ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

Esimene stuudio: Jaak Aaviksoo

Saada link

Media

Sarja pealkiri: Esimene stuudio
Osa nr.: 1
Kestus: 00:22:59
Indeks: 2018-003800-0001
Režissöör: Lauri Maarika
Esmaeeter : 04.09.2018
Kategooria: Info → päevakajaline
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Stuudio väliplaan + pealesõit
00:00:08 Andres Kuusk sissejuhatus sarjale: Eetris on Esimene stuudio.. alates tänasest pakume teile kolmel õhtul nädalas siinsamas nii põnevaid intervjuusid kui tuliseid debatte. Minu esimene külaline on endine tipp-poliitik, kes on tuntud kui jõuline reformija, ja ta on terava ütlemisega. Täna vastutab ta Tallinna Tehnikaülikooli käekäigu eest ja kuna Tehnikaülikool saab sada, siis on paslik rääkida kõrghariduse kvaliteedist, konkurentsist ja ma luban teile, et me räägime ka päevapoliitikast. Esimene stuudio alustab.
00:00:44 Saatepea
00:01:00 Kuusk: Tere tulemast esimesse stuudiosse Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoole. Tere õhtust. Ma viitasin sissejuhatuseks, et te olete kibeda käega reformija. Kas te keerate Tehnikaülikooli sajandaks sünnipäevaks pea peale?
00:01:28 Kuusk: No kui Tartust korra läbi käia, siis kevadisest Tartu Ülikooli rektorikandidaatide debatis käis läbi selline kujund nagu rätsepaülikond või massiülikool. Kuhu suunas Tehnikaülikool ennast selles kahes valikus positsioneerib? Aaviksoo- tahaks pakkuda tippteadmist ja oma taset tõsta.
00:02:05 Kuusk: Eestlased on teatavasti edetabeli usku ja ma küsin kohe alguses selle siis ära, mis ikkagi meid lahutab näiteks? Ma ei tea, Pariisist, Zürichist või Chalmersist? Aaviksoo: võimalus valida õppejõude ja õpilasi
00:02:47 Kuusk: Kui Eesti saab üks tänapäeva Eesti ülikool olla või on see nii-öelda globaliseerumise rong selles mõttes lootusetult läinud? Aaviksoo: peame olema väga eesti ja eesti asja ajama. Välistudengitest.
00:04:15 Kuusk: Te ütlesite mõned päevad tagasi Rahvusringhäälingus, see oli minu meelest Aktuaalsele kaamerale, et ülikoolid on oma vastutusvaldkondades kokkuleppele jõudnud. Jällegi viide sellele samale Tartu Ülikooli debatile, mida me tegime ja, ja noh, ma mäletan, et sealt Tartu poolt oli ikkagi kuulda, et Aaviksoo kisub seda tekki ikka kõige jõulisemalt enda poole, et kas te võtate patu omaks? Aaviksoo räägib, milles varemalt on kokku lepitud
00:05:20 Kuusk: Aga teile endale kuuluvad sõnad ülikoolidest võib aru saada, kui supi jagamine on välja kuulutatud, on tark kulbiga kohal olla? Aaviksoo ja Kuusk räägivad rahast ja teaduskonna jagamisest. Tartu Ülikooli tegemistest, kes tahab ka tehnikaga tegelema hakata. Aga võibolla peaks selle riik otsustama. Rektorite reljeefsest esinemisest.
00:08:09 Kuusk: Mõni aeg tagasi räägiti Eestis ühe ülikooli ideest, on see hullumeelne mõte? Aaviksoo meenutab ka teisi ideid, võrldeb teiste maadega. Oluline on Ülikooli identiteet ja jõuga ei saa midagi kokku panna.
00:09:01 Teemaks tasuta kõrgharidus. Viktor Trasbergi kriitikast. Stipendiumitest ja õppemaksust
00:11:33 Kuusk: Räägime veel konkurentsist, kuidas Tehnikaülikool kavatseb võita selle väga terava konkurentsi Eesti helgemate peade peale ja nagu ma aru saan, siis kvaliteetselt laia matemaatika eksami sooritajaid on Eesti peale umbes sama palju kui teie vajaduseni. Aaviksoo räägib lati tõstmisest
00:12:17 Kuusk: Kui kvaliteetne see materjal on, kellega te siis nii-öelda tööle hakata, et noh, Eestis liigub selline legend, et kuni põhikoolini oleme me maailmaklassis ja siis kusagil vahepeal kaob mõistes ära? Aaviksoo ei arva, et haridus käib alla.
00:13:14 Teemaks Üliõpilaste motivatsiooniteema ja kooli poolelijätmine tööviljakus, tööturg. Võibolla jagatakse ülikooli diplomeid liiga palju.
00:14:51 Kuusk: Ettevõtja Indrek Neivelt muretses Vikerraadio päevakommentaaris Eesti riigi IT-maine pärast ja tegi muuhulgas ettepaneku viia IT Kolledž Narva Kreenholmi hoonetesse. On see mõistlik mõte? Aaviksoo vastab: Just äsja lõppes meil siin üks eksperiment, kus mina olin ka osaline, asutasime siin omal ajal koos Andres Keevalliku, ka IT Kolledži. Telekom lõi kaasa ja ITL lõi kaasa, püüdsime teha erarahadega eraldi õppeasutust, mis suudaks pakkuda rohkem kui Tartu Ülikool ja Tehnikaülikool. Tulemus oli selline, et, lõpetamise efektiivsus ja omad õppejõudusid ei suudetud üles ehitada ja tänaseks on ta liidetud Tallinna Tehnikaülikooliga, nii et uue IT-õppeasutuse ülesehitamine olukorras, kus ei jagu raha olemasolevate jaoks, on ilus idee, aga, aga kui ressursse ei ole, siis selle täiendav laiali jaotamine mitme asutuse vahel, ei tee midagi paremaks.
00:15:49 Teemaks lasteaedade ja koolide üleminekust eestikeelsele õppele.
00:17:17 Kuusk: Ma külastasin teie Facebooki profiili ja, ja ma märkasin, et teie poliitiline närv ei ole mitte kusagile kadunud, et võib-olla selle teema sissejuhatuseks oleks õige küsida, et kas Eesti poliitika või siis täpsemalt öeldes parlamendipoliitika on kriisis ja vajab mingisugust, noh, see on klišee, aga restarti või mitte? Aaviksoo soovib ka näha poliitikas uusi nägusid, uusi inimesi, kes on tõestanud ennast väljapool poliitikat. Eesti 200 kohta ütleb, et tore oleks, kui sealt tuleks midagi.
00:18:16 Kuusk: Teie endine koduerakond lööb seal päris kõvasti nii-öelda konservatiivsel tiival, aga nad kaotavad selle lahingu igast asendist EKREle. Mida Isamaa omad valesti teevad? Aaviksoo: No on niisugune ütlemine, et liiga vähe liiga hilja, et strateegilised vead tehti siis, kui liituti üsna printsiibitud tegelikult, et Res Publicaga ja kaotati see tegelik side konservatiivse või rahvuslik-konservatiivse tiivaga ja kui see asi jätta unarusse, siis käremeelsemad muutuvad põliseestlasteks ja võitlevad siis nende meetoditega, mis me täna näeme. EKRE tulevik on kindlasti palju roosilisem täna kui Isamaal ja selle olukorra taastamine on väga-väga keeruline. Mille üle mul on ausalt öeldes väga kurb meel.
00:19:17 Kuusk: Ja siis on suured, vaadates Reformi ja Keski,vanad sõjanuiad välja toodud ja tundub jälle, et kogu Eesti arengu võtmeküsimus ongi nende omavaheline kraaklemine, et kas see rahuldab seitse diskussioon? Aaviksoo: Ma ei usu, et see on kraaklemine, et eks nad näevadki ühiskonda erinevalt ja valijaskond on ka üsna erinev, aga vaatame tõele näkku ja ütleme, et Jüri Ratas on väga hästi hakkama saanud. Talle tuleb tunnustust avaldada. Oravatel läks elu vahepeal üle kivide ja kändude. Nii et siin niisugune taktikaline edu on täna Keskerakonnal, aga oravad ei ole oma potentsiaali veel avanud. Ootaks väga ära Kaja Kallase julged ja tulevikku vaatavad seisukohad. Ma arvan, et neil on täielik võimalus valimised võita, aga täna ma panustan võib-olla veidi rohkem isegi Keski peale
00:20:16 Kuusk: mis on ühe rektori suurim hirm seoses lähenevate valimistega? Aaviksoo: Kui me saame, kui me saame väga killustunud parlamendi, siis tõenäoliselt mõistlikku pikaajalist poliitikat on raske kokku leppida, igaüks tõmbab pikemat tikku. uleb üks printsiibitu kompott ja ebastabiilsus, mis ei ole hea kellelegi, kõrgharidus kaasa arvatud.
00:20:47 Teemaks väljakukkujad nagu Vabaerakond. Jüri Adamsist kahju
00:21:24 Kuusk: Mängime mängu, et saatejuht suudaks täita teie ühe soovi. Mida te sooviksite saja-aastasele Tehnikaülikoolile? Aaviksoo: Ma sooviksin, et Tehnikaülikool leiaks üles oma partnerid eelkõige siit Eestist ja suudaks tõepoolest panustada Eesti majanduse arengusse ja ühiskondlikku arengusse, nii nagu ta tegi esimese vabariigi ajal. Elektrifitseerimine, energeetika, ehitusteed, sillad, tänapäeval ka IT-et, ma arvan, et Tehnikaülikool on täna väärt seda, et olla tõepoolest Eesti majanduse tõukajaks ja tõmbajaks ja veduriks ja see on minu soov ja ma loodan, et kui ühiskond soovib Tehnikaülikoolile just sellist saatust, siis meil kõigil on hea meel.
00:22:14 Andres Kuusk lõpusõnad, tiitrid, ident
Faili nimi: 2018-003800-0001_0001_XHD_ESIMENE-STUUDIO.MXF
Indeks: 2018-003800-0001
Kestus: 00:22:59
Registreerimise kuupäev: 04.09.2018
Registreerimise aeg*: 2018-09-04 22:25:40
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse