ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Toomas Edur, Kristen Michal ja Aku Sorainen

Saada link

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 134
Kestus: 00:53:29
Indeks: 2012-002695-0134
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 06.12.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Indrek Treufeldt (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Toomas Edur (balletiartist, Rahvusballeti kunstiline juht - tuli otse Veneetsiast, kus on Rahvusballeti "Pähklipureja" proovid, et astuda seal jõuluajal üles)
00:00:44 stj I.Treufeldt - kaua tuleb tööd teha, et pääseda Veneetsias jõulude aegu esinema? T.Edur (kpl, subt) sellest, kui pikalt sellist tuuri sai korraldatud - meil läks umbes aasta aega.. pikk protsess.. Itaalia on bürokraatia paradiis..
00:01:10 T.Edur teatris La Fenice (Fööniks) esinemise võimaluse tähtsusest - ..see on väga prestiižne koht, kus esineda.. millest ooperiteatritel, balletitruppidel unistada..
00:01:50 Fööniksi võrdlus La Scalaga. T.Edur teatrite erinevusest, et La Scalal on oma ooper ja ballett, La Fenice ostab lavastusi sisse
00:02:05 stj In.Treufeldt - ..te näitate eesti balletti? T.Edur - jah, me näitame oma balletitruppi..
00:02:17 stj I.Treufeldt - kui palju on selles balletitrupis Eestis balletti õppinuid? T.Edur - kuskil 2/3.. ülejäänud on Venemaalt, Ukrainast; Valgevenest, Inglismaalt, Hispaaniast, Itaaliast
00:02:42 stj I.Treufeldt - ..on lihtne leida tantsijaid? T.Edur - häid tantsijaid ei ole lihtne leida..
00:03:03 stj I.Treufeldt - ..eesti inimene ei ole nii suur tantsija.. T.Edur - vabandust.. stj - mulle tundub, et eesti inimesi võiks olla rohkem balleti juures.. T.Edur balleti populaarsusest Eestis - .. kasvab taas.. Edur inimeste laiskusest raskemate žanrite (ooper, ballett..) puhul..
00:03:58 stj I.Treufeldt - ballett on liiga raske töö inimese jaoks? T.Edur - ei ole liiga raske, ta on keeruline.. enesedistsipliin peab olema.. toetust ja tagatist nagu spordis meil pole..
00:04:18 stj I.Treufeldt - kui suur on see risk - paned kõik mängu, tervise jm ja ühe vigastuse tõttu on kõik läbi.. T.Edur - nii see juhtub jah, samamoodi kui andekatel sportlastel (toob näitena jalgpalluri Wayne Rooney)..
00:04:51 stj I.Treufeldt - mida peab Eestis tegema, et balletiõppijaid rohkem oleks? T.Edur - üritame populariseerida balletti..
00:05:18 stj I.Treufeldt - .. võib olla peaks ostmagi välismaalt Eestisse häid tantsijaid, vb ei peagi olema eesti inimesi trupis..? T.Edur - ..mina muidugi tahaksin, et kohalikud lapsed näeks seda ilu.. Kaie Kõrb on Tallinna Balletikooli direktor, see on teretulnud samm..
00:05:57 stj I.Treufeldt - ..mida peate oma suurimaks saavutuseks selle kolme ja poole aasta jooksul.. mis tantsijatega on toimunud..? T.Edur - seda võiks küsida kellegi teise käest.. aga jah, proovin panna globaalsemalt mõtlema.. anda seda, mida tantsijad tahavad.. et meil oleks huvitav repertuaar.. Teeme uusi lavastusi, ka kohalikud lavastavad, mina ka proovisin kätt
00:07:10 stj I.Treufeldt - proovisite kätt.. te olete tagasihoidlik. Kardate kriitikuid? T.Edur - ei.. mina olen kõige hullem kriitik
00:07:18 T.Edur oma lavastusest - Tauno Aintsi muusikale "Modigliani - neetud kunstnik" - ..mulle meeldis seda teha, meeldis koostöö tantsijatega.. Edur sellest saavutusest, et laval oli päris inimene, mitte võlts..
00:08:40 I.Treufeldt küsib Edurilt, kas ta teeb balletti selleks, et rahvale meeldida - see ei pruugi olla alati kõrge kunst. T.Edur sellest, et teeb seda tööd südamest.. oma kuuenda meele järgi..
00:09:18 stj I.Treufeldt - ..kes on andnud teie "Modigliani" töö kohta kõige õiglasema hinnangu..? T.Edur - ..tantsijad ise.. publik.. tansijatele oli Tauno Aintsi muusika loomulik - nad lihtsalt elasid laval.. Ma ise ei saa vaadata, mida teinud- näen nii palju vigu, mida saaks teisiti teha.. (10:52 subt - Täna saates: Toomas Edur)
00:11:03 stj I.Treufeldt - olete kahetsenud, et olete vastu võtnud Rahvusballeti kunstilise juhi koha? T.Edur - ei, olen tänulik, et tuli selline võimalus, ma kandideerisin, Aivar Mäe valis mu.. ma naudin, mida teen, kuigi stressi on..
00:11:50 stj I.Treufeldt balletipaarist Age Oks - Toomas Edur - ..eile lugesin The Guardianist teist artiklit.. maailm teab teid kui paari.. Kuidas te praeguses töös suudate nö paarisrakendit hoida.. üks on juht, teine assistent.. T.Edur - mina olen juht ja mu naine lubab seda öelda.. Edur üle piiri läinud tööst - ka kodus..
00:13:19 stj I.Treufeldt - tekkis mingi kriitiline punkt, kui olite Eestisse tulnud? T.Edur - jah.. stj - mõtlesite, et kuhu olete sattunud..? T.Edur - eks see oli suur hüpe - oli teine riik, Eesti oli muutunud, uus elukutse, meil sündis laps.. korraga palju uusi asju
00:13:48 stj I.Treufeldt - mis on olnud kõige raskem Eestis selle aja jooksul.. kas provintslikkus..? T.Edur - vahest on seda ka.. siin on väga palju häid inimesi, proffe.. me proovime suhelda ainult nendega..
00:14:22 stj I.Treufeldt - kas balletis on ka nö poliitikat - omad sõprsukonnad, kildkonnad, koolkonnad..? T.Edur - ikka.. me üritame olla nii objektiivsed kui see võimalik on.. suhtleme meie repetiitoritega, administraatoritega väga ausalt, põhjendame alati, miks me midagi teema..
00:15:06 T.Edur balletikriitikast, kriitikutest.. - meil pole balletikriitikat.. pigem vaataks, mida rahvusvaheline press meist kirjutab ja nad on kirjutanud.
00:15:25 stj I.Treufeldt - see on maailma balletiajakirjandusele oluline, et Edur ja Oks juhivad Eestis balletti? T.Edur - on küll.. Edur toob näite Soome Rahvusooperist - balletijuhiks võeti Kopenhaagenist ühe solisti, Eduri kolleegi Kenneth Greve ..
00:16:03 stj I.Treufeldt lõpetab int
00:16:14 saatepea katke
00:16:20 Stuudio, laua poole astub teine saatekülaline, istub, stj I.Treufeldt tutvustab teda - Kristen Michal (poliitik, Reformierakond, astus Kahekõne eetripäeval, 6.12.12. rahaskandaali tõttu justiitsministri kohalt tagasi)
00:16:34 stj I.Treufeldt - kuidas see päev on kulgenud? ..kas oli juba hommikul see tundmine, et astute täna tagasi? Kristen Michal (kpl, subt) sellest, et see tundmine on juba pikka aega olnud.. et juba skandaali alguses oli tagasiastumise mõte.. et on seda oma fraktsioonile esitanud, kus on seda arutatud..
00:17:41 stj I.Treufeldt - ..oleks prokurör andnud asjale käigu juba suvel, sündmused oleksid võinud minna teisel moel, palju kiiremini.. K.Michal - olekski võinud, jah.. kui ma oleks pidanud seda õigusvaidlust kohtus jätkama, oleks ma kindlasti ametist tagasi astunud.. Michal surve all otsustamistest, vastusurumisest, õigest ajast panna lahkumisavalduse lauale..
00:19:03 stj I.Treufeldt - kuidas suhtute Riigikogu esimehe kommentaari, et justiitsvaldkonda ei saa juhtida inimene, kelle rinnaesine ei ole puhas.. mida ta selle all mõtles? K.Michal - see on igas valdkonnas nii.. esimese kivi visaku see, kes on patuta.. Kindlasti peavad kõik võimulolijad töötama nii, et oleks võimalikult suurem usaldus.. Michal praeguse tagasiastumise põhjusest - protsessid on hakanud liikuma õiges suunas ja nii saab kerge südamega kõrvale astuda..
00:21:04 stj I.Treufeldt - .. alati on kriitikat.. kui on mingi asi ette võetud, kui põhiõigused on tähtsad, miks siis seda pooleli jätta..? K.Michal põhiõigustega tegelemisest oma ametisajal - näit inimeste jälitamise puhul.. Michal - täna ma näen, et olulistele põhimõtetele ja töövõimele võib saada taksituseks võimalikud rünnakud minu isiku vastu.. Michal põhimõtete olulisusest..
00:22:22 stj I.Treufeldt - .. te räägite põhiõiguste kaitsest, aga avalikkus räägib, et poliitikud valetavad ja rahastamise mehhanism ei ole selge.. te loodate, et tekitate uue teema ja teid jäetakse rahule.. K.Michal - erakondade rahastamine peakski olema selge.. meenutan, et olin 2011a aprillis erakonna uue seaduse jõustumise juures, et annetada saaks ainult oma vara arvelt.. olen kindel, et see protsess, mis käib, on hea, teeb seadust paremaks..
00:23:15 stj I.Treufeldt - kas see tagab ka selle, et Eesti Vabariigis ei saa raha eest osta seadusi- mis ongi ju selle kriisi sisu? K.Michal - mina väidan, et raha eest Eestis ei saa seadusi osta.. Michal sellest veel, et nii põhiõigused kui tänane protsess on tähtsad, aga et tema räägib enda tagasiastumise põhjustest, et tema isik võib saada takistuseks protsessidele.. Michal usalduse tähtsusest.. et tal on kurb, et suhtlus neis protsessides on läinud välja tavaraamidest.. poliitikute tundlikkusest..
00:24:37 stj I.Treufeldt - kuidas hindate prokuratuuri tegevust teie enda suhtes..? K.Michal - ütlustel käisin keskkriminaalpolitseis, aga uurimist juhib prokuratuur.. kriminaalpolitsei kuulub siseministeeriumile, mitte justiitsministeeriumile - see on sisuline vahe.. Michal uurijate tavakohtlemisest ja probleemidest tema ütlustel, eetika tähtsusest, menetluste kiiruse tähtsusest ..
00:26:32 stj I.Treufeldt - tõde on tähtsam kui kiirus.. K.Michal inimeste stigmatiseerimisest (negatiivne sildistamine), süütuse presumptsioonist Eestis..
00:27:53 stj I.Treufeldt - te tunnete, et teile on märk külge pandud ja see jääb teiega pikka aega? K.Michal - vaadake, minu märk on üks märk, väikeses Eestis on palju selliseid inimesi, kes sellise märgi on saanud.. Eesti on liiga väike, et inimesi niimoodi märgistada ja sellepärast tulebki põhiõigustest rääkida...
00:28:26 stj I.Treufeldt - ..Keit Pentus-Rosimannuse suhtes kriitika leevendub, sest teie olete avalikkuse meelepaha enda peale võtnud.. K.Michal keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isa pankrotistunud firma Autorollo skandaalist.. Michal sellest, et skandaalide puhul ei tohiks alahinnata nö mängu meediaga..
00:29:57 stj I.Treufeldt - ..ärge alahinnake avaliku kommunikatsiooni jõudu.. tegelikult on avaliku kommunikatsiooni kriis.. K.Michal - ma ei ütleks nii, sest vastasel korral antakse mulle ka 2013 aasta ajakirjanduse vaenlase tiitel.. (:30:13: subt - Täna saates: Kristen Michal).. Michal sellest, et tema üleelamised on teinud ta alandlikumaks..
00:30:54 stj I.Treufeldt - .. nagu kehvas ooperis - kõik laulavad aariaid, aga korralikku teost ei moodustu.. ..oli väga veider, kui te teatasite, et president oleks võinud teile otse helistada, aga president ei helistanud ja teatas kusagil, et te võiksite tagasi astuda.. K.Michal oma selle jutu mõttest - Vabariigi President saab alati iga ministri kätte.. tal on alati see õigus.. ja kõik teised kindlasti kuulavad seda.. Ei ole president seda soovi väljendanud, samuti erakond..- niisiis tema tagasiastumine on sügavalt isiklik soov.
00:31:57 stj I.Treufeldt - .. on see nii, et kisa lahendabki Eestis probleeme? K.Michal - ..päeva lõpuks loeb ju see, et probleemid lahendatakse. Aga kisa pole Eestis küll ühtegi probleemi lahendanud, pigem arukad argumendid lahendavad probleemi, lugupidav debatt.. Michal sellest, kuidas Hitler võimule tuli - lihtsalt kritiseeriti, ei pakutud lahendusi, kui aga tuldi võimule, olid lahendused teised.
00:33:16 stj I.Treufeldt - Eestis seda ohtu pole? K.Michal - ei usu, Eesti on demokraatlik, parlamentaarne demokraatia toimib, ministrid pole asendamatud..
00:33:35 stj I.Treufeldt - millised on teie soovitused oma järglasele? K.Michal - teha tööd südamega, lähtuda sellest, millisena ta tahab näha Eestit 10-15 aasta pärast..
00:33:49 stj I.Treufeldt lõpetab int
00:33:53 saatepea katke
00:33:59 Stuudio, stj I.Treufeldt tutvustab saate kolmandat külalist - Aku Sorainen (soome päritolu Eesti advokaat, Advokaadibüroo Sorainen juhtivpartner, saatesse kutsutud Soome rahvuspüha kontekstis)..
00:34:27 stj I.Treufeldt - ..20 aastat tagasi otsustasite Eestis äri tegama hakata, tegutsema.. miks? Aku Sorainen (subt, kpl) - see algas minu Lapimaa Ülikooli magistritööst sügisel 1991.. tollal Baltimaad iseseisvusid.. teemaks valisin Baltimaade äriseadused, välisinvesteerijate õigused jms.. Kui magistritöö valmis sai, arvasin, et see töö läheb hukka, kui ei hakka siin advokaadi tööd tegema.. Sorainen sellest, kui tähtis on üliõpilase magistritöö teema..
00:36:11 stj I.Treufeldt 90ndatest - see oli ju metsik aeg.. seadused olid alles kujunemisel.. A.Soraionen 90ndate Baltikumi seadustest, nende kujunemise algusest
00:36:53 stj I.Treufeldt - ja nüüd on Eesti riik valmis, kõik seadused olemas? A.Soraionen - ükski riik pole vast valmis..
00:37:11 stj I.Treufeldt - ..kui justiitsminister astub tagasi, kuidas see ühe advokaadi elu üldse mõjutab? On see oluline, kes on võimul – seadused on ikka kehtivad? A.Sorainen - muidugi on justiitsminister väga tähtis isik.. Kõik sellised muudatused on suure mõjuga.
00:37:46 A.Sorainen sisepoliitika jälgimisest - poliitikat ma ei tee, aga paraku pean natuke jälgima.
00:37:57 stj I.Treufeldt - Teie üks partner on härra Jõks. Kuidas teile meeldib, kui räägitakse, et üks teie töötaja võib saada näiteks Tallinna linnapeaks? A.Sorainen - Allarile tehakse kogu aeg nii huvitavaid ettepanekuid, teeme vahest temaga nalja selle üle.. ..Allar on väga hea advokaat ja meil on rõõm ja au temaga koos töötada.
00:38:30 stj I.Treufeldt - nii et need (advokaadid) on inimesed, kes oskavad mõelda mis tahes teemal..? A.Sorainen - jaa.. ...Iga advokaat on isiksus ja avaldab oma arvamust nii nagu heaks arvab, peaasi, et me oma klientide huvisid ei kahjusta.
00:38:53 stj I.Treufeldt - teil on ka teine töötaja, Garri Ginter, kes on aktiivselt avaldanud arvamust Euroopa majanduspoliitika kohta... A.Sorainen - jah, tema on olnud ka hästi tubli ja palju õppinud seda teemat.
00:39:09 stj I.Treufeldt - te mingeid takistusi ei tee oma inimestele, kui nad astuvad üles mitmes valdkonnas ja arvavad millestki? Kas see ärile takistuseks ei tule? A.Sorainen - ei.. muidugi peavad olema mingid reeglid paigas. Eelkõige seisame me oma klientide huvide eest ega tohi oma arvamustes kahjustada oma klientide huvisid.. Bürool on ka kuvand, mida tahame hoida. Me oleme eelkõige ärijuriidikale spetsialiseerunud büroo..
00:39:54 stj I.Treufeldt - ..näiteks Nord Stream – teie büroo kaudu tuli ka soov teha uuringuid Soome lahes. See ei pruugi valitsusele meeldida.. kuidas niisuguste teemadega on? A.Sorainen - kui võtame kliendi asja ajada, siis me ei mõtle esimesena, kas see vastaspoolele meeldib või ei. Sorainen räägib, millest büroo lähtub, missuguseid asju võetakse ajada.. (40:08 subt - Täna saates: Aku Sorainen)
00:40:40 stj I.Treufeldt - Eesti majanduses on olnud 90ndatel üsna palju ülevõtmisi ja liitmisi. Nüüd tundub, et sellist tegevust enam eriti ei ole. Kas st teie tööpõllu ahenemist, muutumist? A.Sorainen oma advokaadibüroo tööst enne ja pärast finantskriisi algust.. Praegusest hetkeseisust - ..praegu vaatavad firmad palju hoolikamalt oma igapäevaseid lepinguid.. energeetikavaldkond on kasvanud, ka konkurentsiõigus.. ..üldjoontes oleme samal tasemel, kus me olime tippaastal - 2008.
00:42:16 I.Treufeldt - kui maailma majanduses läheb kehvasti, raha nii palju ei liigu, siis kes on valmis maksma juriidilise töö eest..? A.Sorainen - firmad eelkõige. Meie kliendid on keskmise suurusega ja suured firmad.. Sorainen sellest, et kvaliteetse juriidilise toe eest ollakse valmis maksma.
00:42:52 stj I.Treufeldt - ..nii nagu areneb tehnoloogia, läheb ka juriidilistes asjades elu keerulisemaks..? Kas ka paremaks? A.Sorainen - ..arvan, et lõppkokkuvõttes lähevad asjad paremaks ja kindlamaks, aga mitte kergemaks, komplitseeritus on kahtlemata suurem. See on valdkond, millega me tegeleme ja kui on andekaid inimesi, siis neil on alati tööd, olgu majanduse seis milline tahes.
00:43:34 stj I.Treufeldt - ..Eestis on tuhandeid juuratudengeid.. te saate valida häid töötajaid..? A.Sorainen andekate töötajate leidmisest, saamisest - ..parematele talentidele on uksed lahti kogu maailma.. nad peavad otsustama, kas nad üldse tahavad Eestisse jääda.. Sorainen advokaaditöö miinustest ja plussidest - ..palju glamuuri ei ole, see on ikkagi väga kõva töörügamine ja pikad päevad, aga entusiastlike advokaatide jaoks on väga palju põnevaid teemasid, mis arendavad..
00:44:45 stj I.Treufeldt - milles talent avaldub - kas õpitulemustes.. kuidas see välja paistab? A.Sorainen - talendil on lai silmaring.. on uudishimulik.. intelligentne, analüüsivõimeline, kes on valmis tegema väga kõvasti tööd.. suudaks orienteeruda erinevates valdkondades, suudaks kliendile adekvaatselt tuge pakkuda
00:45:38 stj I.Treufeldt - üks põnev valdkond on seotud kõige kriminaalsega, sellega te ei tegele? A.Sorainen - ei tegele, kriminaaljuriidika mind ei inspireeri
00:45:52 stj I.Treufeldt - see ei too nii palju raha.. A.Sorainen - väga headele spetsialistidele ilmselt toob raha.. Mulle pakub entusiasmi ärijuriidika, luua lisaväärtust ühiskonda..
00:46:19 A.Sorainen advokaadibüroode konkurentsist Eestis - väga tugev, siin on head advokaadid.. Müts maha kõikide Eesti advokaatide ees!
00:46:44 stj I.Treufeldt - ..kas olla soomlane on ka mingi pluss, mis aitab teid elus, äris? A.Sorainen soomlastesse suhtumisest Eestis 90ndate algusest tänapäevani ja mujal Baltikumis - .. Lätis ja Leedus on see ehk eelis..
00:48:11 stj I.Treufeldt - te olete ennast kõvasti laiendanud - olete ka Valgevenes tegevad.. kus võiks olla piir, kuhuni võiks minna..? A.Sorainen - arvan, et meie jaoks ongi see piir.. Sorainen oma büroo niššist..
00:49:02 stj I.Treufeldt - ..olete täisvõimsuse saavutanud? A.Sorainen - mine tea.. üritame asju paremini teha.. meie piirkonnas on meeletult palju teha..
00:49:24 A.Soraineni advokaadibüroo 2013 aastal 20 aastat Eestis.. Sorainen sellest, miks just Eestis.. Ütleb lõpetuseks - Eesti on mu kodumaa, olen uhke selle üle.
00:50:24 stj I.Treufeldt - mida on juristina veel Eestis teha, millele tähelepanu pöörama? A.Sorainen - tööd peab kõvasti tegema.. Mulle meeldib, et Eestis pole inimesed mugavustsoonis, nagu paljudes Põhjamaades, kus on inimesed natuke laisaks läinud.. Sorainen sellest, kui uhke ta on kui Eestit kiidetakse välismaal, et kui hästi me oleme kriisi üle elanud.. Eesti inimestest, kes nõustusid palkade jm kärbega streikideta, meeleavaldusteta.. .. et tegelikult peaks tundma uhkust, kuidas Eestil on läinud võrreldes ajaga 20-30 aastat tagasi
00:52:32 stj I.Treufeldt lõpetab int ja soovib A.Soraisele palju õnne rahvuspüha puhul.. A.Sorainen - aitäh ja selline asi veel.. (tõstab jala laua kõrgusele, näha on saabas jalas), ma panin täna spetsiaalsed saapad jalga - nimelt need on sama vanad kui Soome Vabariik... leidsin need meie pööningult ja võib olla need on käinud isegi Soome Vabadussõjas.. stj - nii et õnnitlused ka saabastele.. Sorainen - jah, ka saabastele
00:53:02 stj I.Treufeldt lõpetab saate, lõputiitrid, ETV ident
Indeks: 2012-002695-0134
Kestus: 00:53:29
Registreerimise kuupäev: 08.12.2012
Registreerimise aeg*: 2012-12-08 17:44:45
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse