ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: David Vseviov ja Hardi Volmer

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 131
Kestus: 00:53:01
Indeks: 2012-002695-0131
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 15.11.2012
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:16 Stuudio, stj Priit Kuusk (kpl, subt) alustab saadet, tutvustab saatekülalist - David Vseviov (ajaloolane ja pedagoog), kes nädalapäevad tagasi ütles, et praegune olukord Eestis meenutab talle bolševistlikku Venemaad.. (Harta 12-le allakirjutanu)
00:00:54 David Vseviov (kpl, subt :01:03:) - ..ütlesin ma seda vähemalt kolm aastat tagasi esimest korda.. ..praegune olukord pole enneolematu ja ennenähtamatu
00:01:26 ajaloo kordumistest.. stj P.Kuusk - milliseid paralleele te näete praeguse usalduskriisiga, poliitilise kultuuri kriisiga? D.Vseviov - ..pigem ei ole kordumine mitte sündmustes, vaid inimeste käitumises.. kui paljud tunnetavad, et demokraatia enam ei toimi, siis ajaloo kogemuste järgi võib öelda, et pöördutakse vahendite poole, mida mina näha ei tahaks..
00:03:00 Harta-12 -e pöördumisest, millel on ka Vseviovi allkiri.. stj P.Kuusk - ..pöördumises ei taheta ju muudatusi meie kehtivas süsteemis, vaid inimeste käitumise osas, kes riiki juhivad.. D.Vseviov räägib, et inimesi pahandas ju suhtumine.. et valimis- ja rahastamissüsteemi probleeme oleks saanud ju lahti seletada.. Võimu ja inimeste suhe peaks olema võrdsel tasandil (nagu õppejõul ja üliõpilasel), praegu ei saa paljud aru, mida võim teeb ja üldine suhtlemisstiil uputab ka head asjad ära.. Sellised märgid viivad katastroofi poole..
00:05:08 D.Vseviov sellest, milles see katastroof võiks Eestis väljenduda - ..meil on raske prognoosida tulevikku, me võime sattuda näit mingisse kriitilisse situatsiooni, kus on vajalik rahva ja võimu ühine tegutsemine.. ja kui on pettutud demokraatias, siis see on oht meie riigi eksistentsile.
00:06:29 stj P.Kuusk sellest, et kui kriitika muutub lahmivaks ja kui valitsevad jõud väsivad ja pettuvad, võivad võimule saada riigile rohkem kahju tegevad populistid.. D.Vseviov - see kõik on õige ..aga me ju iga nelja aasta tagant tinglikult usaldame kedagi, no usaldage siis meid ka.. rääkige, arutage meiega..
00:08:30 stj P.Kuusk- mis oli teile selleks viimaseks piisaks karikasse..? D.Vseviov, sellest, miks liitus Harta 12-ga.. - ..asi ei ole sugugi nii hull, aga mul oli soov pöörata tähelepanu tendentsidele, arengutele.. ohud on märgatavad ja seetõttu liitusin inimestegrupiga, kes koostasid Harta 12, mitte sellepärast, et Eestis on halb, Eestis on suurepärane elada..
00:09:35 stj P.Kuusk - me kipume seda alatihti ära unustama, on vaja kedagi, kes meile seda meelde tuletavad.. D.Vseviov - ..ja on vaja maailmas ringi vaadata
00:09:42 stj P.Kuusk - ..me võtame paljut iseenesestmõistetavalt.. paljud Lõuna-Euroopast siia tööle tulnud ülistavad meie lihtsat süsteemi, inimlikkust, pangandust, internetti.. D.Vseviov - ..ma tahan, et oleks veel parem.. paljud asjad on meil väljunud igasuguse kontrolli alt - toimub sundparteistamine.. Vseviov toob näite nõukogude ajast..
00:11:12 stj P.Kuusk - ..see on evolutsioon- parteid on läinud nii suurteks, nad vajavad lisaraha.. D.Vseviov - arusaadav.. Vseviov sellest, et meil on asi nii kaugele läinud, et ärimees väidab, et ta ei julge ühte või teist parteid toetada.. Vseviov sellest, et ärimehe talle sobiva maailmavaate toetamises pole midagi taunitavat.. aga kui ärimees maksab mitmele parteile, ei tunnista seda avalikult - st et ta tegutseb mitte lähtudes ideoloogiast, vaid omakasust..
00:12:49 D.Vseviov sellest, kas sellest on mingit kasu, kui osapooled kohtuvad presidendi juures koosolekul, et rääkida lahendustest - ..pädevad inimesed on kindlasti teinud kümneid ettepanekuid näit kuidas muuta rahastamist.. võiks muidugi leppida kokku selles, et midagi on vaja muuta.. Vseviov usalduse kadumisest poliitikute vastu.. (:14:29: subt - Täna saates: David Vseviov)
00:14:47 Estonian Airi võimalikust pankrotist.. stj P.Kuusk - kas usaldada majandusministrit, kes ütleb, et kõik saab korda.. või olla kahtleval seisukohal? D.Vseviov -jah, kas usaldada või olla kahtlev.. ega see pole halb, kui me kahtleme.. aga võimuparteidele on see endale kahjutoov - kaotada nii toetust on lihtsalt rumal
00:16:16 stj P.Kuusk sellest, kas saab tõmmata paralleele meie meeleavalduste ja Põhja-Aafrika kevade alguse vahel, kus võimuklikk ei saanud aru, et inimesed pole nendega rahul? D.Vseviov - arvan, et ei.. meil revolutsioonilist situatsiooni veel ei ole.. Meie juba räägime, aga nendes riikides rääkida ei lastud..
00:17:36 stj P.Kuusk - kas see on hea, et meie riigis saab kasutada loosungeid, väljendeid nagu "Ansip võlla".. "Poliitilised värdjad"..? D.Vseviov - ..kui me nõuame kultuuri poliitikutelt, siis me peame seda nõudma kõigepealt iseendalt.. mina taolisi väljendeid ei kasuta.. stj - .. peab mõtlema enne sõnade kaalule? Vseviov - jah, eriti kui seda tiražeerid.. me teame ju ajaloost sõnade "seina äärde" lahendeid..
00:18:49 stj P.Kuusk - mis Eestis võiks olla teistmoodi? Kui üks partei on olnud 7 a võimul ja võim ju muudab arrogantseks, enesekindlaks, siis on ju paratamatu olla seal, kus me oleme? D.Vseviov - ..aga kultuurne käitumine pole midagi ülejõukäivat.. me kõik ja igalpool oleme ju kõik ühe asja eest väljas ja niikui juht seda unustab, hakkab kõik lagunema
00:19:55 stj P.Kuusk - kas teile ei tundu, et see diskussioon ei toimu enam avalikult, vaid selleks on tagatoad, facebook, suletud kogukonnad? D.Vseviov sellest, et asju on ikka arutatud suletud kogukondades - valitsuses.. Aga kui enne seaduste vastuvõtmist pole asju läbiräägitud, kui spetsialiste pole kaasatud, siis lõpptulemusel sünnivad ebapädevad otsused.. Vseviov toob näitena Stalini valed otsused, kui ta magas maha Saksamaa kallaletungi..
00:21:44 stj P.Kuusk - kas praeguse Venemaa kohta saab ka öelda, et seal on ainuotsustaja? D.Vseviov - muidugi on.. stj - kas paralleele Eesti Venemaa vahele saab tõmmata, näit meil Kapo ja prokuratuuri mõjuvõimu kärpimine? Vseviov - me võime leida paralleele ka Ameerika Ühendriikidega.. Ma ei näeks sääse ja karu vahel nii suuri paralleele, me elame tunduvalt vabamas õhkkonnas
00:23:01 stj P.Kuusk - kas Eesti vajaks võimuvahetust? D.Vseviov - ma ei näe lahenditena võimu vahetusi.. loomulikult demokraatlikus riigis võim vahetub, selleks on teatud mehhanismid ja see on tema eelis.. Täidesaatval võimul on läbi ajaloo olnud tung autoritaarsuse poole (toob näitena Hilise Rooma)
00:23:58 D.Vseviov Reformierakonna hirmust kaotada võim.. töökaotuse kartusest.. Vseviov sellest, kui võimujuhile anda pidevalt teada, et ta on ilmeksimatu ja geenius, siis ta hakkabki mõtlema, et keegi teine ei saagi millestki aru
00:25:41 D.Vseviov sellest, kas isa võib öelda pojale, et ta poliitiku töö asemel õpiks mingit muud ametit.. - isadest ja poegadest saab vene kirjandusest lugeda ..eks isadel on kindlasti oma roll, poegadel samuti.. stj - ega te ei mõtle Pavlik Morozovit? Vseviov - ei, seda rolli ma küll ei kujutanud ette.
00:26:22 noorpoliitikutest suurpoliitikute kõrval, kes nagu ei suudaks ise oma peaga mõelda jms.. D.Vseviov sellest, et vanus ei ole siin tähtis, lipitseda saab ka vana.. stj P.Kuusk - nooremat inimest on kergem manipuleerida. Vseviov - seda kindlasti teatud situatsioonides..
00:27:09 "Müstilise Venemaa" 500-ndast salvestusest.. D.Vseviov - jah, järgmisel nädalal.. sellele eelnes 120 osa, mis rääkis peaaegu Venemaast, Bütsantsist.. seal oli veel Vene naisvalitsejannad jt
00:28:07 stj P.Kuusk - kas te ajaloost kunagi ära ka väsite? D.Vseviov ajaloost - ajalugu on ju nauding.. Seal on hea mängida.. ajalugu teades on hea kontrollida, kuidas ja mida inimene teeb teatud situatsioonides.. Vseviov õppetunniks praegustele sündmustele - mõnikord, kui inimesed pettuvad demokraatias, on väga suur oht, et nad pöörduvad autoritarismi (toob näitena Eesti saatust 1939ndal)
00:29:19 stj P.Kuusk - ..ka Euroopas on pead tõstmas marurahvuslus, populism.. D.Vseviov - need Euroopa märgid ei ole sümpaatsed..
00:29:41 stj P.Kuusk - kuidas te näete Euroopat ja Eestit 30 aasta pärast? D.Vseviov - .. tulevikku on prognoosida peaaegu võimatu - vanasti oli maailma hukutamiseks olemas nui, aga tänapäeval on selleks võimalused piiramatud.. stj - .. st et iga päev on nagu loteriivõit? Vseviov - võib ka nii öelda, aga loodame et see on võit.. terve mõistuse võit.. Eestis on suurepärane elada.
00:30:45 stj P.Kuusk lõpetab intervjuu..
00:31:04 saatepea katke
00:31:09 stuudio, stj P.Kuusk tutvustab teist saatekülalist - Hardi Volmer (filmirežissöör, lavastaja, teatrikunstnik, muusik.. stj ütleb ka poliitik)
00:31:26 stj P.Kuusk - .. Pehmed ja karvased, Singer Vinger, animatsioonid, mängufilmid.. Mis veel praegu on aktuaalne sinu tööpõllul? Hardi Volmer (kpl, subt) - .. mul pole midagi lisada.. kui sa poliitika tegemise all pidasid silmas, ma loodan, Pehmeid ja karvaseid, see on ka poliitika ainuke väljund
00:31:57 stj P.Kuusk - ..oled poliitiliselt aktiivne läbi selle, et oled partei liige.. H.Volmer - no ma olen määratlenud ennast, niisuguseid on palju.. Stj - just.. oled aktiivne, sest sa mõtled kaasa, elad kaasa Eesti riigile, võib olla andsid allkirja Harta 12-le? HV - ..minu poliitiline aktiivsus piirdub nukušõuga..
00:32:22 stj P.Kuusk - kas sind rõõmustab see, mis siin toimub, seda kui Pehme ja karvaste stsenaristile..? H.Volmer - üksiti justkui rõõmustab.. teisalt on see üheülbaline.. tegelikult ei ole lihtne teha saadet selle supi sees praegu..
00:33:06 stj P.Kuusk - sa tunned ju ikkagi vastutust.. H.Volmer - .. praegu tambitakse teatud põhjustel ühte väravasse.. me üritame olla oma väikeses saates mitmetahulisem..
00:33:49 stj P.Kuusk - kas sa pead olema poliitiliselt korrektne? H.Volmer - .. vat lähen ja näpistan näiteks nukku põsest.. stj - teed siis seda? HV - ei tee.. näitlejate aeg on piiratud.. vallatusi ei jõua teha.
00:34:27 A.Ansipi tänasest nö vabandamisest pressikonverentsil.. stj P.Kuusk - ..kas see jõuab teemana Pehmetesse ja Karvastesse? H.Volmer - jah, absoluutselt, sest kui esineda nii võimsa statemendiga nagu Ma vabandan... Ma sain sellestküll sinu käest esmakordest kuulda..
00:35:35 stj P.Kuusk - ..iga poetatud sõna ju tänapäeval võetakse üles ja pannakse internetti, nii et ei kao ta kuhugile aegade lõpuni, seda näevad kõik ka järelvaatamises.. H.Volmer - parakudi, parakudi jah..
00:35:45 stj P.Kuusk - ..mis on su kütuseks erinevateks projektideks.. H.Volmer näit Singer Vingerist .. no kuidas sa selle jätad, kui see töötab.. meeldib rahvale ja meile on majanduslikult kasulik ja..
00:37:00 stj P.Kuusk - kas Singer Vingeri tegemine on veel mõnus..? H.Volmer - .. see esiti rõõmu ei valmista, kui reede öösel peab laval olema.. kuid kui lõpuks oled seal laval, siis on tore..
00:37:45 stj P.Kuusk - ..kas see ennasthävitav pole, kui on kogu aeg nii palju kohustusi.. mitu projekti, eraelu jm? H.Volmer - aga enamik inimesi ju nii elabki.. seda tuleb kuidagi optimeerida, ära jaotada.. HV sellest, kuidas keegi siin maailmas ellu jääb..
00:38:46 stj P.Kuusk - selle eest tuleb maksta teinekord karmi hinda. H.Volmer - jah, kui sa ei lõõgastu. See on pikk jutt, kuidas ennast energeeltiliselt taastad ja laed.. Kui see oleks mulle üliinimlik, oleks ma ammu katki, oleks paljud asjad kõrvale jätnud..
00:39:44 H.Volmer paljude töödega tegelemistest.. - suure osa inimeste tegemistest me ei tea midagi.. mina olen sattunud tegema asju, mis on nähtavad ja jääb mulje, et küll nüüd vuhistan tööd teha.. HV näitlejate pingelisest tööst..
00:40:32 H.Volmeri viimasest projektist, animafilmist "Olmeheidutus" - inglise keeles "Fitless".. Stj P.Kuusk lühidalt sellest, mida teab sellest filmist.. ja küsib Vomerilt, kust idee ja mida ta filmiga öelda tahtis. (:41:27: subt - Täna saates: Hardi Volmer) HV - .. alguseks oli toredate lihasepunnitajate endi filmikatsetus.. Minu film on läbi ülitreenitud inimkeha sumbunud, kinnise, totalitaarse ühiskonna paroodia..
00:42:24 H.Volmer "Olmeheidutuse" võimsast visuaalsest keelest..
00:42:59 stj P.Kuusk - kas see oli esimene film, kus said inimesi kasutada nukkudena..? H.Volmer - selle animatsiooni kategooria nimetus on piksilatsioon, kus animeeritakse elavat inimest.. me oleme nii mitmeid filme teinud.. animaatorid on inimest animeerinud, näit Pärnu näitlejat, Indrek Taalmad..HV inimese animeerimisest, "Omaheidutuse" kulturistide animeerimisest...
00:44:28 Stj P.Kuusk - kuidas sellel filmil on läinud? P.Pärn rääkis meie saates, et Eesti animatsiooni hinnatakse välismaal oluliselt kõrgemalt kui Eestis.. H.Volmer sellest, et sellisel juhul räägime selle eriala inimestest või animatsiooni fännidest, sest animatsioonil ei ole massiivset populaarsust.. HV Eesti animatsiooni tuntusest ja näitamisest kodumaal..
00:46:24 stj P.Kuusk - .. sul on tegemisel 2 tööd - dokumentaalfilm ja mängufilm.. H.Volmer oma tegemisel olevast mängufilmist "Elavad pildid", sellest kui mahukas film saab - umbes 2 t 10 min, mis Eesti kontekstis suhteliselt erakordne.. et on tegemisel vähese rahaga, seetõttu valulik ja vaevarikas teha.. et loodetavasti saab film valmis Eesti Vabariigi aastapäeva paiku..
00:48:08 stj P.Kuusk - mängufilm "Elavad pildid" on läbilõige Eesti filmi ajaloost? H.Volmer - me räägime maailma filmikunsti eri ajastute vahenditega Eesti 20.sajandi ajaloost
00:48:28 H.Volmer mängufilmi "Elavad pildid" näitlejatest.. - ühte ja sama karakterit mängivad erinevad näitlejad..
00:49:07 stj P.Kuusk - kas Sa elad filmi tegemisel raha vähesuse tõttu kompromisse valuliselt üle? H.Volmer - .. see on väikeste filmimaade probleem üleüldse.. ma väga ei põe sellepärast, sest üllataval kombel oleme jäänud ikkagi vee peale.. aga raske ta on..
00:50:57 stj P.Kuusk - on oodata ka dokumentaalfilmi, kahasse Kiur Aarmaga, mis räägib Eesti reklaamfilmist.. H.Volmer räägib, miks ta teeb kahte filmi korraga.. sellest et see film vahepeal seisis ja nüüd püütakse valmis teha.
00:51:35 stj P.Kuusk - ja see on ajalooline film väga huvitava materjaliga? H.Volmer - see räägib meie nõukogude aegsest reklaamiimpeeriumist.. meie Eesti Reklaamfilmist.. stj - kuigi ei olnud midagi reklaamida? HV - just.. Peategelaseks on selle aluspanija Peedu Ojamaa ..film on tekitanud päris aktiivset rahvusvahelist huvi..
00:52:21 stj P.Kuusk lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2012-002695-0131_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2012-002695-0131
Kestus: 00:53:01
Registreerimise kuupäev: 17.11.2012
Registreerimise aeg*: 2012-11-17 17:57:13
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;