ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Kahekõne: Martin Helme

Saada link

Media

Kirjeldus

“Kahekõne” püüab tabada nädala närvi. Stuudios on inimene, kellel on roll nädalaga seotud tähtsaimate sündmuste kujundamisel. “Kahekõne” küsib teravalt, aga ei ründa ründamise pärast. “Kahekõne” kuulab pingsalt ja julgustab rääkima. Saatejuht Indrek Treufeldt.

Samast seeriast

Vaata kõiki

Sarnased saated

Vaata kõiki

Sarja pealkiri: Kahekõne
Osa nr.: 10
Kestus: 00:23:09
Indeks: 2015-002695-0010
Režissöör: Selirand Elo
Esmaeeter : 12.03.2015
Kategooria: Elu → arvamussaade elust
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stj I.Treufeldt alustab saadet, teeb sissejuhatuse saate teemasse.
00:00:28 Saatepea.. Kahekõne Indrek Treufeldt Martin Helme
00:00:45 Stj I.Treufeld pöördub saatekülalise poole:"Tere õhtust, Martin Helme!" M.Helme: "Õhtust!
00:00:48 Stj I.Treufeldt räägib Helmega sinatamisest.. Küsib, millal tuli Helmele teadmine, et nad võimule ei pääse, jäävad opositsiooni. M.Helme ütleb, et võimukõnelused pole veel küll lõppenud.. Räägib nende aruteludest, mis neile kõige kasumlikum on. Arutelud, suhtlused käisid enne valimisi ja, pärast.. kõige rohkem Vabaerakonnaga. Kolmapäevaks oli selge, et esimesest ringist jäävad nad kõrvale.(laua küljel kirjas: Kahekõne Martin Helme) (lisateave- M.Helme on Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees ja äsja lõppenud valimiskampaania juht)
00:01:31 Stj I.Treufeldt sellest, et Martin H. oli öelnud, et Reformierakond ja EKRE oleks päris hea kombo. M.Helme räägib, et nad ju alati otsivad ühisosa.. Reformierakonnaga ühisosa on majanduskasvule panustamine ja iibele panustamine..
00:02:05 Stj I.Treufeldt küsib, kas ta siis ei välistaks seda ja hoiduks võimulolijate kritiseerijatest. M.Helme räägib, et nad on maailmavaate erakond, seepärast ei ole mõttekas võidelda inimestege, nad võitlevad ideede eest ja vastu.. Nad on poliitikas, sest inimesed tahtsid näha teistsugust poliitika tegemise viisi, teistsugust kultuuri jne..
00:02:35 Stj I.Treufeldt sellest, et kas võidelda millegi poolt või vastu, mõlemad toovad populaarsust. M.Helme räägib, et igaljuhul, kui nad on millelegi vastu, peab olema meil plaan, mis võiks selle asemel olla..
00:02:53 Stj I.Treufeldt küsib, kas nad ei ole nii vaba kui Vabaerakond. M.Helme räägib, et Vabaerakond peab ilmselt pikemalt oma olemust settima, nende jaoks on maailmavaade väga selgelt paigas. Talle pole meeldinud nimi EKRE.. nad on konservatiivid ja rahvaerakond.(lisateave- Helme on kirjastuse Kunst direktor ja veebiväljaande Terve Mõistuse Sündikaat toimetaja)
00:03:40 Stj I.Treufeldt sellest, et EKRE hulka kuuluvad ka kunagised Rahvaliidu tegelased.. majandusjuhid, president Rüütel.. see on kummaline kooslus. M.Helme ütleb, et vastupidi. Eestis on kolhoosikord lõppenud 25 aastat, paljud majandusjuhtidest ei ole enam aktiivsed, va president Rüütel.. Stj - ..paljud teie toetajad on kirunud endist kommunisti Arnold Rüütlit. Helme ei tea seda, pigem nende oponendedi kiruvad teda. Helme räägib endise Rahvaliiduga kooslusest- paljud läksid sotsidesse, järele jäi maasool ja nemad on meelestatud loomupäraselt rahvuslikult, konservatiivselt. Räägib konservatiivsuse platvormist, mida nad kristalliseerisid..
00:05:25 Stj I.Treufeldt räägib, et konservatiivsus võib tähendada ka seda, et tahetakse tagasi häid kolhoosikorra aegu.. M.Helme räägib, et see on tagurlus.. või nostalgia. Ta ei pane seda inimestele pahaks. Ta arvab, et keegi Eestis ei ihale tagasi kolhoosiaega, oma erakonnas ta küll seda tähele ei pane. Konservatiivsus on selge platvorm, kindlad väärtused, millest kasvavad välja lahendused tänapäevastele probleemidele. (lisateave- Hariduselt on Helme ajaloolane. Lõpetas Tartu Ülikooli 2000 a)
00:06:14 Stj I.Treufeldt räägib teisest vastuolust- ..on nagu mõõga ja saha liit- Ekre ja Keskerakond. M.Helme räägib, et erinevalt koalitsioonist, kus otsustatakse, kellega koos ollakse, opositsioonis seda ei otsustata. Keskerakond ja Ekre pole veel mingit koordineeritud koostööd alustanud. Nad ei ole mingeid positsioone kooskõlastanud. Neid lihtsalt pole kaasatud koalitsiooni läbirääkimistele. Ta ei saa aru, miks neid seepärast ühte punti panna.
00:07:01 Stj I.Treufeldt sellest, Helme käib Keskerakonnaga seotud Tallinna TV-s, esineb seal. Saab sealt publiku, mängib kokku valijatega, kes on ka Keskerakonna valijad. M.Helme arvab, et Keskerakonna tuumikvalija on kõige lojaalsem valija Eestis üldse. Helme põhjendab, miks ta on käinud paar aastat Tallinna TV-s esinemas ühes saates- palju vaatajaid, see andis neile võimaluse tutvustada oma seisukohti, kehtestada oma narratiivi ja see õigustas ennast. Kas nad seda edasi teevad, nad veel vaatavad..
00:08:14 Stj I.Treufeldt küsib, kas see tähendab, et võimu nimel oli Helme valimiskampaanias võimeline kõigeks. M.Helme ütleb, et mitte võimu nimel, vaid edu nimel. Nende eesmärgiks on ju oma maailmavaadet parlamentaarsel tasandil ja ka valitsuse tasandil ellu viia. Ja selleks peab olema nutikas, paindlik jms..
00:08:40 Stj I.Treufeldt küsib, kas uue liini hulka kuulub ka see, et mõned noorhärrad nende erakonnast peavad nüüd mõtlema hoolikalt, mida nad ütlevad. M.Helme ütleb, et mõnedest noorhärradest on palju viimasel ajal räägitud. Talle teeb väga meelehärmi, kui palju on nende kohta valesid levitatud. Räägib, et see Jaak Madisoni kaks aastat tagasi mitte just briljantne heietus kahe maailmasõja vahelise aja kohta oma blogis on omistataud nii tema kui nende erakonna veendumuseks. See ei ole ei tema, ega nende erakonna veendumus.. pole olnud tema veendumus ei nüüd, ega praegu.
00:09:43 Stj I.Treufeldt küsib, miks ta kohe Madisoni asja peale vabandama hakkas, vb mõned tema valijad mõtlevad, et ta lõi vedelaks. M.Helme ei saa aru, kuidas nad vabandasid. Nad ütlesid, et nende erakonnale on vastuvõetamatu totaritalism, mh ka kommunism, totalitaarne ideoloogia, praktika. Mida nad hukka mõistsid, oli hüsteeriline toon, kuidas seda teemat käsitleti. Nad ei saa vabandada selle eest, et noor inimene otsib tõde. Helme arvab, et eesti valija on väga mõistev ja andestatav. Ta ei usu, et see on EKRE-le suurt kahju teinud. Stj ütleb, et ütlemine, et meedias oli hüsteeriline toon, see on ka mõnes mõttes süüdistamine. Helme ütleb, et tema meelest on see lihtsalt konstanteering.
00:11:00 Stj I.Treufeldt sellest, et näit vanameister Eino Baskin oskas kasutada pooltoone, ka väga keerulistel aegadel. Nüüd kasutatakse äärmuslikke loosungeid. Ka EKRE on seda teinud, sest see toob populaarsust.. M.Helme räägib, et viimasel ajal pole ta meedias pooltoone märganud. Räevalehes ja Delfis räägitakse, kuidas poliitikud on võõrandunud rahvast, aga tema meelest on mingi osa meediast selgelt võõrandunud rahvast (toob näiteid). See on suur probleem kui neljas võim ei käitu vääriliselt. Ta ei saa aru sellest, et neid peetakse äärmuslasteks.
00:12:33 Stj I.Treufeldt sellest, et Helme on olnud küllalt reljeefne, kui räägib näit surmanuhtlusest, kui paha on Euroopa Liit.. M.Helme räägib, et Euroopa Liidu teema on suur ja nende erakonna poolt sai hästi väljendatud viimastel Euroopa Parlamendi valimistel- nad pooldavad rahvusriikide Euroopat.. et me riik oleks tehtud eelkõige eestlaste jaoks. Räägib multikulturalismist- sellele vastu olles ei saa see olla äärmuslus, seda kogu Euroopas. Helme räägib, et tema teatud kalambuur tähendas seda, milliseid probleeme on toonud massmigratsioon Euroopas. Me peame neid probleeme ette nägema. (lisateave- 28.mail 2013 esines Helme Tallinna TV-s avaldusega, et Eesti immigratsioonipoliitikas peaks olema reegel: kui on must, näita ust.)
00:14:37 Stj I.Treufeldt küsib, kas Helmet ei pane muretsema see, et rahvas tahab tihti kõva kätt.. ja tema saab pakkuda sellist autoritaarset juhtimist. M.Helme arvab, et Eestis on autoritaarne erakond see, mis on juba 15 aastat võimul olnud. Nende erakond kõva kätt ei paku. Nad pakuvad jõulisi, selgeid lahendusi.
00:15:15 Stj I.Treufeldt sellest, et eesti rahvas on üsna võimutruu. Ka Skandinaaviariikides näit on see nii.. ja riik töötab. M.Helme ütleb, et Eesti demokraatia töötab samuti. Meil on nelja partei asemel riigikogus kuus parteid, ja nad on maailmavaateliselt palju kirjum kui eelmine riigikogu. Ja selle põhjuseks võib olla rahulolematus stagneerunud kartellierakondadega. Mida rohkem valikuid, konkurentsi, seda parem.
00:16:32 Stj I.Treufeldt ütleb, et jääb mulje, et uued jõud on pihustatud ja ei teki konstruktiivset opositsiooni. M.Helme räägib, et praegu on nad rahul, et nad said seitse kohta riigikokku. See oli töö, mis neid sinna viis.. Nüüd on ees töö riigikogus.
00:17:16 Stj I.Treufeldt küsib, mis neid Keskerakonnaga hakkab ühendama riigikogus. M.Helme ütleb, et ta ei tea, kas neid peabki midagi ühendama. Stj ütleb, et siis ongi selline olukord, kui opositsioon muutub naeruväärseks. Helme räägib, et neil on väga selge oma platvorm. Räägib Eesti-Vene piiri riigi ratifitseerimisest, mida nad ei poolda. Valitsuses olles räägiksid nad täpselt sama juttu.
00:18:20 Stj I.Treufeldt küsib, kas Helme tõesti usub, et Tartu rahu järgset territooriumit võib tagasi saada. M.Helme räägib, et selle teema võiks külmutada. EKRE arvab, et ei tohi leppida loovutusliku piirileppega, kus antakse ära ka juba ENSV piiri järgi. Jaapan on oodanud 60 aastat, ka Eesti võiks oodata.
00:19:01 Stj I.Treufeldt küsib Helme kui valimiskampaania juhi käest raha kogumise kohta. M.Helme räägib, et nende valimiskampaania raha läks maksma ca 110 000 eurot.. kampaania käigus koguti pool, pool on veel maksta. Stj küsib, kus nad selle raha saavad. Helme vastab, et nad on nüüd ka riikliku rahastamise peal. Nende erakond pooldab erakondade rahastamise lõpetamist, nad saavad hakkama ka ilma riikliku rahastamiseta.. saavad edaspidigi hakkama oma annetustest ja liikmemaksudest.
00:20:13 Stj I.Treufeldt sellest, et Reformierakond on osav ära kaaperdada teiste ideid.. oleme näinud, kuidas nad kaaperdavad IRL-ideid. Nad võivad viia ellu ka teie suurepäraseid ideid. M.Helme räägib, et selle kohta öedakse, et järeleaimamine on kõige suurem kompliment. Kui nad võtavad nende ideed ja viivad nad ellu, siis nad on ju saavutanud oma eesmärgid. Ta küll kahtlustab, et neid ei ole just palju. Neil on piisavalt teine maailmavaade, eetos..
00:21:28 Stj I.Treufeldt sellest, et põlissoomlased olid edukad, pääsesid parlamenti. Nüüd on nad kustunud. EKRE-ga võib ka nii juhtuda. M.Helme räägib, et ka Soomes on valimised ees. Põlissoomlased on mõjutanud poliitikat nagu nemadki. Olemata valitsuses on asju, mille vastu nad on.. need on õnnestunud ära blokeerida jms. Eesti poliitika on väga dünaamiline. Helme räägib tulevasest presidendivalimisest Eestis.
00:22:30 Stj I.Treufeldt lõpetab int, saate. Lõputiitrid. ETV ident.
Faili nimi: 2015-002695-0010_0001_D10_KAHEKONE.mxf
Indeks: 2015-002695-0010
Kestus: 00:23:09
Registreerimise kuupäev: 12.03.2015
Registreerimise aeg*: 2015-03-12 23:52:09
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse