ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Plekktrumm: Rein Veidemann

Saada link

Kirjeldus

Novembri alguses tähistab juubelit kirjanik Viivi Luik, kelle loomingul on olnud eesti kirjandusele ja kultuurile suur mõju. Millist kosutust leiab tema raamatutest hingedeaja lävel? "Plekktrummi" külaline on äsja artiklikogumiku "Eesti kirjanduse mõte" avaldanud kirjandusteadlane Rein Veidemann.Saatejuht Joonas Hellerma.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: Plekktrumm
Osa nr.: 208
Kestus: 00:43:03
Indeks: 2021-003281-0208
Režissöör: Radsin Maire
Faili nimi: 2021-003281-0208_0001_XHD_PLEKKTRUMM_REIN-VEIDEMANN.MXF
Esmaeeter : 01.11.2021
Kategooria: Kultuur → kultuurielu analüüs
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 STUUDIO. Joonas Hellerma sissejuhatus, teema ja saatekülalise lühitutvustus.
00:01:09 Kirjandusteadlane Rein Veidemann: Viivi Luigega mitte põlvkonnakaaslased, vaid ka samal aastal sündinud – tähistasid oma 75. juubelit lõppenud kuul. Oma põlvkonna tunnetamine, vahetult pärast sõda sündinute vahel solidaarsus, vaikimisi teineteisemõistmine? Põlvkond kes väga palju unistas, põlvkond kelle lootused/unistused murdusid, põlvkond kes pole olnud ise sõjas. Mati Unt: "Liivakastides olid pommikillud".
00:02:57 Põlvkonna idealism. 60-ndate aastate loominguline tõus sattus tohutu optimismi lainesse, tehniline revolutsioon, kosmosesse lend, küberneetika. Tohutu suur kokkupuude uute asjadega. Põlvkond elas suletud ruumis ja pidi hoidma pragude kaudu ühendust maailmaga. Spetsiifiline keelevorm, šveikimine, režiimiga mängimine ja oma sisemise eetilise kompassi säilitamine.
00:04:36 Millal jõudis Sinuni esimest korda taipamine, et on olemas selline inimene nagu Viivi Luik? 1967. aastal, Viivi oli siis juba luuletajana tuntud ja Kaplinski kuulus kujund: "Viivi Luik on nagu kanaarilind kaevanduses. Väga ohtlik kujund. "Kanaarilind kaevanduses hoiatab kaevureid igasugu mürgiste gaaside, mis lõppeb kaevuritele surmaga, aga kanaarilind ise ohverdab ennast selle nimel, et teised teaksid. Rein Veidemanni ilmutus Viivi Luige 1968. aastal ilmunud luulekogust "Hääl.
00:07:33 Isiklik kontakt Viivi Luigega. Isiklik kontakt sündis s1980. aastal kui Veidemann Tallinnasse tuli. Abikaasa Andraga kirjutatud kirjanduskriitikat. Jaak Jõerüüt ja Viivi Luik. Väga vaimsed õhtupoolikud, mida me koos abikaasaga nende kodus veetsime
00:09:09 Viivi Luige prohvetlik dimensioon, tavapärasest sügavam aegruumi tunnetus. Aeg on üks suur tervik, erinevad ajavormid liiguvad tektooniliselt. Nad põrkuvad, libisevad üksteise peale ja alla. 2010 ilmunud "Varjuteatris", kus tuleb välja, et äkitselt ta meenutab 50ndaid kui jääaega. Kuulus lause "Seitsmendas rahukevades", et "Keegi ei tea, mida tõotavad meile lapsed tulevikus".
00:11:08 Teejuht Viivi Luige loomingusse, krestomaatia- alusteosed millest võiks alustada mis moodustavad universumi keskme. "Pilvede püha", "Hääl". Viivi Luige käekiri, gravitatiivne.
00:12:26 Viivi Luike kolme žanri: luule, proosa, esseistika. Kuidas nad üksteist täiendavad või missuguse terviku loovad? "Seitsmes rahukevad", mis ei ole lineaarselt kulgev lugu. Viivi Luige viimane tees: "Me oleme jõudnud aega, kus enam ei häbeneta seda, et ollakse rumal". "Ränk rõõm" põhiline kujundiloome tüüp, mis on metonüümiline. Võimsad kujundid, võid lugedes selle alla jääda.
00:14:55 Viivi Luige muhelus ja naer. Absurdihuumor varjatud absurdiga. Natuke tumemeelne huumor. Ta ei naera midagi välja aga nihestab seda. Ei ole must huumor.
00:16:51 Rein Veidemanni koostatud kogumikku „101 Eesti kirjandusteost“, oled Sa valinud Viivi Luigelt „Seitsmenda rahukevade“ ning luuletuse „On aastasaja lõpp. On öö“. Mäletad Sa esimest korda „Seitsmenda rahukevade“ lugemist? Mässaja tüdruk, Viivi projetseeris selle lapse tundmused iseenda tõlgendusse oma suhtumisse sellesse aega.
00:18:47 Miks võib õnnelik lapsepõlv olla ainult mälestustes? Me kõik tuleme lapsepõlvest, ainus aeg mis meiega lõpuni jääb, kõik muu möödub. Lapsepõlv on päris oma, kallerdub sinusse. Kõik muu on lapsepõlvele pealekirjutus.
00:20:03 Viivi Luik ise on öelnud, et lapsepõlves on inimene justnimelt see, mis temast hiljem välja tuleb, missugused on tema võimalused. Algul on kõik käes, kogu kaardipakk. Kas on jäänud midagi aegade, olude taha kinni? Eksistentsiaalne ettemääratus, sünnid teatavasse aega, ruumi, kas sa kohaned, leiad oma nišši, kuidas ehitad üles oma elu. On kadunud põlvkonnad, kes hukkusid sõjas. Viivi Luiges on prohvetlikku alget, ta jätab selle avatuks.
00:22:08 Milles Viivi Luige loomingu eksistentsialism seisneb? Enese ehitamise kaudu teisteni jõudmine, teiste kaasamine sellesse ehitusprotsessi. Kas tapad ennast ära, sest see on su ainus vaba tahe või sa ehitad ennast nende võimaluste piires, mis sul on. Paul-Eerik Rummo, sama põlvkond, isetekkeline eksistentsialism- see on Eesti kultuuri kood.
00:23:52 Oled ka oma põlvkonna eripärana välja toonud eksistentsiaalse elutunnetuse, mis on tänapäeval noorte seas kadumas. Miks see eksistentsiaalne elutunnetus nii oluline on? Rein Veidemanni eksistentsialistlik elutunnetus pärineb 1967. või 1968. aastast, kui ajakiri "Noorus" korraldas suvelaagreid, kus käis koos põlvkond, kes on täna 70 ja isegi 80. Hando Runnel "Noorus" elu mõte. "Milline tänase põlvkonna kirjanikest on küsinud, mis on elu mõte? See on alati midagi kõrgemat kui see, millega sa täidad oma igapäeva. Sa pead ise selle kohale tõusma ja see põlvkond, kaasa arvatud Viivi Luik, tõusid selle kohale. Elu mõte on selles, et elule antakse mõte, elule on vaja mõte anda.
00:25:28 Rein Veidemanni romaan „Piimaring“. Eksistentsialistlik kujund, keset tühjust ja õudu elumõtte leidmine. Viivi Luige luuletus: "Ma loodan, et ükskord minu valust tõuseb uus elujõud". Elu on piiratud ja aastad on jagatud teatud piirväärtustega. Teokarbi kujund on võimas kujund. Päästeparv saab olla sisemine eetos, kompleks tõekspidamisi, väärtusi, millel on keskmise pitser. Fanny de Sivers: "Ehita iseendale sisemusse katedraal", kirik mida sinu lähedased ja rahvas imetlevad.
00:29:38 Mis asendis on omaenda katedraali ehitamise juures teised inimesed? Igaüks toob oma kivi sinna, tornide rajamine. Ene Mihkelsoni luulekogu "Torn".
00:30:39 Rein Veidemanni "Eesti kirjanduse mõte". Henriku Liivimaa kroonika. Eesti kirjandus on eesti kirjanduse taasloomine ja eesti kirjakultuuri põhiline alus.
00:32:57 Viimases Loomingus (mille esimene peatoimetaja Sa olid) väidab selle praegune peatoimetaja Märt Väljataga, et meie kirjandus ei arene enam. Kas oled temaga nõus? Mis paneks kirjanduse taas arenema? Kirjandus on valmis, ilmub meeletul hulgal teoseid, kriitika ei ole võimeline enam kirjandust pildil hoidma. Brownie liikumine, valitseb stiihia, vajame inimesi kes on võimelised mingitki korda selles tekitama. Ei ole teost mis oleks ühiskondlikult tähtis. Lugemiseks pole enam aega, palju teisi meediume on, kuhu kirjandus mahub väga vaevaliselt.
00:35:51 Mõttevahetus kas kirjandus on valmis või ei ole. Rein Veidemann: eestlased on „ennast kokku lugenud rahvas”. Kirjandus on toiminud „eestlaste salavendlusena”. Kas kirjandus teeb meist veel vendi ja õdesid? Märt Väljataga tees: "Lugege suuri surnuid". Laulupeod, meie suur muusika
00:37:34 Rein Veidemann: oluline on leida endas üles tänulikkus ja alandlikkus. Miks just need kaks asja nii olulised on? Lunastada sünnivõlg, sulle on antud näha hetkeks elu ja pead olema tänulik. Tänulikkus teeb alandlikuks. Ilu päästab maailma, et ilu jaguks ka teistele.
00:38:52 Fjodor Dostojevski 200. Viivi Luige tähtpäev on lähestikku hingedepäevaga. Millist Viivi Luige raamatut Sa nendel alanud pimedatel õhtutel soovitaksid kätte võtta? "Varjuteater", seal on huumorit, tohutupaju empaatiat, palju Viivit
00:39:59 Rein Veidemanni kultuurisoovitus:Mul on neid kolm. Seitse aastat tagasi võttis Tallinna volikogu vastu otsuse, et Tallinnas üks riigigümnaasium saab nimeks Collegium Estonicum, kus õpitakse süvendatult eesti kultuuri, kirjandust, muusikat jm. Ma tahaksin, et nad selle otsuse ellu viiksid. Eesti tähtpäevade kalendrisse tuleb võtta Eesti kirjanduse päev, nagu meil on emakeelepäev. Kolmas soovitus on kõikidele õpetajatele, haridusministeeriumile, kogu riigi kultuuri avalikkusele – taastada Eesti kirjanduse õppekavas gümnaasiumis Eesti kirjandusklassika moodul.
00:41:36 Joonas Hellerma lõputekst.
00:42:21 LÕPUTIITRID (rull), Elamussaadete toimetus 2021
00:42:56 ETV2 ident
Faili nimi: 2021-003281-0208_0001_XHD_PLEKKTRUMM_REIN-VEIDEMANN.MXF
Indeks: 2021-003281-0208
Kestus: 00:43:03
Registreerimise kuupäev: 01.11.2021
Registreerimise aeg*: 2021-11-01 22:29:50
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse