oli Eestis nö vaibakloppimine.. H.Sal-Saller - ..juhtusime ilmselt õigel ajal õigesse kohta.. avasime ukse, kust said karvased ja sulelised vaiba alt välja kloppima neid, kes kloppisid vaipa..
00:34:46 H.Sal-Saller Smilersi esimese eestikeelse plaadi mõtte tekkimisest - .. mingil hetkel tuli Eestist pakkumine, et tulge tehke siin.. Tegime selle enda lõbuks, suurt midagi ei oodanud..
00:36:06 stj I.Treufeldt - me võime ju itsitada ja kiruda, aga soome muusika tase on kõva.. tugevad interpreedid on.. H.Sal-Saller - ..väga kõva.. sellest tasuks teada, see on meile nii lähedal ja tase on olnud kõva pikka aega erinevates valdkondades.. pop ja rockmuusikal on pikemad tradistioonid kui meil..
00:36:51 Smilers Soomes. Stj I.Treufeldt - ..oli karm võitlus? H.Sal-Saller - seal jaa.. Sal-Saller sellest, et see oli väga hea kool.. töötas seal erinevates muusikatööstuse harudes..
00:37:54 stj I.Treufeldt autorikaitsest.. - kuidas Eesti Vabariigis hea autor nagu sa oled, hea laululooja ära elab sellest? "Äripäevas" oli meelelahutajate edetabeli nimekirjas sinu nimi.. H.Sal-Saller kommenteerib Äripäeva selles nimekirjas olekut.. Sal-Saller - ma pole ühtegi laulu kirjutanud selleks, et autorikaitsest raha saada .. mul on kohutav tahtmine teha oma materjali.. Autorikaitsest tulev raha on kena boonus..
00:39:47 stj I.Treufeldt - ..mõned heliloojad ei taha üldse autorikaitsest rääkida.. et vaadatakse rahakotti.. H.Sal-Saller - ..ma saan nendest aru.. Sal-Saller sellest, et tema tõesti ei tea enda autorikaitse rahadest täpselt.. - ma võtan seda raha kingitusena..
00:40:56 stj I.Treufeldt - ..kuidas see puhtpraktiliselt on - on plaaditulu, kontserditulu..? H.Sal-Saller plaaditurust tänapäeval, interneti ajal.. Tänapäeval peavad artistid käima kontserditega ringi, Eestis kaasaarvatud.
00:42:26 stj I.Treufeldt - kuidas kääbikute keelega on..? H.Sal-Saller - kääbikute keel on lahe, mulle meeldib kääbikute keeltes laulda. Ma ise kuulan näit päris palju rootsikeelset.. soomekeelset muusikat.. Keel on nagu üks instrument.. Sal-Saller tekstide kirjutamisest - tekst peab sobima muude instrumentide vahele, et ta mängiks samamoodi nagu mõni pill.. Teksti sisust.. (43:44 subt - Täna saates: Hendrik Sal-Saller)
00:43:47 H.Sal-Saller lauluteksti olulisusest - ..kindlasti oluline..Mida aasta edasi, seda kriitilisemaks muutud selles osas.. Näit esimese eestikeelse plaadi "Olen kuul" tegemine tuli lihtsalt, pingevabalt..,ma ei mõelnud absoluutselt tagajärgede peale..
00:44:46 stj I.Treufeldt - siis oli ikka "..viis kasti õlut ja palju viina..", nüüd nagu eriti sellest ei laula. H.Sal-Saller oma laulusõnadest, näit "jalgpall on parem kui seks.." stj - ..et muusik vastutab oma sõnade eest? Sal-Saller - absoluutselt..
00:45:33 stj I.Treufeldt - ..oled jõudnud pungist ontliku muusika manu.. H.Sal-Saller - nii arvatakse.. ontlik muusika on suhteline.. Pungist ontlikkuseni jõudmisest - ..ega see nii pikk pole, punk pole nii hull asi.. Meie praegune muusika pole midagi nii ontlik..
00:46:45 st I.Treufeldt Sal-Salleri viimaste tööde põhjal - oled liikunud akustilisema, loomulikuma heli suunas - džäss, orkestrid.. H.Sal-Saller - see on pigem juhus.. Sal-Saller orkestri ees esinemisest.. Need on olnud põnevad kõrvalepõiked. Minu kutsumus on see, mida teen Smilersiga.. ka meil olnud erinevaid perioode. Smilersi plaatide sarnasusest, erinevusest..
00:49:14 H.Sal-Saller oma häälest 15 aasta jooksul - .. saan plaadi "Olen kool" laulmisega veel hakkama
00:49:52 H.Sal-Saller hääle nö lahtilaulmisest enne kontserti..
00:50:48 H.Sal-Saller Smilersi nö viimasest plaadist (2011 ilmus viieteistkümnes stuudioalbum pealkirjaga "Viimane") - siis mõtlesime, et seoses muusikatehnika arenguga võib olla on see CD viimane.. See nimetus ei tähenda seda, et me ei tee mingit uut lugu või plaati..
00:52:18 stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0132_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0132
Kestus: 00:52:52
Registreerimise kuupäev: 24.11.2012
Registreerimise aeg*: 2012-11-24 07:32:50
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;