ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Valdur Laid

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 5
Kestus: 00:24:18
Indeks: 2014-002695-0005
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 06.02.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt alustab saadet... Sissejuhatus põhiteemasse..
00:00:29 Saatepea
00:00:45 Stuudios laua taga vastamisi stj I.Treufeldt (laua küljel kirjas nimi Indrek Treufeldt) ja saatekülaline. Stj - Tere õhtust, TeliaSonera Finland peatne juht, Valdur Laid! V.Laid - Tere õhtust!
00:00:52 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas kirjeldada seda suurt ettevõtet, mis läheb peagi Laidi juhtimise alla. V.Laid (laual küljel nimi - Valdur Laid) räägib, et TeliaSonera Soome üksus vastutab kõikide TeliaSonera Soome tegevuste eest alates 1.aprillist 2014.. seda nii lairibateenuste, TV teenuste, mobiilsete kõnede, äriklientide erinevate teenuste jm eest ja nende pakkumiste eest Soomes.
00:01:23 Stj I.Treufeldt - Soome mõõtkavas on tegemist väga suure ettevõttega? V.Laid ettevõttest - ..3500 inimest, käibe poolest Soome 50ne suurema ettevõtte hulgas.. suur ettevõte.
00:01:35 Stj I.Treufeldt räägib uudisest, et ka Kalev Reiljan (Elioni tehnoloogiaüksuse juht), võetakse TeliaSonerasse tööle.. küsib, kas uus juht saab valida meeskonda. V.Laid räägib, et juhi ülesandeks on panna kokku hea meeskond.. Reiljanil on tehnoloogia alal suur kogemus ja koostöö Laidiga on hea olnud.. Stj - ..me ei saa rääkida Eesti maffiast? Laid räägib, et ei, me räägime pigem rahvusvahelisest organisatsioonist, kus on normaalne, et inimesed liiguvad.. Tõnu Grünberg juhib näit praegu Euraasia üksuse tehnoloogiat.
00:02:33 Stj I.Treufeldt on kuulnud, et soomlased vaatavad päris pika hambaga, kuidas eestlased võtavad üle nende klassikalised ettevõtted.. V.Laid räägib, et tegelikult on TeliaSonera rahvusvaheline grupp ja eestlaste töölevõtmist otsustasid ka soomlased..
00:03:09 Stj I.Treufeldt räägib, et TeliaSonera on kuulsusrikas Soome ja Rootsi kommuniktasiooniettevõte.. küsib, kuidas on praegu suhted Rootsiga ja kas Rootsi dirigeerib, mida Soomes tehakse. V.Laid räägib, et TeliaSonera moodustus Telia ja Sonera ühinemisena 2002ndal aastal. Mõlemal riigil on suur osalus ettevõttes, suurem on Rootsil.. suurim omanik on Rootsi riik. Ettevõte töötab 20ne riigi suunal, ka Balti riikide.. Peakontor on Stockholmis.
00:04:03 Stj I.Treufeldt sellest, et ka Eestis tegutseb seesama ettevõte.. V.Laid - Eesti ettevõtted Elion ja EMT on TeliaSonera omanduses. Stj räägib, et vb peaks varsti rääkima Eesti ja Soome ühtsest sideturust ja hinnad võiksid olla meil ühed. Laid räägib, et sideturg on äärmiselt lokaalne. Kuid TeliaSonera püüab teha nii, et erinevates riikides saaksid tema kliendid kasutada teenuseid soodsamalt.
00:05:08 Stj I.Treufeldt sellest, et Euroopa on nii pisike, et kõikjal Euroopas võiksid olla ühed hinnad, ühesugune võimalus näit kasutada internetti. V.Laid telekomi valdkonnast.. Üheltpoolt on teenused sarnased, teiseltpoolt aga on kõik suuremad ettevõtted arenenud välja omaaegsetest riigiettevõtetest ja kõikidel on omad riiklikud huvid..
00:06:26 Stj I.Treufeldt küsib Laidilt, kui palju istub neile pähe Soome riik. V.Laid ütleb, et Soome ei istu pähe kellelegi, ta on õigusriik. Eestist tulnuna on märganud küll seda, et Soome riigi jõulisus ja selgus oma poliitiliste agendade elluviimisel on märkimisväärselt jõuline. Stj küsib, kas jõulisem kui Eestis. V.Laid - ..jõulisem. Stj - ..kas Eesti riigil pole kommunikatsiooni mõttes selgroogu? Laid ütleb, et ta ei pidanud silmas ainult kommunikatsiooni, kui ta riigi jõulisust esile tõi. ..Eesti on aga märkimisväärselt liberaalsem riik. Räägib selle eelisest.
00:07:28 Stj I.Treufeldt räägib, et Laid pakkus välja uue kaabli ehitamise, aga Soome riik otsustas, et ehitab selle tähtsa ühenduse ise.. V.Laid seletab ära, et jutt on mööda Balti merd Saksamaalt Soome ja vastupidi ühendava merekaabliga. Soome riik nägi selle järgi vajadust. TeliaSonera pakkus välja tegemise võimaluse, aga see lahendus ei osutunud tol hetkel sobivaks.. aeg näitab, mis sellest saab.
00:08:16 Stj I.Treufeldt küsib, kas mõnes mõttes riik kehtestas end. V.Laid sellest, et riik otsustas ise oma investeeringuid teha, see on riigi vaba voli..
00:08:32 Stj I.Treufeldt räägib, et Soomes on sisse seadnud ka suured tehnoloogiaettevõtted nagu Google.. tohutute andmeladudega. Küsib, mida see Soome TeliaSonerale tähendab. V.Laid räägib, et telekommunikatsioonide tohutu kasv on globaalseks trendiks. Et klientidele võimalikult hästi sellist kõikvõimalikku meediat kätte anda, selleks neid andmeladusid erinevatesse piirkondadesse paigutataksegi. Laid räägib konkreetselt, mida tähendab see Soome TeliaSonerale..
00:09:57 Stj I.Treufeldt räägib Helsingi Sanomates kirjutatud uudisest, et TeliaSonera on läbi oma firma Megafon toetanud Sotši olümpiamänge 100 milj euroga.. kirjutatakse soome maksumaksja rahadest.. V.Laid kommenteerib seda nii, et Megafon on iseseisev börsil noteeritud ettevõte. TeliaSonera osalus on seal u 20-25% ulatuses...
00:10:18 Stj I.Treufeldt räägib TeliaSonera varasemate kõrgete juhtide jamadest Ubekistanis, korruptsiooni süüdistustest.. küsib, kuidas nii uhkes firmas võib selliseid asju juhtuda. V.Laid räägib, et tal on keeruline vastata sellele, kuidas see nii on läinud, aga seda on võetud tõsise õppetunnina. Räägib, et praegu on nõukogu täiesti uus, üle poole tegevjuhtkonnast on vahetunud, juhatuse esimee on uus. Räägib ettevõtte eetika parandamisest.
00:11:50 Stj I.Treufeldt küsib, kas nad valivad hoolikalt riike, kuhu sisse minna. V.Laid räägib, et seda kindlasti, aga sellest ainult ei piisa.. Konkreetseid süüdistusi pole mitte milleski kusagil esitatud.
00:12:15 Stj I.Treufeldt räägib nö suurte ettevõtete allakugistamistest.. Küsib, kuivõrd võib Soome TeliaSonerat selline allakugistamine ähvardada. V.Laid räägib, et telekommunikatsiooni valdkonna konsolideerumisest on jutte olnud. Räägib, et iga ettevõtte soov on pigem ise laieneda kui saada kellegi laienemise objektiks, nii on ka Soome TeliaSoneraga.
00:13:21 Stj I.Treufeldt privaatsusest.. Küsib, kuivõrd saab seda garanteerida Soome TeliaSonera. V.Laid räägib, et TeliaSonera tegutseb vastavalt iga riigi seadustele.. Pahavara ja viiruste rünnakute osas on Soome TeliaSonera rahvusvahelise uuringute tulemusel maailma puhtaim. Stj küsib, kas Soome TeliaSoneral on ses mõttes mingeid kohustusi Soome riigi ees. Laid vastab, et on kohustused, mida seadused ette näevad. Räägib ka üldisest seisukohast, et struktuuridel ei pea olema otsest juurdepääsu klientide informatsioonidele ja võrkudele.. selleks peab olema selge põhjendus.
00:15:03 Stj I.Treufeldt sellest, et andmemahud aina kasvavad.. kas võib tulla aeg, kui internet on nö täis? V.Laid räägib, et telekomi ettevõtete investeeringud jätkuvalt selleks, et sellist aega ei tuleks.. räägib neist investeeringutest..
00:15:52 Stj I.Treufeldt küsib, et ehk on mobiilsidel tulevik. V.Laid räägib, et kliente ei huvita, kus võrgus neile teenuseid pakutakse.. nad tahavad lihtsalt head kasutamisekogemust, huvitavaid teenuseid. Globaalne mobiilsus jätkab kasvu, aga optilised võrgud saavad alati pakkuda andmebaasi transportimise efektiivsust.
00:17:03 Stj I.Treufeldt räägib, et kui kaupa on palju, siis on lootust, et ta läheb odavamaks. Kuidas sideteenustega on? V.Laid räägib sideteenuste hindadest Soomes võrreldes tarbijahinna indeksiga - ..sideteenuste hind on kukkunud u 20%..
00:17:35 Stj I.Treufeldt räägib, et Soomes on odav mobiilsidefirma.. Miks Eestis sellist pole? V.Laid räägib, et telekommunikatsiooni turul toimub konkurents ja hinnad ongi odavad. Räägib TeleSonera kõrval olevast Tele Finlandist.. Eestis on samale sihtgrupile tehtud Diil, mis on väga edukas mobiilioperaator. Stj - ..on see oluliselt odavam? Laid ütleb, et ta ei tea hindu peast, aga kindlasti on odavam..
00:18:21 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas saab sama teenust pakkuda odavamalt. V.Laid ütleb, et see ei ole täpselt sama teenus.. on olemas tasulised lisateenused jms..
00:18:38 Stj I.Treufeldt töökultuurist Soomes.. küsib, kuidas eesti inimene saab Soomes, suurte traditsioonidega firmas, läbi lüüa. V.Laid räägib, et eestlased ja soomlased on kultuurilt, st ka töökultuurilt, juhtimiskultuurilt väga sarnased. Stj - ..eestlastele makstakse palju vähem palka. Laid räägib, et see on tingitud sellest, milline on rahvuslik rikkus.. Soome on saanud pikemalt iseseisva riigina majandada..
00:19:51 Stj I.Treufeldt ütleb, et Eestis pole ametiühinguid, saame maksta odavamaid palkasid. Soomes on karm ametiühingutega asjaajamine. V.Laid räägib, et ka Soome heaoluühiskond vajab korrektsioone, sest elanikkond vananeb. Eelmisel aastal tehtud palgad on väga mõõdukad.. viimasel ajal on ametiühingutega diskussioonid olnud väga mõistlikud.
00:20:47 Stj I.Treufeldt küsib, et ehk Laid nüüd Soomes õpetab, kuidas saab teha väiksemaid palku. V.Laid räägib ettevõtte juhtimisest - selleks, et inimesed tahaksid midagi teha, peab olema tegevusel mõte ja see tegevus peaks olema suunatud klientidele. Omanikule raha teenimine ei ole inimeste jaoks mõtestatud töö sisu..
00:21:50 Stj I.Treufeldt küsib, milliseid võimalusi pakub Laidile ta rahaline sissetulek? V.Laid räägib, et see pakub sama võimalusi kui Eestis.. ta pole pidanud Soomes tööl olles oma tarbimisharjumusi muutma. Stj - ..te pole villat kusagile valmis vaadanud? Laid ütleb, et pole sellele mõelnud.
00:22:16 Stj I.Treufeldti kiirküsimused: Milline mobiiltelefon on Laidil? V.Laid - iPhone, 3 aastat vana.. Stj - Mis on soome keele kõige naljakam sõna? Laid - pöyristyttävä.. Stj küsib TeliaSonera logo kohta, et mida see endast kujutab. Laid sellest, et paljude firmade logo ei kujuta midagi konkreetset, sama ka nende firmal.. Stj - ..olete töötanud ka Eesti Pangas.. kes on kõige suurem pätt VEB fondi asjus? Laid ei oska sellele küsimusele mingeid vastuseid anda. Stj - Kas tõde tuleb kunagi päevavalgele? Laid ütleb, et tõde on just selline, nagu ta igal ajahetkel paistab.. igaühe silmades ja igaühe jaoks nagu ta on.
00:23:42 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate.. lõputiitrid, ETV ident.
Faili nimi: 2014-002695-0005_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2014-002695-0005
Kestus: 00:24:18
Registreerimise kuupäev: 06.02.2014
Registreerimise aeg*: 2014-02-06 21:52:40
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse