Küpros. Saatejuht on Henry Kõrvits. Külaliseks on Dea Saar. Muusika ERR plaadilt D-12404. Küpros on tuntud puhkusekoht nii eestlastele kui ka paljudele teistele põhja-eurooplastele. Me teame Küprost Kreeka ilujumalanna Aphrodite sünnipaigana, mis on ilmseks näiteks tema ilust, kuid vähe teame Küprose ajaloost ja tema probleemidest. Giidina Küprosel töötanud Dea Saar annab põhjaliku ülevaate selle maailmade ristumisteel asuvast väikeriigi ajaloost, ja siseneme ka aladele, kuhu tavaturist ei sattu. Nimelt on Küprose üks osa Türgi valdustes ja seal on elu teistsugune, kui me turistina olema harjunud nägema.
Saatejuht on Henry Kõrvits, moslem ja eestlanna Kätlin Hommik-Mrabte on külaline. Sihtkoht on täna Maroko, juttu tuleb üsna palju aga hoopiski usust. Kätlin kirjutas raamatu "Minu Maroko". Miks? Eestlased läbi välismaalase pilgu on Kätlini raamatusse sattunud. Kätlini moslemiks saamine. Maroko - Aafrika riik. Rahvastik, kombed, inimesed, kuningapaar - kogu rahvastik on nagu kahestunud. Islamiriik Maroko. Haridus islamiriikides. Ameerika kaksiktornide hävitamine, kes seda tegi? Mida Kätlin arvab. Taani moslemivastased karikatuurid, mida Kätlin arvab. Maroko vaatamisväärsused. Kohalik köök ja söök. Miks sinna minna?
Saatejuht on Henry Kõrvits, külas on Üllar Gustavson ja Ivar Treffner, kes Henry'le 2009. a ka Etioopia muljeid rääkisid. Zambia asukoht, riigi üldkirjeldus. Turismiatraktsiooniks looduspargid. Maadeavastaja dr Livingstone. Kohalikud elanikud. Vaene riik? Pidustused. Teedeehitajad. Päike paistab kogu aeg. Victoria juga ja teised vaatamisväärsused. Teised looduspargid. Verejanulised parmud. Muud elamused looduspargid. Livingstone'i linn. Kas keegi Eestit teadis? Kohalik transport, hinnad. Soovitused Aafrikasse reisijale. Söök-jook. Kuhu edasi??
Saatejuht on Henry Kõrvits, külas on Filipiinidel Borakai saarel pool aastat suvitanud Mihkel Vainu. Kus Filipiinid asuvad, millise saarestikuga on tegemist? Inimsööjaid on ka veel. Lõuna-Filipiinidel elavad rahutuhingelised moslemid. Surfamiseks super koht! Kohalikud elanikud, nende eluolu. Kohalikud kombed. Karaoke-laulmine. Religioon. Borakai tõmbenumber on sukeldumine ja lohesurf. Kõrvalsaared. Toredad ja ebameeldivad kohad saartel. Kohalikud hinnad. Transport. Söök-jook ja hinnad. Baluu - keedetud tibuloode. Kuidas kohale saab? Suveniirid? Milleks sinna minna?
Saatejuht on Henry Kõrvits, külas on kenasti eesti keelt rääkiv Leedus elav lõunakorealane Jin Seok. Kuidas Jin eesti keele selgeks sai? Koreade erinevused. Vahele kõlab muusika ERR fonoteegiplaadilt D 4679. Majandus Lõuna-Koreas; ajaloost värvikaid hetki. Lõuna ja põhja vastasseis? Kooliõpetus Põhja-Koreast. Eestlane on õnnelikum kui lõunakorealane. Religioon (sh kristlus). Jin tõlgib eesti keelde korea müüte. Perearmastus. Lõbutsemine Soulis js Tallinnas. Traditsioonid-kombestik siin ja Koreas. Pühad-peod, sh pulmad Lõuna-Koreas. Filmikunst pole ainult Kim Ki-Duk. Käitumiskombestik. Suhted naaberriikidega. Keeled Aasia riikides. Vaatamisväärsused. Loodus. Hõrgutised. Kui palju miski asi maksab? Transport riigis. Söök-jook. Lõuna-Korea on hea sihtkoht! Sõitke!
Saatejuht on Henry Kõrvits, külas on Kuubal 3 korda tööasjus käinud Leela Sala. Kuuba asukoht. Kas Kuuba on Venemaa sõber, USA vaenlane? Poliitiline olukord Kuubal. Puutumata loodus. Majandustegevus, läbisaamine naabritega. Kuuba lühiajalugu. Kuuba elanikkond. Reeglid kohalikele. Kuubalane on lõbus ja tantsuhimuline, aga siiski kartlik. Kuuba pereeelu, sealne tantsu- ja muusikakultuur. Kuhu minna saarel? Havanna. Kabaree Parisienne. Bacardi rumm. Tubakatööstus. Meelelahutused turistile, Sigade laht. Guantanamo vangilaager. Kuuba rahad. Kuuba söök-jook. Kuidas Kuubale saada, viisad jms? Suveniirid.
Saatejuht on Henry Kõrvits, külas on Raadio 2 kaastööline ja praegu Los Angeleses elav Carola Madis, kes reisis-puhkas Madeiral. Ja sellest Portugalile kuuluvast saarest täna jutt ongi. Milline on see saar, kus ta asub? Saare üldiseloomustus. Saar turistidele, kohalikud on kodus, eestlased saarel, riukaid täis taksojuhid. Looduslikult kena botaanikaaedadega saar, kus on ka suuremat sorti mäed, millest on võimalik ka puust kelguga alla tulla, s.t see on hull kohalik atraktsioon. Matkarajad ja muud atraktisoonid. Ilusad linnud; kohalikud hinnad. Kohalikud ristatud puuviljad. Soovitused reisijaile.
Saatejuht on Henry Kõrvits. Grete Nellis käis Walesis oma sõbral külas. Mis on Wales, kus ta seal Inglismaal täpselt asub? Mägine ja lambarohke piirkond. Linnad ja maakohad. Loodus. Weilslased. Kohalik pulm. Keel. Patriotism. Suvi Walesis; Millenium Centre, meelelahutused. Väiksemad külad ja maakohad, mereäärne ja delfiinid. Looduskaunid kohad. Sinna ja tagasi liiklemine. Hinnad Walesis. kohalik köök. Rahlik, vaikne ja pisut pime, aga armas koht on see Wales, ütleb Grete. Vahele kõlab selle ilmakandi muusika R2 fonoteegist.
Saatejuht on Henry Kõrvits. Teejuhiks Norras on Kati Saira. Henry räägib fakte Norra elust-olust-ilust. Vahele kõlavad norra artistide laulud R2 RM-ist, lugusid ei mainita. Rahvusvaheline linn Oslo. Kati õpib Oslos. Õnnelik rahvus on norrakad. Linnaelanikud, immigrandid linnas. Pealinna ja maaelanike vahe. Põhjalikke fakte ja tähelepanekuid linnast. Vaatamisväärsused. Lõbustusasutused. Söök-jook. Oslo on kallis linn. Tähtpäevad linnas. Suveniirid.
Saatejuht on Henry Kõrvits. Külaline Pelle Nugis. Milline on see Myanmar, vana nimega Birma? Ajalugu, poliitika. Kohalikud inimesed; usk - budism. Pulm; liikumispiirangud. Vaatamisväärsused, reisisihtkohad. Kuidas kohale saab? Kohalikud hinnad. Kohalik köök. Soovitused reisijale. Vahele kõlab lõbus Myanmari muusika.
Külaliseks on Taso Erima, saadet juhib Henry Kõrvits. Taso Erima käis omal käel Hiinas. Alustuseks suuremat sorti Hiina tutvustus, pisut looduskirjeldusi, pisut majandusest ja võrdluseid teiste riikidega. Kuidas otsustas Taso reisile minna just Hiina Yunnani provints? Mis rahvas seal provintsis elab, mis keelt räägitakse? Usk sealkandis. Suhe turistidesse. Kenad kohad: pargid. Ööbuss; veesõda; troopilised viljad; Dali linn, Li jangi linn; külad, Jon Jangi linn. Tiigrihüppekuristik; jakivõitee, Shangrilaa. ettevalmisetus selliseks reisiks. Kellele soovitada?
Saatejuht on Henry Kõrvits. Kuidas Mihkel Vaasa nii suletud riiki sattus? Miks on kaks Koread? Põhja-Korea kliima. Põhja ja lõuna vastasseis. Kim Jong-il. Kohalike elanike lõbustused on kasinad. Kus Mihkel käis, s.t kuhu tavaturist ei pääse? Paraadid. Kuidas Põhja-Koreas pilti teha. Assotsiatsioon, mille kaudu Mihkel reisis. Kas turism on Korea majanduses olulisel kohal? Mis midagi Koreas maksb? Mida Mihkel sõi ja jõi, mida suveniiriks tõi. Muusika, seda ei mainita, ERR fonoteegi plaadilt D-15406.
Saatejuht on Henry Kõrvits. Mida Katri Singapuris õppis? Maa ajalugu. Peale suure linna mis seal veel on? Milline on Singapuri elanik? Seal on imelikud seadused. Kohalikud peod ja singapurlaste pühad. Vaatamisväärsused. Kenad ja huvitavad kohad linnas. Palju seal midagi maksab, on seal kallis? Mida huvitavat Katri sõi? Kellele sellist reisi soovitada? Vahele kõlavad muusikapalad on R2 fonoteegist, esitab Vanessa Mae.
Laos. Külaline on Sven Kooli. Saatejuht Henry Kõrvits. Vahemuusika ERR fonoteegi plaadilt. D-15410. Jälle on Reisipalavik Aasias, ütleb Henry. Alguses pisut fakte riigi kohta. Sven on Aasias palju rännanud. Tema otsib arhitektuuri, erinevaid kultuure. Laos kui mägine ja väheasustatud Aasia riik. Laose ajalugu ja tänapäev ja budism. Laose rahvastik; kohalikud inimesed. Kohalik kombestik. Kirjakeel. Vahele fakte riigi kohta. Mida Laoses vaadata, kuhu minna? Linnad. Loodus. Kuidas Laosesse minna? Kohalik köök. Ohud riigis. Millisele reisisellile see reis on?
Saatejuht on Henry Kõrvits. Ivo Tšetõrkin on sümpaatne Eesti tüüp, kes armastab puutumata loodust. Selleks korraldab ta eestlastele hobi korras retkesid Amazonasesse. Maailma suuremasse metsa. Kahetunnisest saatest jääb väheks, et rääkida mis selles 7,5 miljoni suuruses tihedas metsas toimub. Saame teada, et seal asub poole miljoni elanikuga linn, kuhu ei vii ühtegi autoteed ning kus paari päeva paadisõidu elavad inimesed, kes välismaailmaga eriti ei suhtle. Ivo räägib ka šamaanirituaalidest, milles inimene rändab veel kaugemale, kui ükski meie reisisaade seda teinud on. Spetsiaalne jook Ayahuasca paneb sind aru saama metsast ja sa muutud sellega üheks. Samuti räägib ta loomadest, putukatest ja muudest elajatest, kes seal džunglis elavad: alates roosadest magevee delfiinidest kuni ohtlike madude ja jaaguariteni välja. Räägime ka vihmametsade hävinemisest ja sellest, millist rolli need metsad tegelikult meie eksistentsis mängivad.
Mongoolia. Saatekülaline on Roy Strider, saatejuht on Henry Kõrvits. Vahepalad kõlavad ERR fonoteegi plaadilt D5419. Roy Strider ei ole mitte ainult igavene rändaja, vaid ka eesti mees, kellel on põhimõtted. Tal on kindlad poliitilised vaated, oma arvamus ühiskonnast ja tsivilisatsioonist ning peale pillimängimise on ta ka tuline globaliseerumise vastane. Need põhimõtted viivad teda kohtadesse ja kohtuma inimestega, kuhu ja kellega tavaturist kokku ei puutu. Nii ka Mongoolia. Mongoolia on tohutu suur ja tühi maalahmakas, millel on maailma üks tähelepanuväärsemaid ajalugusid. Strider kohtub seal nii illegaalsete kullakaevajatega, keda nimetatakse ninjadeks ning peale kohalike rändrahvaste külastamise tabavad teda reisil mitmed paranormaalsed juhtumid. Saates käsitletakse tavapärasest rohkem poliitikat ja inimõigusi ja läänemaailma mõju nii öelda arengumaadele.
Saatejuht Henry Kõrvits. Arvo Anton töötas pool aasta Kolumbias. Maa, mis on kuulus eelkõige narkoparunite ja inimröövide poolt, on teinud viimase viie aastaga olulise sammu paremuse poole. Uus president on guerillad sügavale Amazonase metsa surunud, kus peale nende leiab veel valgest maailmast puutumatuid indiaanihõime. Kolumbias on olemas kõik: imekaunis puutumatu loodus, rannad, mäed, pampad, suurlinnad ja maailma kõige ilusamad naised. Räägime veel tomatisõja festivalist, kokaiinist, imeilusatest Kariibi mere randadest ja äärmiselt lahketest kolumbia inimestest. Vahele kõlavad kenad kolumbia muusikapalad, tekstis neid ei mainita.
Kongo. Saatekülaline on Ted-Igor Moutsinga. Saatejuht Henry Kõrvits. Kongo Brazaville on üks kahest Aafrika Kongost ning asub otse Aafrika südames, kus asuvad ka Aafrika ühed sügavamad ja puutumatumad metsad. Igor Moutsinga on Kongos sündinud ning elu on ta toonud elama Eestisse. Igor meenutab mõnusat prantsuse aktsendiga eesti keelt rääkides oma lapsepõlve sellel kaugel maal, kus kodusõda on jätnud oma jälje. Lapsepõlve mälestused räägivad nii sõjast ja relvadest kui ka tagaaeda alatihiti satuunud metsloomadest. Siiski on oma naabermaast nimekaimuga võrreldes Kongo Brazaville asjad ainult paremaks läinud ja tegemist on riigiga, kus eurooplasel veel palju avastada. Vahele kõlavad kongo meloodiad, tekstis neid ei mainita.
Saatejuht on Henry Kõrvits. Triin ja Terye olid aasta aega vahetusõpilasteks maailma teises otsas asuvas riigis nimega Uruguay. See oma pindalalt pärast Surinamit kõige väiksem riik Lõuna-Ameerikas annab kodu inimestele, kellest ligi 88% on eurooplaste järeltulijad ja kes on siiani uhked selle üle, et on oma põlistelt aladelt välja ajanud indiaanalsed. Aasta on piisav aeg selleks, et Triin ja Terye saaks suurepärase ülevaate kohalike iseloomust ja käitumismaneeridest, nende maailmavaadetest ja riigist. Delikaatsematest teemadest mainivad tüdrukud nii röövimist tänaval kui ka farmerite liigset loomalembust. Samuti põikame juba sealkandis olles korra ka Paraguaysse ning saame ülevaate ka sellest riigist. Igatahes saame teada, et Uruguay on päris hästi funktsioneeriv riik, kus leiab nii kena loodust kui mõnusaid randasid. Vahepalad ERR fonoteegi plaadilt D 13021, lugusid ei mainita. 1.Calle 13 Ft Cafe Tacuba - No hay nadie como tu 2.Las Pastillas del Abuelo - El sensei 3.La Factoria - Ese hombre es mio 4 .Las Pastillas del Abuelo - Primavera 5.Las Pastillas del Abuelo - Princesa 6.Victor & Leo - Recuerdos de amor 7.La Vela Perca - Zafar 8.Jorge Drexler - 12 segundos de oscuridad 9.Jorge Drexler - Sanar
Saatejuht on Henry Kõrvits, külas on Jaan Härms. Malaisia on üks kiiremini arenevatest Aasia riikidest, kus kohalikud on osanud edukalt ära kasutada maavarade olemasolu. Malaisia saate külaline Jaan Härms on sellel muslimimaal tegelenud kaks aastat õlle turustamisega ning saame teada, kuidas kohalikud sellesse suhtusid. Ladus jutt annab ülevaate nii kohalike kui ka kohalike hiinlaste omavahelistest suhetest, Kuala Lumpuri vaatamisväärsustest ning annab ka hulganisti soovitusi, kuhu mandri Malaisias puhkama minna ja kuidas. Samuti saame hea ülevaate Malaisia sellest osast, mis asub Borneo saarel ning kus on endeemsete ahvi ja linnuliikide kõrval võimalus jälgida ka metsarahvaid, kes siiani tegelevad koriluse ja küttmisega ning keda tänapäeva tsivilisatsioon ei ole puudutanud. Vahele kõlavad malaisia rahvaviisid, lugusid jutus aga ei mainita.
Saatekülaline on Aleksei Turovski. Saatejuht on Henry Kõrvits. Madagaskar ehk kaheksas manner, nagu seda sageli nimetatud, on absoluutselt omapärase floora ja faunaga saar India ookeanis. Ja ei ole ilmselt kedagi paremat Eestimaal sellest unikaalsest loomastikust rääkima kui staar zooloog Aleksei Turovski. Ilmselgelt jääb kahest tunnist vähe, et nii haritud inimene nagu Turovski suudaks kogu selle riigi elukatest ja taimestikust kõik peensusteni meieni tuua. Peale selle räägib Turovski põhjalikult nii Madagascari tekkeloost ning kohalike ehk malagasside päritolust nende ekshumatsiooni kommetest ja religioonist. Samuti saame ülevaate Madagascari majandusest ja suuremates loodusparkides, kus kasvavad maailma võimsamad baobabid ehk ahvileivapuud, elavad kõvemahäälseimad emasloomad ehk emased indrid ning omapärased aied, keda kohalikud kardavad. ERR fonoteegi plaadilt D-7151 kõlavad vahele kaunid meloodiad, neid aga ei mainita.
Trinidad ja Tobago. Saatekülalisteks Urmas ja Ethel Kolsar. Saatejuht Henry Kõrvits. Tobago saar on Trinidad ja Tobago saareriigi väiksem saar, kus elab vaid 4% kogu riigi populatsioonist. Ometi on saarelt leitud vanimaid selle piirkonna inimasustuse märke ning saarelt on üle käinud loendamatu hulk erinevate maailmaimpeeriumite ülemvõime: inglased, hispaanlased, hollandlased, sakslased, prantslased jne. Eriti hämmastama panev fakt on see, et esimesed eurooplaste elupaigad rajati sinna kaugele Kariibi mere saarele aga hoopis lätlaste poolt, kes kunagiselt Kuramaalt olid Hollandisse ja Saksamaale rännanud. Tobago saar on võrreldes Trinidadiga vaiksem, rahulikum, isoleeritum ja looduslikult täiuslik. Tobago on linnuvaatlejate paradiis ning saatekülalised Urmas ja Ethel räägivad oma kahest pikast puhkusest saarel, kus inimesed käimise asemel liiguvad tantsides, kus on sündinud socca- ja limbo muusika ja tantsud, ning saame teada, et tegelikult on karnevali sünnimaaks just Tobago, mitte Brasiilia nagu me seda siiani arvanud oleme. Vahemuusika kõlab ERR fonoteegi plaadilt D 13020, ka lugu Rydm Band - Charleotteville Tamboo Bamboo, muusikat aga ei kommenteerita.
Benin on küll Aafrika väikeriik, aga omab seejuures suurt tähtsust nii Aafrika kui maailma ajaloos. Kunagi Dahome nime kandnud Benin oli üks esimesi riike, kes tutvustas orjakaubandust eurooplastele. Tänapäeva Benin on saatekülalise Tarrvi Laamanni jutu läbi aga sõbralik ja mõnus riik. Isegi fakt, et sealt on pärit voodoo uskumus, ei muuda seda riiki eemaletõukavaks, sest Tarrvi seletab värvikalt ära, mis on voodoo usk tegelikult. Samuti saame ülevaate kohalike tavadest ja traditsioonidest ning omapärasest köögist, kus inimesed joovad palmi sees kääritatud veini, nosivad koolapähkleid ja söövad ka savi. Samuti jagab Tarrvi Laamann praktilisi soovitusi nii rändamiseks Beninis kui ka teistes maades, kus kõik meile harjumuspärased tsivilisatsiooniindeksid puuduvad. Saates kõlab Benini muusika. Saatejuht on Henry Kõrvits. Tarrvi Laamann on R2 saate Reggae Power saatejuht, kes Reisipalavikus on teist korda, eelmine kord rääkis ta Ingrid Peekile Jamaicast.