ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Kaja Kallas ja Andres Maimik

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 60
Kestus: 00:52:10
Indeks: 2011-002695-0060
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 10.03.2011
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab otsesaadet, tutvustab saatekülalist - Kaja Kallas (Eesti advokaat ja poliitik, kuulub Reformierakonda, 2011. a. märtsis valitud Riigikokku)
00:00:39 Stj - palju õnne!.. olite valimistel ilmselgelt võitja - üle 7000 hääle .. K. Kallas - päris muljetavaldav, endalegi üllatav
00:00:53 Stj - kas võttis pea ringi käima, kui see number lõplikult selgus? Kaja Kallas (subt, kpl) - olin kohkunud. Esimene asi, kui jõudsin valimiste õhtule ja sain teada kogutud häälte numbrist, arvasin, et see on eksitus.
00:01:34 Stj - kas meediastaari tunne on meeldiv või paneb kohustused peale? K. Kallas - esialgu pole koormav, ajakirjanikud on olnud meeldivad, meediastaarina end ei tunne.
00:02:07 Stj - kas pole poliitikuna tundnud, et ajakirjandus on pealiskaudne, teeb liiga? K. Kallas - praegu on olnud kokkupuuted ajakirjanikega väga meeldivad.
00:02:22 Stj - kas teil pole tunne, et olete vales rollis - häältesaagiga seoses räägitakse teie isast, Siim Kallasest või siis räägitakse, et need on Ansipi vastuhääled? K. Kallas - ei, võib olla ma ei oska häälte-asja analüüsida, aga - kandidaat nr. 509 oli Kaja Kallas, mitte Siim Kallas ja selle juures polnud märget, et see on Ansipi vastuhääl.
00:03:15 Stj - kas valimisõhtul, koos kolleegidega, kerkis esile nö Ansipi häälte teema? K. Kallas - on öeldud küll, et kas võtsid Ansipi hääled ära.. Minu meelest tähendab see erakonna tugevust, ka teised reformierakondlased said sellest piirkonnast palju hääli.
00:04:07 Stj - mida peaminister ütles teile pärast valimiste lõppu? K. Kallas - ta oli pidevalt piiratud ajakirjanike poolt, korraks koridoris embasime, soovisime palju õnne.
00:04:23 Stj - mis saab edasi? Kas teist saab Riigikogu liige või on teil suuremad soovid? K. Kallas - esialgu toimuvad koalitsioonivalimised, olen läbirääkimistel asendusliige.
00:05:11 Stj - te siis teate, mis seisus on praegu koalitsiooni läbirääkimised? K. Kallas - suurtes piirides tean.
00:05:20 Stj - sotsidel on lootust võimuliitu saada? K. Kallas - praegu käivad läbirääkimised IRL-ga. Tulemused tuleb ära oodata.
00:06:05 Poliitikuks saamine. Stj - mida te selleks tegite, et nii palju hääli saite? K. Kallas - pakkusin ennast esinema erinevates rahvamajades, kohtusin inimestega..
00:08:02 Stj - eesti inimesed on poliitikahuvilised? K. Kallas - nii ja naa, väikestes kohtades on kohtumisõhtu suurem asi.
00:08:40 Stj - kas te Keit Pentuse eeskujul ukselt uksele ei käinud? K. Kallas - ei, kellegi ukse taha minek on teise privaatruumi tungimine. Minu vastu tundis huvi meedia, seetõttu oli mul lihtsam.
00:09:32 Stj - teie häältesaagis on läbilõige Eesti ühiskonnast - pensionär, üksikema, noor pere... Mida ütlete neile? K. Kallas - tagasisides sain teada, et sain valituks seetõttu, et mul on varasem elukogemus, professionaalsus. Riigikokku oleks vaja juriidilist kompetentsi.
00:10:35 Stj - olete öelnud, et advokatuuris valiti naisi juhatusse ilusa näo järgi.. K. Kallas - praegu see otseselt nii ei ole, aga jah, meil on seal vähe naisi.
00:10:57 Stj - enne valimisi oli naiste rolli teema väga esil, aga lõpptulemusena - naisi on oluliselt vähem kui eelmises koosseisus. K. Kallas (subt - Täna saates, Kaja Kallas, advokaat) - naist ei saa eraldi tähtsustada, tähtis on, et naine oleks professionaalne, teadmistega, et temast oleks kasu.
00:11:40 Stj - esimest kuud poliitikas.. mis tunne on..? Kas lööte selles väidetavalt meeste maailmas läbi? K. Kallas võrdleb oma algusaastaid advokatuuris, mil usaldati rohkem vanemaid mehi.. K.K. - ei oska veel poliitika kohta öelda, arvan, et naisel on omad plussid.
00:13:23 Stj - mis need plussid on? K. Kallas - naiselikud omadused - empaatia, hoolivus.
00:13:39 Stj - kas olete valmis oma ego alla suruma, tegema töö ära ja lasta särada teisel? K. Kallas - kõik on meeskonna töö, ei tähtsustaks kellegi rolli üle.
00:14:23 Stj - empaatiast.. kas suudaksite mõista II või III Eesti inimesi, oskaksite lahendada nende probleeme? K. Kallas - arvan, et Eestis ei ole klassi ühiskonda. Valimiste eel kohtusin paljude väga erinevate inimestega. Kerkisid üles ka probleemid, millele pole enne mõelnud, nüüd mõtlesin.. Võib olla olen Tallinnas oma arvamustes ja stampides kinni.
00:15:57 Stj - teie usalduskrediit on nii suur, kuidas Riigikogus seda välja teenida? K. Kallas - mulle on selline häälte arv ettemaksuna.. Reformierakonnal on pikk programm, seal on häid mõtteid, kuidas saaks elu paremaks muuta.
00:17:10 Stj - see eeldab seda, et rahval jääks mulje, et Riigikokku valitu teeb tööd, mitte ei naudi staatust. K. Kallas - minu üks suuremaid hirme on see, et ma muutun laisaks. Kavatsen üsna põhjalikult süveneda asjadesse.
00:17:53 Stj - kummitemplist.. kui ollakse mõnes küsimuses teisel arvamusel, kuidas mitte minna oma põhimõtete vastu? K. Kallas - ei nõustu kummitempli temaatikaga. Templiks olemist saab vältida - seal on inimesi, kes reaalselt küsivad küsimusi, vastamiseks peab kaasa mõtlema.. K.K. kompromissidest poliitikas.
00:19:23 Stj - te olete konkurentsiõiguse ekspert.. mida teha monopolide ohjeldamiseks? K. Kallas (subt - Täna saates: Kaja Kallas, poliitik) - tuleb liikuda üldiselt üksikule, mitte vastupidi. Kõigepealt on vaja strateegilist plaani, vastavalt sellele tehakse seadused. Seadused peavad omavahel kokku sobima.
00:20:41 Stj - te olete maininud, et Eesti suurim probleem on vihkamine, mida täpsemalt peate silmas? K. Kallas - viha , tigedust, näiteks netikommentaarides. K.Kallas Stefan Einhormi raamatust "Kunst olla hea", lahkusest teineteise vastu.
00:23:05 Stj - mulle tundub, et te olete tundeinimene..Tänases "Eesti Ekspressis" ütles Villu Reiljan, et poliitika pole tundeinimestele. K. Kallas - ka poliitika muutub ajaga. Praegu on poliitikas palju ärapanemist, võib olla peaks seal olema rohkem tundeinimesi.
00:24:08 Stj - mind häirib Riigikogo infotunnis omavaheline suhtlus.. see, kui on näha, et inimesed ei salli teineteist ja nad ei üritagi teineteise vastu viisakust üles näidata. K. Kallas raamatust "Metafoorid, mille järgi me elame". K. Kallas - võib olla olen idealist, aga usun, et teist inimest saab austada, kuigi me vaated on erinevad.
00:25:43 Stj paksu naha ja meelekindluse vajadusest poliitikas. K. Kallas - ei ole veel kogenud vaidlusi, sellest saab rääkida paari aasta pärast.
00:26:05 Stj - mitmed teie tulevased kollegid ütlesid, et K. Kallas on sümpaatne, siiras, veel rikkumata, et kui ta seda kampa näeb, siis ta võib üsna kiiresti muutuda. K. Kallas - (naerab) olen seda kampa näinud, esialgu ei ole selle kamba vastu midagi.
00:26:38 Stj - mis saab advokaadi karjäärist? K. Kallas - advokaadi teenust ei saa osutada sellest ajast kui osutud valituks Riigikokku.
00:27:24 Stj - mis peaks selle nelja aasta jooksul juhtuma, et te lähete tagasi advokaadi töö juurde? K. Kallas - ei tea.. olen mõelnud poliitikasse tulekut maratonina, mitte sprindina.. Stj - teie isiklik ambitsioon poliitikas? K. Kallas - liigun vaikselt edasi. Arvan, et kui sul on püstitatud eesmärk ja kõik ei lähe nii nagu vaja, siis ei saa nautida ei protsessi, ei väikeseid võite.
00:28:11 Stj täna külalist, lõpetab int.
00:28:29 Saatepea
00:28:45 Stuudio, stj Priit Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Andres Maimik (režissöör, dokumentalist, kolumnist).
00:29:07 Stj - üheaegselt linastuvad sinu poolt tehtud filmid - dokfilm "Kuku: mina jään ellu" ja komöödia "Kormoranid ehk nahkpükse ei pesta" - tõsine ja lõbus, vastandid, kuidas nii? Andres Maimik (kpl, subt) - minu üheks eeskujuks on renessaansi kunstnik Leonardo da Vinci, kes oli paljudel aladel suurepärane. Olen rahutu, püüan aegajalt ümberlülituda, teha erinevaid asju.
00:30:09 Filmist "Kormoranid ehk nahkpükse ei pesta". A. Maimik - komöödia, eluline, traagiline, dramaatiline, üks näitleja ütles, et väga kurb film.
00:30:52 Dokfilm A. Kukumäest. A. Maimik - suurim filmilavastaja oli elu ise, loomulikult ka A. Kukumägi. Dokfilmi tegemine on suhe, afäär, peaosalisega tekib lähedus. Õnneks on Kukumägi piisavalt edev, karismaatiline, meedialembeline, et näidata ausalt oma elu.
00:32:22 Stj - film polnud ainult Arvost, vaid ka inimestest tema ümber. Kuidas õnnestus võita usaldus? A. Maimik - ehk see johtus minu isikuomadustest, Arvo K. äkilisus põrkas vastu minu pehmust, sellest tekkis sünergia.
00:33:44 Stj - kui sinu ees rullub lahti teise inimese traagika, kas sul oli mõtteid, et, voh, sain head kaadrid või tuli äng peale? A. Maimik - võtteplatsil peab tegutsema professionaalina. Muidugi on moraalseid küsimusi, need tulevad hiljem, montaaži ajal. Kõik meie, Arvo, kaasautor Kaidi Kaasik ja monteerija Martin Männik, püüdsime teha filmi üldistusjõulisena.
00:35:54 Stj - alkoholism on ühesugune igalpool, inimesed on erinevad. A. Maimik - see film pole ainult alkoholismist, see räägib armastusest, võitlusest oma deemonitega, ülesaamisest, eneseteostusest, ohtudest, kiusatustest.
00:36:38 Stj - tõid filmi ka vahel koju kaasa, puges ta sulle naha vahele? A. Maimik - kõige raskem oli siis kui vaatasime Arvoga monteeritut läbi (kirjeldab seda).
00:37:52 Stj - .. ja film "Kormoranid", hoopis teistsugune, film, mis peab inimesed kinodesse tooma..Ühe spektri kaks otsa. Mis jääb vahepeale? A. Maimik - vahepeale jääb minu igapäevatöö.
00:38:50 Stj - ..kas filmitegemisega saab rikkaks? A. Maimik - saab näha, mis "Kormoranid" teevad. Aga vahepeale jääb eraelu, artiklid, sõbrad, lapsed.
00:39:09 Filmide rahastamisest Eestis. A. Maimik - ma pole kultuuriminister, kes saab sõna võtta Eesti filmindusest kui tervikust. (Subt - Täna saates: Andres Maimik, režissöör) Enda nimel saan öelda, et üritasime teha filmi, mis toob inimesi kinno.
00:40:39 Stj - mis valemiga see tehtud on? A. Maimik - kino ei ole matemaatika, loodan et tegemist on loominguga, lustiga, vaevadega, mõningal määral poliitikaga, administreerimisega. Valemit pole anda.
00:41:58 Stj - räägitakse, et Eestis pole filmi jaoks häid lugusid? A. Maimik - ehk pole häid motiive, keeruline on ehk jutustamistehnikaga. Ameerikas on see peensusteni väljaarendatud. Meie üritasime teha ladusalt kulgevat lugu.
00:43:33 Stj - kõik lood on maailmas ära olnud eri vormides ... Kukumäe, Kormoranide lugu .. A. Maimik - Homeros oma kandlega mängis kõik lood ette (naerab).. Stj - kas jutustamisoskus on kaasasündinud (hea-halb režissöör)? A. Maimik filmikoolitusest - mööda maailma sõidavad koolitusgurud, kes õpetavad skeeme, müüki.. See ei ole pelgalt kaasasündinud. Kaasasündinud omadused on taju, intuitsioon, huumorimeel.
00:44:55 Stj - kuidas on teha tööd tandemina (Kilmiga, Tolgiga)? A. Maimik - osade inimestega tekib klapp. Loomingulisi kriise on tandemina palju vähem, me toetame teineteist.
00:46:55 Stj - kui kolumnist - missuguse pilguga vaatasid praegusi valimisi? (Subt) Kas oled rahul, millises Eestis praegu elame? A. Maimik - Mina elan mugavalt.. olen rahul. Aga ma tajun pingeid, kibestumist, vastasseise. Valimiseelsed vastasseisud tunduvad kunstlikud, suhteliselt igavat poliitikat serveeritakse kui draamat. Ma ootan, et oleks riigimehelikku platoonilist filosoofilist alget, mõtlemise ilu.
00:49:40 Stj - kas su idealism laseb oodata seda, et kunagi näed poliitikutes seda, mida tahad näha? A. Maimik - ma ei tea, mida ma tahaks näha, ma tahan tajuda, et Eesti diskursuses oleks rohkem elegantsi, kõrgelennulisust, ei oleks väiklane. Võib olla on see väärikuse küsimus.
00:50:50 Stj - sinu järgmine plaan? A. Maimik - järgmisi töid tuleb ... igasuguseid töid.
00:51:10 Stj tänab külalist, lõpetab saate, lõputiitrid, ERR kõll.
Faili nimi: 2011-002695-0060_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2011-002695-0060
Kestus: 00:52:10
Registreerimise kuupäev: 11.03.2011
Registreerimise aeg*: 2011-03-11 11:50:01
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse