ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: "Punkar ja miilits"

Saada link

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 28
Kestus: 00:27:31
Indeks: 2012-002814-0029
Režissöör: Salme-Riine Uibo
Esmaeeter: 26.02.2012
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: Märts 1984
00:00:05 Jüri (ARGO AADLI) vaatab köögis ringi, tiiter: XXIIIV osa, Punkar ja miilits. Jüri võtab baarikapist pudeli viina ja klaasi, paneb lauale, võtab veel külmkapist taldriku soolakurgi ja sibulaga.
00:00:39 Jüri (ARGO AADLI) valab endale viina ja joob klaasi põhjani, hammustab sibulat peale. Tuleb Jüri isa Nikifor (AGO ROO) ja küsib, aks viina joome. Jüri küsib, kas paneb talle ka. Nikifor räägib, et doktor keelas tal rohtude võtmise ajal joomise ära. Nikifor räägib, et tema arste ei karda. Jüri ütleb, kui arsti ei luba, siis ta ei vala talle.
00:01:25 Saatepea
00:01:51 Nikifor (AGO ROO) (vene aktsendiga) paneb tähele, et Jüri mõtleb naistele. Jüri (ARGO AADLI) ütleb, et ta ei mõtle naistest, mõtleb tänase haarangu peale, kus nad pidasid kinni 2 retsidivisti. Nikifor segab vahele ja ütleb, et Jüri valetab ja mõtleb ikkagi naistest, tema ise ka mõtleb kogu aeg naistest.
00:02:17 Jüri (ARGO AADLI) tunnistab, et mõtleb naistest ja valab veel viina, joob põhjani. Nikifor (AGO ROO) palub endale ühe väikse klaasi valada, mille ta kohe põhjani joob. Nikifor küsib, miks Jüril kui suurel mehel veel naist ei ole, kui mehel naist ei ole, läheb mees lolliks, ilma naisteta on kurb maailm. Jüri ütleb, et ei taha naistest rääkida ja lubab hakkama saada.
00:02:52 Nikifor (AGO ROO) ütleb, et papa aiatab ja Jüri peab kuulama tema tarka nõud, et kõrvaltoas elab üks tütarlaps Pille ja Jüri peaks tema ära võtma. Nikifor ajab end kargu najale püsti ja lubab ise Pille ära võtta kui Jüri seda ei tee. Jüri (ARGO AADLI) hoiab teda tagasi ja pahandab temaga, et ärgu ajagu lolli juttu. Nikifor ütleb, et Jüri on liiga pehme, Nikifor tahab öelda, et Jüri on nagu see - liha sees ja võdiseb. Jüri ütleb - sült. Nikifor ütleb, et Jüri on nagu sült, aga naine ei taha, et mees on nagu sült, naine tahab, et mees on tugev. Jüri ütleb, et saab ise hakkama. Nikifor ütleb, et saab jah ja hakkab minema.
00:04:05 Vahekõll
00:04:07 Laual mängib kassettmagnetofon. Punkar Sille (MARIA SOOMETS) paneb maki seisma, vahetab kasseti ära ja asub jalad laua peal seda kuulama. Tuleb Pille (LIISA PULK), kes küsib, kas Sille vahetas kasseti ära. Sille arvas, kui Pillet toas ei ole, siis võib ta oma muusikat kuulata. Pille ütleb, et ta on köögis ja kuulab makk sealt, läbi ukse.
00:04:42 Pille (LIISA PULK) räägib Sillele, et ta on tegelikult väga tore inimene ja tema ketid ja haaknõelad enam väga ei häiri, ainus, mis teda häirib, on Sille muusikamaitse. Sille (MARIA SOOMETS) räägib, et Pille on ka tegelikult väga tore inimene, aga üks asi, mida ta ei suuda alla neelata, on Pille muusika ja kui Pillet pole toas, siis äkki ta tohiks... Pille ütleb kohe, et see röökimine ja kräunumine käib rõvedalt närvidele. Sille räägib rahulikult, et see Pille disko, vabandust, pask käib talle ka ilgelt närvidele, see on nagu okse.
00:05:27 Vahekõll
00:05:30 Jüri (ARGO AADLI) loeb vihikust nn joogavõtteid ja proovib teha. Tuleb Pille (LIISA PULK) ja leiab Jüri harjutusi tegemas. Pille jääb tasakesi vaatama ja hakkab siis naerma, küsib, aks Jüri õpib rahvatantsuks või mingi lindikava. Jüri hakkab vabandama. Pille rahustab ta maha, et see paistas lihtsalt nii naljakas välja, ega ta pahapärast ei naernud.
00:06:14 Pille (LIISA PULK) küsib Jüril vihiku kohta. Jüri (ARGO AADLI) ütleb, et see on üks vihik. Pille näeb, et see on vihik. Pille loeb vihikust, et see on joogide isomeetriline võimlemine. Jüri räägib, et tegeleb joogaga. Jüri küisb, mis ta selle paelaga peaks tegema. Pille küsinb, kust Jüri selle vihiku sai. Jüri räägib, et konfiskeeris selle ühe aferisti käest ja tegeleb nüüd joogaga, et seal on kirjas, et see on väga salajane asi ja väga salaja ta selleg nüüd tegelebki.
00:06:46 Pille (LIISA PULK) loeb vihikust harjutuste kohta ja ütleb siis tema ei tea küll joogast mitte midagi, aga see vihikus on täiesti tavaline hommikuvõimlemine, mitte midagi salajast. Jüri (ARGO AADLI) vannub ja tunnistab häbitundega, et on nagu eilane, paneb aferisti istuma ja hakkab tema ettekirjutuste järele joogat tegema, ta on kindel, et see aferist on selle asjaga inimeste käest rublamägesid kokku ajanud. Pille (LIISA PULK) lubab mitte kellelegi rääkida. Jüri on tänulik, kuna see ei tuleks Jürile kasuks.
00:07:39 Jüril (ARGO AADLI) meenuvad isa Nikifori sõnad, kus isa ütles, et Jüri on nagu sült, (m-v) meenutus Nikifor (AGO ROO) ja Jüri
00:07:51 Jüri (ARGO AADLI) vaatab kivistunud pilguga ja ütleb: sült. Siis aga ärkab ja peksab end üles ja lubab tööle minna. Pille (LIISA PULK) jääb jäerel vaatama.
00:08:09 Vahekõll
00:08:17 Sille (MARIA SOOMETS) loeb punkluuletust. Ats (MAIT MALMSTEN) kuulab. Sille ütleb, et see oli anarhismi hümn ja hakkab kartuleid koorima. Ats küsib, kas Sille kirjutas selle ise. Sille ütleb, et kirjutas jah. Ats ütleb, see oli väga hästi kirjutatud ja küsib, mis mustadest lippudest Sille rääkis. sille ütleb, et must lipp on anarhia sümbol. Ats küsib, kas punkar on anarhist. Sille ütleb, et täpselt.
00:09:19 Ats (MAIT MALMSTEN) küsib, kas neil (punkaritel) on mingi plaan, et Sille rääkis mingist riigikukutamise plaanist. Sille (MARIA SOOMETS) ütleb, et see oli kujundlikult öeldud, aga anarhisti eesmärk on ühiskond, kus valitseb anarhia. Ats küsib veel ettevaatlikult Sillelt, kas punkaritel on plaan kukutada ENSV. Sille seletab, et riigi nimi pole tähtis, tähtis on see, mis ühiskonna kord seal valitseb. Punkarid pooldavad anarhiat. ats küsib, kas ENSV võiks punkarite arvates olla anarhistlik. Sille arvab, et võiks küll, aga kui valitseb anarhia, siis pole riikide nimedel tähtsust, siis polegi riiki, on ainult kord ehk mittekord, sest anarhia on korra vastand
00:10:09 Ats (MAIT MALMSTEN) ütleb, et natuke on keeruline - kord, mittekord... Ats küsib punkarite kohta veel, nõelad, ketid...mis nad teevad üldse seal Moskva ees, kas istuvad. Sille (MARIA SOOMETS) seletab, et asja juurde jäib ikka teooria ka, väga paljud pole seda teooriat lugenud, aga need pole ka mingid õiged punkarid. Õige punkar lähtub ikka anarhismi doktriinist. Ats küsib, kas see riigivastane pole ja kas pinkarid relvasataud ülestõusu ei plaani. Ats hoiatab, et nad lähevad vangi. Ats küsib sosinal, ega Sille seal kuskil püssi ei hoia
00:11:00 Vahekõll
00:11:11 Nikifor (AGO ROO) tuleb karjudes uksest sisse ja ütleb, et mida tema kuulma peab, et nende majas on anarhist, et tema tundis palju anarjiste, tema isa oli anarhist jt tema lähedased olid anarhistid. Nikifor ei saa aru, miks tänapäeval anarhist on, tsaari njetu. Ats (MAIT MALMSTEN) selgitab, et Sille on uue aja anarhist. Nikifor imestab, et Sille (MARIA SOOMETS) on anarhist. Nikifor räägib, et kõige tulisemad ja vihasemad anarhistid olid ikka noored ilusad neiukesed. Nikifor räägib kauge aja anarhistidest.... Sille ja Ats kuulavad.
00:12:24 Nikifor (AGO ROO) küsib, kas Sille (MARIA SOOMETS) on pommi teinud. Sille pole teinud. Nikifor küsib veel, kui palju dünamiiti on pommi jaoks vaja. Sille ei tea ja Nikifor õütleb, et Sille pole õige anarhist. Nikifor tõuseb kahjutundega püsti ja läheb kargu najal ukse poole, pöördub veel Sille poole, et kui Sille tahab anarhistiks hakata, siis ta õpetab Sillele pommi tegemist, et tema kui vana revolutsionäär, teab, palju dünamiiti vaja läheb, tema on mitu pommi teinud, lõpetab jutu ja lubab magama minna (vn k, tlgsubt-)
00:13:12 Sille (MARIA SOOMETS) on hirmunud ja küsib, kes see veel oli. Ats (MAIT MALMSTEN) ütleb, et see oli nende maja revolutsionäär, anarhist, võib Sillele palju õpetada vist
00:13:21 Vahekõll
00:13:37 Ats (MAIT MALMSTEN) pühib lapiga baariletti. Tuleb Sirje (LAINE MÄGI) ja küsib, kuidas Atsil tööpäev edeneb. Ats ütleb, et mis ta edeneb ja küsib, kas Sirje tuli teda inspekteerima. Sirje ütleb tülpinult, et tuli jooma ja palub Atsil 50 grammi valada. Ats haarab pudeli järele, aga Sirje ütleb, et lahjendamata pudelist. Ats naeratab ja otsib teise pudeli ja valab Sirjele. Sirje kurdab, et põgenes töö juurest, sest uus töökoht kägistab ta ära. Sirje küsib, mis on kõige hullem sportlastega asjaajamisel. Ats arvab, et bürokraatia. Sirje ütleb, et sportlane, endine sportlane. Sirje küsib, mis saab sportlasest kui tema paremad päevad möödas on. Ats ei aima. Sirje ütleb pahaselt, et joodik. Suurem osa endisi sportlasi on joodikud.
00:14:47 Sirje (LAINE MÄGI) võtab klaasist lonksu ja ütleb, et tema peab niisugustega asju ajama, palub Atsil veel ühe valada ja tõdeb, et temast saab ka joodik. Ats (MAIT MALMSTEN) annab Sirjele veel klaasikese ja küsib, kas ta pole mõelnud parteitöö asemel millegi muuga tegeleda. Ats kiidab ennast, kes oli enne suvaline eikeegi ja nüüd realiseerib ennast korralikus töökohas. Sirje ütleb, et muidugi on ta mõelnud, aga ta on sellest parteilisusets nii läbi kasvanud, et (toob näiteid)...ja läheb raevu
00:15:35 Sirje (LAINE MÄGI) hakkab minema, aga enne küsib Atsil (MAIT MALMSTEN) ühe musi.
00:15:38 Vahekõll
00:15:46 Sille (MARIA SOOMETS) loeb aaua taga raamatut. Paavo (TIIT SUKK) istub köögikapil, võtab põuest banaani ja hakkab seda demonstratiivselt sööma. Sille piilub Paavo poole. Paavo paneb käe põue ja leiab seal Coc-Cola-purgi, teeb selle lahi, joob ja krooksutab. Sille muigab ja küsib Paavolt, mis on. paavo ütleb, et midagi. Sille küsib, miks Paavo luristab ja krooksub. pavo ütleb, et ta lihtsalt vaatas, mis tal taskus on.
00:16:51 Vahekõll
00:17:03 Baarileti taga seisab Ats (MAIT MALMSTEN), tuleb rõõmsalt tervitades Aadu (FELIKS KARK). Ats ütleb, et tema perekonna hulgas on tema baarikene üsna popp. Aadu palub välja valada, sest ta tuli tähistama, sest sai hea portsu keelatud kirjandust. Ats vaigistab teda. Aadu lubab Atsile ka lugeda anda, selle eest võib kõvasti kinni minna.
00:17:28 Ats (MAIT MALMSTEN) räägib Aadule , et see nende pungitüdruk tahab mingit revolutsiooni korraldada ja räägib mingist korra kukutamisest või korra vahetamisest mittekorra vastu, ats ei saa ise ka aru mis asju Sille ajab. Aadu (FELIKS KARK) arvab, et see on tore. Ats palub, et Aadu Sillega midagi ette võtaks. Aadu lubab vaadata, mis materjal ta on, sest ega pealt ei ole seda ju näha, kas on inimene valmis nõukogude korra vastu võitlema või ei ole. Ats palub Aadul lihtsalt Sillega rääkida ja temast normaalne inimene teha
00:18:02 Ats (MAIT MALMSTEN) soovitab Aadul rääkida oma sõpradest, kes Vorkutasse saadeti vms. Et löögu tal kuppel puhtaks. Ats kardab ja ütleb Aadule, et Sille võib nende juures hoida tulirelva. Aadu (FELIKS KARK) läheb põnevile ja lubab vaadata kui valmis Sille vaim on. Aadu joob klaasi põhjani, tänab Atsi ja lahkub. Ats arutab, et nüüd saatis hullu hullu rahustama, nüüd on 2 revolutsionääri
00:18:39 Vahekõll
00:18:41 Jüri (ARGO AADLI) silub soengut ja keskendub, meenutab veel isa Nikifori sõnu:( Pille,Pille, tema ilus tütarlaps....), pildis (m-v) Nikifor (AGO ROO) räägib, Jüri kuulab
00:19:10 Jüri (ARGO AADLI) seisab koridoris, äkki hüüab teda ema Aino (HELENE VANNARI), tormab juurde ja räägib mis on juhtunud, et mis need pasatskitest naabrid on korraldanud. Jüri küsib, mis lahti on. Aino räägib, et nad on nede toast seina pealt Tšeržinski portree ära varastanud ja mingisuguse morda asemele riputanud (näitab Belmondo plakatit).
00:19:29 Jüri (ARGO AADLI) teatab, et midagi pole ära varastataud, ta ise viskas selle minema. Aino (HELENE VANNARI) küsib, kas Jüri on absoluutselt ära pööranud, kas Jüri üldse teab, kes Tšeržinski on, see on Jüri isale sama hea kui teine isa, see oli nõukogude miilitsa vanaisa ja Jüri viskab selle minema ja paneb mingisuguse itaalia molu sinna asemele. Aino räägib veel, et ära on varasatatud nende toast martsipanist Onu Stjopa.
00:20:02 Jüri (ARGO AADLI) ütleb, et Jean-Paul Belmondo ei ole mitte itaalia, vaid prantsuse filminäitleja ja onu Stjopa sõi ta ise ära. Jüri ütleb emale: nüüd on nii, mamotška - punkt 1, plakat tagasi panna, punkt 2, mind rahule jätta, punkt 3, nii hakkabki olema. Jüri läheb kööki
00:20:21 Sille (MARIA SOOMETS) loeb raamatut, Paavo (TIIT SUKK) toetab köögikapile, siise astub Jüri (ARGO AADLI). Sille küsib, kas Jüri tuleb neid jälle kinni panema. Paavo viskab banaanikoored Jüri jalge ette. Jüri astub kindlameelselt Sille juurde ja teatab, et tema vanaisa oli anarhist, isa oli revolutsionäär ja tema on nõukogude militsionäär. Kui punkar avalikus kohas urineerib, siis paneb ta tema pikema jututa kinni. Jüri jätjab jutuut, et on kongidesse pistnud alama ja keskastme parteitöötajaid, kunstnikke ja isegi ühe ehitusministri asetäitja.
00:20:45 Jüri (ARGO AADLI) räägib, et selles riiulis on 4 kirjanikku, keda ta on erinevatel põhjustel tänavalt üles korjanud ja punkareid ei vabasta mitte miski kaaskodanike vabastamisest. Jüri ütleb, et kõnetund on lõppenud ja kamandab, et vabastataks köök erioperatsiooniks. Sille(MARIA SOOMETS) hakkab Pille tuppa minema, aga Jüri näitab näpuga välisukse poole. Paavo (TIIT SUKK) vahib suu ammuli ja ütleb, et Jüri on ikka väga kõvaks meheks hakanud. Jüri ütleb tõsiselt, et see käib Paavo kohta ka. paavo hakkab minema. Jüri ütleb, et kodanik (Paavo) võtaks oma provokatiivse rämpsu ka põrandalt ära. Pavo võtab banaanikoored põrandalt üles ja lahkub. Jüri läheb koputab kindlameelselt Pille toa uksele.
00:21:53 Pille (LIISA PULK) loeb pikali raamatut ja vastab koputamisele: jaa! Tuppa tuleb Jüri (ARGO AADLI). Pille paneb maki kinni. Jüri tervitab ja teatab, et täna on ohvitseride majas miilitsate ball, kõik võivad sinna kedagi kaasa võtta ja tema on otsustanud kaasa paluda kõige ilusama tüdruku, keda ta tunneb ja selleks on Pille. Pille on üllatunud. Jüri jätkab, et pidu algab kell 7, tantsuks mängib VIA, tuleb tore õhtu ja küsib siis Pillelt, kuidas tundub. Pille ei saa muud suust, kui: tundub. Jüri tänab Pillet ja ütleb, et praegu rohkem küsimusi polegi ja lubab kell 6 järele tulla
00:22:37 Jüri (ARGO AADLI) tuleb Pille toast, Ats (MAIT MALMSTEN) tuleb väljast. Jüri ütleb Atsile käskivalt, et nende kord on täna kööki koristada. Ats ei saa aru Jüri käitumisest.
00:22:51 Vahekõll
00:22:54 Pille (LIISA PULK) viskab käevõru õhku ja on morni näoga. Sille (MARIA SOOMETS) loeb teise voodi peal raamatut ja küsib, kas Pillel on mingid närvihäired. Pille räägib pahuralt, et teda kutsuti miilitsate ballile. Sille hakkab naerma ja ütleb, et Pille liigub ikka õige ägedas seltskonnas ja küsib, milles probleem on. Pille pole kindel, kas ta ikka tahab minna. Sille küll läheks, sest vaenlast peab ju tundma. Pille räägib, et ta ei taha üldse minna.
00:23:28 Sille (MARIA SOOMETS) küsib, kas Pille ei taha Jüriga minna võia ei taha sinna miilitsate ballile minna. Pille (LIISA PULK) ütleb, et ta ei taha üldse minna ja ei tea kas ta tahab üldse Jüriga minna, aga kogemata sai lubatud
00:23:45 Vahekõll
00:23:50 Koputus uksele, Jüri (ARGO AADLI) tuleb sisse ja leiab eest peoriietes Sille (MARIA SOOMETS). Jüri küsib, kus Pille on. Sille seletab, et Pillel tuli üks hästi tähtis asi ette ja ta ei saa tulla ning palus vabandada. Jüri arvab, et läheb siis üksi. Sille ütelb, et tema tuleks heameelega ja vaataks kuidas miilitsad pidutsevad. Sille ütleb, et ei tule Pille, tuleb Sille. Sille suunab Jüri uksest välja. Jüri tuleb veel tagasi ja ütleb, et see ei ole võimalik. (talle jõudis kohale, et temaga tuleb ballile seesama punkar Sille). Pille (LIISA PULK) seisis kogu aeg ukse taga ja hoidis hinge kinni ja nüüd hingab kergendatult
00:24:51 ARHIIV: varieteetantsijad, inimesed baaris 1980-ndatel
00:25:28 Pimedas tulevad peolt Sille (MARIA SOOMETS) ja Jüri (ARGO AADLI). Seisavad Pille toa uksel. Sille on vindine ja tänab Jüri, ütleb, et ta sõitis esimest korda miilitsaauto esiistmel. Sille tänab Jüri, et ta teda kongi ei pistnud. Sille lubab tuppa minna
00:26:03 Vahekõll
00:26:06 Pille (LIISA PULK) ärkab ja paneb seinalambi põlema, küsib, kas Sille sai õnnelikult koju. Vindine Sille (MARIA SOOMETS) räägib, et pidu oli lahe ja ta poleks elu sees arvanud, et hakkab mendiga tina panema. Ta räägib, et neid oli nii palju. Pille küsib, ega teda keegi ära ei tundnud, et ta on see Moskva eest. Sille ütleb, et ei tundnud ja see on kuradi hea praktika enne lavaka katseid.
00:26:31 Sille (MARIA SOOMETS) räägib Pillele, et see tema ment on tegelikult täitsa tore kutt ja meeldiv inimene. Pille (LIISA PULK) vaatab Sille poole ja ütleb, et Jüri on tegelikult väga hea poiss
00:26:50 Lõputiitrid
00:27:20 (c) Thors Production
00:27:25 ETV ident, (c) ERR, Eesti Televisioon 2012
00:27:31 Saate lõpp
Faili nimi: 2012-002814-0029_0002_D10_ENSV_PUNKAR-JA-MIILITS.MXF
Indeks: 2012-002814-0029
Kestus: 00:27:31
Registreerimise kuupäev: 01.03.2012
Registreerimise aeg*: 2012-03-01 21:37:23
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse