ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Krista Kaer

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 2
Kestus: 00:23:14
Indeks: 2013-002695-0002
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 17.01.2013
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 stj Indrek Treufeldt alustab saadet - saate sissejuhatus.. Saate teemaks eestikeelne kirjandus
00:00:32 saatepea
00:00:47 stuudios laua taga vastamisi stj I.Treufeldt (laua küljel kirjas- Indrek Treufeldt) ja saatekülaline. Stj - tere õhtust, Eesti suurima kirjastuse "Varrak" peatoimetaja, Krista Kaer! K.Kaer - tere õhtust!
00:00:56 (laua küljel nimi - Krista Kaer, mis asendub numbritega, mis näitab saate lõpuni jäänud aega) stj I.Treufeldt - ..Eesti Kirjastuste Liit, Kirjanike Liit, Emakeeleõpetajate Selts, Raamatukoguhoidjate Ühing on avalikus kirjas öelnud, et kultuuriministri väljaütlemised raamatute ja raamatukogude asjus võivad kahjustada eesti kultuuri. Kui tõsine asi see on? K.Kaer sellest, et ministri väljaütlemised on viinud terava diskussioonini, mis seisus on meil eestikeelne kirjandus, eesti keel, meie kirjandus ja mis sellest peab saama
00:01:35 stj I.Treufeldt - kas see jutt oli mõtlematu kultuuriministri poolt? K.Kaer - seda peaks kultuuriministrilt küsima
00:01:41 stj I.Treufeldt - ..aga mis on see, mis tekitab siis nii palju ärevust, hirmu? K.Kaer sellest, et kultuuriminister puudutas niisuguseid punkte, mis on eestlastele hellad - raamatute kättesaadavus, raamatukogude saatus
00:02:02 stj I.Treufeldt - aga mõistkem kultuuriministrit- miks riik ei peaks maksma kirjanikele loomingu eest? K.Kaer - kas sellest tasust piisab kirjanikele? Ja ahelat, mis algab loominguga ja lõpeb lugejateni jõudnud raamatuga, peab vaatama kui tervikut.
00:02:45 stj I.Treufeldt - häda on selles, et siis jääte teie (st kirjastused) mängust välja..!? K.Kaer - kirjastustel on siiski ühteteist teha..
00:02:59 stj I.Treufeldt - aga kui riik ostab otse kirjanikelt õigused, paneb teose serverisse, siis ju kirjastustel puudub mõte..? K.Kaer - ..mitte kõik kirjanikud ei kavatse oma õigusi müüa.. ja see programm ei tähenda seda, et tahetakse osta kõigi kirjanike teoseid.. nii et ei usu, et kirjastused ära kaovad
00:03:24 K.Kaer raamatute väljaandmiste võimalustest Eestis- ..need võimalused on paremad kui kunagi varem..
00:04:08 stj I.Treufeldt - kas on võimalik Eestis avaldada ilukirjandust, kui Kultuurkapital ei toeta seda..? K.Kaer teistest avaldamiste võimalustest - leitakse teised toetajad jm.. stj - .. ilmuvad küll, aga kas ostetakse ka? Kaer- ei osteta väga palju
00:04:40 stj I.Treufeldt - tekibki küsimus, kui palju raha on mõtet kütta kirjandusse, kui seda näit ei osteta või on kergekaaluline, kunstiliselt tasemelt küündimatu? K.Kaer - otseselt takistada ühegi raamatu ilmumist pole mõtet.. Ja kes siis paneb nii kindlalt kunstilise taseme paika..? Kaer tiraažide langemisest..
00:05:30 K.Kaer eesti kirjanduse tiraažist- .. keskmine tiraaž on 800 - 1000..
00:05:40 stj I.Treufeldt - ja korrutame 1000 raamatut 15-20-ga, kirjanik ju ei ela sellest rahast ära. K.Kaer - loomulikult ei ela. Stj - kuidas siis inimene elada saab..? Kaer - paljud kirjutavad muu töö kõrvalt.. Paraku terves maailmas on väga vähe kirjanikke, kes oma loomingust ära elavad.. Kaer räägib raamatute tiraažidest.. toob näitena keskmise algaja kirjaniku tiraaži Suurbritannias - vb 2000 ..
00:06:48 stj I.Treufeldt - siis võib öelda, et Eesti on kirjanduse mõttes suurriik. K.Kaer sellest, et Eestis on olukord teine, et Eestis peab hoolikalt kaaluma seda, mida teha selleks, et meie kirjandus püsiks eestikeelsena
00:07:02 K.Kaer kirjanike arvust Eestis, kas riik saaks seda kuidagi tagada.. - arvan, et riiklikult seda ei saaks planeerida. stj I.Treufeldt - ..aga mingi kriteerium peaks olema kirjanduspoliitika tarvis? Kas üldse peab olema selline asi nagu kirjanduspoliitika? Kaer - ..see peab olema laiem kultuuripoliitika - eesti kirjanduse loomist tuleb toetada, soodustada.. Kaer kirjandusest kui ettearvamatust loomingust..
00:08:12 stj I.Treufeldt - ..Langi mõte vihjab plaanimajandusele, kirjanduse planeerimisele? K.Kaer - niipalju kui ma aru saan, ei planeeri ta kirjanduse kirjutamist, vaid seda, et osa eesti kirjandust digitaliseerida, teha kõigile kättesaadavaks..
00:08:35 stj I.Treufeldt sellest, et sageli need inimesed, kes räägivad raamatu puudutusest, seda sageli ise ei loe, ei räägi raamatu sisust.. K.Kaer e-raamatutest, paberraamatutest - ..ma ei vastandaks digiraamatuid ja paberraamatuid, nad võivad kõrvuti eksisteerida, neil mõlemil on oma funktsioon..
00:09:22 K.Kaer e-raamatute seisust terves maailmas.. - kõige parem on see tõenäoliselt USA-s, Inglismaal on üle 10%, Euroopas 1-2% ringis..
00:09:42 stj I.Treufeldt - kui te kirjastajana tahaksite Eesti jaoks soetada litsentsi, õigused mõnele e-raamatule, kuidas sellega oleks? K.Kaer - ..kõikide lepingute tingimus on see, et kui me ostame näit paberraamatu litsentsi 5ks aastaks, siis me saame ka e-raamatu litsentsi, seda 2ks aastaks..
00:10:20 stj I.Treufeldt - ..Eesti ei taju, mis maailmas tegelikult toimub? K.Kaer - ..võib olla ta tahab olla esirinnas
00:10:29 eestikeelsest kirjandusest.. stj I.Treufeldt - kuidas otsustate, mida tõlkida, millel oleks ka palju lugejaid..? K.Kaer lugejate arvust - seda on raske ennustada.. Kaer väärtkirjanduse valimisest tõlkimiseks..
00:11:15 stj I.Treufeldt - vahel võib raamat olla väga hea, aga Eestis ei ole lugejaid. K.Kaer - jah, seda juhtub küll
00:11:20 stj I.Treufeldt - olete sellega ka mööda pannud? K.Kaer - jah, aga ma ei kahetse nende väljaandmist..
00:11:35 stj I.Treufeldt - kuidas maailma suured tegijad suhtuvad Eesti kirjastustesse..kuidas arvestatakse..? K.Kaer sellest, et neil on oluline, et neid paljudesse keeltesse tõlgitakse ning ka iga pisemgi teenimistasu on tähtis..
00:12:38 stj I.Treufeldt - oleme kirjandusega tõusnud aastast 1991, 2008 oli tipp, nüüd on saabumas rasked ajad. Kui rasked need teie jaoks on? K.Kaer - kerge ei ole, just ilukirjanduse ja tõlkeilukirjanduse tiraažid langevad.. Kaer selle põhjustest - raamatud pole odavad, lugemiseks minnakse pigem raamatukogusse..
00:13:25 K.Kaer raamatu raha jaotamisest autorile ja mujale - ..Varraku blogis on täpselt väljaarvutatud need protsendid, mismoodi raamatu hind kujuneb.. stj I.Treufeldt - ~ 8% autorile? Kaer - jah, selle ringis.. kui välisautorite õiguse ära ostame, siis 9-10%, ka eesti autoril pole väiksem..
00:14:06 stj I.Treufeldt - kas välisautorit on kasulikum avaldada? K.Kaer - ei ole, sinna juurde tuleb tõlketasu.. oma maa toodang on selles mõttes kasulikum..
00:14:26 stj I.Treufeldt - suure osa rahast saavad kauplused? K.Kaer - see lõpphinnast saadud protsent kõigub, praegu läheb see raha 40-50% kanti.. stj - see tundub mõistusevastane.. Kaer - ..raamatukauplustel on vaja üleval pidada personali, ruume jms.. suuri kasumeid nad raamatukauplemisest ei saa..
00:15:12 stj I.Treufeldt - see pool rahast tundub ikkagi röövellik.. kas on alternatiivseid müügivõrgustikke? K.Kaer müügikohtadest-.. interneti teel, raamatuklubid.. Kauplustele minevast rahast - ..selline protsent on terves maailmas, mitte ainult Eestis
00:15:44 stj I.Treufeldt - üks variant oleks ikkagi e-raamat. K.Kaer - jah.. e-raamat võib olla paberraamatu kõrval..
00:15:52 stj I.Treufeldt - ..teie menuk "Puhastus" - kui palju on seda müüdud füüsiliselt ja digikujul? K.Kaer - füüsilisel kujul juba ligi 26 000, aga digikuju puhul võin eksida- vb 200 eksemplari.. Eestis ongi digiraamatute müük ~0,2-0,3%..
00:16:26 stj I.Treufeldt digiraamatute puhul failide jagamisest sõpradega.. - ja teie jääte nii rahast ilma?! K.Kaer - kui te ostate selle ametlikult, siis sellel on piirangud peal..
00:16:52 stj I.Treufeldt - ..tegelikult tehnilisi piiranguid pole.. Aga miks me ei saa digi- ja paberraamatu laenutamise ühtsetele alustele viia? K.Kaer - kardan, et pole õige inimene sellele vastama.. digiraamatu laenutamine pidi olema erakordselt keeruline..
00:17:21 stj I.Treufeldt - kui palju ostavad e-raamatuid raamatukogud? K.Kaer - see oleneb raamatust, võib olla ka 20-30% kogutiraažist.. stj - kui raamatukogudes hästi laenutatakse, siis te jääte tulust ilma.. Kaer - ..ei jää tulust ilma ..on autoreid, keda laenutatakse raamatukogust ja on selliseid, keda ostetakse koju.
00:18:04 K.Kaer sellest, kuidas, miks ja milliste kirjastuste raamatuid raamatukogud endale tellivad.. raamatute tutvustamisest..
00:19:19 stj I.Treufeldt - ..digiraamatute puhul peate hakkama teie, kirjastused, rohkem nö lobistama raamatukogudes..? K.Kaer - oluline on ka see, kas ja kui palju on raamatukogudel raha raamatuid osta, sellest sõltub kui palju nad saavad me juttu üldse kuulata..
00:19:56 raamatute käibemaksust.. stj I.Treufeldt - ..20% 9%-i asemel - karm teema.. K.Kaer - ..tahan väga loota, et seda ei tule.. See tuleks iga eestikeelse raamatu trükise müügile väga kahjuks
00:20:26 stj I.Treufeldt sellest, et järsku aitab see, et raamatud, mis on seotud kõrgkultuuriga, need oleksid soodsamalt maksustatud ja kergemad teosed oleksid tavalise käibemaksuga? K.Kaer - ja kes määrab raamatu väärtust? Kaer raamatute raskest määratlusest.. Toob näitena Indrek Hargla teosed..
00:21:37 stj I.Treufeldt - ..milline on tõeline raamat - füüsiline või digiteeritud? K.Kaer - üks ei sega teist... stj - mis värvi kaanega raamat müüb paremini, sinine või punane? Kaer - punane..
00:21:57 stj I.Treufeldt - miks on uued raamatud nii viletsa köitekvaliteediga..? K.Kaer - ei maksa üldistada. Stj - milline võiks olla uus särav täht eesti kirjanduses? Kaer - Andrus Kasemaa
00:22:17 stj I.Treufeldt - ..ERR-is on hoogu võtnud koledate sõnade võistlus, kas teil on pakkuda mõni sõna? K.Kaer - konstruktsioon omama.. Eestis omatakse kõike - kassist, naisest huumorimeeleni. Stj - see tuleb inglise keelest. Kaer - jah, aga kui tagasi eesti keelde tõlkida, siis tuleb mitte have, vaid own
00:22:41 stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2013-002695-0002_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2013-002695-0002
Kestus: 00:23:14
Registreerimise kuupäev: 18.01.2013
Registreerimise aeg*: 2013-01-18 16:25:24
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;