ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Meie inimesed: Pascal

Saada link

Media

Kirjeldus

Rakvere külje all Arknas seisavad väikesed kortermajad, aga küpsevad suured unistused. Sinna külakesse kolis Hollandis kokakooli pidanud Pascal. Juustumeistri unistus on viia Eesti juustutootmine uuele tasemele, et siinne piim ei voolaks kraavi, vaid vormitaks maitsvaks meistriteoseks. Režissöör Märten Vaher, autor-toimetaja Mari tamm, produtsent Hannela Lippus.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Meie inimesed
Osa nr.: 180
Kestus: 00:23:40
Indeks: 2016-002971-0180
Režissöör: Mölder Tarvo, Vaher Märten
Esmaeeter : 17.10.2016
Kategooria: Elu → elulise probleemi, nähtuse süvakäsitlus
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatepea
00:00:06 Kate: Arknas olevad kortermajad droonilennelt. Pascal Smits suurte juusturullide keskel. Juusturullid. KT (kaadritagune tekst): Pascal (:01:50: kpl (keskplaan), subt (subtiiter, räägib (ingl k tlgsubt-), et ta õppis piimanduskoolis, kus oli väga hea õpetaja. Räägib, et talle meeldib piimaga töötada. Räägib, miks talle meeldib juustu tegemine. Et ta käib juusturulle iga päev puhastamas.
00:01:08 KATE: Arkna linnulennult. Arkna mõis. Meierei. Kopatraktor veab enda järel kasti, kus suur piimakanister. KT: Räägitakse Arknast - küla Rakvere külje all. Arkna mõisat kõpitsetakse korda. Just Arknas toimetab meiereis Hollandist tulnud mees. KT: Pascal Smits räägib (ingl k tlgsubt-), kuidas ta Eestisse tuli.
00:01:53 KATE: Arkna droonilennult. Lehmalaut seest, lehmade lüps. KT: Pascal Smits (:02:14: kpl, subt, ingl k tlgsubt-) räägib lehmade lüpsmisest. Räägib, et soe piim läheb meiereisse ja algab juustutootmine. KT: Räägitakse, et Pascali Eestisse tuleku taga on Hollandist tulnud Ervin. KT: Ervin Wassenaar, sõber (:02:31: kpl, subt, ingl k tlgsubt-) räägib Pascalist, kui kaua nad tuttavad on olnud jm. Ta teadis, et Pascal teeb head juustu. 3.5 aastat tagasi hakkas ta tema juustu importima.
00:02:40 KATE: Pascal Smits traktoriga vedamas kanistrit piimaga. Lehmad karjamaal droonilennult. Viljapõld. Meierei linnulennult. KT: Pascal räägib, kuidas Erwin selle peale tuli, et Pascali Eestisse kutsuda. KT: Erwin räägib, kuidas ta Pascali Arknasse sai.
00:03:28 KATE: Pascal Smits teeb tööd. Suured valged pilved liiguvad. KT: Kai Puhasmets, Eesti Töötukassa Lääne-Virumaa osakonna juhataja (:03:36: kpl, subt) räägib, et sarnaselt Pascalile, kelle tööandja on toonud Arknasse Hollandist. Räägib, kui tööandja tahab tuua spetsialisti mujalt, kuna Eestis sellist töömeest pole, peaks ta pöörduma töötukassa EURES nõustaja poole või kasutama EURES portaali.
00:03:57 KATE: Meierei. KT: Margit Lepikson, sõbranna (:04:03: kpl, subt) räägib, et esimesed kuud olid Smits Pascalil siin raske kohaneda. Ta on harjunud kogu aeg tööd tegema, aga Eestis ju kohe juustu tegema hakata ei saanud. Esimesed juustud said tehtud mais, tuli ta aga jaanuaris..
00:04:21 KATE: Meierei, ka seestpoolt. Pascal Smits tööd tegemas, pesemas, puhastamas tööruumi.. KT: Pascal räägib (ingl k tlgsubt-), mida ta töö alustamiseks tegi - hoone plaan, küte.. Räägib puhtuse tagamisest. KT: Margit Lepikson (:05:09: kpl) räägib, et Pascal armastab korda..
00:05:17 KATE: Pascal Smits teeb tööd. Teeb nõgese juustu. KT: Pascal (:05:22: kpl) räägib, et alustab pastöriseerimisega kell viis.. kell üks öösel on see valmis. Arvab, et hea juustu saamiseks tuleb seda muuta, räägib, milline peaks juust olema. Räägib nõgese juustu tegemisest. Teeb nõgesejuustu. Nõgest ta toob Hollandist, ta ei leia seda Eestist, muidu võtaks siit. Nende toodang on tuhat liitrit päevas. Teevad ürdijuustu.
00:06:37 KATE: Pascal Smits segab nõgesejuustu. KT: Pascal räägib, et järgmiseks sammuks oleks uue hoone ehitamine. Räägib, mida teeks, kui tootmine algab täismahus, võtab kellegi appi säilitust korraldama. Juustu tegemine on raske. Kui ta ei leia kedagi appi, teeb parem kõik ise. Aga siis on töötunnid pikad.
00:08:05 KATE: Noored naised meiereisse minemas. Meierei droonilennult. KT: Pascal Smits (:08:54: kpl) räägib, et täna on tal külas sõber ja äripartner Juustukuningatest. Noored naised kuulamas ja vaatamas Pascali juttu, töökohta. Nad tahavad juustu turustamist alustada..
00:09:09 KATE: Pascal Smits räägib oma tööst, töökohast, juustutegemisest. KT: Margit Lepikson (:09:14: kpl) räägib, et kohtus Pascaliga esimest korda Hollandis, oli võimalus minna Hollandisse vaatama, kuidas juustu tehakse.. KT: Pascal räägib, kuidas ta Hollandis hakkas juustu tegema.. kuidas ta ostis 1995 aastal vana piimafarmi.. KATE: Pascali meierei jm fotod Hollandist. KT: Pascal räägib, et tegi Hollandis palju töötubasid. Rajasid seal kokanduskooli..
00:09:57 KATE: Lõigatakse suurt juusturulli, juustutükid. Rahvas proovimas juustu, veini suure telgi all.. lõke.. KT: Erwin Wassenaar, sõber (:10:06: kpl, subt, ingl k, tlgsubt-) räägib Pascali eksklusiivsest kokakoolist. Seal käis palju ettevõtjaid, kellel oli palju raha. Neil olid parimad veinid, toidud. Tema õppis seal toitu hindama,süüa tegema.
00:10:14 KATE: rahvas väljas nautimas veini, juustu.. Erwin, Pascal Smits jt räägivad omavahel, naeravad.. (ingl k tlgsubt-).. Arkna meierei, põllud droonilennult. KT: Pascali kokakool läks pankrotti..
00:10:58 KATE: Juustu valmistamise ruum. Pascal Smits toimetamas juustu teha. KT: Pascal (:11:50: kpl) räägib (ingl k tlgsubt-)oma äri pankrotist.. et talle on tähtsam toote valmistamine.. temas pole nii palju ärimeest. Meierei oli tal väga edukas. Kombinatsioon kooliga aga ei toiminud. Parem oli kõik lõpetada. See oli raske aeg, ta naine suri. Räägib, kuidas aitas sellel ajal oma tütardel ülikoolid lõpetada. KT: Erwin räägib (ingl k tlgsubt-), miks nende kokakool pankrotti läks.
00:12:28 KATE: Meierei. Õhtune Arkna. Õhtused, punakad pilved. Pascal Smits oma töökohal. KT: Erwin (:12:34: kpl) räägib (ingl k tlgsubt-), kuidas ta küsis Pascalilt, mis plaanid tal Hollandis on. Ta ütles, et ei tea.. ta oli siis 50 aastane. Arkna on talle ideaalne koht. KT: Pascal maksab siiani lõviosa oma palgast pankroti katteks Hollandi riigile. Pascal räägib sellest.
00:13:26 KATE: Pascal Smits juustu tegemas.. KT: Margit Lepikson (:13:33: kpl) räägib, et Pascal räägib, et Eesti on teda muutnud, ta naudib elu.. KT: Pascal (:14:03: kpl) räägib (ingl k tlgsubt-), et ta teeb nüüd tööd, mida tahab.
00:14:08 KATE: Pascal Smits viib oma tehtud juustud söögikohta - kõrtsi prooviks. Kaunis loodus jõega. KT: Pascal (:15:25: kpl) räägib (ingl k tlgsubt-), et Eesti häda on see ja võib olla on see terve maailma probleem, et piima hind on nii madal. Ellu jääb vaid siis, kes sellest midagi ise toodad. Ja teine asi - ta tahaks ka teisi talunikke aidata juustu tegemise õpetamisega, aga see Eestis ei toimi. Iga talunik püüab oma teadmisi hoida ainult endale. Hollandis on vanad juustutootjad kõik ühes klubis.
00:15:50 KATE: Pascal Smits teeb tööd. KT: Pascal räägib (ingl k tlgsubt-), et Eestis peaks olema üks talude klubi. Hollandis on selline. Ta tahaks Eestis sellise klubi asutada. Ta mõtleb praegu välja kontseptsiooni, kuidas väiketalunikud saaksid hakata valmistama piirkonnatooteid. KT: Margit Lepikson, sõbranna (:16:28: kpl, subt) räägib, et eestlased peaksid ka rohkem seda tahtma.. see avardaks teadmisi, laseks teha midagi suurt.
00:17:23 KATE: Pascal Smits istub Margitiga laua taga, söövad. Räägivad olmeasju jm. (ingl k tlgsubt-). KT: Pascal (:17:49: kpl) räägib, et raske on see, et ta ei oska eesti keelt. Eesti keel on väga keeruline. Pole aega õppida ka.. uudistest raadios jääb ilma. Järgmine samm on tal keeleõppimine. KATE: Pascal jälle juustu tegemise juures. KT: Pascal räägib, et temavanuses ta enam ei närveeri, mida teised temast arvavad. Kuid ta tahab olla lugupidav.
00:18:56 KATE: Pascal Smits lahkub pimedas meiereist. Arkna droonilennult. Hommik.. Margit ja Pascal oma kodus, kahekorruselises kortermajas (ingl k tlgsubt-). Pascal Margitiga metsas, raba matkarajal, orav, vaateplatvorm rabas droonilennult.. KT: Pascal räägib (ingl k tlgsubt-), mida ta alguses Eestis tegi, kui tal oli palju aega. Sõitis mööda Eestit ja mujal ringi. Tallinn meeldib talle kõige rohkem öösiti. KT: Erwin Wassenaar, sõber (:20:20: kpl, subt) räägib (ingl k tlgsubt-), et kui Pascal tuli Eestisse, käisid nad Lõuna-Eestis. Hommikuti oli seal vaikne vaikne, erinevalt Hollandist. Ka Arknas on vaikne, saab lõdvestuda. KT: Pascal võrdleb Eestit ja Hollandit - suurust, rahva arvu, metsa rohkust, õhu puhtust.. KT: Margit räägib, et kindlasti pole Pascal korteriinimene, see kindlasti muutub. KT: Pascal räägib, et kui ta saab Hollandile raha ära maksta, siis saab vaadata, kas õnnestub üks väike koht elumajale leida.
00:22:12 KATE: Meierei. Arkna põllud droonilennult. Pascal juustukaussidega töökohal. Suured juusturullid. KT: Pascal Smits räägib (ingl k tlgsubt-), mida on vaja hea juustu jaoks. KT: Margit räägib, et Pascal on oma töö fanatt, teab palju.. ta tahab ka eesti juustumeistritele teadmisi anda. KT: Erwin räägib, et siin kõik paraneb.. nad saaksid alustada ka eksporti. Kui Vene piir avaneb, siis sinna.. ka Soomesse, Lätti. KT: Pascal (:23:15: kpl) ütleb (ingl k tlgsubt-), et see on alles algus, Eestis on veel palju teha.
00:23:26 Lõputiitrid. Saade valmis koostöös Töötukassaga. Eesti Töötukassa logo. ETV ident
Faili nimi: 2016-002971-0180_0001_XHD_MEIE-INIMESED_PASCAL.mxf
Indeks: 2016-002971-0180
Kestus: 00:23:40
Registreerimise kuupäev: 09.10.2016
Registreerimise aeg*: 2016-10-09 07:59:14
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;