ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Cabaret Siberia

Saada link

Kirjeldus

Teatri Piip ja Tuut lavastus "Cabaret Siberia" koosneb unikaalsetest kabareenumbritest, mis jutustavad loo kahest eesti artistist, kes saadeti Siberisse. See on kontrastne bukett absurdist, koomikast ja hingematvatest hetkedest. Laval on Haide Männamäe ja Toomas Tross ning Paradiisi orkester koosseisus Natali Ponetajev, Emil Erastus, Henrik Leibur, Johan Kristjan Aimla. Autor ja lavastaja Lauris Gundars (Läti), kunstnikud Ruta Kupla ja Jaanis Laagriküll. Muusika autor Siim Aimla. Salvestuse režissöör Elo Selirand, juhtoperaator Raul Priks, produtsent Tiina-Mari Koljak. Etendus on salvestatud novembris Kumu auditooriumis.

Kestus: 01:31:35
Indeks: 2020-004045-0001
Režissöör: Selirand Elo
Faili nimi: 2020-004045-0001_0001_XHD_CABARET-SIBERIA.mxf
Esmaeeter : 28.12.2020
Kategooria: Lavastuslik → näidend
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Etenduse autor ja pealkiri: Lauris Gundars. Cabaret Siberia. Uskumatu teekond paradiisi.
00:00:15 Kumu auditoorium. Etendus algamas.., publik istumas, muusikud (Siim Aimla, Natali Ponetajev, Johan Kristjan Aimla, Emil Erastus, Henrik Leibur) mängimas lava sügavuses. Algab kabaree "Paradise" etendus, laval Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe).
00:01:47 Laul "Kuldkala laul", laulab ja tantsib Max (Toomas Tross), tantsib Mel (Haide Männamäe), laulavad, mängivad kabaree muusikud, orkester "Paradise"..
00:10:39 Max (Toomas Tross) tutvustab ennast ja kabaree orkestrit "Paradise".
00:11:11 Max (Toomas Tross) räägib nende kabareest "Paradise", aastast 1938. Räägib oma vennast, Mellist (Haide Männamäe), kes on tumm. Räägib, et nende kabaree otsib ilu ja armastust, et jõuda paradiisi. Räägib, et kuna nad on väikesest riigist, siis nad on kadedad suurte rahvaste peale, kel on suured riigid, suured eesmärgid ja seal on suured juhid, kes aitavad oma rahval endasse uskuda.
00:13:49 Max (Toomas Tross) ütleb, et on aasta 1939.. Max ja Mel (Haide Männamäe) teevad nukuteatrit - teevad käpiknukkudega Stalinit ja Hitlerit, kes kaklevad selle üle, kumb neist on parem.. kaklevad ja musitavad ja..
00:16:44 Max (Toomas Tross) räägib, et nad armastasid nii Hitlerit kui Stalinit, sest nad olid võrratud.. Nad tahtsid olla samasugused..
00:17:19 Laulab Mel (Haide Männamäe), laul "Ema ikka ütles"... võtab samal ajal seljast mehe riided.. temast saab laulu lõpus kaunis naine.
00:20:11 Mel (Haide Männamäe) kummardab, Max (Toomas Tross) tutvustab teda: "Austatud publik, minu vend..". Mel räägib endast, räägib, kust on pärit, mida talle ema õpetas.. Tema nimi on Melinda.
00:21:08 Max (Toomas Tross) räägib, et oli märts 1940. Melindast (Haide Männamäe) oli saanud täht, armastatud naine mitte ainult temale, vaid ka teistele meestele, naisetele..
00:21:36 Laulab Melinda (Haide Männamäe).. Laul "Ma vargaid armastan"
00:24:19 Max (Toomas Tross) räägib, et see laul tegi nende kabaree kuulsaks.. Aga see laul oli labane, nemad aga tahtsid saada paremaks.. Mel (Haide Männamäe) ütleb tõsiselt, et siis saabus nende võimalus saada paremaks.. Max hüüab rõõmsalt, et saabus uus elu, uued võimalused..
00:25:48 Max (Toomas Tross) räägib rõõmsalt ühest õhtust-ööst - oli 14.juuni 1941.. neil oli etendus just lõppenud, rahvast oli palju.. Nad olid juba Nõukogude Eestis, Nõukogude Liidus, olid osana suurest nõukogude maast. Ta oli väga õnnelik selle üle.. muidugi oli ka neid, kellele see ei meeldinud.. Mel (Haide Männamäe) näitab välja, et talle ei meeldinud. Max räägib, et nad unistasid etendustest Moskvas, Leningradis.. Sellel õhtul jäid kolm meest pärast etendust nende juurde ja palusid nad endaga kaasa tulla.. Mel ütleb, et neil olid relvad.. Mehed ütlesid, et võtku nad kõik kaasa mis vaja ja nad sõidavad oma etendusega Moskvasse, mida saadab suur edu.. Mel ütleb, et nad käskisid tal uuesti laulda ja rääkida, millest laul on. Mel ei laulnud, Max laulis.
00:29:29 Mel (Haide Männamäe) räägib, et siis nad pakiti loomavagunisse.. 36 inimest vagunis.. Max (Toomas Tross) räägib, et nõukogude riigis polnud ju kõik veel valmis.. Mel räägib vahepeal nende jubedast sõidust selle rongiga, aga Max räägib ikka idealistlikult nõukogude riigist.. ta räägib, et polnud kerge uutmoodi mõelda... Ütleb, et nad mõtlesid siis seal vagunis laste tuju tõsta.
00:31:59 Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe) teevad vagunis lastele laulu-etendust, laulavad laulu "Siberi rongisõit"..
00:35:33 Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe) räägivad rongisõidust. Mel räägib koledatest asjadest (laste surmadest jms), Max on aga ikka väga optimistlik.
00:36:33 Max (Toomas Tross) räägib, et neljandal päeval lahendati pisike arusaamatus nende transportimisel ja eraldati mehed ja naised, lapsed, vanurid. Mel (Haide Männamäe) klammerdub ta külge, aga Max rahustab teda, et nad saavad ju Moskvas kokku..
00:37:56 Max (Toomas Tross) laulab nende kabaree laulu "Süda.."
00:39:55 Max (Toomas Tross) märkab, et meeste vagunis on meeste riietes Mel (Haide Männamäe). Ta püüab Melli naiste vagunisse ajada, aga Mel jääb..
00:41:00 Max (Toomas Tross) ütleb, et nad said teada, et nad on Moskvast juba mööda sõitnud. Ta tahtis vastutavatele isikutele sellest rääkida, selgitada, et neil oli vaja Mosvas maha minna, aga ei osanud vene keelt. Ja Mel (Haide Männamäe) mängis jälle tumma.. Ka teised eestlased, leedukad, lätlased ei saanud aru sõidu eesmärgist, sest ei osanud vene keelt..
00:42:49 Mel (Haide Männamäe) laulab rongisõidu laulu..
00:43:40 Max (Toomas Tross) avastab, et nede enamus reisikohvrid olid kadunud.. on täiesti ahastuses, aga saab aru, et uut riiki ongi raske üles ehitada. Ütleb, et nad annavad siiski Moskvas kunagi nii hea etenduse, ka ilma nende kohvriteta.. Mel (Haide Männamäe) karjatab järsku, et põgenege, valvureid pole palju. Max käsib tal ehmunult vait olla, räägib, et seal ju keegi kedagi ei valva, sest keegi ei taha ju põgeneda.. ja olgu Mel ikka edasi tumm.
00:46:17 Mel (Haide Männamäe) räägib, et ta oli vait kaks aastat.. Nad olid juba Siberis, kui sakslaste ja venelaste vahel algas sõda. Räägib, kuidas neil kästi kirjutada paberile, et nad olid nõus Siberisse sõitmisega... Aga nad olid vähemalt Maxiga koos. Räägib, et nad saadeti metsa langetama.. räägib, kus nad seal töötasid, magasid, mida sõid..
00:49:10 Nõrkenud Max (Toomas Tross) räägib raskustest metsa langetamisel. Aga ta sai sellel ajal nii palju ideid etendusteks, sest mõelda sai palju. Mel (Haide Männamäe) räägib, et Max sai veel vähem kui teised seda nö leiba, sest ta ei olnud võimeline töötama, muudkui tegi plaane..
00:50:26 Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe) valmistuvad etenduseks laagris..
00:52:19 Nõrkenud Max (Toomas Tross) näitab ette ja tantsib lutikate tapmise tantsu.. kuni kukub..
00:53:52 Mel (Haide Männamäe) ja Max (Toomas Tross) laulavad laulu "500 grammi" - laagri leivast ja teistest toitudest. Mel ütleb, et laagris laulis seda ainult Max, sest Mel oli ju tumm..
00:58:20 Mel (Haide Männamäe) räägib, et laagris oli palju eestlasi, nad tõlkisid nende laule ja Mel nii lootis, et keegi annab Maxile (Toomas Tross) natukenegi laulmise eest leiba.. Tema oli aga ikka tumm ja ilma soota..
01:00:38 Max (Toomas Tross) räägib, et natšalnikule, ülemusele, nende kabaree meeldis.. andis Maxile 400 gr leiba ja ütles, et kui vene keeles laulma ei hakka, siis tapab ta ära, suka, bljäd. Max ütleb, et ta sai aru küll, et ta tegi nalja. Ja veel ütles ülemus, et neil seal lauldakse Stalinist, mitte välismaalastest.
01:02:13 Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe) laulavad Stalinist (vene k), "Stalini tšastuška". Mel tõlgib eesti keelde.
01:07:29 Publik plaksutab.. Max (Toomas Tross) püüab inimesi kõvemini plaksutama panna ja hüüab: "Stalin, Stalin.."
01:08:48 Mel (Haide Männamäe) räägib, et nad said sealt ära kahe aasta, ühe kuu ja 11 päeva pärast.. Nad olid peaaegu surnud.. saadeti eest veel kaegemale põhja.
01:09:23 Mel (Haide Männamäe) laulab jupikese rongisõidulaulust. Max (Toomas Tross) räägib suurest ja laiast jõgi Jenisseist, kust nad hakkasid nüüd kalu püüdma, et saata need sõdivale emamaale. Mel räägib lauldes, kuidas nad seal elasid.. mehed-naised eraldi, tema ikka Maxi vennana, tummana..
01:10:56 Max (Toomas Tross) räägib, et nende uus ülemus ei teadnud midagi kabareest ja ta tahtis, et laagrist pidi saama kabaree..
01:11:27 Max (Toomas Tross) hüüab: "Kabare Sibirj!".. Mel (Haide Männamäe) räägib, et ülemusele ütles keegi, et kabaree on ikka tüdrukute värk.. Räägib, et ta ikka kartis, et keegi saab teada, et ta naine on. Aga Maxil kuppel täitsa sõitis, käis ringi ja otsis tüdrukuid..
01:13:18 Tuleb Max, (Toomas Tross), naiseks tehtud-klopsitud.. hüüab: "Kabare Sibirj matuška!"..
01:13:53 Max (Toomas Tross) õpetab publikt, kuidas ta peab tema laulule kaasa elama, mida tema märguande peale hüüdma. Hüüdma peab: "Šag prjama, šag v leva.. ". Õpetab, et muusikud peavad hüüdma: "..streljaju.. ". Mel (Haide Männamäe) mängib kukekest, kes astub paremale, vasakule.. See on nö "Kukese mäng"..
01:16:53 Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe) teevad laulu-mängu "Kukeke" - ".. samm paremale, samm vasakule, tulistan..".. päris rõve mäng..
01:17:55 Max (Toomas Tross) räägib, et see Kukekese mäng oli tohutu edu. Ja ülemus kutsus nad pärast seda laua taha.. sööma.. Mel (Haide Männamäe) ütleb, et nad oksendasid pärast seda kolm päeva, sest nad ju polnud kolm aastat söönud.. Max ütles, et nad mängisid seda 73 korda.. tohutu edu..
01:18:56 Mel (Haide Männamäe) ütleb, et siis tuli lõpp, sest keegi oli märganud tema rindu..
01:19:11 Max (Toomas Tross) räägib, et ta seisis kolm päeva ülemuse ukse taga.. Mel (Haide Männamäe) räägib, et ta võeti kinni, pandi 1x1m kongi. Max ütleb, et ülemus ütles talle, et ta ütleks Mellile, et Mel ei keelduks ülemuse tuppa minemast.. Mel ja Max said aru, mida ülemus tahtis. Mel räägib, kuidas laagris naisi vägistati.. Max pakkus, et ta teeb etendusi.. tal kästigi laulda, tantsida..
01:20:58 Mel (Haide Männamäe) räägib, et läks ülemuse tuppa ja oli kõigeks valmis.. Max (Toomas Tross) räägib, et ülemus ütles talle, et ta ei saa muud Melli heaks teha, kui et saadab ta ära kaugemale, põhja poole.. Max tänas teda.. Aga Mel läks juba ülemuse tuppa..
01:21:40 Mel (Haide Männamäe) räägib, et ta läks ülemuse tuppa, hammustas ülemuse riista otsast ja see oli lõpp.
01:22:42 Max (Toomas Tross) ütleb, et see oli lõpp.. ta lamas oimetuna maas.. kui ta tahtis Melli juurde minna, ta peksti oimetuks. Ta tahtis ära surra, aga tal polnud jõudu. Ta lihtsalt lamas ja laulis nõukogude hümni.
01:23:28 Üks salm nõukogude hümni, vene keeles.
01:23:56 Max (Toomas Tross) räägib, et see polnud lõpp, see oli Melli ja Maxi kabaree lõpp. Järgmised neli aastat vahetas ta kuus korda laagreid.. läks aina lähemale polaarjoonele. Igas uues laagris öeldi talle, et Mel oli seal olnud.. Tal oli tunne, et nad on ikka koos.. muidugi oli võimatu uskuda, et ta üldse elus oli. Max räägib, et hakkas rivis kõrvale astuma, aga teda isegi ei lastud maha.. tal polnud lõpuks oma nimegi, ta oli nr.196421..
01:27:14 Max (Toomas Tross) räägib, et ühel päeval ta saadeti teisele poole Jenisseid.. külma oli -32 kraadi, tuisk.. ta lasi koerad keset jõge rakmetest lahti ja jäi ootama. Siis ta tundis, et keegi möödus, see oli surm..
01:29:13 Lava sügavuses valge kardina, mille peale on kirjutatud Paradise, taga on üleni valges Max (Toomas Tross) .. ta avab kardina.. Max räägib, et ta oli pärast tuisku täielikult valge lume all.. see oli parim tema etendus. Ta tahtis, et Mel seda näeks.
01:29:50 Üleni valges Mel (Haide Männamäe) astub Maxi (Toomas Tross) kõrvale.. ütleb, et ta oli selleks ajaks juba ammu surnud..
01:30:16 Max (Toomas Tross) ja Mel (Haide Männamäe) on mõlemad kardinate "Paradise" taga. Max küsib, kas nad on nüüd Pariisis või paradiisis või.. ütleb Mellile, et nad otsisid kunagi hinge, kas ta mäletab.. mõne hetke pärast vastab Mel, et ei. Läheb pimedaks....
01:30:56 Tiitrid: Etendus "Cabaret Siberia" valmis Piip ja Tuut Teatri ning LätiTeatris TT koostööna ning oli pühendatud Eesti ja Läti vabariikide 100.sünnipäevaks.
01:31:03 Lõputiitrid. ETV2 ident.
Faili nimi: 2020-004045-0001_0001_XHD_CABARET-SIBERIA.mxf
Indeks: 2020-004045-0001
Kestus: 01:31:35
Registreerimise kuupäev: 09.12.2020
Registreerimise aeg*: 2020-12-09 13:28:45
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse