ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Esimene stuudio: Kindral Riho Terras ja KAPO peadirektori asetäitja Martin Arpo

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Esimene stuudio
Osa nr.: 2
Kestus: 00:23:41
Indeks: 2018-003800-0002
Režissöör: Lauri Maarika
Esmaeeter : 05.09.2018
Kategooria: Info → päevakajaline
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 ESITAJA: Reil Jeppe, Reil Thomas, HELILOOJA: Reil Jeppe, TOOTJA: Apollo Music
00:00:00 ESITAJA: Haene Martin, Hirt Matt, HELILOOJA: Haene Martin, TOOTJA: Apollo Music
00:00:00 ESITAJA: Owen Glyn M., HELILOOJA: Owen Glyn M., TOOTJA: Apollo Music
00:00:00 Stuudio väliplaan + pealesõit
00:00:11 Anna Pihl - sissejuhatus saatele Tere õhtust, tänase päeva teema on riigireetmine ja otse loomulikult räägime sellest ka esimeses stuudios. Kapo pidas esmaspäeval kinni kaks meest, keda kahtlustatakse selles et nad viisid Eesti riigi saladusi ja NATO saladusi edasi Venemaa sõjaväeluurele ehk GRU-le. Üks neist meestest oli kaitseväe kõrge ohvitser. Esimene stuudio alustab.
00:00:37 Saatepea
00:00:54 Saate külaliste tutvustus. Kindral Riho Terras ja KAPO peadirektori asetäitjate Martin Arpo
00:01:04 Anna: Kindral Terras, kui te esimest korda kuulsite, et sõjaväes on reetur, mis tundeid see teile siis tegikitas? Terras räägib, et tekitas pikki magamata öid ja pettumust
00:02:23 Anna: Kas te olite kujutanud kunagi üldse, et keegi või selline olukord võib-olla Eesti Kaitseväes? Terras: Mis seal salata, Vene eriteenistuste agressiivne käitumine on viimastel aastatel ju tõestust leidnud mitmetes erinevates arestides ja põhjust arvata, et see üheskoos vähem kui teistes ei olnud, nii et loomulikult tuli sellega alati arvestada.
00:02:53 Anna Martin Arpolt: Tulles nüüd KAPO juurde, et kumb Riigireetur on lihtsam, saab, kas see, kes on teie enda seas või sõjaväe seas? Mis said Metsavasile siis saatuslikuks, et kas ta oli seda nii pikalt teinud, et ta juba arvas, et ta ongi kinni püüdmatu? Mis oli tema motivatsioon, et siin on räägitud erinevatest variantidest, mis on üldse ühe riigireeturi motivatsioon? Arpo ütleb, et vahelejäämisega peab arvestama, motiiv võib olla ideoloogiline, toob näiteid. Anna küsib, kas see võis olla raha.
00:06:13 Metsavasi palgast. Terras ei kujuta ette, mis riigireetmiseni viib, eriti kui karjäär läheb hästi.
00:07:21 Kas palgad kaitseväes võivad olla siis julgeoleku risk, et need ei ole piisavad? Terras arvab, et palk ei saa olla riigireetmise põhjuseks.
00:07:37 Infovahetusest. Näide Hermann Simmi põhjal. Arpo ütleb, et üks selline muster on küll, et kohtumised nii-öelda agendijuhiga toimuvad teistes riikides, et sellega üritatakse hajutada, hajutada vahelejäämise riski Eestis, Eesti eriteenistus Eesti julgeolekust.
00:08:16 Anna: Kas Metsavas käis näiteks Venemaal, kus ta sai seal käia?Terras vastab: Mina olen andnud välja käskkirja, millega ma olen kohustanud kõiki, kes käivad Venemaal sellest teatama ja andnud soovituse sinna mitte minna, keelata Eesti kodanikul välisriiki külastada ei ole võimalik, kuna me oleme demokraatlik riik ja demokraatlikus riigis on ka liikumisvabadus tagatud. Aga ma soovitan tõsiselt kaaluda kõigil, kas sinna on mõistlik minna.
00:08:49 Anna: On ta teavitanud Kaitseväge, et on Venemaal käinud. Terras vastab: Jah, ta on teavitanud oma käikudest kunagi, aga detailidest ei ole otstarbekas rääkida.
00:08:59 Anna: Aga räägime siis üldse tema rollist kaitseväes, et milline oli Metsavasi roll kaitseväes? Terras vastab: Ta oli suurtükiväe spetsialist ja peab tunnistama, et väga hea spetsialist, ta teenis suurtükiväepataljonis pärast hiljem esimeses brigaadis ja ka Kaitseväe Peastaabis suurtükiväeinspektorina lahingtoetuse jaoskonnas operatiivosakonnas. Nii et kasutasime teda nii nagu ohvitser, kes on kõrgesti ja hästi haritud ja oskab asju teha.
00:09:39 Anna: Ta pääses ligi ka Kaitseväe arengukavadele? Terras: Ta pääses ligi väga paljudele väga olulistele salajastele dokumentidele, mis seal salata. Räägivad, kui palju neid dokumente on, mis mahus, selgitab uurija.
00:10:11 Anna: Televaatajal on paratamatult küsimus, et kuidas on võimalik, et ikkagi Eesti kaitseväe ridades töötas vähemalt viis aastat mees, kes tegelikult teenis GRU-d. Terras: Ausalt öeldes minu arust ei olegi võimalik, aga nii ta on juhtunud. Oluline on siin öelda, et Kaitseväes ja Kaitsepolitseis toimivad mehhanismid tagasid selle, et reetur kinni püüti.
00:10:39 Anna: Kas see, et ta sai nii kaua tegutseda, on kellegi tegemata töö? Terras: Veelkord, et tänaste mehhanismide tulemusena püüti reetur kinni, see ei ole kunagi väga kerge.
00:11:13 Anna: Metsavas ise ütles, et ohvitser peab alati meeles pidama, et mis tahes laiduväärt tegu pannakse mitte ainult tema enda, vaid ka tema kolleegide, sõprade ja võitluskaaslaste arvele. Et ta justkui teadis, mis ta teeb ja kui suur kahju see on? Terras: Loomulikult on see kaitseväe juhatajale suur löök kogu kaitseväe mainele suur löök, aga, aga teisalt veel kord on oluline, et me oleme reeturi kätte saanud. Ma arvan, et see on väga oluline.
00:11:49 Anna: Kuidas te siis kontrollite, kui teile tuleb keegi sõjaväkke kui ulatuslikud need kontrollid on, kas seal võetakse arvesse, et näiteks kellegi isa on töötanud kunagi Nõukogude piirivalves, mis justkui oli peaaegu KGB põhimõtteliselt, et kuidas need kontrollid on? Martin Arpo: Ja see on tegelikult seaduses väga täpselt kirjas, mis on need asjaolud, mis välistavad riigisaladusele juurdepääsu loa ja mida saab siis kaaluda, et kas välistab või mitte. Ja asja teeb keerulisemaks veel see, et tegelikult see kõik ka veel kohtus vaidlustatav. Et kui nüüd neid seaduses loetletud nii-öelda imperatiivseid asjaolusid, mis välistavad, kui neid ei esine ja näiteks on ainult need kaalutavad asjaolud siis on võimalik veel kohtus selle üle vaielda, et kas ikka need asjaolud on piisavalt tõsised või mitte. Ja kui me nüüd räägime sellest, et kellegi isa on töötanud Nõukogude piirivalves, siis see kindlasti ei ole Eesti seaduste järgi riigisaladusele juurdepääsu luba välistav asjaolu. No on selliseid üldisemaid keeldumise a
00:13:07 Anna: Aga kui palju te vaatate neid perekondlikke suhteid? Usaldusväärsus on see märksõna, mida me saame hinnata ja mille alusel me saame kaaluda. Ja kellegi õigusi ei saa piirata tema perekondlikku päritolu tõttu. Küll aga saab tema enda käitumise tõttu. Alused, mille põhjal on võimalik julgeolekukontrollis riigisaladuse juurdepääsuloast keelduda on seaduses selgelt loetletud ja seal meil ei ole võimalik improviseerida või nii-öelda oma kõhutunde järgi lihtsalt öelda, et me ei, ei usalda seda. Jutt sellest, et Metsavasi kontrolliti ja ta läbis need kontrollid. Julgeolekukontrollist üldiselt
00:15:14 Anna: Kui nüüd rääkida sellest, et ta esines igal pool väga lojaalsete ja patriootlike sõnavõttudega, Riho Terras, kui te vaatate nüüd neid sõnavõtte, mis tundeid see tekitab? Riho Terras vastab: On ikka kaabakas, ei oska ma midagi muud öelda, et, et selline kahepalgelisus on ikkagi hämmastav. Aga, aga mina ei oska inimese pähe vaadata, mine tea, äkki tal oligi kahe kahene isiksus või, või mida iganes, veel kord kõik, kes teda tunnevad, pidasid teda väga lojaalseks ja ja, ja ka noh nagu selle eest, kes tulihingeliselt võitles nii-öelda meie asja eest, nii et, et šokeeritud noh, mis ma siin oska muud öelda.
00:15:55 Kui palju on üldse Eesti-venelaste meelsus kaitseväes küsimuse all? Terras vastab, et ei ole, ta usaldab neid.
00:16:27 Anna: Kuidas te plaanite nüüd selle olukorra maha rahustada, et juba siin on mingid kommentaarid, et veri on paksem kui vesi ja mis te teete, et see käest ära ei läheks? Terras ütleb, et see on ülemuste ülesanne oma alluvate eest seista. Üleüldine šokk on kõikidel.
00:17:24 Anna: Aga lähme nüüd selle mõju juurde, mis juhtum teeb, et kui suurt ja millist kahju? Terras ütleb, et lappimist on palju ja väga palju kahju on tekitatud ja seda kahju tuleb hakata likvideerima. Kahju nii moraalset kui materiaalset.
00:18:31 Anna: Materiaalsest ilmselt ei saa veel rääkida, see nõuab aega, aga räägime sellisest moraalsest kahjust ja mis on selle juhtumi kaudsed mõjud? Mis see meile toob? Martin Arpo: Ma arvan, et nende kaudsete mõjude osa ei tasu üle dramatiseerida, sest tegemist ei ole esimese riigireeturiga, kes on tabatud Eestis käib või kes on tabatud NATO riikides. Professionaalid saavad aru, et Venemaa eriteenistused on agressiivsed, on agressiivsed värbama, agressiivsed riigireetmise teele meelitama ohvitsere, julgeoleku, asutuste töötajaid ja teisi. Sada protsenti seda kahjuks ei ole õnnestunud välistada ühelgi riigil. Tublid on need riigid, kes need spioonid kätte saavad. Ja tabatud reetur on alati parem kui tabamata reetur. Nii et selles osas ma arvan, et pigem me saame rohkem tunnustust kui, kui umbusaldust.
00:19:46 Terras lisab: Mul oli täna ka mitmete kolleegidega juttu ja pean tunnistama, väga palju tunti kaasa, aga üks kõrge NATO kindral ilma arutamata soovis õnne, et väga hea. käes. Ja see on ka üks asi, mida tuleb mõista, et kinni püütud reetur on oluliselt parem kui see, kes ei ole kinni püütud.
00:20:11 Anna: Kuidas te saate garanteerida seda, et Donald Trump ameerikas vaatab, et teil seal Ida-Euroopas lekib kogu aeg, et ma ei too oma poisse sinna? Terras: Seda, mida Donald Trump teeb või ei tee, ei saa mina mitte kuidagi garanteerida. Küll aga on minule kinnitatud, et liitlassuhe on tugev ja, ja toimib ka ka pärast seda juhtumit.
00:20:33 Anna Terraselt: Kui te nüüd mõtlete oma karjääri peale, siis mis mõtteid see teadmine, et nüüd teie ametiajale paneb punkti? Terras ütleb, et oska öelda, kas see ta ametiajale nüüd kohe punkti paneb, ebameeldiv on, aga hea meel, et reetur kinni püüti ja loodab, et ta saab ka reeturi palga.
00:21:07 Anna Arpolt: Miks on Eesti strateegia see, et me alati toome need reeturid välja, et mujal riikides vist tehakse seda kuidagi vaikselt, et kuidas me nii oleme asunud tegema? Martin Arpo räägib teenistuse avatusest ja loodab, et rahvas saab aru, mis on kogu selle tegevuse mõtte.
00:22:33 Anna: Miks just praeguse kõik välja tuli? Martin Arpo: See tuli sellepärast praegu välja, et eeluurimistoimingud olid praegu jõudnud sellesse faasi. Need, kes on kriminaalmenetlusega kursis, teavad, et selliseid asju ajastada praktiliselt ei ole võimalik. Isegi kui tahaks. Antud juhul juhul puudus selleks ka igasugune põhjus. Need ettevalmistustööd on mahukad, keerukad ja see päev enamasti langeb juhuslikult. Sellisele päevale nagu täna.
00:23:06 Anna tänab külalisi, lõpusõnad, tiitrid, ident
Faili nimi: 2018-003800-0002_0002_XHD_ESIMENE-STUUDIO.mxf
Indeks: 2018-003800-0002
Kestus: 00:23:41
Registreerimise kuupäev: 05.09.2018
Registreerimise aeg*: 2018-09-05 22:35:22
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse