ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Ott Karulin

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 2
Kestus: 00:24:06
Indeks: 2014-002695-0002
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter: 16.01.2014
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj Indrek Treufeldt alustab saadet... Sissejuhatus põhiteemasse..
00:00:32 Saatepea
00:00:47 Stuudios laua taga vastamisi stj I.Treufeldt (laua küljel kirjas nimi Indrek Treufeldt) ja saatekülaline. Stj - Tere õhtust, Sirbi peatoimetaja, Ott Karulin! O.Karulin - Tervist!
00:00:53 Stj I.Treufeldt räägib, et ta vaatas viimast Sirpi, kus oli nagu valge esikülg.. Küsib, kas see oli tugev sõnum. O.Karulin (laua küljel kirjas nimi - Ott Karulin) vastab, et nagu teisel lehel kirjas oli, võtsid nad endale õiguse alustada puhtalt lehelt.
00:01:11 Stj I.Treufeldt ütleb, et nüüd oodatakse Sirbi igalt numbrilt nö paugutamist. O.Karulin - ..kes see jaksaks aastas 50 korda paugutada.. see muutuks siis stabiilsuseks.. pigem paugutada aeg-ajalt
00:01:33 Stj I.Treufeldt küsib toimetuse inimeste kohta pärast neid rünnakuid, negatiivseid emotsioone.. mõned neist võivad ju olla lausa katki. O.Karulin räägib, et ilmselt küll.. pigem läheb mõni kuu aega, enne kui nad enam ei meenuta mis juhtus. Aga see ei takista töötamist ja Karulini on võetud hästi vastu.
00:02:14 Stj I.Treufeldt räägib üle, mida Karulin on kirjutanud - ..Sirbis toimunu oli "Kenderiaana".. nagu teatrietendus.. O.Karulin tunnistab, et ta kirjutas seda Sirbi kunstitoimetaja Reet Varblase palvel ja käsitles juhtunut kultuurietendusena..
00:02:50 Stj I.Treufeldt artiklist edasi- .. ja uue toimetaja valik oli nagu rituaal.. O.Karulin räägib, et kõik niisugused valimised (peatoimetaja, presidendi valimised..) on rituaalid, millele on ka teatavad ootused..
00:03:23 Stj I.Treufeldt küsib, kas Kaur Kenderi pukki panek oli Reformierakonna katse võim üle võtta. O.Karulin isiklikult ei usu seda.. põhjendab seda arvamust.
00:03:52 Stj I.Treufeldt ütleb, et võib olla oli selline läbikukkumine nö etenduse stsenaariumis kirjas. O.Karulin küsib, et mis see tulemus pidi siis olema.. et kas see oli mõeldud eriti suurejooneliseks turunduskampaaniaks, et saada uuele konkursile palju häid kandidaate ja milles ohverdati isegi ministri koht..?
00:04:18 Stj I.Treufeldt Karulini Sirbi artiklist, kus Karulin kirjutas, et ta on ka ise osa sellest etendusest. O.Karulin räägib, et artikli kirjutamise ajal polnud ta veel avaldust peatoimetaja kohale esitanud, polnud veel rituaali nö sisenenud
00:04:40 Stj I.Treufeldt sellest, et tänapäeva teatri puhul on see vist tavaline, et ei saa aru, millal on tegu tõelusega, millal mänguga. O.Karuli nõustub sellega, aga tegelikult sellise fiktsionaalse ja reaalse piiriga mängimine on juba eilse päeva teater... sellega enam ei viitsita tegelda..
00:05:19 Stj I.Treufeldt sellest, et paljud näitlejad on kurtnud, et lavastajad on laisaks läinud.. nad ei lavasta enam.. eeldavad, et näitlejad teevad ise oma tükid, lavastused teevad end ise. O.Karulin usub, et selle all mõeldakse eelkõige, et uuema põlve lavastajatel pole head näitejuhtimisoskust, ei oska teha tööd näitlejaga....
00:06:22 Stj I.Treufeldt laiemalt kunstist, et lodevus võtab maa.. seda õigustatakse sellega, et see on kunst.. kunstist ei saadagi aru. O.Karulin ei ole sellega nõus, et see on lodevus.. pigem on see muutunud maailmatunnetus, mis on märksa kaootilisem, hüplikum, visuaalsem.. aga mille kaasnähe on see, et ei peeta enam oluliseks kõike lõpuni viimistleda..
00:07:37 Stj I.Treufeldt sellest, et Karulin kaitses doktoritööd, milles käsitles võimu ja teatri suhteid Eestis ja küsib, kas teater aitas Eestit vabaks teha. O.Karulin vastab, et ilmselt tegi teater sama palju kui ükskõik milline kunstiliik või eesti kodanik.. Räägib 80ndate eesti teatrist, millel oli suur positsioon ühiskonnas ja teatri positsiooni kukkumisest 90ndatel..
00:09:26 Stj I.Treufeldt -..teatri võlu oli selles, et seal tehti poliitikat? O.Karulin - ..võlu oli selles, et seal räägiti poliitikast.. ausalt. Stj - ..kas praegu peaks täitma teater sama rolli? Karulin sellest, et üldiselt see ongi nii.. aga pärast 80ndaid, nagu rääkis M.Lauristin, kaotas teater eestkõneleja rolli seetõttu, et kõigest sai lugeda ka ajakirjanduses.. Karulin räägib NO99-st, Ühtse Eesti Suurkogu reaalse ja fiktsionaalse piiri katsetamisest..
00:10:40 Stj I.Treufeldt sellest, et teatril oli nõuka ajal suureks mootoriks vastasseis võimuga.. arutleb, et vb eesti kultuuri häda seisnebki selles, et me peame kogu aeg leiutama neid varje, kelle vastu seista. O.Karulin räägib, et enamik inimesi, ühiskondlikke gruppe defineerivad oma identiteeti läbi vastanduse kellelegi-millelegi teisele.. see ei pea olema kindlasti võim, võib olla ka teine maailmavaade, kogemus jne..
00:11:35 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas Karulinile tundusid kinnikleebitud suud. O.Karulin ei oska kommenteerida, sest ta ei saanud sellest aru.. Stj küsib, kas see võis tähendada seda, et seisti millegi vastu jõuliselt.. teadmata, mille vastu seistakse. Karulin tunnistab, et ta ei ole süvitsi seda läbi mõelnud, aga ta ei kahtle, et kinnikleebitud suudega osalejad on selle endale selgeks mõelnud.
00:12:17 Stj I.Treufeld räägib pikalt, et nõuka ajal, kui võim soovis kultuuri enda liitlaseks, maksis riik kinni nii suured raamatute tiraažid, suured teatrid jms. Nüüd me seda enam ei saa teha, aga sellegipoolest tahame elada kultuurimaastikul mõnes mõttes nõuka aja reeglite järgi. O.Karulin on mõnes mõttes nõus sellega, et oleme võtnud nõukogude ajast kaasa institutsiooni süsteemi. Räägib kultuuriministeeriumi eelarvest, millest suur osa läheb pika traditsiooniga institutsoonide ülalpidamiseks..
00:13:46 Stj I.Treufeldt ütleb, et siis võib arvata, et protest ei vaibu iial. Alati leiab keegi kunstnik, et tema on rahast ilma jäänud ja riik on hukka läinud. O.Karulin ütleb, et tema jaoks on see kultuuris käimatõmbav jõud. Alati peavad olema nö sissetungijad, kes panevad süsteemi kahtluse alla.. nii tekivad vaidlused ja hea kunst.
00:14:21 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas Karulin tagab Sirbis õiged valikud. O.Karulin ütleb, et niikaua kui ta saab öelda, et Sirbi arvustused pole tehtud käskmise peale või mingi teene pärast, nii kaua ta saab öelda, et ta on teinud õiged valikud.
00:14:47 Stj I.Treufeldt räägib, et talle tundub, et kultuuris on võtnud võimust teatud kultuurikorruptsioon.. on sõbrad, sõpruskonnad, millest on raske teistel läbi murda.. O.Karulin on nõus sellega, et selles on teatud mugavust.. kriitik on aga alati väljaspool seisja, üldjuhul ei ole neil kunstnike seas sõpru..
00:15:39 Stj I.Treufeldt küsib, kas ajakirjanduskriitik saab meie riigis ainult pelgalt kriitikast hakkama. O.Karulin ütleb, et ei.. Meil ei ole nii palju väljaandeid ja muid kohti, et kriitikud saaksid ennast ära elatada.. Stj ütleb, et see on ebanormaalne ja me ei saagi oodata õiget kriitikat. Karulin räägib, et mitte päris nii.. kriitikul peab olema mingi ametikoht, mis on olemas päevalehtedes, Sirbis. See oli ka üks isiklik põhjus, miks Karulin tahtis Sirpi minna..
00:16:31 Stj I.Treufeldt dokumendist Eesti kultuuripoliitika suunad tulevikuks - ..kuivõrd olete seda valmis kritiseerima? O.Karulin vastab, et kahetiselt, sest ta on selle dokumendi üheks koostajaks..
00:16:53 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas saab kultuuri juhtida nö komandopunktist. O.Karulin räägib, et dokumendis on põhimõttelisi küsimusi ja toob sellest näite - näit kas toetada kõiki repertuaariteatreid, mis asuvad üle riigi või toetada seda, et teatrid saavad sõita erinevatesse maakondadesse.. Karulin kultuuriteoreetikuna arvab, et seda kahte asja korraga ei saa teha.
00:17:54 Stj I.Treufeldt ütleb, et mõned kultuuriühendused on väitnud, et neid on liiga vähe puudutatud selles dokumendis. O.Karulin räägib, et see tuleb puhtalt bürokraatiast, st riigikantselei on töötanud välja erinevate dokumentide üldistustasemed.. Stj küsib, kas sellisel dokumendil on üldse mõtet. Karulin ütleb, et mõtet on siis, kui ministeerium teeb sinna juurde tegevuskava ja kui kultuuriinimesed hoiavad selle täitmisel silma peal.. Karulin räägib, mil moel Sirp aitaks sellele kaasa..
00:19:05 Stj I.Treufeldt ütleb, et "tore" lugu on see, et kõik selle dokumendi tegijad on ministeeriumist lahkunud. O.Karulin ütleb, et jah ja see paneb uue ministri raskesse olukorda..
00:19:50 Stj I.Treufeldt sellest, et selles kultuuripoliitika dokumendis räägitakse kultuurinähtustest ja mitte kultuuri tarbijatest, aga kultuuris osalejatest.. O.Karulin räägib sellest kui kultuuripoliitika valikust.. st näit kultuuritarbimine on parempoolse maailmavaate esindamine, aga kultuuris osalejaid võetakse võrdsete partneritena, kellega suhtlemine ei toimu turumajanduse reeglite järgi. Karulin ütles, et just sõnade tarbija ja osaleja tõttu peeti palju koosolekuid..
00:20:54 Stj I.Treufeldt sellest, et vb me peaksime mingites kontekstides rääkima isemajandavast kultuurist..? O.Karulin ütleb, et põhimõtteliselt on ta nõus sellega, et mingi osa kultuurist on alati selline, mis saab turumajandusreeglite järgi ise hakkama.. Räägib kultuuri toetamisest ja investeerimisest..
00:22:00 Stj I.Treufeldt küsib, kuidas kaotada selline ebavõrdsus, et hea luuletaja saab töö eest palju vähem raha kui näit keskpärane arhitekt. O.Karulin räägib, et nende kahe valdkonna toetusskeemid on väga erinevad.. Arhitektibürood elavad riigitoetuseta, aga luuletajatel ja teistel loovisikutel on seaduse järgi teatavad sotsiaalgarantiid olemas
00:22:37 Stj I.Treufeldt kiirküsimused: Kas kehakultuur on kultuur? O.Karulin - Absoluutselt.. Stj - Kaitsekulutused võtavad 2% meie rahvuslikust rikkusest. Kui palju peaksime panustama kultuurile? Karulin arvab, et nii palju kui praegu.. Stj - Kes on praegu kõige suurem üllataja kultuuris? Karulin - ..pigem tuleb küsida seda põlvkonna kohta - Kadri Noormets, Mihkel Ilus, Robert Kurvits. Stj - Mitu juhtkirja te kavatsete kirjutada uues ametis? Karulin - Nii vähe kui võimalik, nii palju kui peab.
00:23:29 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate, lõputiitrid, ETV ident
Faili nimi: 2014-002695-0002_0001_D10_KAHEKONE.MXF
Indeks: 2014-002695-0002
Kestus: 00:24:06
Registreerimise kuupäev: 17.01.2014
Registreerimise aeg*: 2014-01-17 17:23:16
Videoanalüüsi olek: Completed

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse