ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

ENSV: Eestimaa on ju nii väike

Saada link

Sarja pealkiri: ENSV
Osa nr.: 82
Kestus: 00:28:29
Indeks: 2015-002814-0081
Režissöör: Piirsoo Marko
Esmaeeter : 21.01.2016
Kategooria: Lavastuslik → komöödiasari
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Tiiter: 5.-10.juuni, 1988
00:00:05 Jüri (ARGO AADLI) ja Anneli (MARTA LAAN) on voodis hämaras toas. Anneli küsib: mis meist saab? Jüri arvab, et mis ikka, nad lasevad asjad rahulikult minna. Anneli imestab, kuidas Jüri üldse ei muretse. Jüri ütleb, et ta on õnnelik. Anneli imestab, kuidas Jüri saab õnnelik olla, sest kõik on segane. Jüri ütleb, et mis siin segast on - tema armastab Annelit ja Anneli teda. Anneli muretseb hoopis riigi pärast.
00:01:03 Saatepea
00:01:35 Tiiter: LXXXI osa, Eestimaa on ju nii väike
00:01:41 Ats (MAIT MALMSTEN) loeb hommikumantlis laua taga ajalehte. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb ukse vahelt, et hakkab tööle minema. Ats lehvitab ja soovib head päeva. Sirje nähvab veel, et loodab õõhtul koju tulles, et nende pere ei ole veel täienenud veel mõne Atsi sohilapse võrra. Ats ütleb, et oli mis oli, see pole enam naljakas. (Tegijate nimed ekraanil). Sirje ütleb, et tal on algusest peale tunne, et see on hirmus naljakas.
00:01:57 Ats palub, et Sirje ei hakkaks jälle peale, et oli üks nooruspõlve... Sirje ütleb, et Ats teabki ju seda paremini, sest tema oli siis ju seal kui see sündis. Ats ütleb, et ta ei olnud seal kui ta sündis, kuigi oleks tahtnud. Ats vaatab Sirje poole ja saab aru, mida ta mõtleb. Sirje kahtleb selles. Ats küsib, kas sanatoorium pole Sirjele üldse mõjunud. Sirje ürtleb, et ei ole. Ats tõuseb püsti ja lubab Sirje Marjuga tuttavaks teha ning kõik ära rääkida, kuidas see asi oli. Sirje ironiseerib, et Ats tunneb naiste hingeelu nii hästi. Sirje lahkub. Ats kirub: sarkasm.
00:02:46 Anneli (MARTA LAAN) kirub ülemust. Jüri (ARGO AADLI) mainitseb teda, et kuidas ta ülemusest räägib. Anneli ütleb, et praegu käib avalikustamine ja tal on õigus kriitikat teha kui ta näeb ilmnevaid murekohti. Jürui arvab, et sm Kartul on seni suutnud hästi asju kontrolli all hoida. Anneli ütleb, et see on näha, kuhu see kõik tüüribn, praegu tuleb resoluutselt tegutseda, mitte niisama jälgida. Jüri ütleb, et need on lihtsalt vanalinnapäevad. Anneli ütleb, et Jüri peab ikka täitsa pime olema, kui ta ei näinud, mis nende punkarite ja kaltsakate silmis eile oli. Kui nad praegu kontrolli kaotavad, siis on kõik p... Jüri imestab, kuidas Anneli räägib. Anneli ütleb, et see on sõnavabadus. Jüri tõmbab Anneli enda kõrvale voodisse.
00:03:35 Vahekõll
00:03:41 Pille (LIISA PULK) ja Sille (MARIA SOOMETS) tulevad koos ja Pille ütleb, et on imelik, et Sille pole neil seal veel ikka külas käinud. Sille ütleb, et lavakas on kiired ajad ja ütleb, et hakkab kooli lõpetama. Sille arvab, et neil on normaalne elamine. Pille ütleb, et ta on küll enamus ajast erakas, aga Jüri elab veel ikka seal. Sille ütleb, et kui nemad sealt ükskord Metsakalmistule kolivad, siis saab Jüri seal ka ühe väikse koha. Pille naerab ja näitab siis Sillele riidevärve ja leiab sealt sinise Sille lipukanga jaoks. Sille võtab välja pildi sinimustvalgest lipust. Pille ütleb, et see on ju mustvalge. Sille saab aru. Pille ütleb, et peab minema ja et Sille tunneks ennast nagu külas.
00:04:39 Vahekõll
00:04:45 Sirje (LAINE MÄGI) hüüab Pillet, aga leiab üllatuseks eest hoopis Sille (MARIA SOOMETS), kes seisab pliidi ees. Sille vabandab, et on nende köögi okupeerinud, aga lisab, et nende juurde uuesti elama ta ei tulnud. Sille ütleb, et Pille lubas tal omi asju ajada ja et ta ei sega keetes kedagi. sirje kirtsutab nina ja ütleb, et Sille toit lõhnab imelikult. Sille ütleb, et see polegi toit, vaid kangas. Sille näitab sinist kangast potis. Sirje küsib, kas kleit või särk. Sille ütleb, pigem nagu lipp, millega nad vanalinnapäevadel välja tahavad tulla. Täna värvib ja homme traageldab jupid kokku. Sirje küsib, kas sinimustvalge veidi ennatlik ei ole. Sille arvab, et mida siin enam oodata on. Sirje märgib, et tütar käib ema jälgedes. Sille ütleb, et praegu on hoopis teised ajad, keegi ei julge selle eest enam 15 päevagi anda. Sirje küsib, kas ika maksab. Sille imestab, et ta näeb enda ees Sirjet , aga kuuleb nagu Atsi.
00:05:51 Sirje ütleb, et Ats näeb ohtu isegi selles kui tema tegeleb Rahvarinde asjadega. Sille imestab, et Sirje on Rahvarindes, aga tunnustab, et see on vägev, küsib, kas ta tuli komparteist ära. Sirje ütleb, et veel ei tulnud, iga asi omal ajal. Sirje hakkab rääkima. et nad Edgariga mõtlesid.... Telefon heliseb. Sirje vabandab ja vastab kõnele, mille peale ta lubab kohe takso võtta ja minna. Sille küsib, kas tööasjad. Sirje räägib, et Rahvarinde rajoonide esindajad tulevad Tallinnasse ja Võsa palus tal kelllegi Balti jaama vastu minna. Sille küsib, kas tõesti on sm Võsa Rahvarindes. Sirje ütleb, et neid on seal palju. Sirje pakub Sillele lipu õmblemiseks oma head õmblusmasinat. Sirje ütleb, et Sille oleks ettevaatlik. Sille tänab ja ütleb, et Sirje oleks ise ka ettevaatlik. Sirje lahkub. Sille vaatab sinist kangast potis.
00:07:00 Sirje (LAINE MÄGI) on Marjuga (PIRET KALDA) kohvikus. Sirje räägib, et kuulis härra Võsa käest, et neil on Põltsamaal tore rakuke organiseeritud. Marju parandab, et Jõgeval ja lisab, et inimesed on nii aktiivsed. Sirje ütleb, et Tallinnas on noortega keerulisem. Marju räägib oma pojast, kes tahab minna muusikapäevadele sinimustvalget lippu lehviatama. Sirje räägib, et tema tütar ka. Marju arvab, et peaks noored kokku viima. Sirje arvab, et võibolla nad ongi juba tuttavad, sest Eestimaa on ju nii väike.
00:08:00 Vahekõll
00:08:05 Anneli (MARTA LAAN) ja Jüri (ARGO AADLI) istuvad miilitsaautos ja jälgivad vanalinnapäevade sündmusi. Kostab metsavennalaul. Anneli on pahane, et nad ei tohi sekkuda. Jüri ütleb, et ajad on muutunud, las laulavad, peaasi, et ei märatse ja ei lõhu. Anneli tänitab, et alguses lubad neil laulda, siis tahavad nad tantsida ka, lõpuks hakkavad neid nottima ja teevad topiseid, kodanliku vabariigi ajal nii õigesti mõtlejatega tehti, vanaema oli rääkinud. Jüri märgib, et Anneli on viimasel ajal nii kurjaks muutunud, nagu tema ema, kellele ka see perestroika värk ei meeldi.
00:08:56 Anneli küsib pahaselt, kas Jüri võrdleb teda oma emaga. Jüri vabandab, sest ei mõelnud niimoodi. Anneli ütleb, et see ongi talle pigem kompliment, tal olekski õigem Jüri emaga patrullida mitte Jüriga. Jüri mainib, et Anneli on viimasel ajal väga otsekoheseks muutunud. Anneli küsib, kas Jüri teab, miks tema miilitsaks hakkas. Jüri arvab, et Annelile meeldib mundrit kanda. Anneli on nõus, et seda ka, aga tegelikult selleks, et nõukogude korda kaitsta. Jüri küsib Anneli vanemate kohta. Anneli ütleb, et emast ei tea ta midagi, aga isa oli padujoodik. Teda kasvatas vanaema, kes oli kodanlikul ajal taluteenija ja nii vaene, et ei saanud kordagi isegi võid süüa. Kui suure isamaasõja ajal Eesti vabastati, siis läks vanaema kohe piimkombinaati tööle ja sai esimest korda võid süüa ja sõi seda nii palju, et jäi kohe invaliidiks.
00:09:55 Anneli räägb, et kui vaadata praegu neid nõukogude vastaseid ilminguid, kus ei kardata enam isegi kodanliku lipu värve näidata, siis on selge, kuhu see kaos tüürib - kodanliku vabariigi kehtestamiseni. Anneli ütleb, et ta ei taha, et nende lapsed kasvakisd üles teadmata, mis maitse on võil. Jüri ei usu, et see nii kaugele võiks minna, pealegi elavad nad vabade riikide murdmatus liidus.
00:10:21 Anneli imestab, kuidas Jüri üldse miilitsakooli lõpetas kui tal üldse intuitsiooni ei ole. Selleks, et 200 g võid kätta saada, tuleb pikas järjekorras seista. See on selge, kuhu see jama ja glasnost viib.
00:10:37 Vahekõll
00:10:45 Ats (MAIT MALMSTEN) astub tuppa ja ütleb Sirjele, et ta ei kujuta ette, mis praegu linnas toimub - noored kõnnivad ringi sini-must-valged lindid rinnas, laulavad isamaalisi laule, nagu Aadu oleks katku lahti lasknud. Sirje (LAINE MÄGI) ütleb, et see pole ju midagi uut. Ats küsib, kuidas ei ole, ta käis Raekoja platsil. Sirje räägib, et Sille käis nende juures. Ats küsib, kuidas Sillel läheb. Sirje räägib, et Sille värvis nende köögis sini-must-valget lippu. Ats heldib ja ütleb, et ta on ju nagu oma laps ja siis kohe parandab, et mitte tema laps.
00:11:21 Ats küsib uuesti, et mida Sille seal tegi. Sirje ütleb, et värvis Eesti rahvuslikku trikoloori. Ats küsib, kas kõik on hulluks läinud ja Sirje ka. Sirje ütleb, et Ats peaks lõpuks aru saama - neil on uued ajad, mõne aja pärast kinnitatakse sini-must-valge ametlikult ära ja mitte kedagi ei panda enam kinni. Ats lahmib, et kindasti võetakse Vaino pukist maha, tehakse Soomega piirid lahti. Sirje räägib, et härra Võsa.. Ats küsib, mis ajast Võsa härra on. Sirje arvab, et Ats peaks ka Rahvarindesse tulema. Ats ütleb, et teda niisuguste asjadega uisa-päisa ei püüa.
00:11:55 Sirje räägib, et kohtus väga vahva naisega, kes on kesk-Eestist pärit ja kohalikus Rahvarindes. Ats ütleb kiiresti, et teda ei huvita, selliseid samme ta ei astu ilma poolt ja vastu argumente läbi kaalumata. Sirje nähvab, kas Ats ülikooli ajal tegi midagi kaalutlemata. Ats ütleb pahaselt, et seda ta teadis, et see asi tuleb ka ükskord ära ja näitab näpuga, lahkub.
00:12:13 Sille (MARIA SOOMETS) õmbleb sini-must-valget lippu. Tuleb Jüri (ARGO AADLI), kes tervitab Pillet. Sille tervitab ja siis näeb Jüri hoopis Sillet ja küsib, mida ta seal teeb. Sille ütleb, et ta õmbleb. Jüri küsib, kust Sille sinna sai. Sille ütleb, et tuli kahel jalal, aga tegelikult tal ei olnud õmblusmasinat ja Sirje laenas oma. Jüri küsib, kas Sillele piima läheb ja kohe küsib, kuidas tal läheb. Sille ütleb, et ei lähe. Jüri küsub, mida. Sille vastu, et piima ei lähe, muidu läheb hästi. Sille ütleb, et nägi Jüri Raekoja platsil "sidrunis" istumas. Jüri arvab, et neil vist väga ei sobi omavahel rääkida.
00:13:05 Sille küsib, kas see "naisliimits" on Jüri pruut. Jüri küsub, kes. Sille ütleb, et see seal "sidrunis". Jüri mõtleb ja ütleb, et kolleeg. Sille lisab, et kellel Jüri kätt põlve peal hoiab. Jüri küsib, mida Sille ise teeb, kas mingit särki või midagi. Sille näitab ja ütleb: Eesti lippu. Jüri purskab piima suust välja. Sille rahustab, et see on lihtsalt üks väike sini-must-valge. Jüri ütleb piimast tilkuva vuntsiga, et see ikka väga väike ei ole. Esikust kostub Anneli hääl, kes hüüab Jüri. Jüri hüüab talle ukse vahelt, et ta kohe tuleb. Sille küsib, kas see on see kolleeg. Jüri ütleb, et on Anneli. Anneli tahab ise tulla. Jüri ütleb Sillele, et too peidaks lipu ära. Jüri läheb ära.
00:14:09 Vahekõll
00:14:15 Jüri (ARGO AADLI) ja Anneli (MARTA LAAN) istuvad miilitsaautos ja jäögivad vanalinnapäevade sündmusi. Jüri laulab metsavennalaulule kaasa. Anneli on pahane, et Jüri laulab kaasa. Jüri ütleb, et talle on alati laulmine meeldinud, ainult ema ei lubanud teda muusikakooli. Anneli on tige, et see asi on nii kaugele läinud. Jüri ütleb, et nemad peavad ainult jälgima ja sekkuda võivad vaid siis kui asi üle käte läheb.
00:14:58 Jüri viipab kellelegi läbi autoakna. Anneli küsib pahaselt, kas Jüri lehvitas sellele punkarile. Jüri selgitab, et ta on seda tööd nii kaua teinud ja tunneb kõiki punkareid. Anneli paneb tähele, et ta on neid saapaid kusagil näinud. Jüri teab, et Sille oli eile ka platsil. Anneli on hämmingus, et Jüri teab tema nime. Jüri ütleb, et protokolli järgi. Siis meenub Annelile, et ta nägi neid saapaid Jüri juures. Jüri räägib, et Sille on Pille sõbranna ja käis nende poolt läbi. Anneli näitab, et punkaril on käes kodanlik lipp ja ütleb, et nüüd peavad nad küll minema. Jüri käsib tal keskusega ühendust võtta. Anneli räägib raadiosaatjaga ja saab käsu massirahutustesse mitte mingil juhul sekkuda.
00:16:31 Jüri küsib, kas Anneli on armukade selle peale, et temal on oma punkar, aga Annelil ei ole. Anneli uhkustab ka, et tal on palju tuttavaid.
00:17:04 Ats (MAIT MALMSTEN) paneb lahustuva kohvi puru tassi sisse. Sirje (LAINE MÄGI) manitseb teda, et Ats peaks hakkama harjutama end ühe tassiga hommikul, sest lihtinimestele on määratud üks purk kuus, seda ka ETKVLi liikmekaardi ettenäitamisel. Ats ütleb, et Sirjel on ju tutvusi. Sirje ütleb, et on jah, aga isegi talle anti laost ainult 3 purki ja Ats tegi just teisele purgile otsa peale. Ats on ei saa aru, kuhu see riik niimoodi tüürib kui Sirje ka enam ei saa.
00:17:31 Tuleb Pille (LIISA PULK) ja teretab. Sirje küsib, kust tema tuleb. Pille räägib, et tuleb otse Lauluväljakult ja räägib õhinal, milline pidu seal oli, sini-must-valged lehvisid ja inimesed hoidsid kätest kinni. Sirje küsib, kas see sini-must-valge, mis Sille nende köögis valmistas. Pille ütleb, et sellest kõik alguse saigi, Sille ja tema sõbrad heiskasid lipu kõigepealt Tallinna Raekoja külge ja siis nad võtsid selle lipu ja nad jalutasid koos lipuga Lauluväljakule. Ats uurib miilitsa ja KGB kohta. Pille ütleb, et mendid lihtsalt passisid. Ats küsib, ega kedagi kinni ei võetud, ta ei taha, et sellest mingi jama tuleb. Sirje ütleb, et Ats peaks eeskuju võtma oma pojast, kes on väga julge noormees, et ei usugi, et ta Atsi poeg on.
00:18:59 Pille ütleb, et läheb heidab pikali, sest õhtul peab jälle vormis olema. Sirje lubab ka minema hakata, sest peab Rahvarinde asju ajama. Sirje küsib, ega Ats pole vastu kui ta ühe Rahvarinde sõbranna õhtul nende juurde kutsub. Ats ütleb, et Sirje sõbranna on ka tema sõbranna. Sirje arvab, et sõbranna võiks Atsi veenda Rahvarindesse astuma. Ats hüüab talle järele, et kui ta peaks sinna astuma, siis teeb ta seda ikka oma vabast tahtest.
00:19:36 Jüri (ARGO AADLI) värvib paberitükile vildikaga sini-must-valget lippu. Tuleb Ats (MAIT MALMSTEN), kes uurib Jüri käest kui ohutu see on, mis Lauluväljakul toimub. Jüri ütleb, et oleneb, kelle jaoks. Ats ütleb, et nende jaoks, kes seal lippe lehvitavad. Jüri ütleb, et nende jaoks ei ole see eriti ohtlik. Ats küsib, kas kinni ei panda. Jüri räägib, et nädala eest oleks ehk pandud, aga nüüd enam ei usu, sest pole nii suuri ruume ja sellekohast käsku pole ka tulnud. Ats küsib sosinal, et kelle jaoks see ohtlik siis on. Jüri arvab, et riigi jaoks ja Anneli arvas, et sellisel kujul seda riiki kuigi kauaks ei ole ka.
00:20:39 Ats küsib, et kui tema tahab ka täna õhtul Lauluväljakule minna, kas see oleks normaalne. Jüri küsib, miks ei peaks olema. Jüri näitab Atsile omavärvitud lippu. Ats tunnistab, et ta peab olema ajast maha jäänud kui mendid ka selliseid asju kannavad. Jüri lubab lipu maikasärgi külge vormi alla panna. Jüri räägib, et kui talle antaks praegu käsk sekkuda, siis ta seda ei täidaks. Ats küsib Jürilt vildikaid.
00:21:49 Ats (MAIT MALMSTEN) ootab Sirjet ja hüüab talle, et ärgu hakaku üldse ära võtma, sest nad lähevad otse vanalinnapäevadele sündmuste keerisesse. Sirje (LAINE MÄGI) tuleb Marjuga (PIRET KALDA) uksest sisse. Marju tutvustab ennast. Ats on sõnatu. Ats ajab ümmargust juttu ja üritab maja näidata. Sirje palun Atsil kohvivesi keema panna, sest tal on koogid kaasas. Ats tahks vanalinnapäevadele minna. Marju arvab, et küll nad jõuavad, tal on poeg ka autoga linnas, pärast viib ta nad autoga linna. Ats ütleb, et Maidul ei ole autot.
00:23:12 Sirje küsib, milline Mait. Ats arvab, et Marju ise ütles, et Mait tuleb järgi. Marju eitab, ta ütles lihtsalt poeg ja lisab, et õige on öelda järele, mitte järgi. Sirje ütleb, et Marju on eesti keele õpetaja. Ats ütleb, et ta väga hästi teab, et järele on õige. Ats vajub istuma. Sirje ajab ta üles ja ütleb, et ta poeg ei tule sinna. Marju lisab, et juhiluba tal ka ei ole.
00:23:49 Ats küsib, kas nad teadsid kogu aeg. Ats vajub uuesti toolile ja küsib, miks. Sirje räägib.
00:24:05 Meenutus: Marju ja Sirje esimesel kohtumisel kohvikus oma lastest rääkimas, kus selgub, et Mait on Atsi poeg ja et Ats on Sirje mees. Sirjel tuleb mõte pitsitada Atsi.
00:25:39 Ats on nördinud, et Marju ja Sirje nii õelad võivad olla. Sirje arvab, et iga asi tuleb elus välja teenida. Ats viib teema mujale ja teeb ettepaneku rongkäigule minna. Ats läheb toast välja ja hüüab: elagu Eesti! Sirje arvab, et nad keerasid vindi üle. Marju imestab ka, sest Ats pole kunagi selline konkreetne olnud. Sirje räägib, et alles eile kartis Ats Siberisse saatmist. Sirje ja Marju jooksevad toast välja.
00:26:41 Vahekõll
00:26:48 Ats (MAIT MALMSTEN) ja Sirje (LAINE MÄGI) armatsevad voodis. Ats küsib, mis neist niimoodi saab. Sirje arvab õnnehoos, et las jääb nii nagu jääb. Ats imestab, et kuidas Sirje saab sellesse nii ükskõikselt suhtuda ja ütleb, et tal on siiamaani külmavärinad peal, ovatsioonid on laes, see on nagu uuestisünd. Sirje arvab, et see oli ikka pärast neid kannatusi päris tore. Ats ütleb, et ta oleks peaagu nutma hakanud ja arvab, et tal oligi pisar silmas. Sirje küsib, millal, tema küll ei näinud. Ats ütleb, et siis kui need 5 isamaalist laulu olid, lipud lehvisid. Sirje küsib, kas Ats sellest rääkiski. Ats küsib, millest siis Sirje rääkis.
00:27:49 Lõputiitrid
00:28:20 (c) Thors Production
00:28:25 ETV ident, (c) Eesti Rahvusringhääling 2015
00:28:29 Saate lõpp.
Indeks: 2015-002814-0081
Kestus: 00:28:29
Registreerimise kuupäev: 22.12.2015
Registreerimise aeg*: 2015-12-22 05:41:59
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse