ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

27: Käed ja jalad

Saada link

Media

Kirjeldus

Piret Järvis külastab iidset viiulimeistrite linna Cremonat ja näeb, kuidas valmib viiul meistri käte all. Samuti lustib Piret itaalia meeste kalleimal varal, Vespa rolleril. Samal ajal laskub Indrek Treufeldt Hispaanias koopasügavustesse, kus valmistatakse hõrku hallitusjuustu.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Sarja pealkiri: 27
Osa nr.: 10
Aasta: 2012
Kestus: 00:29:02
Indeks: 2012-003027-0010
Režissöör: Mölder Tarvo
Esmaeeter: 09.11.2012
Kategooria: Elu → elusaade, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 saatepea
00:00:15 animeeritud kaart: Vezac - Asturias
00:00:19 KATE autosõit Hispaanias, võttetiim autos, sild, maantee, mäed, mägilinn, linnapl-d; KT Indrek Treufeldt räägib, et kõikjal Euroopas tuleb vaeva näha, panna tööle käed-jalad..
00:00:36 Indrek Treufeldt räägib Asturias' aitadest, kui palju neid praegu on ning kuidas ja miks neid ehitatakse, osutab ühele aidale ja kiidab korralikku tööd
00:01:02 auto sõidab praamlaeva poole (vaade autorattalt)
00:01:12 animeeritud kaart: Limassol - Cremona
00:01:15 ERR-i auto parvlaevalt maha (autol saate 27 logo), sõit linnatänavatel, vana arhitektuuriga ehitised, kell tornil; Piret Järvis sõidab koos mehega Vespa rolleril, jõuavad kohale, võtavad kiivrid peast
00:01:45 Piret Järvis räägib, et on jõudnud Cremona linna Itaalias ja lisab, et Itaalias leidub väga palju vaatamisväärsusi.. et iidsetest mälestistest võib-olla tähelepanuväärsemad on kohalikud inimesed ja nende traditsioonid..
00:02:11 Kas teadsid, et Itaalias asub suurim arv UNESCO maailmapärandeid? KATE vaade merelt linnale, Pisa torn, Colosseum, Itaalia kaart
00:02:19 Kas teadsid, et itaallased on leiutanud termomeetri ja trükimasina? KATE termomeetrid, Olivetti trükimasin
00:02:23 Kas teadsid, et Trevi purskkaevu Roomas visatakse üle 3000 euro päevas? KATE Trevi pursskaev
00:02:30 ERR auto sõitmas mööda külavaheteid, vaated ilusale mägisele Hispaania loodusele, lehmad teel, suur järv
00:03:00 KATE teravate tippudega mäed, millede kohal võimsad pilved, I.Treufeldt, kelle selja taga paistavad mäed, räägib, et külastab Hispaanias kohta, mis kannab nime Piccos de Europa (Euroopa tipud).. - Ameerika poolt tulevad meresõitjad näevad esmalt just neid tippe
00:03:21 Kas teadsid, et "Hispaania" tähendab foiniikia keeles "jäneste maa"? KATE Hispaania lipp, lapse arvutijoonistus hallist jänesest
00:03:30 Kas teadsid, et Euroopa Liidu suurim arv baare on Hispaanias? KATE baari alkoholilett, baarid
00:03:34 Kas teadsid, et hispaanlastel on rohkem autosid, kui mobiiltelefone? KATE liiklusummikud
00:03:38 KATE erinevad rollerid - Vespad seismas võlvidega hoone ees; Luca Sartini, Vespa fänn räägib (03:44 itaalia k, tlgsubt-) Vespast kui tüüpilisest Itaalia sõiduriistast.. - see on traditsiooniline.. lõbus.
00:04:03 Nicola Carenzi, Vespa fänn istub Vespal ja räägib (subt, inglise k, tlgsubt-) rollerist - ..see on klassikaline, Itaalia oma ja ilus.. KATE Vespad.
00:04:18 KT Piret Järvis - ..need itaalia noormehed (Vespa fännid) kohtuvad siin, Cremona kohvikukeses, igal teisipäeval..
00:04:33 Marco Oliani, Vespa fänn räägib (subt, inglise k, tlgsubt-), et Vespaga on parim võimalus linnas liigelda ja see on stiilne.. et ta sai oma Vespa plaadimasina, 70-ndate jukebox-i vastu vahetades. KATE Vespa lüüakse käima, kiivriga Piret Järvis sõidab Vespa rolleri tagaistmel.
00:05:11 üks Vespa-fänn räägib (subt, itaalia k, tlgsubt-), et sai Vespa ühelt talunikult, kellel vedeles see kuuris, maksis selle eest 200 eurot, remondiks läks 2000 eurot..
00:05:29 I.Treufeldt võttemeeskonnaga Püreneedes, imeilus mägine maastik, vaade Biskaia lahele, kivine tee, maja mägedes, koduloomad maja ümber, lambakari; KT (05:38) Treufeldt räägib Asturias'st.. et lootus kohata mägedes palavust, on valearvestus, valdavalt on siiski jahe..
00:06:17 Luis Madrid Vergara, karjus räägib (subt, inglise k, tlgsubt-), et ilm võib minna kiiresti pilviseks ja mägedes on hundid, kes murravad lambaid. KATE mägitalu ümbrus, lambad kaljude vahel; Indrek Treufeldt räägib, et kaks noort tulid mägedesse karjasteks, et näha, kuidas on elu inimasustusest kaugel.
00:06:58 Arianne Carcia Rozas räägib (07:15 subt, inglise k tlgsubt-), varasest ülesärkamisest ja talutöödest.. KATE Arianne ja lambad tarandikus, lüpsmine..
00:07:24 mees lüpsab lehma siseruumis.. seinal pildid naistest.. valab seejärel piima pange.
00:07:46 mägitalu ümbrus, väikesed laudad kõrgete nõlvade vahel; KT Indrek Treufeldt räägib, et vähe uhkemaid ehitisi räsiks torm halastamatult..
00:07:57 Indrek Treufeldt juustu tegemisest.. piimalüps käib siin lausa kahel korrusel - all lehmad, üleval kitsed.. KATE kitsed, lehmad laudas.. talumees lüpsab, kõnnib pangega.. nõlv mägede vahel..
00:08:37 karjus / juustumeister ja Indrek Treufeldt spetsiaalses juustu tegemise jaoks mõeldud ruumis, Treufeldt räägib juustu tegemisest..
00:08:53 KT Treufeldt kommenteerib eripiimadest juustutegu - .. laboratoorne puhtus selles pärapõrgus üllatab - euronõuded toimivad ka siin.. KATE Candido Aspron, juustumeister (subt 09:19 hisp k tlgsubt-) teeb juustu, kraadib piima, räägib, et laabi lisamiseks on vaja täpset temperatuuri, laap e laapensüüm pakendis.
00:09:30 laabi lisamine, silindrikujulised juustumahutid.. suitsuruum juustu suitsetamiseks.. Treufeldt - lõhnab nagu Eesti suitsusaunas.. KT Treufeldt räägib, mis laap on, seejärel, kuhu juust viiakse ja mida sellega tehakse (suitsetatakse)
00:10:05 Candido Aspron, juustumeister (subt, hisp k tlgsubt-) räägib juustu tegemisest - üheks päevaks kaetakse juustu üks külg soolaga, et juust säiliks ja saaks maitset..
00:10:25 KATE juust - sinihallitusjuust lõikelaual.. mägitalu ümbrus; KT Treufeldt räägib, et see juust on originaalnimega Euroopas kaitstud - Cabrales .. et kogu juustutegemise töö tuleb teha karjustel endil.
00:10:45 Arianne Carcia Rozas, karjus (subt, ingl k tlgsubt-) räägib, et elu on mägedes raske - oleme harjunud elektri, sooja veega.. siin peab kõike säästma.. KATE Arianne, mägitalu päikesepaneelid, lehmad mägede vahel..
00:11:19 Piret Järvis Vespa rolleri tagaistmel.. sõidetakse väikesesse Vespade putitamise töökotta.. KT Järvis räägib töökojast ja kordatehtud Vespadest.. KATE töökoja sisepl-d, mehed seavad korda Vespat.. märk "Vespa parking only".. kolm korras Vespat..
00:11:52 Graziano Gilli, Vespade parandaja (subt, itaalia k tlgsubt-) räägib Vespadest, nende parandamisest.. liiklusseadusest, mis ütleb, et vanemate mudelite kasutamiseks on vaja eriliuba, keskkonnakaitse pärast.. KATE töökoja sisepl-d, Vespa logo, varuosad, mehed rollerit parandamas..
00:12:39 Piret Järvis - ..kuuri alt leitud Vespaga ei tohi kohe niisama tänavale minna.. Rollerite parandaja Gilli (itaalia k tlgsubt-) - erikomisjon kontrollib ja otsustab, kas tohib.. KATE kordatehtud rollerid.. sertifikaadi ja kleebisega, Vespa detailid, Vespad, erinevad mudelid, pildil Vespad läbi aegade.. P.Järvis sõitmas Vespa tagaistmel.. KT Järvis - Vespa tähendab tõlkes herilast.. Vespade ajaloost - esimesed toodeti 1946 a.. ja nende tähtsusest
00:13:43 Piret Järvis (istub Vespal jalg üle põlve, Vespa fännid seisavad kõrval) Treufeldt Indrekule - itaallastel on ka üks tabav vanasõna.. ütleb seda itaalia keeles - donne e motori, gioie e dolori (Naised ja mootorid- rõõmud ja mured)..
00:14:08 KATE I.Treufeldt ja teised Hispaania mägismaal, kõnnivad neljakesi kõrgustesse juustukoopa juurde, koer, lambad (kiirendatult).. KT Treufeldt - ees on juustutegemise kõige tähtsam etapp...
00:14:35 juustukoopasse sisenemine, pikk trepp, niisked koopaseinad.. I.Treufeldt ronib trepist alla.. seisab all koopas - juustutegu ei ole lihtne.. KT Treufeldt koopajuustu valmistamise ajaloost.. koopast.. KATE koopa sisemus.. uksest minnakse veel sügavamale, meeste liikumine pimedas koopas
00:16:00 lambiga valgustatud lubjakivi seintega koobas, mehed minemas aina sügavamale, lõpuks jõutakse kohale - juustukerad on riiulitel. I.Treufeldt - .. juustu peab keeramas ja puhastamas käima, nad seisavad koopas 2 kuud.. juusturiiulitel on oma sõna - dalam era .. KATE juusturullid pimedas ja niiskes koopas.. KT Treufeldt räägib juustust, selle hallitamisest, hallitusest.. KATE - Treufeldt juusturiiuli kõrval.. juustuhallitus..
00:17:11 Candido Aspron, juustumeister (subt, hisp k tlgsubt-) näitab, milline on kõige noorem juust riiulil, milline kõige vanem..
00:17:43 Cremona linnapl-d, maja seinal plaat Piazza Stradivari, Stradivari ausammas.. KT P.Järvis kahtleb, kas Vespade mürin kõigile meelepärane on, viiulimäng aga küll... itaallased on muusikarahvas.. Itaalias on leiutatud klaver, viiul..
00:18:14 Piret Järvis Cremona linnas väikese viiulitöökoja ees räägib viiuli ajaloost, mis pärit Cremona linnast.. et siin sündinud Antonio Stradivari.. viiulitest tänapäeval..
00:18:50 KT Järvis räägib kohtumisest Uto Ughiga, kes on itaalia nüüdisaja suurimaid viiuldajaid.. KATE Cremona linna keskplats, skulptuur..
00:19:22 Uto Ughi, viiulivirtuoos (subt, inglise k tlgsubt-) räägib Guarneri ja Stradivari viiulitest, nende toonist, helist.. räägib, et viiulid, mis on tehtud Cremonas 200-300 aastat tagasi kõlavad paremini kui ükski viiul tehtud tänapäeval, sest kunst on teadusest kõrgemal..
00:20:17 Piret Järvis saabub Daniele Ciaccio viiulite valmistamise töökotta.. KT Järvis räägib viiulite tegemisest Cremonas tänapäeval.. KATE töökoja siseplaanid, pooleli olevad viiulid, viiulite valmistamine..
00:20:42 Daniele Ciaccio, viiulimeister (subt, inglise k tlgsubt-) räägib viiulite valmistamisest, vanadest mudelitest koopiate tegemisest, viiuli ehituspõhimõtetest.. kui Piret Järvis küsib, miks ei ole ta innovaatiline, vaid jäljendab kunagi tehtud viiuleid, vastab Ciaccio, et tema arvates parimad viiulid on valmistatud minevikus, klassika muusikud eelistavad traditsioonilist.. KATE viiulite valmistamine, puutöö, peiteldamine.. 22:02 subt, kpl - Daniele Ciaccio, viiulimeister
00:22:25 Ciaoccio räägib, (inglise k, tlgsubt-) mis puidust, kui vanast puidust viiuleid valmistatakse, kui kaua ühe viiuli tegemine aega võtab.. tema viiulid maksavad 10 000 eurot pluss käibemaks.. KATE viiulid, viiulitöökoda, viiulite valmistamine; Ciaccio häälestab oma valmistatud instrumenti
00:22:58 Hispaania mägismaa, I.Treufedlt astub majja ja küsib juustumeister Candido Aspronilt, kas juust on valmis (hisp k tlgsubt-) .. proovib juustu.. kirjeldab maitset - väga tugeva maitsega sinihallitusjuust.. räägib veel juustust KATE Cabralesi juusturull, juustulõigud lõikelaual spl - Euroopa kõige kallim juust...
00:24:51 Arianne Carcia Rozas, karjus (subt inglise k tlgsubt-) kirjeldab juustu Cabrales maitset.. - pole väga leebe ega tugeva maitsega..
00:25:15 KATE Hispaania mäed.. Arianne.. KT Treufeldt räägib juustu tegemise rasketest oludest.. vanad ei jaksa, noored ei tunne huvi..
00:25:35 Luis Madrid Vergara, karjus (subt inglise k tlgsubt-) räägib, miks ta tahtis saada karjuseks - ..Hispaanias on suur tööpuudus.. nii õpingi uut ametit.. KATE Luis piimakanistritega, lambad talu juures.. Luis rääkimas.
00:26:02 Daniele Ciaccio, viiulimeister (26:31 subt) (inglise k, tlgsubt-) viiulitöökoda.. Daniele räägib, kuidas on tänapäeval olla Itaalias käsitööline.. P.Järvis - ..kuidas rahvas teab, et see on Daniele viiul? Daniele nimesiltidest.. räägib viiulite masstootmisest Hiinas.. viiulimeistri saladusest.. KATE viiuli valmistamine
00:28:03 Indrek Treufeldt - ..all orus paistab kõik teistmoodi - suve hakul valitakse miss ja peetakse pidusid.. KATE kaartega sild üle jõe, vana arhitektuuriga linnamajad, pidu linnas.. ka pimedal ajal, linnamelu, missivalimine
00:28:26 Indrek Treufeldt seisab noore naisega õhtusel tänaval - ..siin Hispaanias on nagu ikka kaks elu, üks algas hommikul mägedes lehmakellade helinaga, teine on õhtul all orus rahvamassidega.. Naine hispaania keeles - Tere tulemast Cangas de Onis'esse
00:28:39 lõputiitrid
00:28:43 sarja valmimist toetab Euroopa Komisjon, ETV ident ETV (c) 2012
Faili nimi: 2012-003027-0010_0001_D10_27_KAED-JA-JALAD.MXF
Indeks: 2012-003027-0010
Kestus: 00:29:02
Registreerimise kuupäev: 08.11.2012
Registreerimise aeg*: 2012-11-08 12:01:06
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;