ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Sofi Oksanen ja Priit Võigemast

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 133
Kestus: 00:52:00
Indeks: 2012-002695-0133
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 29.11.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk (subt, kpl) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - Sofi Oksanen (ema poolt eesti päritolu soome kirjanik)
00:00:40 stj P.Kuusk selgitab ja põhjendab keele valikuid, milles intervjuu toimub - Kuusk eesti keeles, Sofi Oksanen soome keeles
00:00:56 stj P.Kuusk S.Oksaneni raamatu esitlusel meeldejäänust - ..rääkisid, et sinu koju, emale, KGB poolt saadetud propagandaajalehe "Kodumaa" numbrid lõhnasid väga halvasti.. Sofi Oksanen (subt, kpl) mälestusest sellest haisevast lehest..
00:01:43 stj P.Kuusk - millised on su mälestused Nõukogude Eestist..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - igas mõttes väga head, elasime 1980 aasta aega siin, mäletan seda, mida lapsed mäletavad - ilusad mälestused
00:02:18 stj P.Kuusk - millal sa said aru, et see riik on teistsugune..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ..ma ei mõelnud siis üldse, et Eesti ja Soome on eri riigid (Sofi oli 1980 kolme aastane).. Sofi mälestusest oma tagasiminekust Soomesse tol korral..
00:03:27 stj P.Kuusk - millal oli esimene hetk, kui hakkasid mõtlema, et Eesti riik on teistsugune..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - see oli iseenesest selge.. see teadmine tuli koos kasvamisega.. Oksanen ka mujal NSV Liidus käimistest seoses isa tööga, nende pere argistest juttudest, näit Siberisse saadetud inimestest..
00:05:11 stj P.Kuusk - kas mäletad seda impulssi, tunnet, et sa pead kirjutama eestlastest? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - olin kuue aastane, kui sain aru, et tahan raamatuid kirjutada, siis hakkasin ka kirjutama.. (kaadris laual olevad Sofi Oksaneni raamatud "Kui tuvid kadusid").. Alles siis kui alustasin esimese romaaniga "Stalini lehmad", tuli meelde, et Eesti lähiminevik on teema, millest tasuks kirjutada.. Oksanen Soome nooremast põlvkonnast, kellele oli Nõuk Liit väga kaugel, et neil tasuks teada, milline riik see oli..
00:07:11 stj P.Kuusk - mõnes mõttes teed sa seda ka suure missioonitundega.. et midagi selgitada..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - kirjaniku ülesandeks pole tingimata asjade selgekstegemine, pigem mõningate asjade esiletõstmine ja soov tekitada huvi lugeda..
00:08:07 stj P. Kuusk S.Oksaneni raamatute teemade käsitlemisest - ..eestlased võtavad "Puhastust" kui väikese rahva kannatusi, prantslased vaatavad näit naiste vastu suunatud vägivalda prostitutsiooni seisukohalt.. Kas uus romaan on ajalooromaan või inimestest ajaloos? ( 08:42; 09:09 Oksaneni raamatud laual) S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ..see on lähiajaloo sündmustikuga romaan, mis käsitleb ka moraaliküsimusi ja inimlikkuse teemat.. Oksanen sellest kui palju teatakse Balti riikidest, Eestist mujal Euroopas.
00:10:02 stj P.Kuusk - millisest riigist on tulnud kõige ootamatum vastukaja..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ..Mehhiko on üllatus.. Islandis seostati Eesti asju oma majanduskriisiga, öeldi, et meilgi petsid omad inimesed.. Iiril on Suurbritannia vari.. Washingtonis lavastas "Puhastuse" iiri päritolu Robert McNamara..
00:12:34 stj P.Kuusk uuest S.Oksaneni raamatust "Kui tuvid kadusid"- ..see raamat keskendub Eesti kahe okupatsiooni teenimisele.. (13:10 subt - Täna saates: Sofi Oksanen) S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - üks põhjus, miks tahtsin seda raamatut kirjutada, et minu suureks üllatuseks sageli küsitakse minu käest, et eestlased on ju fašistid.. küsitakse kui palju Eestis fašiste oli, mitte kommuniste.. Miks ei tule pähe NSV Liit ja kommunism, vaid Eesti ja fašism?
00:15:04 stj P.Kuusk - miks siis? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - Nõukogude narratiiv on endiselt domineeriv.. Nõukogude propaganda oli nii mõjuv.. seda küsimust küsivad sageli 60ndatel olnud aktiivsed vasakpoolsed Norras, Rootsis, Prantsusmaal, Saksamaal.. Oksanen propaganda kui salakavala relva mõjust inimestele
00:17:01 stj P.Kuusk - ..ilukirjandusega on võimalik propaganda vastu võidelda? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ..see on parim relv ükskõik mille vastu.. Saksa okupatsiooni teemast on see ainuvõimalik viis mingil määral mõistlikult rääkida - et enne seda oli esimene Nõukogude okupatsioon ja 1941.aasta küüditamine, mille järgi on mõistetav, et sakslasi peeti vabastajateks.. Oksanen Soome liidust Saksaga, selle põhjusest.. - paljudes muudes riikides ei saada aru, kui hirmutav oli NSV Liit, hirmutavaks peetakse Saksamaad
00:19:12 S.Oksanen (soome k tlgsubt-) raamatute tegelaskujude sünnist - ..kõigepealt on mingi teema.. Oksanen oma raamatu "Tuvid.." teemadest - 40-ndad, 60-ndad, metsavennad.. Ja teemade järgi tulevad tegelased, nad kujunevad igaüks isemoodi.. näit võib olla nimi, mis midagi tähendab.. Oksanen toob näiteid tegelaste tekkest..
00:22:16 stj P.Kuusk- "Kui tuvid kadusid" peategelane Edgar Parts on negatiivne kuju.. Kas negatiivset kuju on lihtsam kirjutada? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - mitmetahulised isiksused on huvitavad, neis on dünaamikat.. Romaani on raske kirjutada, kui kõik tegelased on positiivsed..
00:23:25 stj P.Kuusk - kas mõnda tegelaskuju on kergem tappa paberil kui kedagi teist, kas oli kiusatus E.Parts teise ilma saata? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ei, kahju küll, aga paljud KGB käsilased, koputajad, agendid elasid kenasti pensioniaastateni.. Oksanen Partsi prototüübist.. raamatu nö õnnelikust lõpust, kuna lugeja teab, et Eesti saab iseseisvaks..
00:24:30 stj P.Kuusk põlvkondade rollidest.. - kas nüüdsel noorel, meie põlvkonnal on roll kõik võimalikult selgeks rääkida..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ..muidugi oleks soovitav, et nooremad natukenegi näitaksid välja huvi ajaloo vastu.. Ka Soome sõjas osalenud ei kippunud juhtunust rääkima, see on ka üks põhjus, miks soomlased mu raamatuid loevad..
00:26:17 stj P.Kuusk - kas sa tead, millest sinu selle sarja neljas raamat räägib..? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - ..teemasid tean.. rääkida sellest ei taha.
00:26:31 stj P.Kuusk Oksaneni tulevikust - ..kui kaua jääd kirjutama raamatuid ajaloost.. ehk 15-20 aasta pärast kirjutad lasteraamatu? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - iial ei või teada.. mind on alati huvitanud ajalugu.. 30 a pärast on praegune aeg ajalugu..
00:27:37 stj P.Kuusk- kas "Puhastuse" selline menu maailmas on ka šokeeriv, kuulsus kammitsev? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - üsna vaevarikas.. Oksanen räägib mujal maailmas oma raamatute ilmumisest - see on nagu lõputu jahvatamine, raamatutel võtavad tõlked aega..
00:28:53 stj P.Kuusk - see ei jäta kirjutamiseks aega? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - jääb ikka.. teisalt tõlgetest saab õppida.. Soome raamatuid palju ei tõlgita, ega loeta välismaal.. Selles mõttes on mul eelis ja võimalus, ma muidugi ei loobu sellest..
00:29:34 stj P.Kuusk - kas sa soovid raamatule "Kuhu tuvid kadusid" samasugust edu kui "Puhastusel", et tuleb etendus, ooper, film? S.Oksanen (soome k tlgsubt-) - kõik ei ole minu teha. Ooperi kirjutas helilooja Jüri Reinvere, filmi Antti Jokinen.. mind ennast ei huvita "Tuvide" filmistsenaariumi kirjutamine.. Oksanen muudest töödest - näit Jüri Reinvere sai Norra rahvusooperilt suurtellimuse rahvusteosele "Peer Gynt", sest Oslo Ooperi juht nägi "Puhastust"
00:31:10 stj P.Kuusk lõpetab int
00:31:31 Saatepea katke
00:31:36 Stuudio, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Priit Võigemast (Linnateatri näitleja, lavastaja), Linnateatris 27.10.12 esietendunud "Hamleti" lavastaja..
00:31:55 "Hamletist" kui teatri Pühast Graalist.. Priit Võigemast (kpl, subt) - ..vale oleks väita, et see nii ei ole.. "Hamlet" on omandanud märgilise tähenduse.. seal käsitletakse teemasid, mis ei aegu.. Minu jaoks oli Hamletiga tegelemine avastusterohke ja tore aeg
00:32:50 stj P.Kuusk - kui pikk on olnud Hamletiga tegelemine, kas sellest ajast saadik kui teadsid, et õpid näitlejaks..? P.Võigemast esimesest kokkupuutest Hamletiga keskkoolis.. - jättis mulle tookord juba sügava mulje..
00:33:49 stj P.Kuusk - on sul see essee või kirjand veel alles? P.Võigemast - ei usu.. võib olla oleks praegu seda huvitav lugeda
00:34:00 stj P.Kuusk - ..Hamlet näitlejana või lavastajana.. kuidas selle enda jaoks selgeks vaidlesid? P.Võigemast - ma ikka mõtlesin, et tahan lavastada.. arvan, et iga meesnäitleja on mänginud mõttega, et kuidas tema Hamletit mängiks.. et sellest vaevast lahti saada, mõtlesin, et targem oleks see ära teha, ükskõik kuidas..
00:35:00 Stj - ..tahtsid lahti saada sellest painest? P.Võigemast - üldjoontes võib ka nii öelda..
00:35:18 stj P.Kuusk - ..said nüüd vabaks..? P.Võigemast - mingis mõttes sain.. see on tehtud, nagu ma hetkel oskasin, suutsin teha ja ma ei usu, et ma "Hamletit" kunagi veel lavastan..
00:35:53 stj P.Kuusk -.. millist vastukaja sa ootasid?.. P.Võigemast - mind hoiatati, et igaühel on sellest oma arvamus.. ei lase sellest end väga häirida.. mõistan, et igaühel on oma Hamlet, nagu teatris öeldakse - igaühel oma Pisuhänd.. ja sellele pole mõtet vastu vaielda.. minu oma on õige minu jaoks..
00:37:13 stj P.Kuusk - aga kellegi arvamust sa ju ootasid rohkem kui teiste oma..? P.Võigemast - ..ma pole pikisilmi oodanud kellegi konkreetse inimese arvamust.. Kõige olulisem oli, et kas trupp tuleb minuga kaasa.. pean ütlema, et prooviperiood ei tulnud läbi suurte vaevade
00:38:03 stj P.Kuusk - lihtsa vaatajana tundsin laval head sünergiat.. kõiki toimis, kõik oli sujuv.. P.Võigemast - seda on rõõm kuulda, sest on ka teistsuguseid arvamusi.. Võigemast kriitikast - ..destruktiivset kriitikat ei tohi endale hinge lasta.. Jaak Alliku "Hamleti" arvustuse ilmumisest..
00:39:50 stj P.Kuusk - sa oled suurepärane näitleja.. miks lavastad..? ..miks sa pead seda tegema..? P.Võigemast - ma ei tea seda ise ka.. Lihtne oleks minna tööle, proovi, vastutada ainult oma rolli eest.. aga ju siis on mingisugune uss sees, mis sunnib seda tegema.. Nüüd ma naudin seda, et olen jälle puhtalt näitleja, eile hakkasid proovid Draamateatris..
00:41:34 stj P.Kuusk küsib, kas teatritel, lavadel on vahe.. oled olnud Ugalas, oled Linnateatris, nüüd Draamateatri lava.. P.Võigemast - kindlasti on vahe.. Võigemast erinevate teatrite lavadest.. (42:39 subt- Täna saates: Priit Võigemast) Draamateatri lavast..
00:42:59 stj P.Kuusk küsib näitlejate rollidesse sissemineku kohta, toob näite Timesi esiküljel oleva Daniel Day-Lewise kohta, kes valmistub Abraham Lincolniks aastaid.. P.Võigemast - on palju erinevaid teooriaid, koolkondi.. Igaühel on oma meetod.. Võigemast sellest, kuidas valmistuda ajaloolise tegelase mängimiseks, ka tegelase mängimiseks, kes elab..
00:45:24 P.Võigemast rockooperis "Ruja" mängitud Rein Rannapi rollist - kui on prototüüp olemas, siis on mingis mõttes lihtsam.. stj P.Kuusk - sa ei mõtle ju sellele, kuidas tema seda mängu vaatab, et järsku talle ei meeldi? Võigemast - see mõte võib külastada.. aga kõigile ei olegi võimalik meeldida.
00:46:50 Linnateatri siseelust.. stj P.Kuusk - sel aastal tuleb teatrisse palju noori.. kas keegi peab lahkuma? Mis pingeid tekitab see, kui on hästi palju põlvkondi, lende koos? P.Võigemast - ma ei tea, kas pingeid tekitab.. elevust kindlasti.. Võigemast noorte tulekust teatrisse üldse - selles pole midagi uut, see on kogu aeg toiminud ja paratamatult juhtub ka seda, et keegi peab nö eest ära minema... Mina isiklikult pole veel noorte tulijatega mängida saanud, see võimalus avaneb nüüd- ja Võigemast räägib Draamateatri ja Linnateatri ühendatud trupi projektist - Tom Stoppardi triloogia "Utoopia rannik".. - ..mingis mõttes värskendav kogemus
00:49:00 stj P.Kuusk - see peab siis lavalt välja paistma, see värskus..? P.Võigemast - ma loodan.. Võigemast enda mõtetest, kui ta kunagi vaatas televiisorist teleteatrit.. Võigemast - ..näitlejat innustab kõige rohkem see, et ta saab uute partneritega laval mängida..
00:50:30 stj P.Kuusk - sa mainisid, et ei lavasta enam Hamletit aga kas sa mängid kunagi Hamletit ja mitte kedagi asendades (Võigemast asendas Alo Kõrvet), vaid kelle rolli oled ise loonud? P.Võigemast - ei tea.. aga ma sain asendades oma salajase iha ka rahuldatud.. ..veel üks põhjus lavastada- lavastajana on võimalik kõik rollid oma lavastuses läbi proovida..
00:51:12 stj P.Kuusk lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0133_0003_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0133
Kestus: 00:52:00
Registreerimise kuupäev: 29.11.2012
Registreerimise aeg*: 2012-11-29 17:15:25
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;