ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

EnsV: Muutuste tuultes

Saada link

Media

Kirjeldus

Aavikute koju saabuvad ootamatud külalised. Elamine meenutab kolhoosi. Raha on jalaga segada. Kukekeses peetakse aastavahetusplaane ja Illari fantaasiatel pole piire. Lavastaja Ain Mäeots, stsenaristid Piret Jaaks ja Villu Kangur, režissöör Marko Piirsoo. Osades Liis Lass, Mait Malmsten, Laine Mägi, Raivo. E Tamm, Piret Kalda jt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: EnsV
Osa nr.: 1
Kestus: 00:27:38
Indeks: 2019-003978-0001
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 31.12.2019
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: Detsember 1991
00:00:05 Ats (MAIT MALMSTEN) sätib videokamera paika (videokaamera pilt, punane salvestustäpp, aeg jookseb) ja teeb pöördumise poeg Maidu laste poole 1991. aasta lõpul ja annab teada, et ta on otsustanud hakata pidama videopäevikut. Ats seletab, et hoolimata sellest, et neil ei ole praegu viina, vorsti ja raha. Vahepeal käib Ats kaamera eest ära ja toob WC-paberit, mille kohta ütleb, et isegi seda napib (näitab kaamerasse). Aga neil on oma Eesti Vabariik. Sirje hõikab teisest toast, et mida ta jaurab seal, tulgu magama. Ats paneb kaamera kinni ja hüüab Sirjele, et tuleb voodi.
00:01:29 Saatepea: EnsV, Eesti, nüüd siis Vabariik
00:02:01 Tiiter: 1. osa. Muutuste tuultes
00:02:04 Sirje (LAINE MÄGI) on juba teki all ja küsib just tulnud Atsilt (MAIT MALMSTE), mida ta nii kaua tegi. Ats võtab kampsunit ära. Sirje kuuleb mingt kolinat ja küsib, kas Ats ka kuulis ning arvab, et äkki on vargad. Ats imestab, millest Sirje räägib. Siis kuulevad mõlemad. Ats pakub, et Jüri hakkas öösel remonti tegema. Sirje ütleb, et Jüri ja Pille on Otepääl suusatamas. Ats käsib Sirjel peitu minna, mida viimane teeb. Ats hiilib toast välja ja hüüab, et Sirje tuleks.
00:03:17 Ats (MAIT MALMSTEN) talutab Sirje (LAINE MÄGI) esikusse, ise tal käega silmi kinni hoides. Sirje teeb silmad lahti, näeb seapead esiku kapil ja minestab. Välisuksest tuleb talumees Rein Karnats (REIN PAKK) korviga. Ats on pahane Reinu peale, sest Sirje minestas. Rein ütleb, et näljaga juhtub nii mõndagi. Reinul on korvis elu kana, mille peale Sirje uuesti minestab.
00:03:58 Vahekõll: EnsV
00:04:04 Baari astub Marju (PIRET KALDA) ja tellib koorega kohvi. Baarmen Illar (RAIVO E. TAMM) teatab leti tagant, et koort ei ole, on vaid piima. sest on rasked ajad. Marju parandab Illari eesti keele kasutust, mitte vot, vaid vaat. Illar tunneb emekeeleõpetaja ära ja uurub, miks ta linna on tulnud. Marju parandab uuesti tema eesti keelt. Marju tunnistab, et lootis Atsi näha. Illar küsib, mis tema vahetusel viga on. Marju ütleb, et midagi pole, aga neil poel ühist poega lihtsalt nagu Atsiga. Marju parandab jälle Illari kõnekeelt, mille peale Illar pahaseks saab ja imestab, kuidas Ats tall kunagi üldse sai lapse teha. Marju parandab teda veel ja tänab, et nad sina peale üle läksid.
00:05:22 Sirje (LAINE MÄGI) keedab sülti ja tänab Reinu, et too aastavahetuseks süldimaterjali tõi, aga lisab, et ta oleks võinud ette hoiatada. Rein ja Ats istuvad köögilaua taga, seapea ja viinapudel on laual. Rein Karnats(REIN PAKK) räägib, et ega teatris ka enne keegi püssi seinal tähele ei pane kui pauk on ära käinud. Ats küsib, kas Rein lasi sea maha. Rein ütleb, et ta veristas, nagu ka küülikud, hõberebased. Rein seletab, mida ta kõike on maha müünud. Sirje arvab, et see on vargus. Rein nii ei arva, sest oma kätega ehitas ta kolhoosi üles ja oma kätega müüb maha ka. Rein tsiteerib "Elu tsitadellis" ja ütleb, et temast saab linnainimene.
00:06:38 Sirje küsib, kas Rein tuleb maalt ära. Rein räägib, et tark aimab ette kui laev on uppumas ja realiseerib oma elutöö õigeaegselt. Ats küsib, kus Rein linnas elama hakkab. Rein küsib, ega neil pole midagi selle vastu kui ta esialgu Atsi ja Sirje juures elab. Sirje ütleb, et ta on juba lubanud teisele inimesele. Ats küsib, kellele. Sirje ei vasta.
00:07:15 Illar (RAIVO E. TAMM) küsib, kas Marju soovib midagi veel tellida. Marju (PIRET KALDA) võtab Illaril käest ja palub, et too ütleks kui Atsi parim sõber, et kui ta kavatseb Tallinna kolida ja tal ei ole kusagil elada. Marju räägib, et poja Maidu juude ta ei taha minna, sest lapsed peavad olema vanematest sõltumatud. Marju räägib, et Atsi naine Sirje tegi talle ettepaneku, et ta võiks mõnda aega nende pool ööbida. Marju arutleb Illariga, kas see on normaalne, et sinu endise kallima naisest saab sinu parim sõbranna.
00:07:50 Illar imestab, mis neid maainimesi linna ajab, linnas pole midagi saada. Marju räägib, et tema korrusmaja kõrvalkorterisse tehti videobaar, kus näidatakse vist pornograafiliste sugemetga filme, seal käib kahtlane rahvas ja läbi seina kostab rõvedaid hääli. Illar küsib, kas Marju teda enda poole ei taha kutsuda. Marju tõmbab käe ära ja ütleb viisakalt tänades ei. Marju tellib 100 g konjakit ja plaub, et ta võib baaris oodata kuni Ats tuleb.
00:08:19 Illar ütleb, et konjakit ei ole, on kojankijooki. Marju soovib siis sedagi. Marju ütleb, et ta ei saa ju minna võõraste juurde ööbima, äkki ta mõjub seal nagu ahvatlus. Illar tõstab joogi letile ja ütelb, et Marju on ikka endast heal arvamusel. Illar seligitab, et Ats on hea arvamus, aga Ats on viimasel ajal tujute - ei tunnu rõõmu ei mehest ega naisest. Illar räägib, et on tahtud tüdrukuid baari kutsuda ja selgitab plaani. Marju ei saa aru ja tellib veel 100 g jooki. Illar valab.
00:09:36 Vahekõll: EnsV
00:09:41 Ats (MAIT MALMSTEN) ja Rein (REIN PAKK) võtavad laua taga viina. Sirje (LAINE MÄGI) kuivatab kulpi ja küsib, millega Rein linnas tegelema hakkab. Rein ütleb, et millega iganes, siseneb näiteks meelelahutusärisse, sest rahval süüa napib, seda enam on vaja meeleleahutust ja raha tal on. Ats pakub, et Rein tuleks "Kukekesse" varustajaks. Rein ütleb, et tuleb aeg kui Ats palub põlvili, et Rein ta oma klubisse tööle võtaks. Ats uurib, mis klubi see on. Rein selgitab, mis klubi tal plaanis teha on.
00:10:31 Sirje küsib, mida Reinu klubis tehakse. Rein seletab, et seal tantsitakse posti ümber, posti otsas on tüdrukud nagu välismaa videokassettidel, tüdrukutele topitakse rublasid püksi. Sirje palub, et Ats teeks Reinile diivanile aseme ära. Rein jääb oma jutuga pooleli ja ütleb, et ta on väga vara ärganud. Atsile meenub, et ta peab tööle minema ja küsib, mis kanast sai. Sirje ütleb, et pani külmkappi, hiljem kitkub. Ats ütleb hirmuga, et kana oli ju elus. Sirje küsib, kas oli või. Ats ütleb, et vaadaku ise, kuidas nad kolmekesi hakkama saavad, etma läheb tööle. Ats tõuseb laua tagant.
00:11:23 Vahekõll: EnsV
00:11:29 Ats (MAIT MALMSTEN) tuleb hoogsalt uksest sisse, istub diivanile, viskab mütsi varnast mööda ja tahab, et Illar teda kuulaks. Ats räägib, et aastavahetuseks võiks baari kuusepuu püsti panna. Illar (RAIVO E. TAMM) vaatab ja tõdeb: joppenpuhh, see on küll ootamatu. Ats räägib, et laasiks kuusepuu latpoolt ära ja siis ripuksid väiksed tüdrukud seal all, mitte väiksed, aga ilusad, rahva rõõmuks. Illar arvab, et post peab olema libe, et tüdrukud ei tõmbaks sukkpükse katki. Illaril on ideid äriliste muudatuste osas. Ats küsib, mida Illar arvaks kui "Kukeke" oleks öö otsa lahti. Ats püüab oma plaani Illarile seletada, et inimestel on vaja vahel "loom välja lasta".
00:13:09 Illar ütleb, et üks juba lasi ennast baaris vabaks ja seda päise päeva ajal. Illar räägib läbi lillede. Atsile kõlab jutt tuttavalt ning tunneb ära Visnapuu luuletuse. Illar vannub, et tema pole Atsi emakeeleõpetajast herilasepesa sõrmeotsagagi puudutanud, Marju magab laoruumis välivoodil. Ats on üllatunud ja tuiskab tagaruumi.
00:14:05 Rein (REIN PAKK) magab diivanil. Kana nokib tema teki peal. Rein sonib läbi une kanale. Sirje (LAINE MÄGI) vaatab hommikumantlis seda pealt ja ütleb, et tall nüüd ka aitab. Sirje võtab baarikapist napsukarahvini ja ehmatab laua taha istudes seapea peale. Sirje valab pitsi täis, joob põhjani ja ütleb pahaselt seapeale, mida ta jõllitab.
00:14:48 Vahekõll: EnsV
00:14:56 Pimedas tuleb väljast Ats (MAIT MALMSTEN), kes tassib purjus Marjut (PIRET KALDA) seljas. Ats paneb tule põlema. Marju on purupurjus, vaatab Atsi ja ütleb, et too meenutab talle väga tema endist peikat. Ats ütleb, kes ta on ja et ta tõi ta enda koju. Marju küsib, kas nad on ühikas. Ats lubab ta diivanile viia, seal on mõnusam.
00:15:56 Illar (RAIVO E. TAMM) pahandab telefonis, et ta ei saa endale libedat posti, mis siis, et rääkija töötab tuletõrjes. Illar ütleb pahasti, mille peale toru ära visatakse.
00:16:29 Vahekõll: EnsV
00:16:31 Ats (MAIT MALMSTEN) tassib pimedas purupurjus Marju (PIRET KALDA) tuppa ja paneb ta diivainile. Kui ta tule põlema on pannud, märkab, et ta pani Marju magavale Reinule peale. Ats püüab olukorda parandada ja sätib magajad nii, et mõlemad mahuksid, ehitab tekist barjääri vahele. Ats paneb igaks juhuks ämbri valmis ja veeklaasi.
00:17:55 Vahekõll: EnsV
00:18:02 Illar (RAIVO E. TAMM), saag käes, tuleb uksest sisse ja veab kaasa posti otsas liiklusmärki.
00:18:29 Sirje (LAINE MÄGI) tuleb kööki ja avastab, et kana on söögilaual ja nokib seal midagi. Sirje ajab kana ära. Äkki kuuleb ta diivani poolt Reinu sonimist ja leiab diivainilt magamas Reinu, Marju ja Atsi. Viimane magab diivani seljatoel. Sirje äratab Atsi (MAIT MALMSTEN), kes küsib, mis juhtus. Sirje küsib temalt, mis juhtus. Ats ajab enda kähku püsti ja ütleb, et see asi pole küll nii nagu see paistab. Sirje palub Atsilt andeks. Ats küsib, mille eest. Sirje selgitab, et ta ei suutnud Atsile öelda. Sirje küsib, mis kell Marju neile jõudis. Ats ajab mingit jama ja ei tea täpselt.
00:19:39 Sirje küsib, kas Rein oli juba siis diivanil kui Marju tuli. Ats ütleb, et mida ta teha sai. Sirje on uhke, et Ats valvas naisterahva und, Ats on tõeline rüütel. Rein jälle sonib läbi une. Sirje ütleb, et nad viiksid Marju nende voodisse magama. Ats on hämmingus, et peab Marju süles nende voodisse viima. Ats avastab, et astus toas kanasi.. sisse.
00:20:16 Illar (RAIVO E. TAMM) kaunistab baari aastavahetuseks, riputab karda ja on sättinud liiklusmärgi postiks keset baari, et postitantsijad võiksid tulla.
00:20:44 Vahekõll: EnsV
00:20:48 Ats (MAIT MALMSTEN) astub baari ja leiab eest postiks toodud liiklusmärgi, mis on ehitatud kuusekarraga. Ats küsib, mis toimub. Illaril (RAIVO E. TAMM) on hea meel, et Ats tuli, sest tal on palju ideid ja üllatusi. Illar räägib, et nad toovad sinna aastavahetuseks posti alla veel õled, tüdrukud ja kana, kes terade pealt nokib, kes millise tüdruku endale saab. Illari ainuke mure on, kust kana saada. Ats ütleb, et tal on pooljuhuslikult üks kana Illarile välja pakkuda. Illar on üllatunud: joppenpuhh!
00:21:35 Illari räägib veel mõttest, et kui 31. destembril kaob NSVL maailmakaardilt, siis selle puhuks võiks teha nostalgilise lahkumispeo ja kirjeldab oma plaane. Ats kutsub ta maa peale tagasi.
00:22:00 Vahekõll: EnsV
00:22:07 Sirje (LAINE MÄGI) praeb muna ja tõstab Reinule (REIN PAKK) taldrikule ja endale ka. Sirje palub, kas Rein saaks mõneks ajaks maale tagasi minna, sest neil on mõned asjad vaja selgeks teha. Rein ütleb, et ta peabki minema, sest tal on vaja masuudimahuti tühjaks müüa. Sirje kiidab, et see on siis väga hästi. Sirje uurib, mida Rein eelmisel õhtul oli meelelahutusest rääkinud. Rein tunnistab, et kui ta viina võtab, siis ainult üks mõte peas ketrab ja meelelahutuseks on aeg küps. Sirje küsib, miks Rein selleks kõige parem inimene on. Rein seletab, et on maasool, kogu hing juba ammu januneb isetegevuse järgi, kuigi tal on veterinaari haridus. Rein küsib äkki, kus ta portfell on. Sirje arvab, et esikus. Rein tormab esikusse.
00:23:42 Rein tuleb esikust tagasi uksele, hoiab portfelli kaenlas ja ütleb, et sellist hulka rublasid nagu selles portfellis, pole Sirje silmad veel ilmsi näinud. Rein küsib, kas Sirjel mingit peaparandust on. Sirje ütleb, et kogu austuse juures, aga Rein peab selleks kõrtsi minema, et oma pea ära parandada. Rein küsib, kas Sirje viskab ta välja. Sirje ütleb, et ei viska, aga ta lihtsalt ei taha Reinule oma viimast munalikööri anda, sest ta on seda oma kätega teinud ja on hoidud seda aastavahetuseks.
00:24:16 Vahekõll: EnsV
00:24:23 Ats (MAIT MALMSTEN) ütleb Illarile, et nad peavad tõsiselt rääkima. Ats ütleb, et see postijutt oli lihtsalt üks uitmõte, aga Illar läheb tänavale ja saeb liiklusmärgi maha. Illar (RAIVO E. TAMM) teatab õhinaga, et tal on isegi 2 liiklusmärki, üks on lubav ja teine keelav ning seletab kana nokkimise asja. Ats ütleb pahaselt, et nad ei saa "Kukekesest" bordelli ehitada. Illar ütles, et ise Ats oli öelnud, et sel aastal on neil kuuse all tüdrukud. Ats ütleb, et see oli ülekantud tähenduses ja see, et ta Illari meelelahutusäriga nõus oli, oli kokkusattumus. Ats ei luba tüdrukuid. Illar ütleb, et nad on juba ära tellitud, ajalehekuulutuse peale.
00:25:16 Sirje (LAINE MÄGI) vabandab Marju ees olukorra pärast ja mainib Reinu, kellega Marju öösel koos magas. Marju (PIRET KALDA) ei saa aru, kes on Rein ja arvab, et Sirje ajab midagi sassi. Sirje räägib, et Ats pani Marju neile öömajale ja valvas öö läbi, et temaga midagi halba ei juhtuks. Marju küsib, kas Ats. Sirje kiidab, et Ats on tõeline rüütel, mis oli enne, oli enne, nüüd on neil uus elu ja räägib Marjule kui sõbranna. Marju tõmbab teki üle pea.
00:25:59 Illar (RAIVO E. TAMM) räägib, et selline asi on Eesti Vabariigis täiesti lubatud, tantsida võib alati, kas või ümber posti. Ats (MAIT MALMSTEN) vaatab liiklusmärki baari keskel ja küsib, kas see ikka kõlbab. Illar annab mehesõna selle peale.
00:26:13 Baari uksest tuleb miniseelikus naisterahvas (LIIS LASS), kes küsib, kas nemad tellisid tantsutüdrukud. Ats vaatab alt üles, Illar ütleb, et nemad jah tellisid. Ats kokutab ja ütleb, et nemad ja, st Illar. Naisterahvas kutsub tüdrukud sisse. Väikesed tüdrukud tulevad "jee" hõigates baari. Tüõdrukte juhendaja küsib tüdruktelt, mida nad ütlevad. Lapsed hüüavad kooris: "Tere!". Ats tervitab vastu ja ütleb tüdruktele, et neil on väga tore ema ja on ilus ka.
00:27:00 Lõputiitrid
00:27:25 (c) Thors Production
00:27:31 ETV ident, Eesti Rahvusringhääling 2019
00:27:38 Saate lõpp.
Faili nimi: 2019-003978-0001_0004_XHD_ENSV_MUUTUSTE-TUULTES.mxf
Indeks: 2019-003978-0001
Kestus: 00:27:38
Registreerimise kuupäev: 02.01.2020
Registreerimise aeg*: 2020-01-02 17:01:57
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse