ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Taavi Veskimägi ja Epp Petrone

Saada link

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 124
Kestus: 00:54:01
Indeks: 2012-002695-0124
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 27.09.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio ülp, stj Indrek Treufeldt (subt, kpl) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Taavi Veskimägi (endine poliitik, Eleringi tegevjuht)
00:00:41 stj I. Treufeldt - ajalehed kirjutavad elektrišokist.. Taavi Veskimägi (subt, kpl :01:03:) - arvan, et see on hüsteeriline reageering.. T.Veskimägi 2013 jaanuaris elektrituru avamisest Eestis, milleks on olnud mõneti aega ette valmistada.. EstLink2 -e alalisvooluühendusest..
00:02:08 stj I. Treufeldt - ..kes õhutab hüsteeriat, kust see tuleb.. kas Eesti julgeolek on hädaohus? T.Veskimägi - julgeolek on hädaohus läbi selle, et gaasikraanid on Gazpromi käes ja meie elektrisüsteemi sagedust hoiab enda käes Vene süsteemihaldur.. Turu avamine ei tekita riski, pigem vastupidi.. turg teeb tarbijale parima hinna
00:02:51 stj I.Treufeldt - aga Vene süsteemihaldur ei määra hinda, meie ise kujundame hinda, tekitame segadust, hüsteeriat.. T. Veskimägi - jah, kindlasti.. tundub, et tahetakse emotsioone üles kütta
00:03:18 stj I.Treufeldt - kes tahab emotsioone üles kütta? T. Veskimägi - see ei ole sihiteadlik.. pinnaseks on see, et informatsiooni on vähe.. Eesti Energia hinnapakketide avaldamine tõi inimesteni reaalsed numbrid.. On vaja kõike rohkem selgitada.
00:04:10 Peaministri soovitusest inimestele, et oodake, vaadake mis juhtub.. T. Veskimägi - õige soovitus.. jaanuariks 2013 on kindlasti juba kümme müüjat turul.. TV ka võrguettevõtjate elektrimüümisest.. TV soovitus inimestele - minge Eleringi kodulehel Andmelattu, et vaadata potensiaalseid müüjaid..
00:05:14 stj I.Treufeldt - sealt saab vaadata, kui palju kulutab mu naaber elektrienergiat? T. Veskimägi - ei, te saate näha kui palju te ise kulutate energiat ja saate lasta müüjatel teie andmeid näha, et teha teile pakkumine.. TV inimestele, kes ei taha jaanuaris jääda elektri üldteenuse kasutajaks - ..lepingu peab ära tegema 21 päeva enne 1. jaanuarit
00:06:28 stj I. Treufeldt - ..kas siis ootame nende lepingutega? T.Veskimägi - lepingu sõlmimisega ei ole täna vaja kiirustada, on vaja kiirustada endale hakata asja selgeks tegema.. parim algus on see, kui anda Eleringi kodulehe Andmelaos õiguse elektrimüüjatel teile pakkumine teha.. Isikuandmete kaitse on tagatud..
00:07:14 stj I.Treufeldt - kuidas saab pensionär metsast selle asja selgeks? T.Veskimägi kirjaliku volituse andmisest elektrimüüjale, kes selle alusel teeb inimesele konkreetse pakkumise.. TV müüjate intensiivsest oma teenuste müümisest.. TV - ..kui pole kindlustunnet, pole vaja sõlmida pikka lepingut..
00:09:03 stj I.Treufeldt - tavaline inimene ei saa sellest nii hästi aru.. T.Veskimägi - see on nagu iga teise kauba teenusega.. elekter on kaup, mis on meil siin viimasena veel reguleeritud, fikseeritud hinnaga.. TV toob fikseeritud hinna miinuste näiteks NSVL-i ja praegust Indiat.. Kiirustada pole vaja, elektrita keegi ei jää..
00:10:56 stj I.Treufeldt - kas saab teha soovituse - kui sa lepingut ikkagi ei tee, saad pügada? T.Veskimägi - ei, pügada ei saa, aga üldteenus on mugavusteenus, parimat teenust ei pruugi saada.. üldteenuse hinnavalem on eelmise kuu keskmine börsihind..
00:12:11 stj I.Treufeldt - räägitakse, et kui teha Eesti Energiaga lepinguga, siis te olete laulatatud selle külge, loobumisel saate trahvid jms.. T.Veskimägi - selliseid lepinguid ei maksa teha.. TV konkurentsiseaduse alusest.. (:12:52: subt - Täna saates: Taavi Veskimägi), järelvalvest.. TV sellest, mida tema kodutarbijana teeb õige elektrimüüja valimisel.. - mina tahan börsihinna põhist pakkumist.. - põhjendab ära, miks seda..
00:15:30 stjI.Treufeldt -miks tossutada siin põlevkivi, kui Põhjamaadest saaks elektrit normaalse hinnaga? T.Veskimägi - Eesti tänane odav elekter on olnud fiktsioon, see on tulnud millegi arvelt, näit keskkonna. Stj - teie paneksite Eestis elektrijaamad kinni? TV - ei.. TV Eesti elektrijaamade hoidmisest.. - mina näen ideaalis, et Eesti on eksportiv ..
00:17:12 Võrgutasu ja maksude hinnast.. I.Treufeldt loeb ette ühe kirja, kus inimene on pannud kirja elektriarve hinnad ja küsib miks on need nii suured? T.Veskimägi Eleringi investeeringutest..
00:18:17 Praegu eksisteerivatest nõukaaegsetest elektrimastidest.. T.Veskimägi - nad on amortiseerunud.. Eesti elektrisüsteemi väljaarendamine seisnes teisel loogikal.. TV sellest, mille peale Elering kulutab raha - EstLingi ehitamisele (EstLink 2 on Eesti ja Soome vaheline teine alalisvoolu ühendus, mis kolmekordistab Balti- ja Põhjamaadevahelised elektriülekandevõimsused), mis toob väga suure sotsiaalmajandusliku võidu..
00:19:47 stj - võib olla tõmbate koomale ja rahvas saab odavamat elektrit? T.Veskimägi - aga odavam elekter tulebki Põhjamaadest.. Põlevkivielekter on ja saab olema üks kõige kallimaid elektreid.. TV EstLink2-st.. Põhjamaadest tulevast elektrist.. - ..EstLink2 on puhtalt tarbijahuvi..
00:21:25 Euroopast nö äralõigatud Eesti integreerimisest Euroopa ühtse elektrituruga. T. Veskimägi - täna me oleme veel jätkuvalt osa Loode-Venemaa elektrisüsteemist.. TV juba olemasolevatest elektriühendustest Euroopaga (EstLink1), ehitamisel ja plaanitavatest elektriühendustest Leedu-Poola vahel, Rootsi-Leedu vahel ( NordBalt )..
00:22:33 stj I.Treufeldt - kas me ei oleks võinud oodata niikaua, kuni kõik ühendused töötavad ja siis ühineme ühtse elektrituruga? T. Veskimägi - turu avamine lepiti kokku 2000ndate aastate alguses, EstLink 2-e ehitamiseks saime Euroopa Liidult lõpliku loa ja raha 2009 aastal.. turu avamine ja EstLingi kaablid on üksteisega seotud.. polnud mõtet ühendust ehitada, kui polnud turgu..
00:24:19 T.Veskimägi vastab kirja teel saabunud küsimusele - miks terve Eesti ei võiks üheskoos odavat elektrit osta kas börsilt või vähem pakkumise korras- saaks parema hinna.. TV - kindlasti saaks parema, aga.. pole avaliku võimu kohustus osta inimestele elektrit kui kaupa.. inimesed ise näit ühistute näol saavad teha ühishankeid
00:25:54 Vabaturu elektrienergia müüjatest. (:26:07: subt - Täna saates. Taavi Veskimägi) T.Veskimägi - elektriturg toimib loogika järgi: tootja - müüja - turg - tarbija .. tihti on müüja osa tootjast, näit Eesti Energia - neil on endil tootmisvarad.. Latvenergo puhul müügikeha asub Eestis, aga tootmisvarad on Lätis.. TV teistest müüjatest - Põhjamaade elektri vahendajad, tuulelektrijaamades toodetud elektri müüjad jt...
00:27:13 stj Latvenergo näitel - elektritootmine käib Daugava jõe vee abil.. aga kui on põud, elektrit ei saa toota, aga minul on nendega tehtud leping? T.Veskimägi sellest, et müüja on kohustatud ostjat varustama elektriga ükskõik mismoodi saadud elektriga, näit ostavad elektribörsilt jms..
00:28:06 stj I.Treufeldt - 2011.aastal Eestis elektri tarbimine 7,8 TWh, tegelikult toodeti 11,3 TWh.. ..kui on midagi üle, järelikult meie kaup peaks olema suhteliselt odava hinnaga oma rahvale? T.Veskimägi toob näitena Tere piima müümisest nii eestlastele kui lätlastele ühe hinnaga, põhjendab seda - Euroopa ühtse siseturu loogika on, et teenuste kaupade vabaliikumine ei tekitaks protektsionistlikke meetodeid.. T.Veskimägi elektrienergia tootmisele, kaevandamisele, investeeringutele minevatest rahalistest kulutustest..
00:31:49 Gaasiturg Eestis. T.Veskimägi gaasituru muutumisest - gaasiturule on tulnud vedeldatud gaas, kildagaas.. Euroopa kliimapoliitika maksustab CO2-e, gaas on fossiilsetest kütustest kõige väiksema CO2 -ga.. T.Veskimägi vedeldatud gaasist kui kõige reaalsemast alternatiivgaasist... gaasi hinnast..
00:34:09 Eesti seotusest Vene energiasüsteemiga.. T.Veskimägi - ..see, et elektrisüsteem lahti ühendada sünkroontööst, st desünkroniseerida ühtsest Vene elektrisüsteemist ja minna sünkroontööle Kesk-Euroopaga, see on energiajulgeoleku seisukohalt kõige olulisem väljakutse, mis Eesti ees on.. TV alternatiivse gaasitarneahela vajalikkusest..
00:35:30 stj I.Treufeldt- kui kaua vene elektrisüsteemist lahku minemisega aega läheb? T.Veskimägi - ..kuni 2025 +... Eesti uue energiamajanduse arengukava 2050 põhiline selgroog võiks olla võrkude lahtiühendamine vene süsteemist.
00:36:19 stj I.Treufeldt lõpetab INT
00:36:28 Saatepea katke
00:36:34 stj Indrek Treufeldt tutvustab teist saatekülalist - Epp Petrone (ajakirjanik, kirjanik, kirjastaja ja blogija)
00:36:54 stj I.Treufeldt seoses sarja "Minu" 50nda raamatu ilmumisega - ..riigid saavad varsti otsa.. Epp Petrone (:37:13: subt, kpl) - ..ei ..meil on ka linnad ja piirkonnad.. inimestel on huvi kirjutada, huvi lugeda..
00:37:28 stj I.Treufeldt - ..olete kui katalüsaator, teete inimestest kirjanikud.. E.Petrone tänapäeva võimalustest kirjutada, olla nö kirjanik, pakkuda teistele oma maailma kirjutades blogides ja mujal.. ..meie (kirjastus Petrone Print) fikseerime maailma nii, nagu ta praegu on..
00:39:27 stj I.Treufeldt - ..olete leidnud hea otsa (sarja "Minu" näol).. E.Petrone - ..minu jaoks oli see juhus, et see kõik nõnda läks.. EP oma esimese raamatu "Minu Ameerika" pealkirja panekust.. oma tollastest mõtetest, et ta pole ju ainus inimene Eestis, kes reisib..
00:40:47 stj I.Treufeldt - ..kas mujal maailmas on ka "Minu" sarnast sarja? E.Petrone - sarnast sarja ma ei tea.. oleks ambitsiooni ja energiat rohkem, võiks proovida seda Ameerikas ka teha, näiteks osariikide kohta.. EP Hollandi kirjastajate huvi sellise sarja vastu.. raamatu pealkirja litsenseerimise võimatusest.. Ameerikas elades tekkinud inspiratsioonist, huvist kogemusraamatute vastu..
00:43:17 Bill Brysoni raamatutest - Euroopast ja Austraaliast..
00:43:36 E.Petrone Petrone Prindi kriteeriumitest ja valikutest, mille järgi valitakse raamatut kirjastamiseks - .. vaatame proovitöö kondikava.. valime kirjutajaid tüpaažide järgi.. tahaks näiteks rekkamehe, laevakoka kirjutisi.. EP väljaantud meremeeste kirjutistest..
00:45:37 stj I.Treufeldt - oli see kuidagi nii sätitud, et "Minu maailmameri" oleks sarja 50nes raamat.. sümboolne? E.Petrone - see oli juhus, õnneks on meil inimesi, kes oskavad lugeda numbreid.. mul tekkis juba mitu aastat tagasi tunne, et 100 on täis, kui ma vaatasin seda kirjutamise hoogu.. (:46:11: subt - Täna saates: Epp Petrone)
00:46:20 stj I.Treufeldt kunagisest muinasjuttude sarjast "100 rahva lood" - ..me ootasime, millal tuleb see sajas raamat, aga ei tulnudki.. E.Petrone sarjade nö fännamisest juba lapsepõlvest saadik.. mälestusest raamatukogu (ema töötas seal) riiulitest, kus oli sari Maailm ja mõnda..
00:47:20 stj I. Treufeldt seoses sarjaga "Minu" - ..teil on raamatukogudega ikka mingi liin.. teie raamatutele on pikad järjekorrad ja.. E.Petrone - ma käin palju raamatukogudes esinemas ka.. mulle meeldivad raamatukogud.. EP raamatukogu lugejatest, kes ise ei saa reisidel käia.. nö rahva valgustamisest, harivast funktsioonist - olen uhke selle üle
00:48:53 stj I.Treufeldt raamatute läbimüügist - aga raamatukogude tõttu ei osteta raamatuid.. E.Petrone - raamatute laenutamise pealt saab ka autor ja kirjastus raha.. aga mina pole päris ärinaine, mul hea meel kui hing sees..
00:49:58 Epp Petrone pere osast "Minu" sarja loos.. E.Petrone - minu mehe, Justini, raamat "Minu Eesti" on sarja kõige paremini müünud ja laenutatud raamat.. EP sellest, miks, millest ja kuidas nad oma raamatud kirjutavad
00:51:34 stj I.Treufeldt - äkki raamatud tõidki teid Ameerikast Eestisse? E.Petrone - sisetunne tõi tagasi.. kui kolisime siia, ei olnud veel raamatuid.. EP riskidest Eestisse tulekul..kuidas hakkas hästi minema.. sarja "Minu.." ja firma Petrone Print algusest
00:53:15 stj I.Treufeldt lõpetab int ja saate, lõputiitrid, ETV ident
Indeks: 2012-002695-0124
Kestus: 00:54:01
Registreerimise kuupäev: 30.09.2012
Registreerimise aeg*: 2012-09-30 16:21:16
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse