ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Sven Mikser

Saada link

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 31
Kestus: 00:22:47
Indeks: 2016-002695-0031
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 24.11.2016
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Saatejuht Indrek Treufeldt alustab saadet
00:00:21 Saatepea Kahekõne Indrek Treufeldt Sven Mikser
00:00:38 Stj I.Treufeld: "Tere õhtust, välisminister, Sven Mikser!". S.Mikser: "Tere õhtust!"
00:00:42 INT stj I.Treufeld sellest, et ta veidi kardab seda intervjuud, sest kui hakata rääkima Lähis-Idast, siis Mikser ei jää ehk pidama. S.Mikser räägib, et Lähis-Idast võib ka rääkida, aga rääkida saab ka Eestist, sest hetk on ju päris murranguline.
00:01:04 INT. Stj I.Treufald sellest, et intervjuu teoorias on selline teooria nagu iserääkiv masin, st intervjueeritav räägib saate praktiliselt ise täis. S.Mikser ütleb, et tema heameelega laseb ennast suunata ja küsida.. Ise võib rääkida millestki, mida kuulaja kuulata ei taha..
00:01:22 INT. Stj I.Treufald küsib, kas diplomaatias on ka hetki kui peaks vaikima.. S.Mikser ütleb, et kindlasti on.. räägib, millal vait olla - kui inimene tahab rääkida jms..
00:01:51 INT. Stj I.Treufeldt ütleb, et lähiajaloos ütles Jacques Chirac, et väikesed riigid või Ida-Euroopa võiksid kasutada võimalust vaikida. S.Mikser räägib, et väikesed riigid peavad kindlasti rääkima oma muredest suurtest riikidest valjemalgi häälel. Samas, väikeste kaal ei ole võrreldav suurtega, seepärast me peame leidma liitlasi..
00:02:42 INT Stj I.Treufeld küsib, kas on seda vahel ära tunda, et räägid mis sa räägid, nagunii keegi ei kuula.. väike riik, nagunii on kõik juba ära otsustatud. S.Mikser räägib, et see kujutelm on mõnevõrra liialdatud. Loomulikult sind kuulatakse. Tuleb leida õige aeg ja koht rääkimiseks.. võimalusi on mitmeid, kuidas end kuulama panna. (lisateave- Sven Mikser on 43-aastane ja lõpetanud Tartu ülikooli erialana inglise keel ja kirjandus; 1995-2004 kuulus Mikser Edgar Savisaare juhitud Keskerakonda, kus jõudis olla muu hulgas poliitiline sekretär)
00:03:48 INT Stj I.Treufeld Mikseri eelkäijast ja küsib seoses võimuvahetusega Eestis seda, et mida arvata sellest, et liikvele on läinud jutt, et Eesti on pöördunud vasakule. S.Mikser räägib, et vasak ja parem on tegelikult sotsiaalmajanduslikud mõisted. Tuleb vaadata, kuidas käitub maailm meie ümber, vaadata siseriiklikke vajadusi. Kui vaesus hakkab pärssima meie arengut, siis tuleb kurssi korrigeerida. Räägib ka oma eelkäijast ja sellest, et kui neist arvatakse halvasti, siis saab seda reaalsete tegudega kummutada. (lisateave- 2005.aastast kuulub Mikser sotsiaaldemokraatlikku erakonda, mida ta ka viis aastat juhtis)
00:06:09 INT Stj I.Treufeld sellest, et inimkond toitub lugudest.. Lääne meedias on lugu, et Moldova, Bulgaaria ja Eesti on võtnud ette uue kursi. S.Mikser räägib, et uue kursi on võtnud ka Suurbritannia ja Ameerika Ühendriigid.. Eesti kurss on ammusest ajast paika pandud.. Stj ütleb, et meid pannakase ritta Moldova ja Bulgaariaga kui Venemeelsetest riikidest. Mikser ütleb, et kui te sellest räägite, siis toidate just seda meemi ja see ei ole mõistlik. Kui Eesti välisminister tweedib ja iga teine sõna on riigikukutajad, siis seda loetakse maailmas.. Meenutab 2002.aastat, kui Reformierakond tõstis ukse taha Isamaaliidu ja Mõõdukad.. Räägib poliitikute kibestumistest (Savisaar).. (lisateave- S.Mikser on olnud kaks korda Eesti kaitseminister: keskerakondlasena 2002-2003 ja sotsina 2014-2015. Täna on ta välisminister)
00:09:36 INT Stj I.Treufeld sellest, et Mikser peaks olema Savisaarele tänulik, sest tema tõi ta suurde poliitikasse. Küsib, miks Mkser teda mustab. S.Mikser räägib, et Savisaar on toonud poliitikasse väga palju inimesi, näit Lennart Meri. Teatud hetked E.Savisaare eluloost kirjutatakse suurte tähtedega Eesti ajalukku. Mõned teised hetked aga suurte küsimärkidega.. Savisaare tegude pärast ta Keskerakonnast lahkus.
00:11:09 INT Stj I.Treufeld küsib, kas ilma Savisaareta oleks Mikser nii kõrgele jõudnud. S.Mikser ütleb, et seda on päris võimatu öelda..
00:11:41 INT Stj I.Treufeld sellest, et partei Mõõdukad ajal oli piinlik olla sotsiaaldemokraat, oli piinlik olla vasak.. S.Mikser räägib, et kindlasti oli see pendlivõnke periood. Väga suur roll oli muide Toomas Hendrik Ilvesel, et mõõdukatest saaksid sotsiaaldemokraadid. Täna on sotsiaaldemokraatial Eesti riigi juhtimises suur roll.
00:12:45 INT Stj I.Treufeld sellest, et Mikser võinuks juhtida Sotsiaaldemokraate ka tänaseni. Küsib, miks ta kaotas erakonnajuhi koha. S.Mikser räägib, et 2015 valimistulemuste tõttu põhiliselt.. Sotsiaaldemokraadid olid ja on enda suhtes nõudlikumad.. (lisateave- 2011.aasta riigikogu valimistel saavutasid sotsid Mikseri juhtimisel kõigi aegade parima tulemuse, 19 mandaati riigikogus; 2015.a. valimistel kaotasid sotsid neli mandaati. Mikser ei kandideerinud enam erakonna juhiks)
00:13:43 INT Stj I.Treufeld küsib, Mikseri kui välisministri käest, et kas on olemas positiivne programm Venemaa suhtes, mida peab Venemaaga muutma. S.Mikser räägib, et Eesti ei suuda suunata Venemaa tänaste liidrite valitud kurssi. Küll aga on meil ja liitlastel piisavalt jõudu, et ära hoida halvimat..
00:14:24 INT Stj I.Treufeld räägib Soome suhetest Venemaaga.. S.Mikser räägib, et samas on Soome hea, usaldusväärne, kindel Euroopa Liidu partner. Räägib Euroopa Liidu ühtsusest Venemaa suhtes..
00:16:08 INT Stj I.Treufeld küsib Mikseri arvamust, kuidas Venemaa ja Ameerika Süüria asjus kokku lepivad. S.Mikser räägib, et USA presidendi valimistest on möödas kõigest mõni nädal.. räägib sealsest valitsuse moodustamisest. Loodab, et valitsusel saab olema välispoliitilises valdkonnas inimesi, kellel on nii kogemusi kui põhimõtteid. Räägib Venemaa ja USA strateegilistest huvidest. Mikser ei näe suurt ja pikaajalist soojenemist suhetes nende riikide vahel.
00:17:09 INT Stj I.Treufeld küsib, kui suured on šansid, et Mitt Romneyst saab USA välisminister. S.Mikser ei taha šansse protsentidesse panna.. Räägib, et paljudel on meeles M.Romney ütlemised Trumpi kohta valimiste aegu jne.. (lisateave- S.Mikser on võitnud Eesti meistrivõistlustel kolmikhüppes noorteklassis kolm pronksmedali ja täiskasvanuna sisevõistlustel hõbemedali)
00:18:01 INT Stj I.Treufeld küsib, kuidas pääseb Eesti diplomaatia Trumpile ligi. S.Mikser räägib mitmetest variantidest.
00:19:10 INT Stj I.Treufeld räägib Eesti välisministeeriumist, kus on paljud kogenud, auväärsed korüfeed. Neid ei ole kerge juhtida. Kuidas Mikser end hakkab kehtestama? S.Mikser ütleb, et kindlasti on neid inimesi võõimalik veenda, kokku tuua. Tegelikult ei ole diplomaatia solistide mängumaa, kõik peavad mängima ühes helistikus. Diplomaat peab väljendama Eesti valitsuse otsuseid. Eesti diplomaadid teavad seda väga hästi.
00:21:11 INT Stj I.Treufeldi viimase minuti küsimus. Kui Eesti välispoliitika on kindel ja püsiv ja ministeerium teab, mida ta teeb, siis ministril pole justkui midagi teha.. teil ei ole oma programmi. S.Mikser ütleb, et just vastupidi. Välisministeerium teeb seda, mida valitsus ja välisminister kätte annavad. Radikaalseid kannapöördeid pole tal mõttes teha. Räägib oma kogemustest tööalal..
00:22:15 Stj I.Treufeld lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2016-002695-0031_0001_XHD_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2016-002695-0031
Kestus: 00:22:47
Registreerimise kuupäev: 25.11.2016
Registreerimise aeg*: 2016-11-25 04:47:54
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse