ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Katarsis tardumuskrampides

Saada link

Media

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 41
Kestus: 00:27:32
Indeks: 2012-002814-0042
Režissöör: Korjus Martin
Esmaeeter: 02.12.2012
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: oktoober 1984
00:00:00 Illar (RAIVO E. TAMM) on baari juba sulgenud kui keegi koputab. Illar hüüab ukse taha, et baar on kinni, et mingu võtku nad takso pealt. Koputaja ei jäta ja lõgistab ukselingiga. Illar võtab kaitseks pudeli kätte ja teeb siis ukse lukust lahti. Ukse taga on Ats (MAIT MALMSTEN). Illar ehmatab, sest äärepealt oleks ta Atsile pudeliga vastu pead pannud. Ats palub Illarlt abi asjade sisse tassimisel. Illar imestab, mis asjad. Ats vastu, et magamiskott, madrats ja muu kraam, sest ta jääb mõneks ajaks baari ööbima. Illar ütleb kohe, et ei, sest tema ööbib seal. Ats ütleb kindlalt, et tema ka, sest naine viskas ta Illari korraldatud jamade pärast kodunt välja. Illar imestab, et milline kokkusattumus, sest tema naine viskas tema ka välja. Illar räägib, et tal on gonörrea ja kuni tervenemiseni peab ta baaris ööbima. Illar lisab, et tal Atsist kahju.
00:01:26 Ats (MAIT MALMSTEN) vastu, et tal on Illarist ka kahju ja kui Illari haigusest keegi teada saab, siis ta sealt alles lendab. Illar (RAIVO E. TAMM) imestab, et kust keegi võib seda teada saada. Ats pobiseb. Illar ütleb õhinal, et Ats sai vähemalt pulmaöö ära pidada. Ats vastab selle peale, et Sirje lubas tal ainult laste pärast nende majja jääda ja sedagi voodi ette põrandale. Ats palub veel, et Illar aitaks tal asjad sisse tuua.
00:02:00 Illar (RAIVO E. TAMM) küsib, ega Ats ei norska. Ats (MAIT MALMSTEN) pärib, kas see segab. Illar vastu, et ei sega, sest ise ta tõmbab ka rediseid läbi nina terve öö, koos ongi lõbusam
00:02:10 Saatepea
00:02:38 Illar (RAIVO E. TAMM) ja Ats (MAIT MALMSTEN) norskavad magamiskottides baari tagaruumis. Heliseb äratuskell. Illar paneb kella kinni ja mehed magavad edasi. Ats sonib. Illar kargab äkki püsti, sest hommik on käes. Illar riidleb Atsiga, sest too kaebles terve öö ja Illar sai alles kella 6 ajal sõba silmale.
00:03:21 Illar (RAIVO E. TAMM) riietub ja kamandab Atsi (MAIT MALMSTEN) püsti, sest tema vahetus algab. Ats sonib läbi une, et Illari vahetus on. Illar vastu, et ikka Ats oma, et kas Ats ei kuulnud, kuidas ööse telefon helises. Ats ei kuulnud, kuna magas nagu laps ja lisab, et pole enam ammu nii hästi maganud aj ksüib, mida nad tahtsid.
00:03:45 Illar (RAIVO E. TAMM) riietub ja räägib, et talle anti teada, et hommikul toimub sööklate ja restoranide trusti sanitaarraamatute kontroll. Illar räägib, et tema ei saa oma haigusega sinna jääda ja kamandab Atsi üles. Illar tormab minema. Ats (MAIT MALMSTEN) küsib uniselt, kes tuleb ja siis jõuab kohale, et sanitaarkontroll. Ats hakkab kiiresti tegutsema.
00:04:24 Vahekõll
00:04:27 Pille (LIISA PULK), Sille (MARIA SOOMETS) ja Jüri (ARGO AADLI) söövad laua taga. Tuleb Aadu (FELIKS KARK) ja teatab, et vana punkrimees jõudis täpselt õigeks ajaks ja õige lõhna peale. Pille kõsib, mis lõhna. Aadu ütleb, et äädika lõhna ja tahab Jürilt kahvli käest võtta. Jüri ütleb, et tema oma liha Aadule ei anna, sest Pille ja Sille andsid selle heauskselt talle. Aadu räägib, et tema ei tahagi liha, ta tahab hoopis äädikat. Sille räägib, et see on ainuke asi, mis ta suuts eile restoarnis endale tagitaskusse ajada ja söögu nüüd Jüri.
00:04:59 Pille (LIISA PULK) ütleb pahaselt, et seda ta mõtles, miks sült nii kibe on. Sille (MARIA SOOMETS) ei saa aru, mis kibe. Pille vaatab ja ütleb, et sült on tubakapuruga koos. Sille on pahane ja ütleb, et ärgu Pille õiendagu. Sille räägib, et ta ei jõudud äädikat kaasa haarat, sest kelner viis selle enne laualt minema. Aadu (FELIKS KARK) imestab, et kes sööb sülti ilma äädikata. Jüri (ARGO AADLI) imestab, et mis toimub. Sille ütleb konkreetselt Jürile, et ise ta tahtis sülti, sai ja sõi ja ärgu tundku huvi, kust see pärit on. Pille songib kahvliga süldi sees ja ütleb, et tal hakkab nüüd küll halb.
00:05:28 Aadu (FELIKS KARK) hüüab kapi juurest, kas tõesti majas äädikat ei ole. Pille (LIISA PULK) seletab, et Paavo liimis makilinti ja unustas äädika oma tuppa. Aadu pahandab,et Pille seda kohe ei öelnud. Jüri (ARGO AADLI) küsib, kas Sille kunagi poest ka toitu ostab. Sille räägib, et poest ei saa pooltki seda kaupa mida restost saab ja räägib, et käis kursaga Vana-Toomase restoranis ja nad rääkisid, et nad pole mitte lavakast, vaid kunstiinstast ja neil paluti sinna ruumi teha uus ruumikujundus. Ja siis käristati kõik välja.
00:05:56 Aadu (FELIKS KARK) tuleb Pille toast ja ütleb, et Paavo toas pole ka mitte midagi. Pille (LIISA PULK) ütleb, et see on tema ja Sille tuba ja Paavo elab ammu üleval. Aadu ütleb pahaselt, miks Pille kohe ei öelnud. Pille küsib, mida vanaisaäädikaga teeb. Aadu vastab, et väliseestlaste makilint on vaja kokku liimida. Aadu räägib Kopvillemi laulust, mis tal makilindil on ja seal räägitakse kapral Aadust ja arvab,e t see Aadu on tema. Sille (MARIA SOOMETS) otsustab äädika üles otsida. Jüri (ARGO AADLI) küsib, kas Pille sööb oma sülti Pille krimpsutab nina. Jüri saab süldi endale.
00:06:43 Vahekõll
00:06:52 Ats (MAIT MALMSTEN) poleerib klaasi. Tuleb Paavo (TIIT SUKK), tervitab ja küsib, kas kundesid polegi. Ats ei vasta ja küsib, kust Paavo baari sai. Paavo räägib, et hommikul tõi üks mutt tähitud kirja ja ta ostustas Atsile selle ise ära tuua. Ats imestab, kuidas tema tähitud kiri Paavo käte sai. Paavo räägib, et maksis 50 kopsi, pani allkirja taha ja anti. Ats küsib, kas Paavo tegi sellel lahti . Paavo ütleb, et ei teinud, aga nõuab postiteenuse eest 5 rubla.
00:07:23 Ats (MAIT MALMSTEN) hakkab raha otsima. Paavole (TIIT SUKK) meenub, et ema jättis hommikul laual kirja, et Atsil on "see" ja äkki ta saab nakkuse. Ats ei saa aru, mida Sirje on Paavole rääkinud. Ats kinnitab, et tal ei ole "seda" ja ütleb, et "see" on Illaril. pavo küsib, kas Atsil siis ei ole "seda". Ats ütleb, et ta pole küll Paavo pärisisa, aga "seda" tal pole. Paavo ikkagi loobub rahast, igaks juhuks. Ats imestab, et Sirje on sellist juttu rääkinud.
00:08:23 Ats (MAIT MALMSTEN) jõllitab ümbrikku
00:08:27 Lintmakilt (Rostov-102) kostub Olaf Kopvillemi "Klunker". Aadu (FELIKS KARK) ja Sille (MARIA SOOMETS) kuulavad. Sille on tüdinenud, Aadu õhinas. Aadu paneb kindal koha pealt lindi seisma. Sille pahandab selle üeale, sest nad on seda juba 100 korda teinud ja kordagi pole edasi kuulatud. Aadu teeb ettepaneku koos makiga Pille ja Sille tuppa minna.
00:09:21 Ats (MAIT MALMSTEN) avab ümbriku, loeb kirja, võtab riiulilt viinapudeli ja võtab pudelist lonksu. Ats kirub Sirjet.
00:09:59 Vinüülplaat "Katarsis tardumuskrampides" (Jolle Fardo helipõimik Jõri Üdi luulest) pöörleb. Pille (LIISA PULK) vähkreb voodis ja ütleb siis plaati kuulavatele Aadule (FELIKS KARK) ja Sillele (MARIA SOOMTS), kas nad lõpetaksid selle disko, et tal on hommikul kooli minek. Sille näitab kuuldud plaati aj tahab teise veel mängima panna, aga Aadu ei taha seda, vaid Kopvillemit. Sille õtleb, et tal on Kopvillemist kopp ees. Pille palub, et nad lõpetaksid ja läheksid magama. Aadu ütleb, et tänapäeva noored on õrnakesed, sõja ajal magati ka siis kui sireenid üürgasid ja pommid plahvatasid. Pille vastu, et praegu pole sõjaaeg, et võtku nad kõrvaklapid. Sille võtab ühed kõrvakalpid Aaduga kahelpeale.
00:11:17 vinüülplaat pöörleb
00:11:19 Vahekõll
00:11:35 Ats (MAIT MALMSTEN) triigib pesu. Tuleb Paavo (TIIT SUKK), mille peale Ats ehmatab ja küsib, mida Paavo öösel teeb. Paavo räägib, et tuli koju ja nägi, et tuli põleb ja ütleb siis Atsile, et kas ta aru ei saa, et "see" puudutab neid kõiki, kes seal elavad. Ats ei taipa. Paavo vehib kätega ja ütleb: "see". Paavo räägib, et ema oli enne komandeerigusse minekut kõik ära rääkinud, miks Ats peab baaris ööbima.. need sügelised.
00:12:22 Ats (MAIT MALMSTEN) ei saa aru, mis sügelised ja jääb mõttesse ning küsib, et kui Paavo ütles talle "see", siis tegelikult ta mõtles "need"? Paavo (TIIT SUKK) ütleb, et jah. Atsile on see kergendus ja jahub, et kui hakkab sügelema (sügab pead), siis ei kuule eriti midagi, mis ümberringi räägitakse. Paavo räägib, et kõigile on kõige parem see, kui Ats enam koju ei tule. Ats küsib, mis mõttes. Paavo ütleb, et nii kaua kui tal "see" on või "need" või vähemalt kandku Ats kindaid. Ats jääb mõtesse ja võtab viinapudelist lonksu, loputab sellega suud, valab siis viina kätele ja desinfitseerib käsi ja nägu ning triigib edasi.
00:13:52 Paavo (TIIT SUKK) tuleb oma tuppa, paneb tule põlema, vaatab riiulisse. Sis võtab vinüülplaadi, tahab mängima panna, aga toas pole plaadimängijat, siis märkab, et ole ka lintmakki. Paavo saab pahaseks: mida helvetti! ja jookseb toast välja.
00:14:17 Vahekõll
00:14:21 Jüri (ARGO AADLI) magab. Tuleb taskulambiga Paavo (TIIT SUKK). Jüri sonib midagi läbi une. Paavo katsub Jüri äratada ja räägib, et tal on kogu elektroonika toast ära varastatud. Jüri ärkab varaste jutu peale üles ja hakkab riietuma, lähevad vaatama.
00:15:29 Pille (LIISA PULK) vähkreb voodis. Aadu (FELIKS KARK) ja Sille (MARIA SOOMETS) kuulavad väliseestlaste muusikat, kõrvaklapid käes.
00:16:00 Paavo (TIIT SUKK) ja Jüri) (ARGO AADLI) tulevad tuppa ja Paavo näitab,e t tema elektroonika on läinud. Jüri on unine ja ei oska midagi arvata. Paavo pakub välja, et peaks sõrmejälgi võtma. Jüri ütleb, et ta pole kriminalist, vaid lihtne miilits. Jüri jõuab suikuda. Paavo äratab teda. Jüri arvab, et nad võiksid küsida Pille ja Sille käest. Paavo arvab, et nad magavad. Jüri arvab,e t võib ka hommikul küsida. Jüri on endiselt väga unine ja Paavo näitab talle taskulambga tuld näkku.
00:17:07 Vahekõll
00:17:19 Pille (LIISA PULK) magab voodis. Aadu (FELIKS KARK) ja Sille (MARIA SOOMETS) on ukse najale muuskat kuulates magama jäänud. Äkki Sille ärkab ja lõkkab Aadu enda õlalt eemale. Sille äratab teisi hüüatusega ja plaanib jälle luuleplaadi mängima panna. Aadu ei taha Sille jampsi ja tahab Kopvillemit kuualata. Sille näitab, et Jolle Fardo plaat on ka väliseesti plaat et ta Harju mäelt ostsi selle. Sille loeb plaadiõmbriselt Jüri Üdi kohta.
00:18:18 Vahekõll
00:18:20 Ats (MAIT MALMSTEN) on juba varakult baaris. Keegi koputab ukse taga. Ats hõikab,e t veel on vara,e t ostkus nad takso pealt. Ats on hirmul, et sanitaarkontroll on tulemas ja hüüab, et tulgu nad poole tunni pärast. Siis aga märkab, et ukse taga on hoopis Illar (RAIVO E. TAMM), kes tuigerdades tuppa tuleb ja räägib, et tuleb Kaie juurest ja veel teiste naiste juures. Illar räägib, et selgus, et tal ei olegi "midagi" (haigust). Illar räägib sündmuste rea ja kuulutab, et ta on puhas. Ats ajab Illari taharuumi magama.. Ats küisb, kuidas on Eve ja Kaiega ning hüppab taharuumi.
00:19:49 Pille (LIISA PULK) ja Sille (MARIA SOOMETS) söövad hommikusööki. Uksest tormavad sisse Paavo (TIIT SUKK) ja Jüri (ARGO AADLI). Paavo räägib, et neil on manukaid vaja. Sille räägib, et tõmmaku ta uttu, et tal hakkab lavakas tanstutund. Pille ütleb, et tema peab kooli minema, aga küsib, milles asi. Paavo räägib, et ta rööviti öösel paljaks - grammar ja makk. Sille soovitab Pille tuppa vaadata ja lisab, et Aadu kuulab siiamaani oma Kopvillemit. Paavo ja Jüri tormavad Pilel tuppa.
00:20:16 Vahekõll
00:20:18 Ats (MAIT MALMSTEN) nühib lapiga baariletti. Tagaruumist tuleb Illar (RAIVO E. TAMM), kes võtab letilt mineraalveepudeli ja ütleb, tal on seda vaja. Ats paneb lapiga nina kinni ja ütleb, et tal oleks seda vaja ja lisab, et s..t päev on täna, et oota seda sanitaarraamatu kontrolli nagu kuuvarjutust, ei tule ega tule.. Illar räägib, et Sinka sõbranna Ljuda oligi see, kes pidi neid kontrollima tulema, et ega ta ilmaasjata ka tema juurest öösel läbi ei käinud.
00:21:06 Ats (MAIT MALMSTEN) ütleb, et Illar pole seda talle öelnud. Illar (RAIVO E. TAMM) ütleb, et kes seda kõike mäletab, mis inimene elus head teeb. Ats visakb lapi letile ja kirub Illarit - sa oled ikka hea Illar.
00:21:23 Jüri (ARGO AADLI) tassib Paavo grammofoni ja makki Pilel toast välja. Paavo (TIIT SUKK) kutsub Pillet ja Sillet korrale, et nad nii rohkem ei teeks. Sille (MARIA SOOMETS) ütleb, et sele audiodisko algatas kapral Aadu. Paavo pahandab tüdrukutega, et julgesid teha, julgegu ka tunnistada, pole ilus oma tegu süütu vanainimese kaela veeretada. Sille saadab Paavo sinna kohta. Paavo küsib, kas Sille sai Atsi teate kätte. Sille ei taipa, mis teate. Paavo käsutab Jüri, et too viiks asjad üles.
00:22:07 Kui Jüri on toast lahkunud, ütleb Paavo (TIIT SUKK) Sillele, et Kohtla-Järve miilits otsib teda taga. Sille (MARIA SOOMETS) küsib, kust Paavo teab. Paavo räägib, et aurutas kirja lahti. Sille hoiab peast kinni ja ütleb, et seda jama polnud küll vaja. Pille (LIISA PULK) küsib, millega Sille nüüd on hakkama saanud. Sille ütleb, et nüüd ei ole ta millegagi hakkama saanud. Paavo ütleb parastavalt, et sellest supist Sille välja ei uju, isegi Jüri abiga mitte, soovib head hommikut ja lubab magama minna.
00:22:38 Vahekõll
00:22:41 Paavo (TIT SUKK) magab. Tuleb Kestutis (VEIKKO TÄÄR), kes võtab kilekotist vinüülplaadi. Vaatab siis magavat Paavot ning otsustab plaadimängija voodi juurest ära tõsta. Paavo ärkab ja küsib, mida Kestutis teeb. Kestutis ütleb, et las Paavo magab, tema ei taha segada ja räägib, et ostis uue plaadi, aga arvab, et Paavo pole sellest huvitatud. Paavo rägib, et ta on tüdinenud, et tema elektroonikat tõstetakse siia ja sinna. Kestutis ütleb,e t ta kuulab siis seal. Paavo imestab, mida Kestutis üldse muusikast teab ja küsib, mis plaat see üldse on.
00:23:40 Kestutis (VEIKKO TÄÄR) räägib, et see on Ciurlionis, Leedu maalikunstnik. Paavo (TIIT SUKK) küsib, kas see on nali, et maalid on plaadil või. Kestutis räägib, et Ciurlionis on ka helilooja. Kestutis kuulab plaati, meel läheb härdaks ja võtab pudelist lonksu viina. Kestutis valab pisaraid ja räägib omaette (vn, k, tlgsubt-), et ta igatseb oma kodumaad.
00:24:38 Ats (MAIT MALMSTEN) paneb maki mängima. Tuleb Jüri (ARGO AADLI). Ats tervitab teda rõõmsalt kättpidi. Jüri küsib, kas Ats saaks talle anda pudeli viina. Ats ütelb kõva häälega, et nemad kaasa ei müü. Jüri seletab, et ta ei taha juua, et ta on välispidiseks vaja, selgus, et ema Ainol ja isa Nikiforil on kirbud ja eile õhtul selgus, et temal endal ka. Tagaruumist kuuldub Illari (RAIVO E. TAMM) kisa, kes karjub, et neil on tarakanid ja lisab, et just helistati, et tullakse ikkagi sanitaarraamatuid kontrollima. Illar karjub ja tapab saiapätsiga tarakane.
00:25:19 Vahekõll
00:25:31 Pimedasse kööki tuleb Ats (MAIT MALMSTEN), paneb tule põlema. Diivanil istub suitsetav Sille (MARIA SOOMETS), kes küsib, kus see kiri siis on. Ats ehmatab ja küsib, mis kiri. Sille ütleb, et see, mille Ats Kohtla-Järve miilitsast sai. Ats imestab, miks Sille küsib, sest kiri oli ju talle. Sille ütleb, et pole tähtis ja küsib, milles asi on. Ats tunnistab et Sillet otsitakse taga. Sille vastab, et pole ka ime, sest tal pole nende uures sissekirjutust. Ats seletab, et Sillet otsitakse üleliiduliselt taga.
00:26:09 Sille (LIISA PULK) on hämmingus, et kas tõesti paari ajalehekioski röövi pärast Jõhvis, et see on ju ammu unustatud ja Alaealiste Asjade Komisjonist on teda ka ammu maha kantud. Ats (MAIT MALMSTEN) on kohe abivalmis, et ta võib Sille kas või lapsenadad, aga küsib, et kust nad Sille kaudu Atsi aadressi leidsid. Sille arvab, et dispanseri kaudu ja ütleb, et Atsil on ju "see". Ats saab vihaseks, et mis "see" ja vahutab,e t ta pole elu sees mingis dispanseris käinud, et kust Sille võtab selise asja. Sille ei tea, lihtsalt kõik räägivad. Ats jääb tummaks ja on väga vihane.
00:26:50 Lõputiitrid
00:27:21 (c) Thors Production
00:27:26 ETV ident, (c) ERR, Eesti Televisioon 2012
00:27:32 Saate lõpp
Faili nimi: 2012-002814-0042_0001_D10_ENSV_KATARSIS-TARDUMUSKRAMPIDES.MXF
Indeks: 2012-002814-0042
Kestus: 00:27:32
Registreerimise kuupäev: 02.12.2012
Registreerimise aeg*: 2012-12-02 17:32:13
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse