ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Tõnis Lukas ja Tanel Padar

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 135
Kestus: 00:51:10
Indeks: 2012-002695-0135
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 13.12.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 saatepea
00:00:16 stuudio, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Tõnis Lukas (poliitik, IRL, Riigikogu liige, dets 2012 valiti teistkordselt Eesti Rahva Muuseumi direktoriks)
00:00:43 stj P.Kuusk sinatamisest T.Lukasega.. Stj enda igasuguste skeemide nägemisest ametikohtade loomise taga, toob näidetena E.Sepa, A.Altosaari ja T.Lukase ametikoha vahetamised.. T.Lukas (kpl, subt) nö vandenõuteooriatest - ajakirjandus on liiga paranoiline paljudes asjades.. Lukas enda ERM-i viidud avalduse vähestest teadjatest..
00:02:27 stj P.Kuusk - .. aga kas selliseid skeeme on olnud poliitikas, et ebamugavatele antakse sotsiaalne ametikoht..? T.Lukas nö ametissepanekutest - kui neid on olnud, siis mitte väga nähtavate ametikohtade puhul.. Lukas nö kuldsest käepigistusest..
00:04:00 st P.Kuusk - aga kas on töökohtasid tehtud? T.Lukas - arvan, et tipptasemel pole tehtud, küll aga madalama tasemega juhtide kohti kindlasti
00:04:16 T.Lukas kommenteerib skandaali, kui Aivar Kokk tõi erakonnale mitmeid kriminaalkorras karistatud isikuid juurde.. ja siis määrati ta Keskkonnainvesteeringute Keskuse etteotsa..
00:06:07 stj P.Kuusk - on räägitud, et sa oled pettunud IRL-i Isamaaliidu poliitikas (ministrikohast ilmajäämine jm).. T.Lukas haridus- ja teadusministri koha ilmajäämisest.. Üldisest Eesti poliitika olukorrast.. enda praegusest huvipuudusest partei- ja päevapoliitika vastu.. Lukas - ..võib olla tunnen ennast rohkem kõrvalseisjana.. Mul on tegelikult hirm, et igapäevadetailide vahele kaob ära suur perspektiiv ja kui kergelt võetakse Eesti rahvale praegust murrangulist ajajärku.. Lukas Eesti ühiskonnas ühtsuse puudumisest..
00:09:45 stj P.Kuusk - ..kas võimuliit ongi rahvast ja reaalsest elust võõrandunud? T.Lukas - mingil määral on see nii- kui sa kapseldud ühte gruppi ja hakkad oma grupi tõde kaitsma.. (toob näitena juriste). Soovin, et professionaalseteks poliitikuteks muutuksid inimesed, kelle esimene palgaline töökoht poleks poliitiline.. Lukas põhjendab seda.. Lukas nö bolševismist.. - ..inimene, kes pole enne midagi teinud ja on ebakindel, paneb jõuga ennast kehtestama..
00:12:06 stj P.Kuusk - kas seda on juhtunud ka IRL-i siseselt? T.Lukas - seda on juhtunud kõigis pika traditsiooniga erakondades, ka Isamaaliit pole olnud pühakute pansionaat.. Lukas 2006 aastal enda vastasseisust ja vastandumisest IRL-is.. - ..kahetsen mingil määral seda.. (13:27 subt - Täna saates: Tõnis Lukas)
00:13:42 T.Lukas Isamaaliidu liitumisest Res Publicaga - raske ütelda, et see viga oleks olnud.. üldplaanis oli see missioon ühendada paremtsentri rahvuslikult mõtlevaid jõudusid.. Lukas erakondade reitingust enne ühinemist.. juttudest, kes päästis keda.. paljude isamaaliitlaste erakonnast eemale tõmbumisest.. nüüdsest suuremast empaatia tekkest jms.. Lukas - ..soovin, et asju nähtaks avaramalt ja annan andeks neile, kes mingil hetkel on olnud teisel poolel.
00:16:51 stj P.Kuusk - praegu on IRL paratamatult ikkagi rohkem Res Publica nägu.. T.Lukas erakonnas kõrvalejäämisest.. Lukas - ..ja ei saa öelda, et liitunud erakonnas peaksid olema täpselt samad näod, kes olid enne liitumist..
00:17:47 stj P.Kuusk - mainisid, et ühiskonnas oleks vaja mõned asjad selgeks rääkima.. mis asjad..? T.Lukas moraalsetest, eetilistest aspektidest (rahastamisskandaal..) - ..see murranguline aasta viib paremuse poole.. Aga ma mõtlesin asjade lahtirääkimise all Eesti ühiskonna arengu jõulisust tulevikku.. kui me maa jääb tühjaks - kes selle maa üles ostab, kes siia elama tuleb tulevikus?.. kuidas oma keelt ja kultuuri hoiame?
00:19:47 Eesti perspektiivist. T.Lukas - .. see, mis mulle ka hirmu valmistab, et meil pole võib olla väga turvaliselt selge, kuidas meie rahvas edasi elab.. Lukas teoreetikute ja praktikute vahekorrast selles küsimuses.. Sellest, et mingil hetkel peaksid kõik ühinema ja nägema ühiselt kõiki probleeme
00:21:35 ERM-i uue maja ehitusest. stj P.Kuusk - .. masu on ikkagi veel täies hoos.. see on väga kallis projekt.. kas meil on teda sellisel kujul, nagu paberile joonistatud, vaja - nii rahalises kui inimestega täitmise mõttes? T.Lukas oma positsioonist - ..ma näen projektis probleeme, aga ma olen valmis töötama viimase hingetõmbeni, et ERM saaks uue hoone, et päästa varamud, mis on täna väga kehvades tingimustes.
00:22:57 stj P.Kuusk - ..sinu erakonnakaaslane Siim Valmar Kiisler on öelnud, et see projekt on utoopiline, üle mõistuse kallis.. T.Lukas IRL-i erakonnakaaslaste arvamustest ERM-i ehituse kohta.. - praegu, U.Reinsalu juhtimisel, on IRL asunud positsioonile, et Eesti Rahva Muuseum tuleb ehitada..
00:23:48 stj P.Kuusk - kas Kiisler on praegu meelt muutnud või nõustunud erakonna seisukohaga? T.Lukas - seda peab igalt inimeselt küsima eraldi.. mina ei näe põhjust kahelda, et kogu võimuliit ja erakonnad on aru saanud, et Eesti Rahva Muuseum tuleb ehitada..
00:24:26 ERM-i külastajate arvust.. stj P.Kuusk - ..mis annab teile kindluse, et uus maja toob külastajaid.. (võrdleb Kumu külastajatega numbriliselt)? T.Lukas parandab stj väljatoodud numbreid.. Lukas - .. sellepärast on vähe külastatud, et pole midagi vaadata, kõige suurem ülesanne ongi hoone sisuga täitmine.. Lukas sellest, et ette ei saa tõestada, et on tehtud õige otsus ja teistest põhjustest, miks on uut maja vaja.
00:26:34 stj P.Kuusk - millal Eesti Rahva Muuseum valmis saab ja millisel kujul? T.Lukas - Krista Aru kooskõlastatud plaanide järgi peaks ta valmis saama 2016 aasta teises pooles..
00:27:15 stj P.Kuusk lõpetab int
00:27:26 saatepea katke
00:27:31 Stuudio, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Tanel Padar (laulja, rockmuusik)
00:27:48 Tanel Padar (27:52 subt, kpl) rockmuusiku nö standarditest - .. arvan, et päris rockmuusikute õitseaeg jääb Woodstocki aega.. Rockmuusiku olemusest - pigem mängivad isiksused rolli..
00:28:38 stj P.Kuusk - kelleks sa ennast pead, on sind mitu - laval ja see, kes istub minu vastas? T.Padar - selles mõttes on mitu.. ja ma ei tee ainult rockmuusikat, teen ka teisi asju, mis tunduvad huvitavad ja ka vahelduse mõttes
00:29:17 stj P.Kuusk - ..rockmuusika on väga vana nähtus, seal on kõike tehtud.. kuidas on võimalik olla originaalne, teistsugune? T.Padar rockist kui laialivalguvast mõistest tänapäeval.. - ma ei tea, kas siin enam muusikaga on midagi pistmist..
00:30:41 stj P.Kuusk küsib originaalsuse võimalikkusest näit "The Sunil" - ..kas saab paista silma millegi teistsugusega? T.Padar "The Sunist", ansambli oma muusikast - leidsime oma niši.. mingis mõttes olime uudsed, kui tulime..
00:31:53 T.Padar "The Suni" eestikeelsest, ingliskeelsest muusikast.. ansambli maailmasse mineku mõtetest.. Sellest, mida teha, et läbi lüüa mujal - .. seljuhul peaks tegelema just selle suunaga, et välja saada..
00:33:12 stj P.Kuusk - ära solvu, aga, kuidas suudab rockbänd kütta jõulude aegu 3 kontserti järjest.. sa teed seda raha pärast? T.Padar "The Suni" erinevatel üritustel käimise põhjustest.. - neid bände on Eestis väga vähe, kes jõulude ajal raha ei taha teenida
00:34:11 stj P.Kuusk - sa suudad ennast motiveerida, sõltumata sellest, kes on su publik, 3-4 kontserti järjest..? T.Padar - ainuke raskuskese on see, et tekib deja vu tunne, et ma olen seda lugu täna juba mänginud.. Järjest kolme (konkreetselt) rockkontserti me ei tee, nii on see füüsiliselt teostatav
00:34:57 stj P.Kuusk - ..rockmuusika väljendab ka teatavat protestimeelt, seisukoha võtmist.. Ühiskonnas on äng ja viha ja mida me saame - Uku Suviste propagandaüllitise...?! Kas sa oleksid midagi sellist teinud? Kas sa peaksid väljendama oma meelsust ühiskonna suhtes? T.Padar - sageli tunnen, et võiks, aga kindlasti ma ei tunne, et ma peaks.. Kas minu arvamuse suure kella külge panemine midagi muudab, ei tea... Stj - oled kindlasti paljudele eeskujuks.. Padar - võib täitsa olla.. Me oleme poistega vaikimisi kokku leppinud, et poliitikat ja religiooni me ei puudu.. vahel küll on juba keele peal mingi väljaütlemine, aga see tundub sama loll klähvimine kui interneti kommentaarid..
00:36:51 stj P.Kuusk - nii et laval steitmente sa ei tee? T.Padar - loomulikult olen teinud.. mitte religiooni teemal - see on inimese vaba valik.. poliitika aga pole vaba valik, sellel puhul on inimese lust vaid lugeda, vaadata, kuulata pealt..
00:37:16 stj P.Kuusk - kui vana sa oled? T.Padar - olen 32.. stj - ..32 on rockimuusiku jaoks kriitiline iga.. Sinu tuleviku plaanid - väärikalt vananeda, väljuda sellest žanrist... ? Padar naeruväärsest pildist kui 60 aastased püüavad olla laval veel ikka 18-sed...
00:39:09 stj P.Kuusk - kas sa siis sellepärast teed teisi asju, näit F.Sinatra laulud.. Kuulsin raadiost tantsumuusikat sinu esituses.. !? T.Padar - see on meil Pauliga 3-4 aastat vana idee.. see on minu teine kiiks, mis hakkas mulle äkki tohutult meeldima.. Siin polnud kompromissi tegemist, vaid teed seda mis meeldib.. sama on ka bluusiga.. Padar sellest, et igal tema erineva žanri kontserdil on täismaja inimesi..
00:40:25 stj P.Kuusk - nii et 20 aasta pärast näeme sind pigem mustas ülikonnas bluusi kontserditel? T.Padar - pigem jah, võrksärki mul selga ei tule, seda ma luban..
00:40:40 stj P.Kuusk - kõik, mis sa teed, teed iseendale.. näit tätoveeringud, need on sul elulõpuni kaasas - oled seda endale teadvustanud? T.Padar sellest, et ta ei ole seda vaadanud enda seisukohalt, pigem, kuidas tema laste või lastelaste sõbrad seda vaatavad.. Samas on ta kohanud väärikaid tätoveeringutega vanahärrasid, kelle olemust küll see halvemaks ei muuda..
00:41:58 stj P.Kuusk - kuuldavasti pole sa ekstreemne, kas siin pole konflikti, sinult oodatakse rockstaari mässulisust...? T.Padar sellest, et arvab, et tema mässumeelsus avaldubki laval, kodus tunneb rahulolu, on parem inimene (toob näitena poksijad).. et inimesed, kes teda tunnevad, teavad, milline ta sisimas on..
00:43:00 stj P.Kuusk seoses alkoholi tarbimisega toob näitena kollases meedias kajastatud kontserdist (Jõhvis), kus Padar oli olnud purjus, teinud ülepiiriminevaid nalju.. T.Padar sellest kontserdist.. - miks ei räägitud sellest, et kontsedid olid välja müüdud, rahvas aplodeeris püsti..? Padar sellest, et lastele, kes olid sinna veetud, on siiski teised üritused.. Et viimastel etendustel tehakse kombekohaselt pulli, mida seekord alustas bigbänd.. ja et naljategemisel peavad ohjad tema kätte jääma. Ja et palus selle-eest ka vabandust..
00:45:07 stj P.Kuusk "The Suni" alkoholi tarbimisest seoses ansamblist lahkunud trummar Borkaga.. T.Padar Borkast, tema laimujuttudest - ..inimlikku sümpaatiat pole tema vastu juba ammu mitte kellegil meist..
00:46:09 stj P.Kuusk - sinu pärast pole kontserte nö ära jäänud? T.Padar - mitte ühtegi, mitte kunagi, üks on küll veits nässu läinud, aga ainult algus
00:46:19 stj P.Kuusk - ..kas sinu elu polegi siis sex, drugs and rock'n'droll? T.Padar - on seda kõike olnud kunagi minevikus küll.. Eks vanus hakkab ka veits tiksuma peas.. Ei jõua enam nädal jutti pidutseda.. On tekkinud teised huvid - lugeda raamatuid, käia koolis
00:46:55 T.Padar sellest, milliseid raamatuid loeb - I ja II maailmasõjast, Mati Õuna lahingutest Läänemerel.. Padar M.Õuna kirjakeelest, mis võib panna naljakate situatsioonide kirjeldamisel südamest naerma..
00:47:46 stj P.Kuusk - ..aeg on muutnud su prioriteedid - oledki siis täiskasvanuks saanud..? Mis enne oli ihihii, see nüüd võib tunduda piinlik? T.Padar sellest, et ei suuda vaadata ei Kaks taksti ette, ei Eurovisiooni, et see, mis tundus tol hetkel väga lahe, ei ole praegu enam naljakas...
00:48:47 stj P.Kuusk - mida siis tulevik, aasta 2013 toob? T.Padar - aga ei tule järgmist aastat ju.. stsj - oled maailmalõpu usku? Padar sellest, et romantik temas ehk loodaks näha, mis saaks, aga realistina seda ei usu..
00:49:22 stj P.Kuusk - kas sa tahad, et 2013 tooks sinu ellu muudatusi.. või kütad edasi ja paned "The Suniga" kõrghetkedel kolm kontserti päevas? T.Padar - kui nõudlust on, siis tuleb seda ka täita.. Aga muutusi - selleks ei pea lubadusi andma.. muutused toimuvad inimese sees ja sellest lähtuvalt ka inimesest väljaspool
00:49:52 stj P.Kuusk - mida sooviksid eesti rahvale.. T.Padar - häid jõule.. stj - ..järgmiseks aastaks? Padar - vähem kurje mõtteid, terakestki positiivsust.. aga nagu ütleb eesti vanasõna, kes kaua elab, see kannatab, nii et.. stj - kannatage.. Padar - kannatage.
00:50:23 stj P.Kuusk lõpetab int ja lõpetab viimase saate, mis oli veel sellisel kuju nagu kolm ja pool aastat olnud.. tänab vaatajaid ja ütleb, et usub, et kohtume veel teistes saadetes... Lõputiitrid, ETV ident..
Faili nimi: 2012-002695-0135_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0135
Kestus: 00:51:10
Registreerimise kuupäev: 13.12.2012
Registreerimise aeg*: 2012-12-13 16:19:32
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;