ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Kuskil on piir

Saada link

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 36
Kestus: 00:28:22
Indeks: 2012-002814-0037
Režissöör: Korjus Martin
Esmaeeter: 21.10.2012
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 tiiter: August 1984
00:00:05 Jüri (ARGO AADLI) tuleb suure kastiga, tiiter: XXXVI osa, Kuskil on piir, Jüri tahab uksest sisse minna, aga ei saa ust lahti, hüüab ema.
00:00:26 Tuleb pahur Aino (HELENE VANNARI) ja küsib, mis Jüril häda on. Jüri (ARGO AADLI) räägib, et sai pesumasina kätte, mille ta loteriiga võitis. Jüri võtab pesumasina kastist välja. Tuleb Aadu (FELIKS KARK) ja küsib, kas nad hakkavad puskarit ajama. Aino ütleb, et neil on uus pesumasi. Aadu ütleb, et nad peavad teda aiatama.
00:01:24 Saatepea
00:01:50 Aadu (FELIKS KARK) juhendab üleval Jüri, kes peab televiisori antenni pöörama, samal ajal küsib Ainolt, kes peab teleka pilti vaatama, mis sealt paistab. Aino pahandab, et Aadu teda sinatab, aga ütleb, et pilt on hall. Aadu ütleb, et s..a ta okupantidega mitmuses hakkab rääkima. Aadu kutsub Jüri (ARGO AADLI) ja Aino (HELENE VANNARI) enda juurde ja teatab, et asi on korras ja pilt läinud. Aadu kiidab naabreid ja suudleb Aino kätt ja palub, et nad Paavole ei räägiks. Jüri ja Aino lahkuvad.
00:02:42 Aadu (FELIKS KARK) jäi üksi trepile ja tõdeb itsitades, et poleks iialgi arvanud, et hakkab okupantidega koostööd tegema.
00:02:54 Vahekõll
00:02:57 Sm Võsa (PAUL LAASIK) valab karikasse konjakit. Tuleb Sirje (LAINE MÄGI) ja imestab, et Võsa nii vara juba trimpab. Võsa küisb, kas Sirje tahab ka. Sirje ei soovi ja nendib, et tavaliselt võtab Võsa esimese napsi kl 11, aga praegu on 9.05.
00:03:18 sm Võsa (PAUL LAASIK) räägib murelikult, et teda pole vist enam kauaks. Sirje (LAINE MÄGI) teab, et Võsa läheb pensionile. Võsa ütleb, et ta lähab mulla alla. Sirje patsutab Võsale õlale ja ütleb, et ega partei ja valitsus teda nii lihtsalt ka maha ei kanna. Võsa räägib, et selgus, et tal on meeste värk. Sirje küsib, mis värk. Võsa räägib, et vanemate mees-seltsimeeste värk ja teda kutsuti 4. haiglasse uuringutele. Sirje vihjab, kas see nääre...ees...nääre.
00:04:00 sm Võsa (PAUL LAASIK) ütleb pahaselt, mis nääre, nii vana mees ta ka pole, aga tal on peaga midagi lahti, ei pea enam midagi meeles, see pidi lõppema Schwartsennegeriga. Sirje (LAINE MÄGI) on imestunud. Võsa hakkab naerma ja ütleb, et alzheimeriga. Võsa räägib, et just samal päeval oli tal plaanis... (sositab Sirjele kõrva)
00:04:52 Vahekõll
00:04:55 Aadu (FELIKS KARK) teeb reipalt lauldes süüa. Uksele ilmub Aino (HELENE VANNARI), kes tervitab ja küsib, mida Aadu keedab. Aadu keedab makarone ja ütleb pahaselt, mis see Aino asi on. Aino imestab, et kuidas ei ole tema asi, et nemad on ju nüüd kompanjonid. Aadu ütleb resoluutselt, et nemad pole mingid kompanjonid, et unustagu Aino ära. Aadu hakkab makaronide vett ära valama. Aino palub, et Aadu ei valaks seda ära, vaid valaks tema potti supikogu peale.
00:05:44 Makaronide vee potti valamine. Aino (HELEN VANNARI) räägib õhinal, et nemad Aaduga (FELIKS KARK) ju ühiselt keerasid selle antenni ära fritsude sabarakkude pealt metsapoole. Aino pahandab veel, et kaua see bordell kestab, maja turiste täis, (ise paneb supikonte potti), vahivad kõi olümpiaadi, kebigu tagasi Piiterisse.
00:06:21 Aadu (FELIKS KARK) kuulab ja küsib, kust Aino ise pärit on. Aino (HELENE VANNARI) küsib, aks see oli mingi vihje. Aadu ütleb, et ei olnud. Aino ütleb, et ühiselt nad selle supi keetsid ja ühiselt nad selle ka söövad (kallab Aadu makaronid oma supipotti). Aino kiidab kui maitsev puljong on
00:06:57 Vahekõll
00:07:01 Paavo (TIIT SUKK) puhastab vatiga kõrvu. Tuleb Sirje (LAINE MÄGI) ja räägib, et tal on töö juures jama. Paavo küsib, mis nüüd on, tema on alati kõiges süüdi. Sirje ütleb, et ta pole öelnudki, et Paavo milliski süüdi on ja meenutab Paavole, et tellis tema käest taksosõidu linnast välja. Paavo ütleb pahaselt, et see, et tal vaik kõrvas on, ei tähenda, et tal vatt peas on. Sirje ütleb, et sõit jääb vist kahjuks ära. Sirje räägib, et ta oleks saanud sm Võsaga piiritsooni minna. Paavo küsib, kuhu. Sirje räägib, et mingile poolsaarele, kuhu lihtinimesi ei lasta ja sinna oleks isegi saanud ööseks jääda.
00:07:52 Sirje (LAINE MÄGI) räägib, et sm Võsal oleks olnud pensionile mineku pidu, aga see jääb ära, kuna Võsa läheb haiglasse uuringutele. Paavo (TIIT SUKK) küsib, kuidas nad oleks piiritsooni pääsenud. Sirje räägib, et parooliga saab sisse. Paavo küsib parooli. Sirje ütleb: starik Hotabõtš. paavo jätab parooli meelde ja küsib, kus see poolsaar on. Sirje ei tea, aga siis meenub, et Kiiganeemel. Paavo paneb hajameelsusest vaiguse tiku suhu ja sülitab selle peale.
00:08:37 Vahekõll
00:08:40 Baarman Illar (RAIVO E. TAMM) vaatab, kuidas sm Võsa (PAUL LAASIK) pitsi kõrisse kallab, paneb siis pitsi lauale, et talle juurde valataks. Illar küsib, kas 100 või 200, et varsti hakatakse uksi kinni panema. Võsa saab 200g ja kallab selle omale kurku. Illar ütleb, et tal on kahju, et Võsa ei saa piiritsooni minna, et seal oleks hea kräu tulnud, küsib siis Võsa käest parooli. Võsa ütleb: vanake Hotabõtš. Illar kallab veel ja ütleb, et vanake Hotabõtsi poolt tuleb veel 100 g Vana Tallinnat, ulatab Võsale. Võsa küsib, kas maksab. illar vastu, et teile ei maksa midagi. Võsal kukub pea baariletile. Illar valab ärajoomata viina pudelisse tagasi ja räägib omaette, et kui oleks tema teha, siis ta teeks papist kaardi, millega püsikliendid saaks 5% soodustust, peaasi, et ta kõik saladused teada saaks.
00:10:27 Vahekõll
00:10:29 Takso (Volga) peatub liiva sees männimetsa ääres. Autost väljuvad Kestutis (VEIKKO TÄÄR) ja Paavo (TIIT SUKK). Mehed jooksevad mere äärde, eriti vaimustunud on Kestutis, kes ütleb, et see on sama ilus kui neil Palangas (vn k, tlgsubt-). Kestutis tahab ujuma minna. Paavo ütleb, et kõigepealt tuleb telk püsti panna, sest pärast on Kestutis purjus
00:11:11 Vahekõll
00:11:13 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) ja Paavo (TIIT SUKK) seisavad takso kõrval, saabub tumepunane Žiguli, millest väljub Illar (RAIVO E. TAMM) ja ütleb imestunult: joppenpuh! mis siin toimub? Me pidime omaette olema. Paavo osatab: joppenpuh, kes meie? Meie olimegi omaette kuni sa välja ilmusid. Illar mõtles ennast ja oma tibi. Mehed küsivad, kus tibi on. Illar räägib, et loodab telgi püsti panna ja siis külast mõne tibi leida. paavo imestab, et piiritsoonist. Illar vaatab ringi ja ütleb, et jah.
00:11:58 Illar (RAIVO E. TAMM) räägib, et magab esimese öö ilma naisteta, siis saabki neist natuke puhata. Illar läheb telkimiskohta otsida. Paavo (TIIT SUKK) hüüab talle, et see koht on hõivatud.
00:12:11 Vahekõll
00:12:14 Sirje (LAINE MÄGI) räägib teki all olevale Pillele (LIISA PULK), kui tore oleks minna piiritsooni, kuhu ta muidu kunagi minna ei saaks. Pille ütleb loiult, et tal on linnaski tegemist. Sirje küsib Sille kohta. Pille ütleb, et Sille käis eile peol Nõmme kuldis. Sirje lubab ise võileivad kaasa teha ja tal on Paavoga ammu räägitud ja tema viskaks nad ära. Pille ei .
00:12:36 Sirje (LAINE MÄGI) räägib veel õhinal, et nad näeksid tõelisi piirivalvureid ja Sille saaks uusi kogemusi teatrikooli jaoks. Pille (LIISA PULK) on lõpuks nõus.
00:12:48 Vahekõll
00:12:50 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) ja Paavo (TIIT SUKK) joovad rannaliival lõkke ääres õlut ja praevad varda otsas vorsti, taga oma telgis toimetab Illar (RAIVO E. TAMM), kes paneb raadio valjult üürgama. Hommikumantlis Illar ringutab ja liigutab puusi.
00:13:21 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) räägib Paavole (TIIT SUKK) (vn k, tlgsubt-), et see on nagu sotsioalism ja kapitalism (viitab enda ja Illari peale, kes väljuhäälset muusikat kuulab). Paavo karjub Illarile, et too paneks oma plärakasti kinni. Illar ei tee kuulmagi, sööb telgi alla apelsini
00:13:51 Vahekõll
00:13:56 Sille (MARIA SOOMETS) ja Pille (LIISA PULK) tulevad metsas, Pille laulab ja ütleb, et nad peavad sinnapoole minema, Pille on kitarr kaasas. Pille ütleb, et tuleb minna otse läbi metsa kuni meri vastu tuleb. Silla vajub samblale ja ütleb pahaselt, et tema ei tule kuhugi, tal on veintsi vaja, et tal jooksevad mossejuhi valgevene estraadist kõrvad s..avett - Pesnja-Rõ.
00:14:12 Pille (LIISA PULK) räägib, et tänu hääletamisele jäi neil sõiduraha alles ja nad saavad terve pudeli odavat peeti klappida. Sille (MARIA SOOMETS) küsib pahuralt, kas Pille kompass näitab seda, kust nad veintsi saavad. Pille ütleb uhkelt, et seda näitab talle vaist, sest ta oli pioneeripõlves topograaf. Pille veab Sille endaga kaasa.
00:14:31 Sille ja Pille lähevad, metsas silt: Piiritsoon, sissesõit lubadega
00:14:36 Vahekõll
00:14:39 Aadu (FELIKS KARK) ja Sirje (LAINE MÄGI) pakivad asju piiritsooni sõitmiseks. Sirje imestab, et Aadule see minek nii suurt huvi pakub. Aadu on õnnelik, et tema vanad silmad ka veel seda näevad, küsib, kuidas nad sinna saavad. Sirje ütleb, et keskkomitee autojuht viskab ära, vanade teenete eest. Aadu küsib vihaselt, missuguste teenete eest ja kirub: krdi kremli sabarakk. Sirje räägib, et ei midagi sellist. Ta kunagi muretses ta naise juubeliks 3 kilo marineeritud angerjaid .
00:15:12 Sirje (LAINE MÄGI) räägib, et isa arvestagu sellega, et 3 viimast kilomeetrit tuleb jalgsi minna, autojuht ei julge traataia taha sõita. Aadu (FELIKS KARK) küsib, kes sellest veel teavad. Sirje ütleb, et keegi ei tea, Pillele rääkis, aga nad on Sillega juba ammu linna peale läinud.
00:15:28 Aadu (FELIKS KARK) ütleb, et oleks ta seda varem teadnud, oleks ta rohkem ette valmistanud. Sirje (LAINE MÄGI) küsib, mida oleks rohkem ette valmistanud. Aadu räägib topograafilistest kaartidest, et siis oleks rohkem filme võtnud. Sirje ütleb rangelt isael, et see on piiritsoon. Õuest kostab automürinat. Sirje ütleb, et must Volga on ees. Sirje ei luba Aadul fotoaparaati kaasa võtta. aadu ei taha leppida. Sirje ütleb, et muidu ei lähe kuhugi. Aadu võtab fotoaparaadi kaelast ära. Sirje ja Aadu hakkavad kompsudega ukse poole minema, fotoaparaat jääb lauale
00:16:15 Aadu (FELIKS KARK) tuleb kööki tagasi ja hüüab, et magamiskott jäi maha. Aadu läheb tegelikult fotoaparaadi järele.
00:16:24 Vahekõll
00:16:29 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) ja Paavo (TIIT SUKK) mängivad kõhuli kummimadratsitel rannaliival telgi ees "Kirbumängu". Kestutis on väga emotsionaalne (vn. k tlgusbt-) ja kirub seda totrat mängu, küsib, mis mängu nimi on. Paavo ütleb, Kestutis imestab ja ütleb, et Leedus parasiite hävitatakse, aga eestlased mängivad nendega.
00:17:29 Illar (RAIVO E. TAMM) naudib telgi ees jooki ja kuulab muusikat. Äkki jääb kaugusesse vaatama, võtab siis binokli ja vaatab uuesti ja hõiskab: joppenpuhh, naised!
00:17:53 Vahekõll
00:17:56 Illar (RAIVO E. TAMM) on pikali liival, Pille (LIISA PULK) ja Sille (MARIA SOOMETS) kolgivad teda selle eest, et neid piilus. Kõik karjuvad. Kohale tormab Paavo (TIIT SUKK), kes kolkiva Sille eemale tõmbab, Kestutis (VEIKKO TÄÄR) hoiab Pillet kinni. Paavo seletab Illarile, et üks neist on tema õde. Illar ütleb, et tema polnud süüdi, et nad alasti olid. Pille ütleb pahaselt, et poleks pidanud alasti võtma, kohe on perverdid platsis.
00:18:22 Sille (MARIA SOOMETS) ütleb üleolevalt, et olgu Illar õnnelik, et on suvi, oleks tal praegu pikk mantel, oleks haaknõelu poole rohkem. Illar (RAIVO E. TAMM) ütleb, et talvel ei lähe ju Sille alasti ujuma. Sille ütleb, et läheb küll. Illar küsib, miks. Sille vastu, et koera nimi on riks. Illar jookseb minema ja palub, et tüdukud pikka viha ei peaks ja kutsub nad pärast läbi astuma.
00:18:45 Aadu (FELIKS KARK) ja Sirje (LAINE MÄGI on jõudud oma kompsudega piiritsooni. Aadu märkab telke, Sirje on hämmingus, sest sm Võsa oli öelnud, et seal pole hingelistki. Aadu hakkab pildistama. Sirje käsib fotoka kohe ära panna. Aadu ei anna järele ja ütleb, et võibolla on telgid Eesti ajast saadik. Aadu hakkab pildistama. Sirje näeb uhiuut pool telki ja siis tunneb ära Paavo takso. Sirje ja Aadu lähevad telgi poole.
00:19:44 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) ja Paavo (TIIT SUKK) tulevad koos Sille (MARIA SOOMETS) ja Pillega (LIISA PULK) mööda rannariba. Mehed laulavad. Äkki näeb Kestutis kana vees ulpimas ja jookseb mere poole. Teised lõõbivad tema kallal. Kestutis tuleb broileriga merest välja. Kõik imestavad ja loevad, et see on pärit Rootsist. Paavo leiab, et kanal on ülehomne kuupäev ja kiidab Kestutist, et too leidis sakuskat. Pille ütleb hapu näoga, et ega nad ei kavatse seda ometi sööma hakata.
00:21:02 Külgkorviga mootorrattal saabuvad piiritsooni Jüri, Aino ja sm Võsa.
00:21:21 Illar (RAIVO E. TAMM) istub telgi ees ja küsib Sirjelt (LAINE MÄGI) ja Aadult (FELIKS KARK), kas neil on siin suguvõsa kokkutulek ja lisab, et tema sattus sinna juhuslikult. Sirje nähvab talle, et Atsi ju pole seal, tema peab tööl olema. Aadu arutleb, kust jutt lahti läks. Sirje kinnitab, et tema rääkis ainult tüdrukutele, Paavo teadis ka, aga mingit huvi üles ei näidanud.
00:21:42 Aadu (FELIKS KARK) räägib, et ta ei imestaks kui Paavo nõme leedulasest sõber ka siin on. Illar (RAIVO E. TAMM) ütleb, et ta ei taha küll tuju rikkuda, aga on küll. Aadu arvab, et leedukas keedab kindlasti mingi supi kokku. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb, et ainus, kes siin peaks olema, on sm Võsa, kes koha organiseeris ja Ats ka. Aadu haarab sõnast kinni, et kaua see Ats Sirjet solgutab, oleks tema Atsi asemel, oleks ta juba ammu Sirje ära võtnud, nüüd, kus Villem on läinud.
00:22:15 Aadu (FELIKS KARK) palub, et Illar (RAIVO E. TAMM) räägiks Atsiga, et las ta tuleb ja palub tema tütre kätt. Illar ajab joogi kurku ja ütleb, et neil on Atsiga tööl kokkulepe, et töö ajal nad naistest ei räägi. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb heldinult, et issand kui armas. Sirje lubab ise Atsiga rääkida. Aadu arvab, et see ei lähe, selleks mees ongi...
00:22:39 Samal ajal ilmuvad vaatevälja Pille (LIISA PULK) ja Sille (MARIA SOOMETS), kes imestavad, et Sirje ja Aadu on ka seal. Sille ütleb, et ta ei imesta, kogu vahmiil jälle koos. Kostab mootorrattamürinat. Kõik vaatavad heli suunas. Illar (RAIVO E. TAMM) jõuab öelda: joppenpuh, mida see peaks tähendama.
00:23:07 Mootorrattal saabuvad sm Võsa (PAUL LAASIK), Jüri (ARGO AADLI) ja Aino (HELENE VANNARI). Sirje (LAINE MÄGI) imestab, et teie. Aino ütleb, et nemad jah. Sirje ei mõelnud teda, vaid sm Võsa, kes pidi olema 4. haiglas uuringutel. Võsa teatab rõõmsalt, et tal läks ainult pool päeva ja arstid ütlesid, et ealised iseärasused. Ja siis läks ta nende juurde, kus naabrid rääkisisd, et nad olevat pannud magamiskotid ja telgid kokku ja kadusid.
00:23:50 Jüri (ARGO AADLI) räägib, et ta laenas ülehomseni mootorratta. Illar (RAIVO E. TAMM) arvab, et hakkab vaikselt linna poole tagasi sättima. Võsa (PAUL LAASIK) ütleb ei, sest talle on antud käsk, et peale kl 20.00 keegi seal ei liiguks, aga juua võib, nii et siin me oleme.
00:24:12 Vahekõll
00:24:14 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) joob pudelist. Paavo (TIIT SUKK) õhutab teda hagu korjama. Kestutis kordab: hagu korjama! ja hakkab oksi korjama. Tuleb piirivalvur ja küsib (vn k, tlgsubt-), mida nad seal teevad. Paavo hakkab rääkima, et neil on luba, aga siis tunneb ära sõjakommissariaadist tuttava mehe. Paavo hüüab Kestutisele, et nad jookseksid ära. Ametnik räägib edasi, mehed jooksevad .
00:24:50 Meenutus:(efekt) Paavo (TIIT SUKK) sõjakomissariaadis, kus talle öeldi, et ta peab 3 aastat Nõukogude Liitu vee all teenima.
00:25:09 Vahekõll
00:25:14 Pille (LIISA PULK) ja Sille (MARIA SOOMETS) laulavad õhtuhämaruses ülemeelikult "Suveööd". Pille unistab, et kõik oleks palju vingem, kui neil mingid peikad ka oleks. Sille ütleb, et Jüri on ju. Pille ütleb, et tema ja Jüri vahel pole midagi ja küsib, kas Sille ja Jüri vahel on. Sille hakkab naerma. Pille on üllatunud.
00:25:53 Tüdrukute juurde ilmub pudeli ja pokaalidega Illar (RAIVO E. TAMM) ja küsib, kas nad naudivad sumedat suveööd. Sille nähvab Pilelle, et sai nüüd oma peika. Illar ütleb libedalt, et augustikuu ööd on väga romantilised ja laulab ka "Suveööd". Illar pakub tüdrukele veini. Pille (LIISA PULK) ütleb, et kell on palju, kõik magavad ja neile aitab. Illar ütleb, et memmekad magavad, aga kiftid poisid ja tüdrukud on üleval, pulli peab tegema nii kaua kui veel noor oled. Sille võtab veiniklaasi ja ütleb, et Pillel on õigus, et on juba hilja. Sille küsib, aks Illaril hambapastat on. Illar ütleb, et tal on kõike ja läheb tooma.
00:26:56 Pille (LIISA PULK) küsib Sillelt, miks ta utsitab Illarit tagant. Sille (MARIA SOOMETS) räägib, et mõtles Jüri ja Aino ära pasteerida ja oma oastat ei tahaks kulutada, aga pulli peab ju tegema. Illar (RAIVO E. TAMM) tuleb hambapastaga tagasi ja loodab tüdrukutega mere äärde hambaid pesema minna. Sille ütleb suured tänud ja lubab hambapasta hommikuks tagasi tuua. Illar jääb nõutuks. Sille paneb tall pasta hambaharja peale ja jookseb minema. Illar haletseb ennast: joppenpuhh, Illarikene!, kaua võib ühe ja sama reha otsa astuda, mida sa jamad nende koolitüdrukutega.
00:27:42 Lõputiitrid
00:28:12 (c) Thors Production
00:28:16 ETV ident, (c) ERR, Eesti Televisioon 2012
00:28:22 Saate lõpp
Faili nimi: 2012-002814-0037_0001_D10_ENSV_KUSKIL-ON-PIIR.MXF
Indeks: 2012-002814-0037
Kestus: 00:28:22
Registreerimise kuupäev: 17.10.2012
Registreerimise aeg*: 2012-10-17 08:02:04
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse