ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Teadlased: Mati Pääsuke

Saada link

Media

Kirjeldus

Nooruses aktiivselt sporti teinud ja seejärel kehakultuuriteaduskonna lõpetanud Mati Pääsukesest on tänaseks saanud teadlane, kelle uurimistulemusi rakendatakse põhiliselt sportliku treeningu ning füsioteraapia meetodite täiustamisel. Paljud Eesti sportlased on Pääsukese laboris oma küsimustele vastused saanud. Lisaks tegeldakse siin veel mitmete ergonoomikat ja taastusravi puudutavate probleemidega. Nii satuvad kinesioloogia ja biomehaanika laboris kokku eri teadusharude inimesed ning sünnib tänapäeva teadustöös väga vajalik sünergia. Autor Aivi Parijõgi.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Teadlased
Osa nr.: 12
Kestus: 00:26:47
Indeks: 2008-002449-0012
Režissöör: Kark Mati
Esmaeeter: 28.11.2008
Kategooria: Kultuur → teadus
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saate "Teadlased" saatepea.
00:00:25 Mati Pääsuke istub auditooriumis trenažööril ja treenib. Mati Pääsuke. KT Kes on Mati Pääsuke. INT Mati Pääsuke - kuidas tuleks treenida.
00:01:08 Mati Pääsuke istub oma kabinetis arvuti ees ja toimetab paberitega. KT Millega Mati Pääsuke tegeleb.
00:01:38 Testitakse isokineetilise dünamomeetriga Anna Iljuštšenko reielihast. Mati Pääsuke kirjutab testi tulemusi tahvlile. Vanad fotod Tiit Sokust testiruumis (m-v). Rocki korvpallurid trennis. KT Mati Pääsuke - miks on vaja sportlasi testida, kuidas see nende treeninguprotsessi mõjutab. Milline on sportlaste testimise ajalugu.
00:03:49 Mati Pääsuke tahvli eest. Anna Iljuštšenko. KT Mati Pääsuke - mida ta testi tulemustest välja loeb ja soovitada oskab. INT Anna Iljuštšenko - mis kasu tal Mati Pääsuke tehtud uuringutulemustest on.
00:04:24 Anna Iljuštšenko treener Martin Kutman. INT Martin Kutman - testimist on väheseks jäänud praeegusaja Eestis ja see on muutnud sportlaste töö tagasisidestamise viletsaks.
00:05:01 Poolpaljas mees seisab arstide juures kinesioloogia ja biomehhaankia laboris. Mehele pannakse nuppe külge. Tiit Haviko ja Mati Pääsuke uurivad, kuidas mees on põlveliigese vahetusest toibunud. KT Tiit Haviko ja Mati Pääsuke - mida liigesevahetusejärgsest taastumisets arvata.
00:05:50 Tiit Haviko. Labor. Mees, kellele on pandud andurid külge kõnnib matil edasi-tagasi. Arvutiekraan ja graafika ekraanil. INT Tiit Haviko - kuidas haigeid uuritakse. KT Tiit Haviko - mida haigetel täpselt uuritakse.
00:06:46 Tiit Haviko ja Mati Pääsuke ajavad juttu. Röntgenipilt põlvest. KT Millega Tiit Haviko on hakkama saanud ja kaua Mati Pääsuke temaga koos on töötanud, mida uurinud.
00:07:03 Mehe põlved. Röntgenipilt kunstliigesega põlvest. Mees teeb laboris harjutusi, andurid küljes. Arvutiprogramm arvutiekraanil. Tiit Haviko. KT Kuidas on tekkinud osteartroos? Tiit Haviko - põlveliigese vahetamise järgsest põlvekedravalust. INT Tiit Haviko - Põlvekedravalust ja selle uurimisest.
00:07:46 Kinesioloogialaboris töötav naine näitab mehele ette, kuidas too peab matil seisma. Mati Pääsuke ja Tiit Haviko. KT Mati Pääsuke ja Tiit Haviko - arutlevad ühe patsiendi põlvekedraoperatsiooni ärajäämise põhjuste üle.
00:08:29 Põlveliigeseproteesiga mees seisab laboris matil. Naine pakub talle pehmet matti seismiseks. Arvutiekraanil näidatakse parema ja vasaku jala andmeid. KT Mida arvuti mehe füüsilise koormuse kohta arvab.
00:08:49 Naine arvuti ees. Arvutiekraanil uuringuandmed graafiliselt. Mati Pääsuke. KT Mati Pääsuke - miks kunstliigesega jalg tasakaalu ei hoia enam nii hästi kui enne. INT Mati Pääsuke - liigutuste tagasisidestamisest ja muudest tüsistustest, mis liigeseproteesiga kaasnevad.
00:09:18 Mees on laual pikali. Naine mõõdab müomeetriga tema lihaste toonust, elastsust ja jäikust. KT Mis asi on müomeeter. Kuidas Mati Pääsuke biomehhaanika uurimisgruppi jõudis. Arved Vain - miks ta müomeetri leiutas, mis sellest kasu on.
00:09:50 Arved Vain kinesioloogila ja biomehhaanika laboris. INT Arved Vain - milleks müomeeter kasulik on.
00:10:34 Mati Pääsuke. Patenditõend leiutisele, mille Arved Vain välja mõtles. Arved Vain müomeetriga. INT Mati Pääsuke - mida lihase elastsuse mõõtmine andis. Arved Vain - kuidas müomeetrit on edasi arendatud, millele on patent võetud. Kuhu müomeeter Eestist välja on rännanud.
00:12:16 Mati Pääsuke. INT Mati Pääsuke - Arved Vain kohta. Kuidas Arved Vain õpetas eksperimenti tegema.
00:12:34 Arved Vain. INT Arved Vain - Mati Pääsuke ja teaduse kohta.
00:13:17 Mati Pääsuke valmistab ette selja sirutajalihaste testi ja viib selle siis läbi. KT Mati Pääsuke - miks selja sirutajalihaste test kasulik on.
00:14:46 Mati Pääsuke istub laual. Seljalihaste testi lõpetamine. Mati Pääsuke vaatab arvutiekraanilt testiandmeid. KT Mati Pääsuke - meeste ja naiste vastupidavusest.
00:15:23 Priit Eelmäe. Naisele pannakse andureid külge. Naine teeb harjutusi, arvutiekraanilt vaadatakse andurite mõõtmistulemusi. INT Priit Eelmäe - Mati Pääsuke panuse kohta füsioteraapia õpetamisel Tartu Ülikoolis. KT Priit Eelmäe - kinesioloogialabori rollist Eesti teaduselus ja rahvusvahelisel tasandil.
00:16:16 Andurite tulemuste graafiline esitus arvutiekraanil. Itaallasest noormees mõõdab katseisiku jalgu. KT Mati Pääsuke juurde tullakse füsioteraapiat õppima ka kaugemalt kui Baltikumist.
00:16:36 Eksperiment pikamaajooksjaga kõnniplatvormil. Testi tulemuste graafiline esitus arvutiekraanil. KT Mida pikamaajooksja testil uuritakse. Mida Mati Pääsuke oma diplomitöös uuris.
00:17:34 Pikamaajooksja test ja testitulemused graafiliselt arvutiekraanil. Mati Pääsuke. KT Mati Pääsuke - noorusaja sportimisest. INT Mati Pääsuke - noorusaja spordisaavutustest ja huvidest.
00:18:12 Maaülikooli ergonoomika eriala magistritudengid kinesioloogialaboris. Noored õpivad liikumisaparaati tundma. Mati Pääsuke juhendab. KT kinesioloogialabori mitmekülgsest kasutusest ja seotusest eri valdkondadega.
00:18:47 Tudengid lappavad füsioloogiaraamatut. Mati Pääsuke juhendab. KT Arved Vain - kuidas Mati Pääsuke jõuab korraga paljude eri valdkondadega tegeleda.
00:19:42 Graafiline pilt kehatemperatuurist arvutiekraanil. Vahur Ööpik. INT Vahur Ööpik - väsimuse tekkest füüsilisel tööl kuumastressi tingimustes.
00:20:40 Neiu istub katseaparaadi peale. Andurid pannakse külge. Mati Pääsuke krutib aparaadi nuppe. Mati Pääsuke näitab katsealusele katsetulemusi. KT Lihaste kontraktiilsete omaduste uurimisest. Mati Pääsuke - mida ta katsealusega teeb, kuidas lihase tahteline aktivatsioon elu jooksul muutub. Selgitab kastealusele, mis tema uuringutulemused näitavad.
00:22:13 Mati Pääsuke. Mati Pääsuke poeg fotodel. INT Mati Pääsuke - oma tööst, kaastöötajatest, perest ja pojast.
00:23:16 Reedik Pääsuke fotode. Reedik Pääsuke. KT Reedik Pääsuke - kust tal tuli huvi idamaiste võitluskunstide vastu. INT Reedik Pääsuke - kuidas Mati Pääsuke poja harrastusi on toetanud.
00:24:24 Mati Pääsuke kontoris laua taga. Reedik Pääsuke teeb Mati Pääsuke seljale massaaži. Reedik Pääsuke. KT Mida Mati Pääsuke ise harrastab - teab kõike tudengite töödset ja akadeemilistest edetabelistest. Kuidas puhkab? Reedik Pääsuke - isa töö ja ajalugu on isa armastus. INT Reedik Pääsuke - tähtis, et Mati Pääsuke on õnnelik.
00:26:12 Saate "Teadlased" lõpukirjad.
00:26:38 ERR Tartu stuudio 2008
00:26:42 ETV logo
00:26:47 Lõpp, must väli.
Faili nimi: 2008-002449-0012_0002_D10_TEADLASED_MATI-PAASUKE.MXF
Indeks: 2008-002449-0012
Kestus: 00:26:47
Registreerimise kuupäev: 11.05.2010
Registreerimise aeg*: 2010-05-11 17:59:06
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;