ERR-i arhiivis sisalduvate materjalide autoriõigused kuuluvad ERR-ile või on ERR-il luba nende kasutamiseks. Materjalide kopeerimine, muutmine, levitamine, üldsusele suunamine nt sotsiaalmeedias, blogides või veebikanalites on ERR-i loata keelatud! Isiklikul mitteärilisel otstarbel on lubatud arhiivikirje lingi jagamine.

1988: Ärkamisaeg. Kroonika

Saada link

Media

Kirjeldus

Filmi- ja videokaadrid Eestimaa laulult, Interrinde miitingutelt, Rahvarinde koosolekutelt, Loominguliste liitude pleenumilt, Tartu muinsuskaitse päevadelt. See on Eesti iseseisvuse taastamise kroonika.

Sarnased saated

Aasta: 1998
Kestus: 01:14:15
Indeks: 1998-082017-0001
Režissöör: Kanter Kadri
Esmaeeter: 21.07.1998
Kategooria: Info → informatiivne, muu
Püsiviide: vajuta siia
00:00:00 Eesti Televisiooni saatepea.
00:00:23 Must väli.
00:00:24 Tiiter: 22. detsember 1982.
00:00:30 Aplodeerivad NSV Liidu moodustamise 60. aastapäevale pühendatud pidulikust koosolekust osavõtjad Kremli Kongresside Palees, venekeelne diktoritekst: Kremli Kongresside Palee. Kell 11 hommikul. Tormiliste kauakestvate kiiduavaldustega tervitasid pidulikust koosolekust osavõtjad seltsimehi Andropovit, Alijevit, Gorbatšovi, Grišinit, Gromõkot, Kunajevit, Pelšet, Romanovit, Tihhonovi, Ustinovit, Tšernenkot, Štšerbitskit, Demitševi, Dolgihhi, Kisseljovi, Kuznetsovi, Ponomarjovi, Rašidovit, Solomentsevi, Ševardnadzet, Zimjaninit, Kapitonovit, Russakovi, Rõžkovi.
00:00:39 NLKP Keskkomitee Poliitbüroo liikmed Dmitri Ustinov, Juri Andropov, Nikolai Tihhonov, Konstantin Tšernenko, Viktor Grišin, Andrei Gromõko jt presiidiumilaua taha tulemas.
00:01:05 Püstiseisvad ja aplodeerivad koosolekust osavõtjad.
00:01:12 Koosolekust osavõtjad.
00:01:20 EKP Keskkomitee esimene sekretär Karl Vaino kõnepuldis vene keeles ütlemas, et sel pidulikul päeval läkitavad kõik Nõukogude Eesti töötajad kõigile vennasrahvastele kõige palavamad õnnitlused riigi juubeli puhul, soovides suurepäraseid saavutusi armastatud kodumaa nimel.
00:01:44 Aplodeerivad koosolekust osavõtjad.
00:01:49 Eestist saabunud koosolekust osavõtjad.
00:01:55 Vaino kõnepuldis vene keeles ütlemas, et mida kaugemale jääb NSV Liidu moodustamise päev, seda ulatuslikumalt ja suurejoonelisemalt tõuseb kogu maailma ette sotsialistlike riikide vabariikide riiklikus ühenduses kehastust leidnud leninlik idee.
00:02:05 Koosolekust osavõtjad, helis Vaino vene keeles ütlemas, et kodanluse võimutsemise kõigil aastail pidas eesti rahvas revolutsioonivõitlust nõukogude võimu taaskehtestamise ja Nõukogude Liiduga taasühinemise eest.
00:02:08 Eestist saabunud koosolekust osavõtjad, teiste seas ka Endel Lieberg, Hendrik Allik, Paul Kuusberg, helis Vaino vene keeles ütlemas, et kukutanud 1940. aastal vihatud diktatuuri, teatasid Eesti töötajad kohe, et nad tahavad rajada uut elu, vennalikus liidus teiste nõukogude vabariikidega.
00:02:34 Vaino kõnepuldis vene keeles ütlemas, et kuidas ka ideoloogilised vaenlased ka ei püüaks killustada nõukogude rahvaid, ükskõik milliseid valelikke väljamõeldisi nad käiku ka ei laseks, meie valitud teelt kõrvale ei kaldu.
00:02:48 Aplodeerivad koosolekust osavõtjad.
00:02:53 Koosoleku presiidium, Vaino kõnepuldis vene keeles laskmas tugevneda ja õitseda meie armastatud kodumaal NSV Liidul, ning jagamas au ja kuulsust Nõukogude Liidu Kommunistlikul Parteil.
00:03:02 Aplodeerivad kooolekust osavõtjad.
00:03:08 Tiiter: 1988: ärkamisaeg. Kroonika.
00:03:12 Tiiter: 24. veebruar.
00:03:19 Miitingulised Võidu väljakul, improviseeritud tribüünil Enn Põldroos, Dmitri Kuzmin, Jaan Talts jt. Tallinna Linna TSN Täitevkomitee esimees Harri Lumi ütlemas, et täna ollakse kogunenud Tallinna töökollektiivide, haritlaskonna ja õppiva noorsoo nõudmisel, et avaldada oma nördimust ja protesti nende tegelaste suhtes, kes häirivad meie rahulikku tööd.
00:03:33 Miitingulised punaloosungiga: Me toetame NSV Liidu sise- ja välispoliitilist kurssi, helis Lumi ütlemas, et viimasel ajal võtab USA-s üha laiema ulatuse kampaania, mis on sihitud kõigi Balti riikide, sealhulgas ka Nõukogude Eesti vastu.
00:03:47 Lumi, Talts jt. Lumi ütlemas, et sellest kampaaniast võtavad osa mitte ainult propagandatalitused, vaid ka ametlikud isikud - USA senaatorid, USA riigisekretär ja ka president isiklikult.
00:03:57 Miitingulised punaloosungite ja -lippude all, helis Lumi ütlemas, et tal on Tallinna Linna Töörahva Saadikute Nõukogude nimel ettepanek sellised nähtused hukka mõista ning saata Ameerika Kongressile ettepanek avaldus, milles Nõukogude Eesti pealinna elanikkond nõuab Ameerika Ühendriikide valitsuselt lõpu tegemist sekkumistele meie siseasjadesse.
00:04:21 Miitingulised.
00:04:27 Revolutsiooniveteran Dmitri Kuzmin ütlemas, et me mäletame hästi kodanliku korra näilisi hüvesid, kus tema ja ta kaaslased piinlesid vanglates selle eest, et nad nõudsid paremat ja õiglasemat elu tööinimestele.
00:04:44 Miitingulised.
00:04:51 Miitingulised punaloosungiga, helis Kuzmin ütlemas, et härrastel Ühendriikidest, piiritagustel eesti rahva heidikutel ja kohapealsetel provokaatoritel ei õnnestu ajalooratast tagasi pöörata ja külvata vaenu nõukogude rahvaste vahele.
00:05:13 Kuzmin, Leo Mets, Jaan Talts jt. Leo Mets lugemas ette miitinguliste pöördumist, kus on öeldud, et Tallinna tööliste, haritlaste ja õppiva noorsoo esindajad pöörduvad Ameerika Ühendriikide juhtide ja Kongressi (just nii ta ütlebki) poole protestiavaldusega seoses USA ametlike esindajate sekkumisega Eesti Nõukogude Sotsialistliku Vabariigi siseasjadesse. Mets ütlemas, et nende provokatsioonide aluseks on nüüd valitud endise Eesti kodanliku Vabariigi 70. aastapäev - 24. veebruar 1918.
00:05:46 Miitingulised punalippude ja -loosungitega, helis Mets ütlemas, et oma ajaloolist valikut sotsialismi kasuks kinnitas eesti rahvas uuesti 1940. aasta suvel.
00:05:52 Mets ütlemas, et tänaseks kroonib meie teed rohkem kui 40 aastat rahulikku ja loovat tööd.
00:06:02 Miitingulised, Mets ütlemas, et koos teiste NSV Liidu rahvastega on tõusnud ka eestlased ellu viima uutmisideid, süvendama demokratiseerimisprotsessi, see ongi peamine põhjus miks asjamehed ookeani üha aktiivsemalt tagant on hakanud sõna võtma meie elu puudutavates küsimustes.
00:06:26 Miitingulised punalippude ja -loosungite all, helis Mets ütlemas, et nende eesmärk on ajad meid tülli teiste rahvastega, kiskuda lahti Nõukogude vennasvabariikidest. Mets ütlemas, et meie teatame otsustavalt, et ei luba kellelgi kõigutada nõukogude rahvaste sõprust, vendlust ja paljurahvuselise kodumaa, Nõukogude Liidu rahvaste koostööd sotsialismi kindlustamisel - Tallinn, Võidu väljak, 24. veebruaril 1988. aastal.
00:06:54 Tiiter: 1. - 2.aprill.
00:06:59 Tuuletõmbuses värelev Eesti NSV laualipp Ülemnõukogu istungitesaali juhatuse laual.
00:07:06 Mikk Mikiver avamas loominguliste liitude ühispleenumit.
00:07:19 Ühispleenumist osavõtjad, nende nende seas ka Ott Kool ja Valter Ojakäär, ütlemas, et ammu, kui kunagi üldse, pole Eestis nii austusväärset kogu koos olnud. ja see kohustab.
00:07:24 Mikiver kõnepuldis ütlemas, et see kohustab ja mida sisukamalt me need kaks päeva töötame, seda austusväärivamad me olla võime iseendi ja oma rahva ees.
00:07:39 Mikiver kõnepuldis ütlemas, et sellepärast siis tõde, tõde ja veelkord tõde peaks olema meie lipukiri.
00:07:50 Ühispleenumist osavõtjad, helis Mikiver ütlemas, et ärgu painaku ühtki sõnavõtjat hirm, mis saab minust, kui mu ettepanek, idee või analüüs või muu taoline ei meeldi mõnele kõrgemalseisvale isikule.
00:07:57 Mikiver ütlemas, et hirm, mis senini kahjuks valdavalt põhjendatud on olnud.
00:08:10 Indrek Toome, Ain Soidla, Matti Pedak valitsuse loožis.
00:08:15 Mihhail Šatrov, Allan Kullaste, Endel Lippmaa valitsuse loožis.
00:08:18 Vladimir Beekman, Mikiver juhatuse laua taga. Lennart Meri kõnepuldis ütlemas, et meie valitsuse ja ühiskonnateadlaste süüks tuleb panna, et neid demograafilisi väärandeid püüti isikukultuse ajal õigustada, stagnatsiooni ajal glorifitseerida ja viimastel aastakümnetel pseudoteaduslike teooriakestega põhjendada või administratiivse jõuga represseerida.
00:08:33 Meri kõnepuldis ütlemas, et tuntud on akadeemik Naani tees, mille kohaselt eestlased on nii vana rahvas, et demograafiline plahvatus on neil ammu selja taga ja rahvusena ei ole nad enam suutelised ennast taastootma, see on viisakas katse vabastada ebakompetentset valitsust vastutusest.
00:08:51 Ühispleenumist osavõtjad, Mark Soosaar, Jaan Rääts, Beekman juhatuse laua taga, Jüri Jaama, Enn Põldroos juhatuse laua taga, helis Meri ütlemas, et kui võtta sõja-eelse Eesti ja Soome sarnasust, Eesti majanduskonjunktuuri suuremat dünaamilisust ja teisest küljest Naani-Podveiško nii oluliseks peetud bioloogiliste tunnuste kokkulangemist, peaks eestlaste ja soomlaste kokkulangevust, peaks eestlaste ja soomlaste demograafiline areng olema järjelikult kokkulangev.
00:09:08 Meri kõnepuldis ütlemas, et see annaks tänaseks ligi 0,5 miljoni võrra suurema eestlaste hulga - nimelt 1,43 miljonit, tegelikult on meid poole miljoni võrra vähem. Meri ütlemas, et see pool miljonit sündimata inimelu ongi hind, mida oleme maksnud isikukultuse hirmu, talveriietes tukutud ööde, lootuste puudumise, peremehetunde atrofeerumise, sõnade ja tegude häbematu lahkumineku eest.
00:09:41 Ühispleenumist osavõtjad, ka Vardo Rumessen, Arne Mikk, Arvo Valton, Valter Ojakäär, Aksel Tamm jt.
00:09:45 Rääts, Soosaar, Beekman, Mikiver juhatuse laua taga, Jaak Jõerüüt kõnepuldis ütlemas, et praeguse aja tähtsamad kõneained Eestis on eestlaste säilimine kultuurrahvusena, keskkonnaseisund ja nelja mehe idee, peaks olema ju kõigile selge, et teemad on üksteisega lahutamatult seotud. Jõerüüt kõnepuldis ütlemas, et ometi tõuseb üks praegu esile, see on nelja mehe idee ehk regionaalne majanduslik autonoomia ehk vabariigi majanduslik iseseisvus.
00:10:13 Jõerüüt kõnepuldis ütlemas, et olukorrale tuleb otse näkku vaadata ja mõista, et ainuke radikaalne majanduslik reform saab olla Eesti NSV piires paikneva majandustegevuse allutamine vabariigi võimule ja valitsusele.
00:10:20 Jõerüüt kõnepuldis ütlemas, et põhiküsimusest tulenevalt kõigi probleemide mõistmiseks ja terviku tunnetamiseks on hädavajalik saada igasugust informatsiooni, see on ju tsement, mille abil on üksikud tükid võimalik kokku liita. Jõerüüt ütlemas, et on täiesti arusaadav mis ametkonnad neist lähtuvat informatsiooni nii kiivalt valvavad - informatsioon - see on ju suur osa võimust ja seetõttu tulebki meil tõe teadasaamise asemel kokku põrgata vaikimise, veiderdamise ja valetamisega.
00:10:25 Heinz Valk istungitesaalis.
00:11:07 Tiiter: 13. aprill.
00:11:13 Eesti Televisiooni saatesarja Mõtleme veel esinejate laud.
00:11:16 Režissööri assistendid telefonikõnesid vastu võtmas.
00:11:28 Saatejuhid Hagi Šein ja Rein Järlik. Šein kutsumas üles arutada vahetu demokraatiaga seotud küsimusi, otsida toimemehhanisme, valupunkte, mis igaühel on see kõige valusam enda jaoks sõnastatud.
00:11:33 Edgar Savisaar ja .......... Savisaar ütlemas, et tema arvates on praegu põhimine küsimus, millest tuleb lähtuda ja mis tuleb üles tõsta ja see on Rahvarinde loomise küsimus, perestroika toetuseks.
00:11:42 Teleoperaator, saatejuhid, esinejad. Põldroos, Savisaar. Savisaar ütlemas, et selleks on kaks põhjust, esimene põhjus on selles, et praegu ikkagi tuhanded inimesed, kes ühest küljest on väljas komsomolieast, samal ajal ei ole veel partei liikmed, aga tahavad näidata initsiatiivi poliitikas, riigiasjade ajamisel, on valmis ühinema uutmise ümber.
00:12:06 Savisaar ütlemas, et teine põhjus on selles, ilmselt me saame lahti sellest illusioonist, et oleks võimalik pidurdusmehhanismidest jagu saada ratsaväerünnakuga.
00:12:15 Telefonineiud kõnesid vastu võtmas, esinejad, Põldroos, teise saatestuudio seltskond, Savisaar. Savisaar ütlemas, et see on kaevikusõda, kus otsustab ikkagi see, kes on sihiteadlikum, kes on organiseeritum. Savisaar ütlemas, et ta kujutab ette, et sellest aitab üle saada just nimelt Rahvarinde moodustamine teiste sotsialismimaade eeskujul, pidades silmas poliitilist massiorganisatsiooni partei juures.
00:12:43 ........., Viktor Palm, Lippmaa, Lembit Koik, Valk. Koik, Valk. Savisaar. Savisaar ütlemas, et see ei tohiks olla statistide organisatsioon, tal peaks olema oma nägu, oma autoriteet, see oleks organisatsioon, kes partei kõrval, kõige laiemates massides teostaks Eesti NSV-s.
00:13:01 Tiiter: 14. - 17. aprill.
00:13:06 Vennad Johansonid laulmas Tartu Raekoja platsil muinsuskaitse päevade ajal 15.04.1988.
00:13:17 Rahvas Raekoja platsil.
00:13:47 Reklaamloosung kirjaga Tartu muinsuskaitsepäevad 14. - 17. aprill.
00:13:53 Rahvas Raekoja platsil.
00:13:57 Johansonid laulmas, rahvas.
00:14:04 Aplodeeriv rahvas.
00:14:09 Tudengid rongkäigul, transparent kirjaga: Pilistvere, helis Trivimi Velliste küsimas, kes on need vaalad, kes on meid tagasi kiskunud, kes on meid põhja tirinud.
00:14:19 Tudengid Tartu Ülikooli peahoone ees.
00:14:20 Tartu Ülikooli peahoone ees kõnet pidav Velliste ütlemas, et esimene nendest vaaladest on stalinism oma poststalinliku järelkäruga, see vaal õgiks meid ka täna, kui tal vaid jõudu jätkuks, see vaal ei ole veel hinge heitnud.
00:14:33 Kuulavad tartlased ja tudengid, helis Velliste ütlemas, et teine vaal on mehaaniliste silmaklappidega tehnokraatia, see vaal ehitab aedlinnades motodroome ja üle kalmistute autostraade, see vaal elab priskelt edasi.
00:14:44 Velliste ütlemas, et kolmas vaal on bürokraatia.
00:15:01 Fotograafid. Laps vanemate kukil. Noored tõrvikutega, helis Velliste ütlemas, et sellel on väga paks nahk, selle paksu naha taga on kassihing, see on väga ohtlik vaal.
00:15:10 Noored tõrvikutega, helis Velliste ütlemas, et meid on täna 4000, seda on liiga vähe, veel vähem on meil raha ja võimu.
00:15:18 Noor tüdruk tõrvikut süütamas. Tõrvikud. Loosung kirjaga: Päästkem veel, mis päästa annab. Lapsed, helis Velliste ütlemas, et nii kaua kui meid on vähe raha ja võimu, ei saa me ealeski oma muinsuste isandaiks, ei saa me ealeski oma sünnimaa peremeesteks.
00:15:30 Tudengid Tartu Ülikooli peahoone ees. Velliste kutsumas üles asuma tööle, asuma teel, läitma armastuse leek oma isamaa vastu.
00:15:39 Loosung kirjaga: Vaba-Sõltumatu Noorte Kolonn nr 1.
00:15:44 Üliõpilased tõrvikutega.
00:15:47 Velliste tõrvikut süütamas.
00:15:52 Üliõpilased tõrvikurongkäigul.
00:15:57 Tudengid rongkäigul Lossi (?) tänaval.
00:16:02 Trummar, pasunamees. Üliõpilased tõrvikurongkäigul, helis meeshääl ütlemas, et ka see selts, Eesti Üliõpilaste Selts, on andnud meile ühe sümboli, nimelt meie rahvusvärvid.
00:16:18 Velliste tõrvikuga, Ain Kaalep. Sinine, valge ja must plagu EÜS-i maja lipuvardas, helis meeshääl ütlemas, et Eesti Üliõpilaste Seltsi ja Eesti Muinsuskaitse pärast on mul heameel, et need värvid esinevad Nõukogude Eestis nii suure rahvahulga ees vist esimest korda.
00:16:33 Kaalep kõnelemas tudengitele ja ütlemas, et me pooldame kõike edasiviivat, seda mis on kõige tähtsam, mis on kõige olulisem tema noortele kaasvõitlejatele.
00:16:42 Kaalep ütlemas, et tema meelest tuleks kõigepealt võidelda kolme pahe vastu, kolm pahet, mis on ülendatud voorusteks nendel süngetel aastakümnetel, mis loodetavasti on selja taga.
00:16:56 Kaalep ütlemas, et need kolm pahet on rumalus, laiskus ja ükskõiksus.
00:17:01 Tudengid tõrvikutega EÜS-i maja ees, loosung kirjaga: Jah Eestimaa Rahvarindele, helis Kaalep ütlemas, et tema arvates on meie akadeemiliste noorte peamine ülesanne likvideerida see rumalus, laiskus ja ükskõiksus iseendas, tähendab - kõigepealt nagu õpetas vana Treffner - õppida nagu hullud.
00:17:24 Tiiter: 28. aprill.
00:17:30 Rahvas Poliitharidusmaja (Sakala Keskuse saalis) Eestimaa Rohelise Liikumise asutamiskoosolekul, Heimar Lenk kaadri taga ütlemas, et Poliitharidusmaja saal on rahvast tulvil. Kena oli vaadata, kuidas tullakse vabatahtlikult, südametunnistuse kutsel aidata nii oma maad kui ka rahvast. Mida need tuhanded, kellest enamus on noored, siis tahavad? Õige vähe - et ka homme oleks meil roheline rohi, sinine taevas ja päike. Selle demokraatliku liikumise eesmärgiks on ökoloogilise kriisi peatamine, elukvaliteedi tõstmine ja sõja ärahoidmine. Täna selles saalis räägiti sellest, mida kohtadel juba homme ära teha võib. Võeti vastu deklaratsioon ja pöördumine rahva poole, kutsuti avaldama senisest suuremat survet ametkondadele, kes ei arvesta loodukaitsega ja küsima täie tõsidusega rahvasaadikute käest mis on nemad oma töös looduse hoidmisel ära teinud. Korraldajad peavad tänast koosolekut Eesti Rohelise Liikumise asutamiskoosolekuks.
00:17:58 ........., Tiit Made, Juhan Aare, Ants Paju juhatuse laua taga.
00:18:08 Mai Uus, Riina Aare(?).
00:18:10 Plakat kirjaga: ERL.
00:18:14 Ants Paju.
00:18:16 Rahvas saalis.
00:18:19 Vello Pohla, ........, Made, Juhan Aare, Ants Paju juhatuse laua taga.
00:18:21 Aplodeerivad kuulajad toolidel ja põrandal.
00:18:39 Pohla kõnepuldis. Rahvas saalis.
00:18:44 Tiiter: 1. mai.
00:18:49 Rahvas maiparaadil Võidu väljakul, loosungid kirjaga: Maha ökoloogiline fašism!, Eesti asjad Eesti otsustada!
00:18:57 Rahvas maiparaadil, loosung kirjaga: Hoiame Eesti loodust!, inimesed skandeerimas: Ei fosforiidile!
00:19:07 Rahvas maiparaadil, loosungid kirjaga: Sõnadelt tegudele! Millal?, Hoiame Eesti loodust!.
00:19:11 Rahvas maiparaadil, loosung: Saa puhtaks Eestimaa!, inimesed skandeerimas: Ei fosforiidile!
00:19:19 Tiiter: 9. mai.
00:19:25 Rahvas Tartu 10. muusikapäevade kontserdil Tartu lauluväljakul. Laulab ivo Linna, "Tuhat korda..."
00:19:30 Ansambel In Spe laulmas.
00:19:37 Ivo Linna laulmas Eestlane olen ja eestlaseks jään.
00:19:56 Ansambel In Spe.
00:20:13 Ivo Linna.
00:20:19 Kiigelaulukuuik (koosseisus Kadi Signe Selde, Elo Toodo, Toomas Rull jt) ja Ivo Linna.
00:20:29 Telekaamera, sinimustvalgeid lippe lehvitav rahvas.
00:20:43 Rahvamass, Eesti Telefilmi helimees Rein Urm.
00:20:48 In Spe (Linna kõrval Kadi Signe Selde), Ivo Linna, ka Erki Berends, Alo Mattiisen, Jaak Joala, Ott Arder, Peeter Volkonski, Urmas Alender jpt
00:21:17 Reet ja Ivo Linna jt.
00:21:25 Isa kukil istuv väike tüdruk kaasa laulmas.
00:21:27 Rahvamass Tallinna vanalinna päevadel Tallinna Raekoja platsil laulmas "Eestlane olen ja eestlaseks jään".
00:21:34 Alo Mattiisen jt.
00:21:45 Ivo Linna jt.
00:21:52 Rahvamass laulmas.
00:21:57 Mattiisen.
00:21:59 Rahvamass laulmas.
00:22:06 Mattiisen ja rahvamass.
00:22:14 Rahvamass laulmas.
00:22:29 Raekojahoone.
00:22:37 Tiiter: 10. juuni.
00:22:43 Tallinna laululava kaar ööpimeduses öölaulupeo ajal.
00:22:50 Rahvamass laululaval laulmas.
00:23:29 Mootorrattur sinimustvalge lipuga ringi sõitmas.
00:23:35 Rahvas laululaval.
00:23:38 Rahvas sinimustvalgete lippudega laululaval laulmas "Mu isamaa armas..." (Martin Georg Emil Körber / saksa viis)
00:23:48 Noored laululaval.
00:23:50 Rahvas laululaval laulmas.
00:24:07 Noored laululaval laulmas, sinise, musta ja valge värviga käevõrud.
00:24:28 Noored laululaval laulmas.
00:24:35 Noored laululaval laulmas.
00:24:52 Noored laululaval laulmas.
00:25:01 Noored.
00:25:04 Noortemass laululaval.
00:25:10 Rahvamass laululaval laulmas "Mu isamaa armas".
00:25:26 Laululava tele-ja raadiotorni lipumasti üles roninud noormees üritamas sinna kinnitada sinimustvalget lippu.
00:25:33 Noored skandeerimas: Eesti, Eesti!. Rahvamass öisel laululaval.
00:25:48 Tiiter: 14. juuni.
00:25:51 Rahvas stalinliku terroriohvrite mälestusmiitingul Tartu Raekoja platsil, sinimustvalged lipud, plakat kirjaga: Perestroika ilma KGB-ta.
00:25:59 Marju Lauristin kõnelemas Tartu Raekoja rõdul ja ütlemas rahvale, et oleme kogunenud siia, et öelda südamest ei sellele minevikule, mida tähistab stalinlik terror, mida tähistab inimese elu väärtusetuks muutmine, mida tähistab ühiskonna kõlbeliste aluste hävitamine.
00:26:28 Rahvas sinimustvalgetega miitingul, plakatid kirjaga: Perestroika ilma KGB-ta, Vabadus Enn Tartole ja Mart Niklusele, helis Lauristin ütlemas, et seda valu ei saa unustada, seda süüd ei saa maha pesta, kuid sellest saab õppida, et mitte enam kunagi ei korduks need ajad, need päevad.
00:26:51 Miitingulised Tartu Raekoja väljakul.
00:26:53 Rahvas sinimustvalgete lippudega.
00:27:00 Rahvas sinimustvalgete lippudega mälestusmiitingul Aardla raudteejaamas, mööduv rong, kaadritagune Ene Hioni diktoritekst: Aardla raudteejaam. Siit läksid teele küüditatute ešelonid, juunis 1941. Kes sellest teadis, kes ei teadnud. Kes mäletab? Mida mäletab?
00:27:24 Inimesed sinimustvalgete lippudega. Margus Kasterpalu lugemas ....... luuletust: Alatuse lõõsas kiskus süda kokku, uttu punasesse uppus uhke maa, kired tookord kui loid üle rahulise raa, ajamärgid kuulutasid massimõrva hakku.
00:27:37 Noored.
00:27:42 Noored sinimustvalge lipuga, mööduv rong vilet andmas, noormees mälestusküünlaga, noormees oma kehaga neiut kaitsmas.
00:27:53 Rahvas küüditatute mälestusmiitingu Tammsaare pargis.
00:28:03 Lillekimbud, põlev küünal.
00:28:09 Rahvas mälestusmiitingul, loosung kirjaga: Tõtt Jüri Kuke surmast!
00:28:19 Inimesed sinimustvalgega Tammsaare monumendil.
00:28:25 Tiiter: 16. juuni.
00:28:29 Vaino Väljas EKP Keskkomitee hoone fuajees pärast EKP Keskkomitee X pleenumit, helis Gunnar Paali tekst: Vaino Väljas Eesti Raadio mikrofonide ees. Palju õnne teile EKP Keskkomitee esimeseks sekretäriks valimise puhul.
00:28:34 Väljas tänamas ning ütlemas, et kahtlemata on see äärmiselt suur usaldus, vastutus, mis talle pandud on, sest täna valis Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee pleenum teda ühehäälselt EKP KK I sekretäriks ning ta tunneb suurt vastutust ja ka selge, suurt ärevust sel puhul.
00:28:56 Teleoperaator Arvi Püss ja reporter Vladimir Velman.
00:29:02 Arno Almann Karl Vaino kätt surumas.
00:29:06 Harald Männik, Rein Elvak jt EKP Keskkomitee fuajees.
00:29:08 Jaak Jõerüüt Eesti Raadio stuudios otsesaates Kultuurinõukogu tund.
00:29:13 Lepo Sumera ütlemas, et alustatakse loominguliste liitude kultuurinõukogu saatetundi, mis algab jälle uuesti kell üks, nii nagu järgmistel reedetelgi.
00:29:17 Marju Lauristin.
00:29:19 Ene Hion kuulajate kirja Sumerale üle andmas.
00:29:25 Heinz Valk ütlemas, et talle teeb heameelt see, et esimeseks sekretäriks tuli ikkagi maailma näinud mees, kes ise pika aja jooksul lävinud paljude rahvusvahelise kaalukusega nii poliitikute, majandusmeeste, ärimeeste ja paljude teistega. Valk ütlemas, et see on ikka midagi muud kui siin leiges stagnatsioonisupis istumine.
00:29:42 Tiiter: 17. juuni.
00:29:47 Inimesed tulemas Lauluväljakule loosungiga: Rahvarinne.
00:29:50 Inimesed tulemas Lauluväljakule loosungiga: Kes kaitseb maad.
00:29:54 Inimesed tulemas Lauluväljakule loosungitega: Juhid rahvaga ühte lauda, Kõik tippstagnandid maha! jt.
00:29:59 Inimesed liikumas laululava esisel loosungitega: Meie põhieesmärk Eesti suveräänsus, võrdsus!, Emakeelele eesõigus!.
00:30:10 Inimesed liikumas laululava esisel loosungiga: Suveräänsus - suveks kätte, Suverenitet - segodnja!.
00:30:14 Rahvas Gorbatšovi portreega.
00:30:19 Rahvamass Lauluväljakul.
00:30:27 Marju Lauristin, Savisaar, Toome dirigendipulti tulemas.
00:30:37 Rahvamass loosungite ja plakatitega Lauluväljakul.
00:30:43 Rahvamass laululava esisel.
00:30:47 Heinz Valk plakatiga: Kutsume üles oma vastaseid lõpetama mõttetu vastupanu ja meie poole üle tulema veel enne jaanipäeva!
00:30:51 Lauluväljakule suunduv rahvamass, loosungid kirjaga: Stalinlikud timukad valguse kätte!, Me toetame Eesti täielikku isemajandamist!, Ei Valga eriobjektile!
00:30:57 Rahvas Savisaare kõnet kuulamas, helis Savisaar ütlemas, et seistes siin õlg-õla kõrval, teame me kindlalt, et juhtugu mis tahes, ei lase me mitte kunagi enam muuta ennast tummadeks ja tuimadeks käsutäitjateks.
00:31:01 Neiu, karikaradest pärg peas Savisaare kõnet kuulmas.
00:31:14 Laululaval olev rahvamass Savisaarele aplodeerimas.
00:31:28 Neiu Savisaare kõnet kuulamas, helis Savisaar ütlemas, et kui me oleme tugevad, kui me tajume oma jõudu, siis ei saa mitte keegi meie eest otsustada, ei saa otsustada mida me toodame.
00:31:33 Noormees Savisaare kõnet kuulamas.
00:31:38 Savisaar ütlemas, et mitte keegi ei saa otsustada mida me sööme, ei saa otsustada, kus me käime ja keda me valime, ei saa otsustada seda millist lippu me kanname.
00:31:47 Järlik, Savisaar, Toome, Enn-Arno Sillari.
00:31:51 Heino Kiik, aplodeeriv Jaanus Raidal.
00:31:56 Rahvamass sinimustvalgetega laululaval.
00:32:03 Noormees, helis Savisaar ütlemas, et meie oleme rahvas.
00:32:08 Savisaar ütlemas, et meid võib armastada, meid võib karta ja meid võib vihata, kuid meiega peab arvestama.
00:32:15 Aplodeerivad neiud.
00:32:18 Väike poiss lehvitamas suurt sinimustvalget lippu, helis Lauristin ütlemas, et meil on ees väga pikk tee, väga raske tee.
00:32:27 Noormees lehvitamas sinimustvalget lippu, helis Marju Lauristin ütlemas, et meil on ees palju riski, meil on vaja säilitada meelekindlus, töötahe ja kokkuhoidmine.
00:32:34 Neiu Marju Lauristini kõnet kuulamas, rahvamass, helis M. Lauristin ütlemas, et rahva tahtel, rahva nõudel on nüüd Eestimaa uus parteiliider.
00:32:38 Marju Lauristin ütlemas, et see on meie esimene võit, kuid see ei ole lõplik võit.
00:32:48 Neiu, Rahvarinde embleem ümber käe, kattekive edasi andmas, Tiina Mägi, mehed mööda kraavi põhja toitekaablit vedamas, helis Savisaar ütlemas, et veel eile öeldi, et Rahvarinne Lauluväljakul näitas küll, et suudab hüüda loosungeid ja pidada kõnesid, aga kuidas tööga on. Savisaar ütlemas, et suudetakse ka töötada ja seda suudetakse teha missioonitundega.
00:32:49 Savisaar, Toome jt.
00:32:51 Rahvamass laulmas "Isamaa ilu hoieldes"
00:32:56 Rahvamass laululaval ja Lauluväljakul, üldplaan.
00:33:04 Savisaar, Mattiisen jt laulmas.
00:33:26 Rahvamass laululaval laulmas.
00:33:35 Noored sinimustvalget lippu lehvitades kaasa laulmas.
00:33:37 Mattiisen, Šein, Järlik, Lauristin.
00:33:39 Rahvas tantsimas ja kaasa laulmas.
00:33:43 Mattiisen ühendkoori juhatamas, Toome, Lauristin jt.
00:33:49 Noormehed sinimustvalget lippu lehvitamas.
00:33:52 Rahvas tantsimas ja kaasa laulmas.
00:33:58 Noored tantsimas, rahvas laululaval.
00:34:03 Rahvas, labidad seljas, minemas südalinnas Rahvusraamatukogu toitekaablit paigutama, 28.06.1988.
00:34:08 Paljaste ülakehadega noormehed Endla tänaval toitekaabli kraavi kaevamas.
00:34:13 Helle Tiisväli aitamas kraavi puhastada.
00:34:16 Noormehed kraavi kaevamas.
00:34:22 Kaks noormeest kraavi kaevamas, helis Savisaar ütlemas, et tööd sellel objektil leidsid tuhanded inimesed, kaevati trass, paigaldati kaablid.
00:34:27 Savisaar kraavi kaevamas, helis Savisaar ütlemas, et osaliselt trass ka suleti.
00:34:33 Noormees veetopsikuga, noormees veekannust joomas, helis Savisaar ütlemas, et muidugi ei tähenda see, et Rahvarinne hakkakski tegema nüüd hädaabitöid ehitajatele ja teistel mahajäänud objektide päästmiseks.
00:34:42 Noormehed kraavi kaevamas, helis Savisaar ütlemas, et tegu oli ikkagi poliitilise aktsiooniga.
00:35:11 Transparent kirjaga: Sõnadelt tegudele.
00:35:13 Rahvas kaablikraavi kaevamas, transparent kirjaga: Kui tarvis - kaevame kraavi, kui tarvis - teeme kapremondi Toompeal.
00:35:17 Puhkpilliorkester mängimas Endla tänaval. Mati Põldre filmimas.
00:35:23 Tiiter: 7. juuli.
00:35:29 Inimesed plakatite ja lippudega väljumas vanast majast, et minna MRP-AEG, ERSP ja Võru noortekolonni piketile.
00:35:46 Plakat kirjaga: Kes pani vangi Enn Tarto? Kas Tallinn? või Moskva? või Perm?.
00:35:51 Piketeerijad ületamas Võidu väljaku ristmikku.
00:36:01 Piketeerija tassimas transparenti Pärnu maanteel.
00:36:07 Transparent kirjaga: Vabadus Enn Tartole.
00:36:11 Piketeerija sinimustvalge lipu, loosungi ja transparentidega Eesti Draamateatri ees.
00:36:13 Eve Pärnaste.
00:36:16 Plakat: Enn Tarto vabaks!, Freedom to Enn Tarto!, Osvobodit Enn Tarto! piketeerija kaelas.
00:36:19 Vana daam - piketeerija.
00:36:21 Tiiter: 12. juuli.
00:36:24 Interrinde esindajad punalippude ja Eesti NSV lippude all kogunemas miitingule Punaste Küttide väljakul Tallinnas, kaadri taga Ene Hioni diktoritekst: Enam ei ole nii, et ühed on tuliselt poolt ja teised ei tea, mida tahavad. Teavad küll. Tuleb kokku ka Interliikumise esimene miiting.
00:36:39 Miitingulised, Aleksandr Pantšul mikrofoni taga.
00:36:45 Miitingulised punalippude all, helis Pantšul vene keeles ütlemas, et nüüd kui natsionalistlikud elemendid on näidanud oma perestroikavaenulikku nägu, kui nende liidrid väljendavad nende seisukohti, on saanud selgeks, natsionalistlike jõudude peaeesmärk on kõigutada meie sotsialistliku korra aluseid, nõukogude rahvaste sõprust, tulles välja separatismi ja mitmeparteilisuse loosungitega, vastandades meie Eesti Vabariigis elavaid teineteisele.
00:37:16 Miitingulised plakatiga: Mõ za družbu!
00:37:19 Pantšul vene keeles ütlemas, et on tarvis laiali saata Ülemnõukogu komisjonid, luua need uuesti proportsionaalsuse põhimõtete alusel, et seadusaktide väljatöötamisel oleksid esindatud kõigi rahvuste huvid.
00:37:36 Aplodeerivad miitingulised.
00:37:42 Miitingulised, helis Pantšul vene keeles ütlemas, et nad peavad vajalikuks kõrvaldada Ülemnõukogu komisjonide päevakorrast kodakondsuse küsimuse arutelu.
00:37:58 Miitingulised ülestõstetud kätega hääletamas
00:38:03 Marju Lauristin ütlemas, et pole midagi imelikku, kui erinevatel vanusgruppidel, erinevate elukogemustega inimestel on esialgu küllaltki erinevad vaated ühiskonna valuprobleemidele. Lauristin ütlemas, et meil kõigil on palju ühist. Lauristin ütlemas, et me teame, et kellelgi ei ole alternatiivi käimasolevale arengule. Lauristin ütlemas, et meil on ühine tulevik, kuid meil on ka ühine minevik, sellest täna ei räägitud. Lauristin ütlemas, et Rahvarinnet luues tunnetati, et meie minevik - stalinism ja stagnatsioon - on sassi ajanud nii majanduslikud, poliitilised kui ka rahvastevahelised suhted ning nüüd tuleks koos selgusele jõuda ja luua niisugune platvorm ja programm, mis väldiks vigade kordumist.
00:39:14 Pantšul jt.
00:39:18 Tiiter: 23. august.
00:39:23 MRP-AEG poolt korraldatud miitingulised plakatiga: Tallinna Sõltumatu Malew Hirvepargis.
00:39:25 Eve Pärnaste ütlemas, et koosoleku koosoleku vaheajal käidi Pilistvere surnuaial Päästekomitee liikme ja Eesti iseseisvuse märtri Jüri Vilmsi haual ja Vabadussõja monumendi juures ja asetati sinna lilli. Pärnaste ütlemas, et juhatus teeb ettepaneku kuulutada 23. august rahvusõiguse päevaks.
00:39:42 Lagle Parek mikrofoni juures.
00:39:52 Parek ütlemas, et kõigepealt loeb ta ette Tiit Madissoni ja Heiki Ahoneni tervituse Stockholmist: Kallid sõbrad! 49 aastat tagasi sõlmisid kaks imperialistlikku kiskjat - hitlerlik Saksamaa ja stalinlik Nõukogude Liit salatehingu, mille tagajärjel likvideeriti meie rahvuslik iseseisvus 1940. aasta suvel.
00:40:04 Miitingulised.
00:40:09 Miitingulised.
00:40:12 Miitingulised.
00:40:15 Miitingulised.
00:40:19 Rahvas ruttamas kõnekoosolekule Linnahalli, kaadri taga Hioni diktoritekst: Ajalugu on proovikivi, mille järgi me mõõdame ennast. Ajaloos on õppetund neile, kes on arvanud, et alati on kõik õigesti tehtud, ajaloos on õppetund ka neile, kes on arvanud, et nüüd otsustamisõigus on ainult nendel.
00:40:47 ......., raadiotelefon käes, rahvamasside liikumist korraldamas.
00:40:51 Rahvamass Linnahalli ees, sinimustvalged lipud, plakatid: Freedom Enn Tarto, MRP 1939.
00:40:59 Kitarristid, Mikk Titma. Kõab laul Eestimaa (Tuhanded külad)" Mihkel Zilmer, Jüri Kask, Toivo Tasa / Mihkel Zilmer
00:41:17 Rahvas Linnahallis.
00:41:19 Kitarristid.
00:41:21 Aadu Must, Savisaar, Küllo Arjakas laulmas.
00:41:27 ..........
00:41:31 Kuulajad Linnahallis.
00:41:36 Rahvas Linnahallis laulmas.
00:42:19 Tiiter: 1. september.
00:42:24 Vello Pohla lugemas ette Linnahalli laval Eesti Roheliste Liikumise esimesel kongressil ERL resolutsiooni nr 1, milles esitatakse Eesti NSV Ülemnõukogule kategooriline nõue vabastada Eesti NSV Ministrite Nõukogu esimees Bruno Saul oma ametikohal.
00:42:50 Kongressist osavõtjad püsti tõusmas ja aplodeerimas, kaadri taga Hioni diktoritekst: Südamlik laul on asendumas kategooriliste nõudmistega.
00:43:00 Pohla lisamas, et Saul tuleb vabastada 60 päeva jooksul alates tänasest päevast.
00:43:02 Aplodeerivad delegaadid.
00:43:04 Tiiter: 8. september.
00:43:07 EKP Keskkomitee 11. pleenumist osavõtjad EKP KK suures saalis.
00:43:08 Matti Pedak, Arno Almann, Bruno Saul, Ain Soidla, Arnold Rüütel presiidiumis.
00:43:10 Vaino Väljas kõnepuldis ütlemas, et aastakümneid ei ole meie rahvas poliitiliselt olnud nii aktiivne kui praegu.
00:43:15 Pleenumist osavõtja märkmeid tegemas, helis Väljas ütlemas, et täna näeb rahva absoluutne enamus väljapääsu kujunenud olukorrast ühtemoodi.
00:43:22 Nikolai Johanson, Georgi Aljošin, Gustav Tõnspoeg presiidiumis, Väljas kõnepuldis ütlemas, et selleks on vabariigi iseseisvus, tema suveräänsuse tagamine oma rahva ja maa asjade otsustamisel, kõigi poliitikas osalejate vastutuse tõstmine Eestimaa homse kujundamisel, selliste tingimuste loomine, kus igaüks saaks segamatult ja tulemuslikult oma tööd teha.
00:43:36 Pleenumist osavõtja käsi märkmeid tegemas, pleenumist osavõtjad, helis Väljas ütlemas, et EKP Keskkomitee Büroo leiab, et Eesti NSV kodakondsuse sisseseadmine on väga oluline samm Eestimaa püsielanikkonna kujundamisel, see tõstab vabariigi elanikkonna vastutust oma kodukoha hea käekäigu ja tuleviku eest.
00:43:45 Rüütel ja ........, pleenumist osavõtjad, helis Väljas ütlemas, et kodakondsus ei tähenda mingit erisust või eraldatust teistest liiduvabariikidest ega riiva ka ükskõik millisest rahvusest kodanike põhiõigusi.
00:44:00 Väljas kõnepuldis ütlemas, et vene keel on NSV Liidu rahvaste omavaheline suhtlemise keel ja iga kodanik peab saama Nõukogude Liidus asju ajada selles keeles.
00:44:06 Titma, Jaak Kaarma jt. Pleenumist osavõtja tehtud märkmeid lugemas.
00:44:16 Väljas kõnepuldis ütlemas, et eesti keel aga peab olema Eesti NSV-s riigikeel ja Eestis peab saama kõiki asju ajada riigikeeles. Väljas ütlemas, et on loomulik, et eesti keele positsioonid fikseeritakse riiklikul tasemel. Väljas ütlemas, et pleenumil on ettepanek, kui toetatakse büroo eeltoodud seisukohti eesti keele staatuse ja kodakondsuse küsimustes, võiks soovitada Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumil need igakülgselt läbi vaadata.
00:44:40 Tiiter: 11. september.
00:44:45 Rahvas Lauluväljakul Eestimaa Rahvarinde organiseeritud üritusel Eestimaa laul, helis Looja, hoia Maarjamaad ning Hioni diktoritekst: 11. september. Rahvarinne on rahva Lauluväljakule kokku kutsunud. Iga kolmas eestlane on täna siin. Kolm väljakutäit ja rohkem meid ei olegi. Kui väike ja kaitsetu on see rahvas. Ja ometi - ühte hoides võivad ka väikesed suurteks saada.
00:45:44 Pohla kuulajate heakskiiduvaldusi kuulamas.
00:46:39 Tõnis Mägi klaveri taga mängimas ja laulmas "Palve" (Looja, hoia Maarjamaad...) Tõnis Mägi / Villu Kangur
00:47:39 Hein Valk ütlemas, et on lõppemas viimase poolsajandi joovastavaim suvi Eestimaal, mille põletavkuumadest sündmustest, sõnadest, lauludest, lahvatanud lootustest oleme taas saanud iseendiks.
00:47:55 Mai ja Vaino Väljas jt Lauluväljakul.
00:47:59 Loosung kirjaga: Lõpp Eestimaa lagastamisele, Toompeale tõeline rahvavalitsus!, rahvamass sinimustvalgete lippudega, helis Valk ütlemas, et me ei ole enam nõndanimetatud kohalik põhirahvusest elanikkond, vaid oleme jälle eestlased.
00:48:06 Aplodeeriv rahvamass.
00:48:14 Väljas, Lembit Kolk jt, helis Valk ütlemas, et täna aga elame me elame veel lõppeva suve õnnestavas joovastuses. Valk ütlemas, et ta pole nõus nendega, kelle arvates me pole midagi erilist saavutanud. Valk ütlemas, et mingu mööda kasvõi tuhat talve, me jõuame ära oodata selle tähthetke - ükskord me heiskame ka Pika Hermanni torni sinimustvalge lipu.
00:48:36 Aplodeeriv rahvas Lauluväljakul.
00:48:43 Juubeldav rahvamass Lauluväljakul, helis Valk ütlemas, et ükskord me võidame niikuinii.
00:48:58 Tiiter: 13. september.
00:49:02 Rahvas Interrinde kõnekoosolekul Linnahalli jäästaadionil, helis Gennadi Bersjev ütlemas, et nendele, selle riigi kodanikele, tundub, et nad on järsku siin võõrad, kellele seda vaja on. Bersjev ütlemas, et vaadake, kes on vabariigis võimu juures, seda tuleks tõsiselt uurida.
00:49:14 Bersjev ütlemas, et me elame omas riigis - olgu see Mägi-Karabahhi, Kamtšatka, Tšukotka või Kaliningrad, oleme ühe riigi kodanikud ja teist võimalust meil ei ole, austust on vaja kõigi vastu.
00:49:37 Tiiter: 24. september.
00:49:42 Inimesed Eestimaa Rahvuste Foorumil, helis Savisaar ütlemas, et kui üks rahvas pikka aega näeb, et tal on privileege, olgu siis keelekasutuses või olgu see jaotussfääris, või olgu see mujal, siis pikkamööda viib see selleni, et ta ei pea enam tähtsaks teiste rahvuste huve, ega pea enam neist lugu.
00:49:58 Hagi Šein ja ........ juhatuse laua taga. Koosolekust osavõtjad, helis Savisaar ütlemas, et praegu on tekkinud olukord, kus teatud inimgrupid, tunnetades, et nad hakkavad jääma ilma aegadega sisse harjunud privileegidest, räägivad üha kolavamalt iga inimese õigusest ja humanismist, kuigi tegelikult kaitsevad väga kitsalt oma privileege, oma huvisid. Savisaar ütlemas, et need ei ole aga rahvuslikud huvid, mida kaitstakse.
00:50:24 Savisaar kõnepuldis ütlemas, et praegune vastuolu Eesti ühiskonnas on - see on edasiminejate ja teiselt poolt pidurdajate vastuolu, see on perestroika ja konservatismi vastuolu. Savisaar ütlemas, et see on selgelt poliitilise, aga mitte rahvusliku iseloomuga. Savisaar ütlemas, et iseasi, et pidurdusjõud, need, kes kümne küünega vanast kinni hoiavad, nemad püüavad seda tõepoolest esitada rahvuslikus plaanis ja spekuleerida rahvuslikel tunnetel, eeskätt vene rahvusgrupi tunnetel.
00:50:49 Tiiter: 1. - 2. oktoober.
00:50:53 Delegaadid sisenemas Linnahalli Rahvarinde kongressile.
00:51:00 Delegaat mandaati(?) saamas.
00:51:02 Rahvariietes noormees ja neiu Linnahalli ees.
00:51:05 Ülo Kaevats jt Linnahalli ees.
00:51:11 Delegaadid Linnahalli saalis.
00:51:15 Rein Veidemann Linnahalli saalis, helis Lauristin ütlemas, et täna tunneb eesti rahvas kui mitte nüüd, siis millal; kui mitte meie, siis kes.
00:51:19 Teleoperaator ja helineiu. Hans Roosipuuu filmimas, helis Lauristin ütlemas, et stalinlike mõrvade ja ülekohtu vari kutsub meid haarama mõõka hädamere vastu. Lauristin kõnepuldis ütlemas, et terve rahva jaoks on kerkinud küsimus - olla või mitte olla ja vastus saab vastus sellele saab olla ainult üks - olla, tingimata olla.
00:51:29 Lauristin kõnepuldis ütlemas, et ja nüüd, see küsimus ja see vastus südame, puhastava ja raputava revolutsioonisuve selgus hinges, oleme tulnud siia arutama hoopis kainet asja - kuidas olla. Lauristin ütlemas, et iga revolutsiooni põhiküsimus on küsimus võimust. Lauristin ütlemas, et kelle käes on võim kui võim on rahva käes, küsis Mikk Mikiver täpselt pool aastat tagasi Toompea lossi saalis. Lauristin ütlemas, et täna ei ole võimalik meid enam panna uskuma, et et võim, mis Toompeal välja kuulutati 48 aastat tagasi, oligi tõeline rahva võim.
00:52:19 Lauristin kõnepuldis ütlemas, et nüüd oleme siia kokku tulnud, et täiel häälel kuulutada - Eestimaal on selle möödunud aastaga rahvas saanud täis otsustavust ise oma asju otsustada, saada vabaks igasugusest survest peale oma südametunnistuse ja vastutuse paine, peale oma kohustuse raskuse.
00:52:25 Delegaadid Linnahalli saalis.
00:52:37 Rahvas ööpimeduses inimketis: Eestimaa on meie kätes Tallinna Raekoja platsil, tõrvikud. Rahvas skandeerimas: Eestimaa on meie kätes!
00:52:58 Ave Alavainu skandeerimas.
00:53:00 Rahvas skandeerimas.
00:53:07 Enn Põldroos, Lembit Lauri, Lennart Meri skandeerimas.
00:53:19 Hagi Šein jt skandeerimas.
00:53:29 Marju Lauristin skandeerimas.
00:53:32 Püstiseisvad ja aplodeerivad delegaadid Linnahalli saalis.
00:53:42 Rahvariietes noored sinimustvalgete lippudega Linnahalli lavale tulemas.
00:54:00 Indrek Toome, Peeter Sookruus, Arnold Rüütel.
00:54:04 Rahvarinde volikogu Linnahalli lavale tulemas.
00:54:18 Lepo Sumera, Heinz Valk jt Linnahalli laval.
00:54:23 Aplodeerivad delegaadid.
00:54:26 Rahvarinde volikogu Linnahalli laval, helis Mikk Mikiver lugemas ette Eestimaa Rahvarinde manifesti ja ütlemas, et Eestimaa poliitilises ajaloos on avanenud uus lehekülg.
00:54:37 Enn Leisson, Aivo Lõhmus, Lauristin Linnahalli laval, helis Mikiver ütlemas, et sündinud on Rahvarinne, rahva enda algatatud poliitiline liikumine, mis peab aitama viia Eestimaa, seeläbi kogu Nõukogude Liidu demokraatia ja õigusriigi teele ning teda kindalt kaitsma.
00:54:42 Feliks Undusk, Juri Lotman, Peeter Vihalem.
00:54:46 Savisaar.
00:54:50 Delegaadid Linnahallis.
00:54:58 Neiu, lilled käes, helis Mikiver ütlemas, et me pöördume kõigi hea tahtega inimeste poole - mõistke meie püüdlusi ja aidake kaasa sellele, et saaksime tõestada oma eesmärkide üllust, kavatsuste ausameelsust ning tegude tasakaalukust.
00:55:00 Delegaadid Linnahallis.
00:55:06 Hasso Nurm Linnahallis.
00:55:14 Sookruus, Toome jt.
00:55:19 ....... Linnahallis.. Lauristin, Palm. Rüütel, Väljas, Lembit Valt. Lauristin ja Palm Savisaart embamas, helis Mikiver ütlemas, et me ei taha vähem ega rohkem, ei midagi iseenesest mõistetavamat kui olla vaba rahvas vabal maal.
00:55:32 Tiiter: 13. oktoober.
00:55:34 Erika Salumäe vastuvõtjate kukil olümpiavõitjate auks korraldatud vastuvõtul Tallinna Raekoja platsil.
00:55:48 Salumäe minemas Raekoja platsi poodiumile.
00:55:57 Tiit Sokk vastuvõtjate kätel.
00:56:00 Toome Salumäed embamas.
00:56:03 Väljas Sokule tammepärga kaela panemas.
00:56:08 Juubeldav rahvamass.
00:56:13 Rõõmsailmelised inimesed.
00:56:16 Veidemann ütlemas, et täna tunnetame erilise selgusega kui suur osa meie rahvuskultuurist kuulub spordile. Veidemann ütlemas, et veel mõned aastad tagasi oleksid seesugused suurvõidud olnud vaid nõrgaks lohutuseks meie allaheidetud rahvale.
00:56:25 Salumäe ja ........
00:56:27 Juubeldav rahvas, helis Veidemann ütlemas, et aga täna, vabaduse künnisel, vabadust haistes, vabadust tunnetades, on nad rahva tärganud eneseteadvuse sümbolid.
00:56:33 Veidemann ütlemas, et see on suurim õnn, mis meile on osaks saanud.
00:56:43 Rõõmustav rahvas, helis Veidemann ütlemas, et meil Eestimaa Rahvarinde eestseisusel, Eestimaa Rahvarindel, ei ole täna üle anda mõnda asjalist kingitust - me lõime alles iseennast.
00:56:54 Õnnelik Salumäe. Rahvas. Õnnelik Salumäe, helis Veidemann ütlemas, et ühest kingitusest tahaks siiski kõnelda, Rahvarinde kongressil võeti vastu resolutsioon, et Eesti peab tagasi saama oma rahvusliku olümpiakomitee, et juba Barcelonas oleksime meie Eestimaa nimel ise esinemas.
00:57:11 Aplodeeriv rahvamass.
00:57:16 Ellerhein ja RAM-i noortekoor laulmas Eesti lippu.
00:57:57 Tiiter: 22. oktoober.
00:58:00 Tõrvikusilmad keeleloitsu ajal öisel Tallinna Raekoja platsil, helis keeleloits.
00:58:35 Tiiter: 7. november.
00:58:39 Nõukogude armee ohvitser sõjaväeorkestrit juhatamas.
00:58:42 Lippurid(?) Vabaduse väljakul.
00:58:43 Admiral(?).
00:58:44 Merekooli kursandid. Nõukogude armee alampolkovnik raadiotelefoni kaudu rääkimas, armee kolonnid Võidu (Vabaduse) väljakul marssimas, punalippude ja loosungite meri (vaade ülalt), miitingulised plakatiga: Kaks Riigikeelt on aja nõus!, miitingulised väljakul, kaadri taga Hioni diktoritekst: 7. november. Seekord on revolutsiooni tähtpäev tõeliselt revolutsiooniline. Käib võitlus uueja vana vahe. On ilmunud konstitutsiooniparanduste projekt. See projekt ei vasta meie ootustele. Suvi läbi on meie pealoosungiks olnud suveräänsus. Konstitutsiooni uued sätted on meie lootustega vastuolus. On algamas konstitutsiooniline konflikt.
00:59:22 Merekooli kursant, miitingulised, helis Väljas ütlemas, et on mõistetav, et igas võitluses löövad lõkkele kired.
00:59:25 Väljas mikrofoni ees ütlemas, et emotsioonid on poliitiliste muudatuste märgutuled, mis osutavad, et teoksil on midagi olulist, midagi enamat, midagi niisugust, mis puudutab inimese esmaseid huve, meie arenguperspektiive, meie tulevikku.
00:59:27 Plakat kirjaga: Mnenije I. Toome - ještšo ne mnenije vseh kommunistov Estonii.
00:59:31 Merekooli kursant.
00:59:36 Plakat kirjaga: NF Estonii - ještšo ne ves narod!
00:59:40 Miitingulised punaloosungite all, helis Väljas ütlemas, et me tahame tagasi anda kindlustunde kõigile Eestimaa elanikele.
00:59:45 Plakat kirjaga:Toetame ja usume sind Vaino Väljas, helis Väljas ütlemas, et kui tunnevad end oma põlisel kodumaal kindlalt eestlased, see loob kindlustunde ka kõigile teistele, kes siin elavad, see on meie põhimõtteline seisukoht, seda me selgitame kõigile.
00:59:49 Loosungitemeri, loosung kirjaga: Eesti suveräänseks!
00:59:54 Loosung kirjaga: Ei neostalinistlikule konstitutsioonile!
01:00:00 Tiiter: 11. november.
01:00:03 Viktor Tšebrikov tulemas mööda lennukitreppi alla, helis Aivo Barbo tekst: Kell pool kaksteist saabus meie pealinna NLKP Keskkomitee Poliitbüroo liige, NLKP Keskkomitee sekretär Viktor Tšebrikov. Tervitussõnad trapi juures Vaino Väljaselt koos Eestimaa kargete sügislilledega. NLKP Keskkomitee sekretäril olid lennujaamas vastas ka Georgi Aljošin, Karl Kortelainen, Arnold Rüütel, Enn-Arno Sillari, Indrek Toome. Lennujaamast suundus autodekorteež EKP Keskkomitee juurde, kus asetati lilled Lenini ausamba jalamile.
01:00:08 Väljas Tšebrikovi kätt surumas, Aljošin.
01:00:20 Väljas. Rüütel Tšebrikovi kätt surumas.
01:00:25 Väljas. Toome Tšebrikovi kätt surumas.
01:00:29 Rahvariietes neiu Tšebrikovile lillekimpu ulatamas.
01:00:31 Limusiinid lahkumas lennuväljalt.
01:00:39 Eesti NSV ja teiste liiduvabariikide lipud Lenini monumendi kõrval.
01:00:43 Merekooli kursandid lillekorviga, Väljas ja Tšebrikov.
01:00:51 Lenini monument.
01:00:53 Merekooli kursandid asetamas lillekorvi Lenini monumendi ette, Väljas ja Tšebrikov pead paljastamas.
01:00:57 Väljas ja Tšebrikov valveseisakus.
01:01:01 Lillekorv Lenini monumendi ees.
01:01:06 Tootmiskoondise Norma töötajad laua taga kohtumisel Tšebrikoviga.
01:01:09 Tšebrikov vene keeles ütlemas, et tänapäeval ei saa ükski vabariik, ükski oblast, ükski regioon, ükski ministeerium iseseisvalt töötada.
01:01:15 Normalased, helis Tšebrikov ütlemas, et seepärast tuleb neid asju täielikumalt analüüsida ja vaadata, mis tähendab meie ajal iseseisvus.
01:01:19 Tšebrikov ütlemas, et võib saada iseseisvuse, aga kõik ülejäänu kaotada, võib omavalitsuse saada, ülejäänu kaotada, kõik on vastastikku seotud, Tšebrikov ütlemas, et elule tuleb vaadata reaalselt, seostes - sellele, mis meil on välja kujunenud, elu reaalsustest ei saa eemalduda.
01:01:58 Tiiter: 12. november.
01:02:05 ......... lugemas vene keeles ette Interrinde läkitust Eestimaa töökollektiividele, kus on kirjas, et tingimustes, kus meie vabariigis muutub kiirelt poliitiline olukord; kus kiirustades, ühepoolses korras võetakse vastu tähtsaid poliitilisi ja majandusküsimusi puudutavaid otsuseid, arvestamata töökollektiivide arvamust, tunnetab Töökollektiivide Ühendnõukogu antud olukorras oma täielikku vastutust sündmuste edasise arengu eest ja liitub aktiivselt vabariigi poliitilisse ellu.
01:02:30 Rahvas Interrinde kõnekoosolekul Linnahalli saalis.
01:02:45 Kõnekoosolekust osavõtjad, üldplaan Linnahalli koosolekust, ......... kõnepuldis, ordenilintidega veteran kuulamas ja seejärel tormiliselt plaksutamas, helis ........ kutsumas üles kõiki, kes on jagavad nende muret ja on päri nende eesmärkide jõudude konsolideerimiseks korraldama oma ettevõtetes 15. novembril 1988 kell 12 tunniajalise ülevabariikliku miitingu ja võtma vastu kavandatud resolutsioonid.
01:03:10 Tiiter: 13. november.
01:03:15 Savisaar ja Marju Lauristin minemas mööda Tallinna tänavat.
01:03:18 Rahvarinde volikogu liikmed erakorralisel koosolekul, helis Lauristin ütlemas, et olukord on väga kiiresti küpsenud kriisisituatsiooniks. Lauristin ütlemas, et ta käes on Pöögelmanni tehase resolutsiooni tekst, see on täiesti selge stsenaarium. Lauristin ütlemas, et stsenaarium on niisugune kuulutada Rahvarinne natsionalistlikuks liikumiseks.
01:03:33 Marju Lauristin ütlemas, et EKP juhtkond tahetakse kuulutada selle natsionalistliku liikumise niiöelda ripatsiks või toetajaks, mõistes sellega hukka Rahvarinde, mõista järelikult hukka ka EKP praegune juhtkond, motiveerida seda konkreetselt keeleseadusega, mis on mänginud praegu detonaatori rolli.
01:03:58 Rahvarinde volikogu liikmed, helis Lauristin ütlemas, et on ka teisi otsuseid selle kohta, et keeleseadus on konstitutsioonivastane.
01:04:01 Lauristin ütlemas, et sellega siis ühtlasi ka nõutakse, et Eesti Keskkomitee ja Ülemnõukogu võtaks vastu vastava hoiaku, samuti tunnistaks, et on toetanud konstitutsioonivastast tegevust.
01:04:16 Andra Veidemann ja Rein Ruutsoo, helis Marju Lauristin ütlemas, et edasi esitatakse selge üleskutse selleks, et vabariigis seataks sisse kord, normaliseeritaks olukord sisevägede, julgeoleku ja väljaspool tulnud - siin on öeldud - parteilis-valitsuskomisjoni abil.
01:04:24 ..... Karu.
01:04:29 Vambola Vällik.
01:04:34 ........., helis Lauristin ütlemas, et see niisugune ideoloogiline loogika ja tegevusloogika vastab väga selgelt sellele, mida rakendati Eestis 1950. aastal sama 8. pleenumi eel.
01:04:39 .........
01:04:42 Kaevats, Rein Veidemann.
01:04:43 Tiiter: 16. november.
01:04:46 Toompea loss, Aleksander Nevski katedraal, kaadri taga Ene Hioni diktoritekst: 16. november, Toompea. Ülemnõukogu tuleb kokku rahva tähelepaneliku silma all. Otsuse peavad langetama vabariigi Ülemnõukogu saadikud. Nüüd oleneb nende tahtest toepoolest rahva saatus.
01:04:49 Inimesed transparentidega: Sündigu IME!, Toetame Vaino Väljast, Tahame IME-t! Toetame keeleseadust!, Üks keel, üks meel Nevski katedraali treppidel.
01:04:53 .........
01:04:57 Saadikud lossi fuajees.
01:05:00 Kuno Todesson istungitesaalis, helis Charles Villmann ütlemas, et esineb raske südamega, et oleme sattunud ummikusse nii majanduslikult, ökoloogiliselt, moraalselt ja on tekkinud raskused rahvuslikkuse pinnal. Villmann ütlemas, et terve Eestimaa rahvas jälgib praegu seda tööd, me peame siin täna midagi otsustama.
01:05:04 Hagelberg, Venno Laul jt.
01:05:11 Saadikud.
01:05:15 Saadikud.
01:05:17 Jaan Vares jt.
01:05:21 Villmann ütlemas, et me ei tohi petta rahvast. Villmann ütlemas, et kui täna rahvas ei saa turvatunnet omale, siis läheb meil IME ja läheb perestroika tagurpidi teed.
01:05:40 Savisaar jt, helis Hioni diktoritekst: Niisiis konstitutsiooni paragrahv 74.
01:05:45 Saadikud.
01:05:48 Boris Tamm kõnepuldis ütlemas, et NSV Liidu seadused ja muud normatiivsed aktid jõustuvad Eesti NSV territooriumil nende registreerimisel Eesti NSV Ülemnõukogu Presiidiumi poolt kehtestatud korras.
01:06:01 Saadik kõrvaklappidega tõlget kuulamas, helis Väljas palumas neil, kes on seaduse vastuvõtmise poolt, hääletada.
01:06:08 Saadikud hääletamas, helis Hioni diktoritekst: Muudatuste tegemiseks konstitutsioonis on vajalik, et kolm neljandikku saadikutest hääletaks nende poolt. Kuni selle hetkeni me ei tea, kes saadikutest missugust otsust õigeks peab.
01:06:09 Vladimir Renzer hääli lugemas.
01:06:16 Saadikud, nende hulgas ka Toomas Leito, hääletamas.
01:06:19 Arnold Green, Hagelberg jt hääletamas.
01:06:25 ..........
01:06:28 Green, helis Väljas ütlemas, et Ülemnõukogu seadus muudatuste ja täienduste tegemise kohta Eesti NSV konstitutsiooni (põhiseadusesse) on vastu võetud.
01:06:40 Püstitõusvad aplodeerivad saadikud.
01:06:44 Väljas aplodeerimas Ülemnõukogu juhatuse laua taga.
01:06:50 Rüütel valitsuse loožis, helis Green lugemas ette Ülemnõukogu deklaratsiooni Eesti NSV suveräänsusest.
01:06:54 Väljas.
01:06:59 Toome.
01:07:16 Green kõnepuldis ütlemas, et Eesti NSV suveräniteet tähendab, et talle kuulub tema kõrgemate võimu-, valitsemis- ja kohtuorganite näol kõrgeim võim tema territooriumil. Green ütlemas, et Eesti NSV suveräniteet on terviklik ja jagamatu, selle kohaselt peaks vabariigi edasine staatus NSV Liidus olema määratud liidulepinguga. Green ütlemas, et toetudes rahvusvahelistele paktidele majanduslike, sotsiaalsete ja kultuurialaste õiguste ning kodanike ja poliitiliste õiguste kohta 16. detsembrist 1966. aastal, mis on ratifitseeritud Nõukogude Liidu poolt, ja teistele rahvusvahelise õiguse normidele, deklareerib Eesti NSV kõrgeim rahvavõimu organ, Eesti NSV Ülemnõukogu, oma seaduste ülimuslikkust Eesti NSV territooriumil.
01:07:43 Jüri Kraft jt.
01:07:48 Ain Soidla. Green kõnepuldis.
01:07:57 Rahvas ööpimeduses Toompea lossi ees Toome kätt surumas, helis Tõnis Mägi laulmas Koitu.
01:08:13 Rüütel, Toome ja rahvas, ilutulestik.
01:08:18 Lauristin liikumas ilutulestiku loomas rahva vahel.
01:08:29 Plakat kirjaga: Usaldame Eesti NSV rahvaesindust ja Eestimaa Kommunistlikku Parteid.
01:08:34 Toome ja Rüütel rahva keskel.
01:08:48 Savisaar, Rüütel ja Toome minemas läbi rahva Linnahalli lavale.
01:08:56 Rüütel, Toome ja Savisaar Linnahalli laval.
01:09:06 Rüütel, Toome, Savisaar, Tõnspoeg ja Põldroos Linnahalli laval.
01:09:08 Püstiseisev ja aplodeeriv rahvas Linnahallis.
01:09:12 Filmi- ja teleoperaatorid Linnahalli laval.
01:09:20 Savisaar.
01:09:24 Rüütel, Toome, Tõnspoeg, Savisaar, Almann, Põldroos jt.
01:09:28 Püstiseisev ja aplodeeriv rahvas.
01:09:40 Aplodeerivad Rüütel, Toome, Savisaar, Almann, Põldroos jt.
01:09:43 Püstiseisev ja aplodeeriv rahvas.
01:09:50 Paul-Eerik Rummo.
01:09:55 Aplodeerivad Toivo Kõster ja Lilian Põldre.
01:10:00 Aplodeeriv rahvas, helis Toome ütlemas, et see, mis täna toimus, see oli midagi tõelist, helis Toome ütlemas, et meie seal saalis ja teie siin veel siiamanni ei taipa, millega me hakkama saime.
01:10:04 Inimesed Linnahallis.
01:10:14 Vello Pohla, ........, Lembit Koik.
01:10:18 Püstiseisev ja aplodeeriv rahvas.
01:10:22 Toome ütlemas, et nad tõepoolest ei taipa, aeg näitab, ajalugu näitab.
01:10:31 Marju Lauristin rahva hulgas.
01:10:34 Aili Vint Linnahalli laval embamas Toomet.
01:10:38 Järlik, Lauristin, Undusk, Šein.
01:10:40 Aplodeeriv rahvas, helis Toome tänamas kõiki ning soovimas hoida oma rahva ja õitsengu nimel hoida pöialt.
01:10:49 Aplodeeriv rahvas.
01:10:53 Aplodeeriv rahvas, helis Mu isamaa on minu arm.
01:11:00 Green, Põldroos, Toome, Rüütel, Savisaar, Lauristin, Juhan Aare, Ignar Fjuk kaasa laulmas.
01:11:12 Lauristin laulmas.
01:11:25 Toome, Rüütel, Savisaar, Lauristin, Aare, Fjuk kaasa laulmas.
01:11:44 Lauristin, Aare kaasa laulmas.
01:12:05 Tiiter: 1988.
01:12:09 Kaks põlevat küünalt ööpimeduses Koidula haual Metsakalmistul, helis Lauristin ütlemas, et oleme tulnud uuesti alguse juurde, me oleme tulnud usus ja lootuses, et me suudame jätkata, suudame edasi minna, suudame jõuda sellesse valgusesse. Lauristin ütlemas, et veel suuremas teadmatuses kui meie siin täna alustas Koidula.
01:12:17 Andres Tarand (?).
01:12:28 Enn Põldroos.
01:12:41 Rein Veidemann.
01:12:46 Hagi Šein.
01:12:52 Kaks põlevat küünalt ööpimeduses.
01:12:58 Marju Lauristin, helis jätkumas M. Lauristini tekst: alustasid kunagi Faehlmann, Kreutzwald, alustas Kristjan Jaak.
01:13:07 Kaks polevat küünalt, helis Lauristin ütlemas, et meie teame palju rohkem kui teati siis.
01:13:13 Põlevad küünlad Koidula haual, helis M. Lauristin ütlemas, et ta usub, et nemad tundsid sama, mis meie tunneme praegu.
01:13:18 Kaks põlevat küünlapaari, helis Marju Lauristin ütlemas, et ta tahaks meie kõigi nimel tõotada, et me läheme lõpuni, et me jätkame puhaste mõtetega, et me jääme ühte, ükskõik mis tuleb.
01:13:54 Marju Lauristin.
01:13:59 Põlevad küünlad.
01:14:04 Tiiter: Kasutatud on katkendeid Eesti Televisiooni saadetest ja dokumentaalfilmidest Kas oskame hoida ühte (ETF, režissöör Mati Põldre.), See ilus sõna vabadus (ETF, režissöör Vello Kallaste), Volikiri Alo Mattiisenile (ETF, režissöör Irene Lään).
01:14:07 Tiiter: Aare Tiisväli, Kadri Kanter, Hannes Sule, Aivar Müür.
01:14:12 Tiiter: Eesti Televisiooni televideofond 1998. Must väli
Faili nimi: 1998-082017-0001_0002_D10_1988-ARKAMISAEG-KROONIKA.MXF
Indeks: 1998-082017-0001
Kestus: 01:14:15
Registreerimise kuupäev: 23.09.2010
Registreerimise aeg*: 2010-09-23 15:23:54
Videoanalüüsi olek: COMPLETED

Lisa oma arvamus

Arvamuse lisamiseks logi palun sisse Id-kaardi, Mobiil-id või parooliga.
Kommentaare laetakse, oota hetk..

Tellimiseks pead sisse logima

Logi sisse

;