ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Kõik kisub kraavi

Saada link

Sarja pealkiri: ENSV
Sisukirjeldus: Komöödiaseriaali "ENSV" üheksanda hooaja tegevus toimub 1987. aasta kevadest 1988. aasta suve lõpuni. Käes on murrangulised ajad – fosforiidisõda käib täiel tuuril ja peagi on ka keelatud trikoloor avalikult lehvimas. Vabadusvõitlejad tõstetakse au sisse ning eraettevõtlus ajab üha uusi võrseid. Ajalugu sünnib meie kõigi silme all. Sama tormilised, kui on muudatused ühiskondlik-poliitilisel maastikul, on ka arengud meie tegelaste töö- ja eraelus. Ats peab maadlema oma täiskasvanud poja Maidu välja ilmumisest tingitud tagajärgedega. Ükskõik, kui väga ta ka tõde ka varjata ei tahaks, rebeneb saladusloor üpris järjekindlalt. Jüri suhted Pille ja Anneliga on endiselt komplitseeritud. Paavo laiendab üha oma ärihaaret ja teeb Kairega suuri plaane, kuid saatusel on varuks etteaimamatuid ootamatusi. Ka Mai ja Kęstutis võtavad eraettevõtlusest nii palju kui võimalik… isegi rohkemgi. Illargi ei istu käed taskus ja kui tal Atsile halva nõu andmisest aega üle jääb, otsib ta lisateenimisvõimalusi. Limonaaditehases tekib ühtäkki kaadrivoolavus, mis tekitab nii direktriss Sirjes kui teistes rohkelt pingelisi olukordi. Lisandub ka paar uut põnevat tegelast ning üks vana olija ilmutab end kõigi üllatuseks taas. Elu ENSVs muutub sellest endast veelgi tormilisemaks! Seda aga määravad väga suured ja väga väikesed juhuste kokkulangevused.
Osa nr.: 83
Kestus: 00:27:59
Indeks: 2015-002814-0082
Režissöör: Piirsoo Marko
Faili nimi: 2015-002814-0082_0003_XHD_ENSV_KOIK-KISUB-KRAAVI.mxf
Esmaeeter : 28.01.2016
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Sirje (LAINE MÄGI) vaatab televiisorist Vabariigi aastapäeva paraadi, kus Arnold Rüütel tervitab sõjaväelasi. Laual heliseb telefon. Helmi (LUULE KOMISSAROV) ütleb talle, et äkki helistab president, Sirje peaks kõne vastu võtma.
00:00:48 Saatepea
00:01:21 Tiiter: LXXXII osa, Kõik kisub kraavi. Juuni, 1988
00:01:29 Telefon heliseb. Sirje (LAINE MÄGI) on tukastanud. Helmi (LUULE KOMISSAROV) äratab teda. Sirje räägib läbi une, et president helistab talle. Sirje ärkab, haarab telefoni järele, aga selle asemel on hoopis kalkulaator ning küsib, kes talle helistas. Helmi seletab, et keegi sm Vikerkaar plaanikomiteest. Sirje arvab, et tal ei olnud talle midagi tähtsat öelda, ta lootis, et president helistas talle. Helmi on üllatunud. Sirje räägib, et nägi imelist und ja on väsinud öistest laulupidudest. Helmi pakub talle kohvi. Sirje räägib edasi, et nägi unes vaba Eestit ja president Arnold Rüütlit.
00:02:30 Paavo (TIIT SUKK) avab õllepudeli ja ulatab Kestutisele (VEIKKO TÄÄR): Paavo räägib, et nad peaksid jälle ära hakkama ajama. Kestutis teeb Paavole selgeks, et ta pole enam nii lihtsameelne, et Paavoga äri ajada. Paavo küsib pahaselt, millal ta Kestutist enne püganud on. Kestutis loetleb: teksapükste õmblemine, takso sõitmine ja viina müümine, Pihkvast Vietnami salvi toomine. Paavo lubab, et asjad on muutunud ausamaks. Kestutis ütleb, et kui nad äri ajavad, siis on nad partnerid.
00:03:14 Paavo räägib Kestutisele trüki- ja suveniiriärist ning sellest, et tal õnnest enda kätte saada Viru tänava üks putkadest. Paavo küsib, kas Kestutis ja Mai ei tahaks oma asju tema putkas müüa mõistliku komisjonitasu eest. Kestutis lubab Maiga rääkida, sest nemad on ka partnerid. Paavo surub Kestutisel kätt.
00:03:47 Kestutis küsib, kas Paavo teeb vimlpeid ka Leedu lipuga. Paavo karjub õhinal, et Kestutis on geenius. Paavo on rõõmus, et nad panevad hea äri püsti. Paavo lubab kohe lasta näidised ära teha ja küsib, kas Kestutisel bensiini on. Kestutis kurdab, et ei ole, sest järjekorrad on pikad. Paavole tuleb mõte, kuidas nad pääsevad päris odavalt.
00:04:13 Sirje (LAINE MÄGI) tuleb ja hüüab Helmit. Helmi (LUULE KOMISSAROV) on uurakil laua taga ja maalib meelevalduse jaoks loosungit. Sirje kiidab teda ja räägib, et Karl Vaino võetakse homme maha. Helmi on nördinud, et mis mõttes maha. Sirje ütleb, et sõna otseses mõttes, Moskva enda korraldusel. Sirje imestab, et Helmi ei rõõmustagi. Helmi ütleb, et see on tore uudis küll, aga tema on siis tühja tööd teinud. Sirje vaatab Helmi maalitud plakatit, kus on kirjas: Vaino välja. Helmi seletab, et tahtis kirjutada: Vaino Eestist välja, aga Vaino tuli liiga suurelt ja Eestist enam ei mahtunud ja siis jäi ainult: Vaino välja.
00:05:23 Sirje naeratab ja ütleb, et väga tore, ütleb Helmile, et ta kirjutaks lõppu: S. Helmi ei taipa ja arvab, et see on mõttetus. Sirje on kindel, et ei ole, sest Karl Vaino asemele on uus asemik leitud - NSVL praegune suursaadik Nikaraaguas, Vaino Väljas. Helmi lubab loosungi lõpuni teha. Sirje ütleb, et siis nad lähevad lauluväljakule nagu üks mees teda tervitama. Helmi ütleb, et ta paneb Väljasele ka hüüumärgi.
00:06:15 Vahekõll
00:06:18 Aino (HELENE VANNARI) peseb saaali põrandat. Tuleb partorg (ANNE PALUVER), mille peale Aino hirmsasti ehmatab. Partorg hoiab rinnust kinni ja küsib, kas Aino juba teab. Aino uurib, kas jälle mõni tuumajaam lendas õhku. Partorg ütleb, et see on palju hullem - kõik kisub kraavi ja lisab: nad võtsid meie Karl Vaino maha. Aino lohutab ja arvab, et küll Moskva ta paika paneb. Partorg räägib, et just Moskvas see ära otsustatigi. Aino tunnistabm, et ta on juba ammu vaadanu, et see Gorbatšov toimetab nagu üks bezumnõi.
00:07:16 Partorg küsib, mis mõttes. Aino seletab, et Gorbatšov mõtles välja viinaga võitlemise, kas sa oled nii hullu mõtet kuskilt kuulnud. Partorg ütleb, et ainus lohutus on see, et asemele pandi kah Vaino-nimeline - Vaino Väljas. Aino arutleb, et ei tea kui nad panevad ühe Vaino asemele teise , siis töörahavas ei saa aru. Partorg ahastab, et ei tea, mis sellest kõigest saab.
00:07:41 Kaire (MAIKEN SCHMIDT) tuleb saali ukse taha ja kuuleb naiste juttu pealt
00:07:48 Partorg räägib, et sm Aavik käskis tal välja uurida, kes nende kollektiivist saakisd minna homme Lauluväljakule NLKP kongressi delegaate Moskvasse saatma. (Kaire kuulab kardina taga pealt). Aino ütleb, et tema sinna ei lähe.
00:08:04 Kaire kuulab pealt, tuleb Paavo (TIIT SUKK) ja ehmatab Kairet, kes vaigistab Paavot. Kaire räägib, et kuulab pealt, kuidas 2 mutti Paavo ema kiruvad ja teisi eestlasi.
00:08:19 Partorg räägib, et kui nad saaksid teada, et tema kui suure tehase partorg hakkab oma inimesi sellisele riigivastasele üritusele saatma. Aino ütleb, sõjakalt, et nad peavad kuidagi sellele fašistlikule jamale vastu astuma.
00:08:34 Paavo (TIIT SUKK) küsib, kes see teine mutt on. Kaire (MAIKEN SCHMIDT) seletab, et ta on tehase partorg. Kaire ütleb, et peab sellest Sirjele rääkima. Paavo jookseb Kairele järele ja lubab, et ta võib ise rääkida, sest tuli just talle uusi kavandeid näitama. Kaire arvas, et Paavo tuli teda vaatama. Paavo kokutab ja ütleb, et ta tuligi ja küsib, millal Kairel Läti-Leedu esinemine on. Kaire ütleb, et 3 päeva pärast ja küsib, mis siis.
00:08:56 Paavo ütelb, et mõtles Kairega kaasa minna. Kaire on õnnelik, sest varem pole Paavol kunagi aega olnud. Paavo uurib, kas Ikarusis ruumi on. Kaire ütleb, et nad lähevad tehase marsaga, lubab vajadusel Paavo süles istuda. Paavo ütleb, te neil oleks 2 kohta vaja, sest Kestutis tuleb ka. Kaire uurib, kas Paavol on Kestutisega mingi plaan. Paavo viib jutu mujale, et ütleb, et peab ema juures ära käima ja kavandeid näitama.
00:09:32 Partorg (ANNE PALUVER) räägib, et tema õde on Vasara lukutehase partorg ja neil oli hiljuti koosolek natisonalistlike ilmingute vastu ja tahaba uurida, kuidas see asi neil käis. Aino (HELENE VANNARI) lubab oma koosoleku teha. Partorg on nõus.
00:09:52 Paavo (TIIT SUKK) näitab Sirjele rahvuslike kleepekate ja vimplite kavandeid. Sirje (LAINE MÄGI) on rõõmus. Paavo vaatab ENSV lippu ja küsib, miks see mereväe rämps ikak veel väljas on. Sirje ütleb, et neil on riiklik asutus, ta tahtis vahtuse siis teha kui sini-must-valge on ametlikult kinnitatud. Paavo arvab, et see on keskkomitee järel viimane koht, kus see vahetus tegemata on.
00:10:12 Paavo võtab laualt sini-must-valge lipu ja lubab täiesti tasuta selle ära teha. Paavo võtab ENSV lipu aluselt välja ja paneb sini-must-valge asemele. Paavo viskab punalipud prügikasti. Sirje küsib, kas prügikast on ikka kõige pare koht selle jaoks. Paavo ütleb, et varem või hiljem nad sinna ajalooprügikasti lähevad. Paavo näitab veel emale rahvuslike meenete kavandeid.
00:10:55 Paavo räägib veel Sirjele, et Kaire kuulis kogemata pealt, kuidas Aino ja partorg rääkisid mingit vandenõujuttu. Sirje tänab Paavot. Paavo lahkub.
00:11:20 Sirje võtab prügikastist NSVL ja ENSV lipud ja paneb sini-must-valge kõrvale
00:11:43 Vahekõll
00:11:59 Aino (HELENE VANNARI) koristab Sirje kabinetti, pühib tolmu ja siis ehmatab äkki kapil seisva sini-must-valge lipu peale. Aino tõmbab vihaga lipu alusest välja liimib ENSV lipu asemele.
00:12:38 Sirje (LAINE MÄGI) vaatab kapipealset ja hüüab Helmit. Helmi (LUULE KOMISSAROV) tuleb kohale ja küsib, kas Helmi on tema kabinetis midagi ümber tõstnud. Helmi vaatab ringi ja ütleb, et ei ole. Sirje räägib, et eelmisel õhtul seisis ühe punalipu asemel sini-must-valge. Helmi arvab teadvat, kes selle taga võiks olla. Helmi teeb põrandapesemise liigutusi. Sirje saab kohe aru ja on nõus, et see on Aino ja kirub teda. Helmi lubab kohe uues rahvuslipu asemele tuua. Helmi naaseb sini-must-valge lipuga ja tahab ENSV punalippu aluselt lahti saada, kuid see on väga kõvasti kinni. Helmi kirub: püha perse. Sirje on hämmingus. Helmi vabandab ja ütleb, et rumal sõna suhu tagasi. Helmi ütleb, et lipp on nagu kinni liimitud. Sirje sikutab teist lippu ja see on ka kinni liimitud. Naised nuusutavad ja tunnevad liimi lõhna. helmi tunneb ära EPO-liimi. Sirje avab sahtli ja leiab sealt liimi ning kirjub Ainot.
00:14:28 ARHIIV: Eestimaa Laul, tiiter: 17. juuni 1988, Tallinna Lauluväljak
00:14:45 Laual keeduspiraal, suitsuvorst, teetassid, Moskva viin, Lenini büst, punalipud. Aino (HELENE VANNARI) räägib, et kes seda enna on näinud, et suur osa kollektiivist läheb töö ajal lippe lehvitama ja laulma. Partorg (ANNE PALUVER) lisab veel, et missuguseid lippe ja laule. Aino räuskab, et sellist asja polnud näha isegi maipühade ajal. Partorg valab viina. Aino paneb krappraadio mängima. Partorg imestab, kuidas sm Aavik hurraaga sellise asjaga üldse kaasa läks, ise oli omal ajal parteikomitees tähtsal kohal.
00:15:24 Aino räägib, et Sirje isa on fašist, kes võitles soomlaste poole peal ja poeg om ärikas ja pasatski. Partorg küsib, kuidas Sirje üldse nii kõrgele kohale parteis sai. Aino võtab viina ja kirub, et see on nii kange ja arvab, et Sirje sahkerdas end sinna. Partorg ütleb, et need kõige kõrgemad partei tegelinskid ongi kõige suuremad tuulelipud. Aino arvab, et kõik aparatšikud lehvitavad varsti kodanlike lippudega ja on ära unustanud oma mineviku. Partorg ütleb tähendusrikkalt, et nemad on enne surma Ainoga veel viimane põlvkond, kellele aated on tähtsad ja kui nemad juba lähevad. Aino ütleb, et nema ei lähe sealt mitte kuskile. Nemad võtavad nad vastu avasüli nagu 39.aastal ja Rahvarindele organiseerivad nad vastu oma rinde. Aino küsib, kuidas partorgil organiseerimise ja rindega läheb. Partorg võtab viina ja ütleb, et halvasti ja tundub, et keegi ei tunne tema vastu enam huvi. Aino tunnistab, et tal on sama lugu ja viskab viina. Raadiost kostub Tormise "Raua needmine", mille peale Aino küsib, mis asi see siin in
00:17:06 Paavo (TIIT SUKK) valab viina ja ütleb Kestutisele, et nüüd alles läheb neil äri käima. Vindine Paavo arvab, et Leedus oli täitsa tore. Kestutis (VEIKKO TÄÄR) tunnistab, et nad on nüüd võrdsed partnerid. Purjus mehed jagavad omavahel baltikumi ja võtavad viina. Kestutis räägib, et Kaire on vihane. Paavo ütleb, et ärgu Kestutis tema Kaire pärast muretsegu, vaid muretsegu hoopis Mai pärast. Kestutis hoiab pead kinni ja seletab, et Mai on väga äkiline ja näitab, et ta saab nüüd vastu nägu pliks-plaks (lööb paberirulliga).
00:18:23 Paavo küsib paberirulli kohta, mis see on. Kestutis rullib plakati lahti ja sel on alasti naine. Paavo teeb suured silmad ja küsib, kust ta selle sai. Kestutis räägib, et ostis selle Riia kesklinna putkast. Paavo on nördinud, et tema ei näinud. Kestutis kurdab, et tema ei saa seda koju viia, sest siis tapab Maikelluke ta ära. Paavo pakub välja, et Kestutis jätaks plakati tema juurde ja lubab vaadata, kuidas nad seda ise tootma saaksid hakata, sest eesti mees tahab ka ju ilusa naise pilti seinale.
00:18:59 Helmi (LUULE KOMISSAROV) klopib riideid, laual on labidas. Tuleb Sirje (LAINE MÄGI), kes imestab, et Helmi on juba nii vara valmis. Helmi haarab labida enda kõrvale ja ütleb, et ikka. Sirje uurib, kui palju inimesi on tehasest tulemas. Helmi räägib, et põhimõtteliselt tulevad kõik, va need, kes on tootmisega seotud. Sirje küsib, kas Kessner tuleb ka. Helmi ütleb, et Aino ei tule kuna arst keelas tal sellist füüsilist koormust taluda ja partorg kurtis valu jalgades. Sirje seda arvaski ja lisab, et ega nad neid jõuga ka kohale ei saa vedada, see pole mingi laupäevak. Helmi on nõus, aga tal tekkis üks mõte.
00:19:40 Partorg (ANNE PALUVER) tuleb kabinetti. Sirje (LAINE MÄGI) pakub talle naeratades istet ning räägib, et tahtis partorgile tänu avaldada tehtud töö eest. Partorg on keeletu ja tänab. Sirje ei uskunud, et nii palju nende tehase töötajaid läheb Rahvusraamatukogule kaablikraavi kaevama ja kuuldavasti on see kõik partorgi agitatsiooni tulemus. Partorg ütleb, et ta tegi mis ta suutis, töökollektiiv on ju tema valdkond. Sirjel on hea meel, et partorg on ise ka heaks eeskujuks kõigile töölistele.
00:20:40 Partorg vingerdab, et tal jalad valutavad veenilaiendite tõttu ja seetõttu ise tulla ei saa. Sirje ütleb, et tal on kahju, aga mis teha, eks tervis ole ikka tähtsam. Telefon heliseb. Sirje võtab toru ja helistajaks on Helmi. Sirje räägib Helmile, et pangu liha, juustu, sinki, maiustusi ja kangemat kraami ka, kõike defitsiitset, mida tutbuste kaudu õnnestub kätte saada, nii ipika töörügamise tänutäheks ei ole millestki kahju. Partorg kuulab tähelepanelikult. Sirje ütleb, veel Helmile telefonis, et ärgu nad enne öelgu, olgu see üllatuseks. Sirje paneb toru hargile ja küsib, kuhu nad jäid.
00:21:43 Partorg lubab, et ta ikkagi tuleb seda väga tähtsat kraavi kaevama. Sirje küsib veenilaiendite kohta. Partorg arvab, et käed-jalad vajavadki liigutamist, koos laienditega. Kontoritööl võivad veenid veel laiemaks minna. Sirje ütleb, et nad kohtuvad siis kraavi juures, aga enne annab Partorgile kingituse - sini-must-valge rinnalindi. Partorg tänab ja lahkub.
00:22:48 Vahekõll
00:22:55 Sirje (LAINE MÄGI) hõiskab, et nende avantüür läks läbi. Helmi (LUULE KOMISSAROV) näitab ukse poole ja ütleb, et ta on kindel, et nad on mõlemad kohal nagu 5 kopikat. Sirje ütleb, et see on väga hea. Helmi arutleb, et äkki peaks päriselt inimestele mingid pakid organiseerima. Sirje arvab, et see pigem solvaks neid, iniemsed tulevad Eesti asja ajama, igaühel on oma võileib kaasas. Helmi küsib, kas Sirje tuleb, Sirje ütleb, et muidugi tuleb. Helmi küsis sellepärast, et ei märganud, et Sirjel oleksid töörõivad kaasas. Sirje ütleb, et tema võib tulla ka parimas kostüümis. helmi lubab talle labida otsida. Sirje ütleb, et pole tarvis ja võtab käekotis kühvli.
00:23:37 ARHIIV: Rahvusraamatukogu kaablikraavi kaevamine 28. juuni, 1988 (subt)
00:23:52 Määrdunud näoga Aino (HELENE VANNARI) ohib pärast rasket tööd. Partord (ANNE PALUVER) suitsetab ja räägib, et üks kaablimees tõmbas tal sukad puruks. Aino neab, et see kaabel kärssama läheks. Aino mõnitab, et miks seda Rahvusraamatukogu vaja on. Partorg loodab, et küll tuleb Moskvast käsk ja pannakse kõik paika. Aino arutleb, et kuhu need inimesed panna, sest ühte vanglasse nad ju ei mahu. Partorg arvab, et Rahvusraamatukogust saaks uue vangla. Naised naeravad.
00:24:31 Tuleb Helmi (LUULE KOMISSAROV) ja küsib, miks nad koju ei lähe. Aino tahab teada, millal nad oma välja teenitud paketid kätte saavad. Helmi ei saa aru. Partorg tõuseb ka püsti ja selgitab, et need pakid, mida kaevajatele lubati. Helmi ei mõista, millest nad räägivad. Partorg kordab oma sõnu. Helmi küsib, kust nad seda võtavad. Partorg räägib, kuidas ta oma kõrvaga kuulis kui sm Aavik Helmiga telefonis rääkis, et tööinimesed saavad juustu, liha, kangemat kraami ja muud defitsiiti.
00:25:03 Aino ütleb, et tema on ka kuulnud ja uhkustab, kui palju kive ta edasi andis ja ta tahab teada, kus pakid on. Helmi ütleb naeratades, et nad said täiesti valesti aru, nad rääkisid hoopis Maripuu pensionile jäämise kingitusest. Partorg ütleb rahulikult Ainole, et ilmselt on pakikestega mingi segadus. Aino sõdib, et tema kavatseb oma osa välja nõuda ja karjub Helmile: fašist! Partorg rahustab Ainot ja ütleb, et see kodanlik element püüab neid, ausaid kommuniste omavahel tülli ajada. Helmi soovib prouadele kena õhtut ja vabandab ning ütleb, seltsimehed.
00:26:02 Paavo (TIIT SUKK) magab peatäit välja. Tuleb Kaire (MAIKEN SCHMIDT) ja leiab eest magava Paavo. Kaire tõmbab kardinad eest ja teeb toa valgeks. Kaire küsib, mis seal toimub. Paavo ütleb, et ta magab. Kaire teatab, et kell on pool kaks päeval. Paavo sonib midagi. Kaire ütleb, et Paavo pole Leedust tagasi tulles saati end näole andnud, et Kestast on talle vist halvasti mõjunud. Paavo arvas, et Kaire ei taha teda mõnda aega näha. Kaire ütleb, et äkki ta ei tahagi enam ja ütleb, et Paavo võib oma sõbrannadega seal mõnustlt aega veeta. Kaire karjub Paavole: ela hästi! Paavo hüüab vaikselt: Kaire! ja siis ütleb naistele piltidel, et nemad ei ole ju nii pirtsakad. Paavo leiab diivanilt viinapudeli.
00:27:18 Lõputiitrid
00:27:49 (c) Thors Production
00:27:54 (c) Eesti Rahvusringhääling 2015
00:27:58 Saate lõpp.
Faili nimi: 2015-002814-0082_0003_XHD_ENSV_KOIK-KISUB-KRAAVI.mxf
Indeks: 2015-002814-0082
Kestus: 00:27:59
Registreerimise kuupäev: 24.07.2016
Registreerimise aeg*: 2016-07-24 12:10:01
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse